باغبانی

نگهداری گیاهان در تابستان : چگونه از گیاهان در برابر گرما محافظت کنیم؟

در ادامه خواهیم دید که چگونه می‌توان گیاهان را در برابر گرمای تابستان حفظ کرد و گیاهان گرمازده را نجات داد؟ همه ما این تجربه را داشته‌ایم که دمای بالاتر از میانگین معمولی تابستان، به راحتی همه ما را در خانه جمع می‌کند، اما در مورد گیاهان موجود در باغچه‌های ما چه می توان گفت؟ گیاهان بیرون از خانه در برابر گرما فشار زیادی را تحمل می‌کنند، مگر اینکه آن‌ها در گلدان و داخل خانه نگهداری شوند.  ما در این مقاله به معرفی پنج روش که می‌توان به نگهداری گیاهان در تابستان کمک کرد و شاهد این بود که چگونه یک گیاه “گرمازده” احیا خواهد شد؛ پرداخته‌ایم.

بیشتر تابستان‌ها، دارای دوره‌ زمانی با درجه حرارتی به طور غیر طبیعی بالا هستند که می‌تواند برای گیاهان بسیار آسیب‌زا باشد و در نتیجه پژمردگی، آفتاب سوختگی و حتی مرگ آن‌ها را در پی داشته باشد. خوشبختانه روش‌هایی وجود دارد که می توانیم از آن‌ها برای تعدیل اثرات مخرب گرما استفاده کنیم.

احیای گیاهان گرمازده

امواج گرما مهمان سرزده نیستند. فناوری امروزی درباره آب و هوا، پیش‌بینی چندین روز آینده را در اختیار ما قرار می‌دهد که بتوانیم گیاهان را در برابر حمله‌ی گرمای جهنمی آماده کنیم. تعاریف مختلفی از آنچه موج گرما نامیده می‌شود و عمدتا با بیان دوره گرمای غیر طبیعی هر منطقه خاص وجود دارد. برخی تصریح می‌کنند که یک موج گرما حداقل دو روز طول می‌کشد، در حالی که برخی دیگر معتقدند این دوره از پنج روز شروع می‌شود. تعریف دیگری وجود دارد مبنی بر اینکه موج گرما زمانی‌ست که دما ۹ درجه فارنهایت بالاتر از حد متوسط ​​باشد. گیاهان درون یک محفظه در معرض گرمای شدیدتری قرار دارند، تا جایی که دمای هوا می تواند ریشه و همچنین ساقه‌ی آن‌ها را بپزد. گیاهان دارای ریشه های کم عمق در برابر اثرات موج گرما حساس‌ترند، در حالی که اکثر گیاهان گوشتی دارای مقاومت بیشتری هستند.

بیایید با مهم‌ترین نکته شروع کنیم…

۱- نگهداری گیاهان در تابستان: به گیاهان خود آب اضافی بدهید.

نگهداری گیاهان در تابستان

درجه حرارت بالا، میزان از دست رفتن آب از برگ‌های گیاه را در جو افزایش می‌دهد و در نتیجه باعث پژمردگی و آفتاب سوختگی می‌شود. شما باید مقدار آبیاری تکمیلی را افزایش دهید. بهتر است این کار را یک روز قبل از رسیدن موج گرما انجام دهید. زمان آبیاری گیاهان نیز مهم است. آبیاری آنها در وسط یک روز گرم مؤثر نیست، زیرا درختچه ها و گیاهان چند ساله شما به‌ جای مصرف آب تمام انرژی خود را برای مقابله با گرما حفظ می‌کنند. بهترین زمان آب دادن گیاهان اوایل صبح است که درجه حرارت پایین تر است و به حفظ آب در طول روز کمک خواهد کرد. از آبیاری بیش از حد جلوگیری کنید چرا که برای گیاهان نیز مضر است. اگر خاک خیس است، از آبیاری اضافی صرف نظر کنید، زیرا این امر آسیب بیشتری را به همراه دارد.

مطلب پیشنهادی: ۲۰ راهکار خانگی برای از بین بردن پشه گلدان

۲- نگهداری گیاهان در تابستان : سایه موقت بسازید.

نگهداری گیاهان در تابستان

در یک روز گرم تابستان، همه ما به دنبال یک نقطه سایه‌دار هستیم که دمای آن چند درجه پایین‌تر باشد. متأسفانه، گیاهان نمی‌توانند به سمت سایه حرکت کنند، اما ما می توانیم برایشان سایه فراهم کنیم. گلخانه‌ها دارای پارچه‌های سایبانی هستند که می‌توانند در بالای گیاهان قرار بگیرند تا آنها را از خورشید در امان نگه‌ دارند. سایر روش‌های موقت سایه‌اندازی شامل استفاده از سایبان قابل حمل برای محافظت از فضای باغچه دربرابر خورشید است. حتی یک صندلی در باغچه می تواند از گیاه کم رشد محافظت کند. اگر گیاهانی درون محفظه دارید، آنها را روی غلطک‌ها قرار دهید تا بتوانید آنها را در صورت لزوم به یک منطقه سایه‌دار منتقل کنید.

۳- نگهداری گیاهان در تابستان با کود گیاهی (لاش برگ)

نگهداری گیاهان در تابستان با کود گیاهی

درجه حرارت گرم فقط روی قسمت‌هایی از گیاه که بالای سطح زمین است تأثیر نمی‌گذارد. بلکه روی ریشه آن‌ها نیز تأثیر می‌گذارد. برای نگهداری گیاهان در تابستان، اضافه کردن لایه‌ای از لاش برگ در اطراف درختان، درختچه ها و باعث می‌شود خاک چندین درجه خنک‌تر شود در حالی که از خشک شدن آن هم جلوگیری می‌کند. لاش برگ را در حدود ۳ اینچ ضخیم در اطراف گیاهان خود بمالید، آن را به خطی (که در آن شاخه‌ها گسترش یافته اند) پخش کنید و مراقب باشید که خط مذکور ۶ اینچ از تنه درختان فاصله داشته باشد.

۴- نگهداری گیاهان در تابستان : از هرس کردن خودداری کنید.

نگهداری گیاهان در تابستان

هرس کردن شاخ و برگ آفتاب سوخته وسوسه‌انگیز است، زیرا این شاخه‌ها جذاب نیستند، اما هرس را کنار بگذارید. اگرچه ممکن است شاخ و برگ بیرونی آسیب دیده باشد، اما با ایجاد سایه، از شاخه‌های داخلی گیاه محافظت می‌کنند. صبر کنید تا درجه حرارت به حالت عادی برگردد سپس بخش‌های آسیب‌دیده را جدا کنید. برای احتیاط بیشتر و امکان رسیدن موج گرمای دیگر، منتظر بمانید تا تابستان تقریباً تمام شود.

مطلب پیشنهادی: معرفی ۱۴ نوع از گیاهان گلدار آپارتمانی زیبا با نحوه نگهداری

۵- نگهداری گیاهان در تابستان با تعویق کوددهی

نگهداری گیاهان در تابستان با تعویق کوددهی

همانطور که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم، گیاهان تمام منابع خود را برای زنده ماندن از یک موج گرما اختصاص می‌دهند. به همین دلیل، آنها نمی‌توانند انرژی لازم را برای برداشت کودهایی که در خاک باقی مانده‌اند و می‌توانند گیاه را “بسوزانند”، هدر بدهند. برای نگهداری گیاهان در تابستان پس از کم شدن هوای سوزان، برنامه کوددهی منظم خود را از سر بگیرید.

آیا گیاه شما مرده یا زنده است؟

تشخیص گیاه مرده از زنده

اثرات مخرب موج گرما می‌تواند شما را با گیاه “سرخ شده” مواجه کند. بنابراین، چگونه می‌توانید بگویید که آیا مرده است یا می‌توان آن را زنده کرد؟

پژمردگی: این نشان می‌دهد که یک گیاه قادر به جذب آب به اندازه کافی نیست تا بتواند آنچه که برگهایش از دست می‌دهند را جایگزین کند و این یک اتفاق معمول در هوای غیر طبیعی و گرم است. این که آیا گیاه می‌تواند بازیابی شود یا نه، توسط “نقطه پژمرده دائمی” از نوع خاص آن گیاه تعیین می‌شود. اگر از آن نقطه گذشته باشد، دیگر هیچ مقدار آب آن را بر نمی‌گرداند. با این حال، اگر برگها پس از آب دادن عمیق شروع به جمع شدن کردند، گیاه باید خوب شود.

برگ مرکبات آسیب ناشی از آفتاب سوختگی موج گرما را نشان می دهد.

آفتاب سوختگی برگ درختان

برگ‌های آفتاب زده: این نشانه دیگری از آسیب گرما است. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، بررسی کنید که آیا ساقه‌ها سبز یا قابل انعطاف هستند. اگر چنین باشد، گیاه هنوز زنده است. علاوه بر این، اگر هنوز برگهای سبز وجود دارند، گیاه قابل نجات است. تا زمانی که موج گرما به پایان نرسد، از برداشتن برگهای آفتاب زده خودداری کنید، زیرا آنها از برگهای سالم محافظت می‌کنند. اگر بخش عمده گیاه دچار آفتاب سوختگی شده، اجازه دهید هر برگ که بخش‌های سبزی دارد باقی بماند، زیرا آن قسمت سبز هنوز فتوسنتز می‌کند تا به گیاه در رشد برگهای جدید کمک کند.

درخواست انواع خدمات باغبانی از متخصصین کارگشا

منبع
houzz
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. با سلام و احترام
   خیر دو موضوع جدا هستند.
   لاشبرگ: هنگامی که بر پوشش مرده ٔ خاک جنگل، برگ‌های خشک و شاخه‌های تازه افتاده افزوده می‌شود، در قسمت زیرین آن برگ‌ها و شاخه‌های کهنه سال‌های پیش به تدریج پوسیده و با لاشه‌های کرم‌ها و جانورانی که در زیرزمین مرده و پوسیده اند و همچنین ریشه های پوسیده یک لایه تیره رنگی درست می‌نمایند که به آن لاشبرگ می‌گویند.
   خاک اره: خاک‌اره از ذرات ریز چوب تشکیل شده است. علت نامگذاری آن این بوده که این ماده از برش با اره تولید می‌شود.
   البته از خاک اره می‌توان استفاده نمود و آن را به ورمی کومپوست اضافه نمود برای تولید کود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا