باغبانی

گل‌های مقاوم در برابر گرما را بشناسید و با داشتن آن‌ها لذت ببرید

تمام گل‌های مقاوم در برابر گرما می‌توانند حرارت ناشی از گرمای گرمسیری را تحمل کنند و در آفتاب کامل رشد کنند. در واقع، هر فردی که به نگهداری از گل‌ها و گیاهان در فضای آپارتمان خود علاقه‌مند است، باید به خوبی انواع گل‌های مقاوم در برابر گرما را بشناسد.

این گل‌ها در عین حال که ویژگی‌های عملکردی خود را دارند، می‌توانند به زیبایی فضای خانه نیز کمک کنند. به هر روی، ما در این مقاله درباره انواع گل‌های آپارتمانی مقاوم در برابر گرما صحبت خواهیم کرد؛ با یک مقاله دیگر از ویکی ساختمون همراه باشید.

گل‌های مقاوم در برابر گرما

آیا در آب و هوای گرم زندگی می‌کنید و به دنبال گل‌های مناسب برای تزیین باغچه  چنین فضایی هستید؟ پس می‌توانید گل‌های مناسب آپارتمان خود را انتخاب کنید:

1- گل پنچ پَر یا پنتاس

گل پنچ پَر یا پنتاس

گل‌های زیبای پنتاس به دلیل شهدی که دارند و گرده افشانی‌هایی که می‌کنند، حشراتی مانند زنبورها، مرغ های مگس خوار و مرغ عسل خوار را جذب خود می‌کنند. پنتاس گیاهی مقاوم در برابر حرارت و می‌تواند در گلدان نیز به راحتی رشد کند.

2- گل شاه پَسند یا لنتانا

گل شاه پَسند یا لنتانا

لنتانا یک گل گرمسیری رایج است که در تمام سال در رنگ‌های روشن مانند قرمز، زرد، نارنجی، سفید یا صورتی شکوفا می‌شود. این گل در گرما و در بی‌توجهی محض رشد می‌کند و نوعی گیاه مخصوص آفتاب بعد از ظهر است؛ هر چه آفتاب بیشتر باشد برایش بهتر است. رشد لنتانا به عنوان یک گیاه سالیانه، فقط در آب و هوای معتدل امکان پذیر است.

3- گل یاس آبی

گل یاس آبی

یک درختچه بومی آفریقایی شبیه به تاکستان است که با کمترین مراقبت در گرمای نیمه گرمسیری یا گرمسیری رشد می‌کند. گل‌های آبی آسمانی تقریباً طی تمام طول سال می‌توانند در آب و هوای مختلف سالم بمانند. اما باید مراقبت‌های لازم برای رشد یاس آبی در مناطق سردسیری به درستی انجام گیرند.

4- گل ماه

گل ماه

نمایش تماشایی گل‌های سفید خالص، بزرگ و معطر که شبیه به شکوه صبح است و در عصر باز می‌شوند، همان گل‌های ماه هستند. این درختچه یکی از گل‌های مقاوم در برابر گرما است. گیاه گل ماه می‌تواند در یک فصل به ارتفاع یک متر هم برسد و از فصل تابستان تا پاییز شکوفه می‌دهد.

5- گل بامیه (ختمی)

گل بامیه (ختمی)

این گل به دلایل مختلفی به عنوان یکی از محبوب‌ترین درختچه‌های گل دار شناخته می‌شود. یکی از دلایل آن مراقبت کم از این گل می‌باشد. می‌توان این گل را به راحتی در گلدان‌ها پرورش داد. همچنین در رنگ‌های مختلف موجود و برای آب و هوای معتدل و گرمسیری مناسب است. ختمی گرمسیری می‌تواند به راحتی دمای بالای 100 درجه فارنهایت یا بیشتر را تحمل کند.

6- گل پورتولاکا یا گل ناز آفتابی

گل پورتولاکا یا گل ناز آفتابی

گل پورتولاکا با شاخ و برگ‌های سوزنیِ شگفت انگیز و گل‌های کوچک، روشن و رنگارنگ، جای با ارزشی را در باغچه، سبدهای حلق آویز یا جعبه‌های پنجره‌ای شکل اشغال می‌کنند. اگر در مناطق استوایی یا در مناطق معتدل زندگی می‌کنید، می‌توانید این گل زیبا را انتخاب کنید. پورتولاکا سرسخت است و نسبت به افزایش گرما و خشکسالی مقاوم است. گل پورتولاکا به جز مناطق گرمسیری، در تمام طول سال نیز رشد می‌کند.

7- گل رعنا یا شاد گل (گل پتو هندی)

گل رعنا یا شاد گل (گل پتو هندی)

گل رعنا همچنین به گل پتو هندی نیز معروف است، گیاهی مقاوم در برابر حرارت بوده و در برابر خشکی بسیار مقاوم است. شکوفه‌های تازه این گل بسیار جذاب به نظر می‌رسند و به گل‌های برش خورده زیبایی تبدیل می‌شوند. گل پتو هندی را در آفتاب شدید پرورش دهید و سایه بعد از ظهر را در اوج تابستان گرمسیری برای حفظ و نگهداری این گل فراهم کنید.

8- کالياندرا (پودر پفکی)

کالياندرا (پودر پفکی)

گل کالیاندرا اصولاً درخت کوچکی است که به خاطر گل‌های پف‌دار خود که باعث جذب حیوانات وحشی می‌شود، شهرت خاصی دارد. می‌توان در یک گلدان بزرگ مخصوصاً در مناطق سردسیر، کالیاندرا را پرورش داد.

9- گل وربنا

گل وربنا

بیش از 250 گونه از انواع گل وربنا وجود دارد. تقریباً همه گونه‌ها برای رشد و شکوفایی به نور آفتاب نیاز دارند. برای رشد گیاهان وربنا به خاک خوب زهکشی شده و در صورت خشک شدن آب، به آبیاری منظم نیاز است.

10- گل توبرگیا

گل توبرگیا

گل توبرگیا که به درختچه بوش نیز معروف است، گل بومی‌ آفریقا می‌باشد. با یک سال رشد گیاه تونبرگیا می‌توان شاهد شکوفه‌هایی به رنگ بنفش، ارغوانی و زرد بود. این گل نیز یکی از بهترین گل‌های مقاوم در برابر گرما است.

11- گل ماندویلا

گل ماندویلا

ماندویلا مقاوم در برابر گرما و حرارت است و به سرعت رشد می‌کند و شکوفه می‌دهد. شکوفه‌های این گل به رنگ صورتی، سفید یا قرمز هستند و جلوه‌ای گرمسیری به فضای آپارتمان می‌بخشند.

12- گل شیشه شور (بطری شور)

گل شیشه شور (بطری شور)

با برگ‌های خود مانند گل‌های پف‌دار که در طول سال ظاهر می‌شوند، شیشه شور بدون شک یکی از بهترین گل‌های بزرگ گل‌دار است. رشد این گل را می‌توان در ظروف بزرگ نیز شاهد بود، اگرچه ممکن است به فضایی بزرگ احتیاج باشد.

13- گل همیشه بهار

گل همیشه بهار

گل همیشه بهار، عاشق خورشید و گرما است. آن‌ها را در محلی نگه دارید که نور خورشید را به طور کامل دریافت کنند. با دریافت نور، آن‌ها به سرعت شکوفه می‌دهند. با استفاده از گزینه‌های موجود، می‌توانید هر ساله یا چند سال یکبار به پرورش گل همیشه بهار بپردازید.

14- گل میمونی (گل آنجلونیا)

گل میمونی (گل آنجلونیا)

به دلیل شکل گل‌ها، اغلب به آن‌ها گل میمونی تابستانی گفته می‌شود. یکی از بهترین گل‌های مناسب برای آفتاب شدید است. این گل مقاوم در برابر حرارت بود و معمولاً به صورت سالانه رشد می‌کند. این گل به رنگ‌های آبی، سبز، نارنجی، صورتی، قرمز، سفید و زرد موجود است.

15- گل شمعدانی

گل شمعدانی

شما نمی‌توانید شمعدانی را از لیست گل‌های مقاوم در برابر گرما حذف کنید. آن‌ها عاشق خورشید هستند. این گل‌های سنتی و قدیمی را در گلدان، حاشیه حیاط و باغچه خانه خود پرورش دهید.

16- گل اختر

گل اختر

با اختر‌های زیبا، یک منظره استوایی شادابی را ایجاد کنید. برای شکوفایی آن‌ها، گرما، نور آفتاب شدید و خاک مرطوب نیاز است. بسته به نوع اختر‌ها، آن‌ها می‌توانند بین 1 تا 8 پا رشد کنند و سایه‌هایی را در رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد ایجاد می‌کنند.

17- گل کوفه آ

گل کوفه آ

معمولاً کوفه آ به صورت سالیانه رشد می‌کند، اما وجود این گیاه در آب و هوای بدون یخبندان دائمی‌ خواهد بود. کوفه آ گیاه مناسبی برای مناطق گرمسیری است و به نور آفتاب برای رشد و نمو نیاز دارد.

18- گل آدنیوم (رز صحرایی)

گل آدنیوم (رز صحرایی)

آدنیوم یک گیاه محبوب در مناطق گرمسیری است. همچنین می‌توانید از آن برای رشد سریع بونسای نیز استفاده کنید. در یک زمان مشخص، شکوفه‌های لوله‌ای شکل این گل، زیبایی آن را بی‌نهایت می‌کنند. به طور عادی، می‌توانید آدنیوم را به عنوان گیاه خانگی پرورش دهید.

19- گل یاس وحشی (ایکسورا)

گل یاس وحشی (ایکسورا)

یاس وحشی یک بوته گرمسیری چند ساله است که به شکل گل‌هایی زیبا شکوفا می‌شوند. می‌توان این گیاه را در گلدان با حضور نور خورشید و گرمای مناسب پرورش داد.

20- گل تاج خروس

گل تاج خروس

گل تاج خروس به طور کلی به صورت سالانه رشد می‌کند، اما یکی از بهترین گل‌های مقاوم در برابر گرما است. رشد این گیاه در گلدان یا باغچه موجود در بالکن یک راه عالی برای داشتن این گل خاص است.

21- گل اطلسی

گل اطلسی

به نظر می‌رسد گل‌های اطلسی، خورشید و گرما را بسیار دوست دارند. آن‌ها یکی از زیباترین و محبوب‌ترین گل‌های سالانه هستند. با این حال، رشد این گیاه در آب و هوای گرمِ دائمی‌ و همیشگی است.

22- گل بلوبن نت تگزاس

گل بلوبن نت تگزاس

 یک گل از ایالت تگزاس است و یکی از بهترین گل‌های مناسب در برابر آفتاب می‌باشد که می‌توان آن را در گلدان و ظروف نیز پرورش داد.

سخن آخر

گل‌های مقاوم در برابر گرما را در بالا معرفی کردیم، حال به خوبی می‌توانید گل مورد نظر محیط زندگی خود را انتخاب کنید. هر یک از گل‌های معرفی شده در بالا برای مناطق گرمسیری انتخابی در خور توجه هستند. اما مهم هست که شرایط نگهداری اعم از تغییر خاک و شرایط آب رسانی آن‌ها را به خوبی آموزش ببینید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

 1. من توی شهری زندگی میکنم که در تابستونا دمای هوا به ۵۸ درجه میرسه و گل های شمعدونیم بعد دو هفته خشک شدن.لطفا گیاهی معرفی کنید که در این بازه دمایی مقاومت کنه

  1. با سلام و احترام
   برای مناطق گرمسیر می‌توانید از انواع کاکتوس، چمن‌های ژاپنی و آفریقایی، انواع سدوم و بومادران استفاده نمایید.

 2. سلام ممنون از سایت خوبتون مقاله ای خیلی خوبی دارید اتفاقا من چند روز پیش گیاه سانسوریام رشد نمیکرد و با سایت جوانه بان آشنا شدم خوبی این سایت این بود مشاوره آنلاین داشت و من تونستم به راحتی و بی دردسر از مشاوران جوانه بان مشاوره بگیرم. الانم چند روز بعد مشاوره اون ها حال گیاهان سانسوریام خوب شده به شما هم پیشنهاد میکنم اگه شما هم در مورد بیماری گل و گیاهتون و زمینه نگهداری آن ها پرسشی دارید به سایت جوانه بان مراجعه کنید.

  1. با سلام و احترام
   ممنون از شما که تجربه های خوب خود را با کاربران ویکی ساختمون به اشتراک می گذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا