باغبانی

کاشت درخت در پشت بام امکان دارد؟ بام با طعم پرتقال!

آیا می‌شود به کاشت درخت در پشت بام اقدام کرد؟ آیا این ایده عملی است؟ پرسش‌هایی از این قبیل ذهن بسیاری از مالکان آپارتمان‌ها را به خود مشغول کرده است که قصد داریم پاسخ‌های روشنی برای آن ارائه دهیم. علاوه بر این به چند و چون کار نیز می‌پردازیم و پیش نیازهای آن را شرح می‌دهیم. در ادامه با ویکی ساختمون همراه باشید.

آیا کاشت درخت در پشت بام ممکن است؟

پاسخ این پرسش مثبت است. کاشت درخت در پشت بام امکان‌پذیر است و مانند کاشت درخت در هر جایی  نیاز به تمهیداتی دارد. به گزارش ایرنا، آقای مسرور ساکن شهر کازرون پشت بام خانه خود را تبدیل به باغ کرده و در آن به پرورش درختان میوه مانند پرتقال، لیمو شیرین و نارنگی می‌پردازد. به سرانجام رساندن باغ حالا چه در پشت بام و چه در روی زمین نیازمند همت و صبر است ولی امری شدنی و ممکن است.

بیشتر بخوانید: گیاهان مناسب برای روف گاردن : تجربه بهشت در بام سبز

پیش نیازهای کاشت درخت در پشت بام

درست است که ایجاد باغ در پشت بام ممکن است ولی نمی‌توان با رفتن به پشت بام و شروع به خاک‌ریزی و کاشت بذر و … این کار را انجام داد. کاشت درخت در پشت بام نیازمند انجام اصلاحات و انتخاب گیاهان مساعد شرایط پشت بام است. برای اینکه از میزان تحمل بار اضافی ساختمان آگاهی پیدا کنید، بهتر است با یک مهندس ساختمان مشورت کنید و از احداث باغ در پشت بام و تحمل بار باغ توسط سازه اطمینان پیدا کنید. در ادامه نیز بهتر است شرایط پشت بام، میزان نوری که در طول روز دریافت می‌کند، بیشترین و کمترین دمایی که دارد و میزان و حداکثر قدرت بادی که در آن جریان دارد را اندازه‌گیری کنید و سپس با یک مهندس کشاورزی برای انتخاب بهترین درختان و گیاهان کمک بخواهید.

پیش نیازهای کاشت درخت در پشت بام

پس از اطمینان از اینکه پشت بام شما توانایی پرورش درختان را دارد نیز به ترمیم و بهسازی آن بپردازید. عایق کاری، پوشش کف مناسب پس از عایق کاری، شیب بندی، انجام زهکشی مناسب برای خروج آب و احتمالاً تعبیه محفظه‌ای برای جمع‌آوری آب باران از امور ساختمانی است که پیش از کاشت درخت در پشت بام و احداث باغ باید انجام دهید.

ناگفته نماند که گاهی پرورش برخی درختان نیازمند اخذ مجوزهایی از شهرداری منطقه است لذا پیش از هرگونه عملیات ساختمانی به دریافت مجوز بپردازید و با مراجعه به شهرداری از کارشناسان و متخصصان این امر مشورت بگیرید.

اگر براتون مهمه که درختی که توی بام خودتون قرار میدید سایه هم داشته باشه با مقاله بهترین درخت برای سایه هم سر بزنید.

وسایل مورد نیاز برای کاشت درخت در پشت بام

پس از اخذ مجوز، اطمینان حاصل کردن از استحکام سازه، انجام برخی اصطلاحات و ترمیم‌ها در پشت بام نوبت کاشت درخت در پشت بام است. برای این کار به وسایلی نیاز دارید که از جمله آن‌ها می‌توان به ابزار باغبانی، ظروف و گلدان، خاک، کود، آب و درخت اشاره کرد.

ابزار باغبانی

برای کاشت درخت در پشت بام نیز مانند کاشت درخت در هر جای دیگری نیاز به ابزارهای باغبانی وجود دارد. ابزارهایی مانند چنگک، بیل، ماله و ابزارهای هرس که پس از رشد درختان مورد نیاز خواهد بود.

ظروف و گلدان‌ها برای کاشت درخت در پشت بام

ظروف و گلدان‌ها

برای کاشت درخت در پشت بام نیاز به ظروف یا کانتینر دارید تا درخت‌ها و گیاهان را درون آن‌ها پرورش دهید. به طور کلی دو نوع ظرف یا کانتینر در این رابطه وجود دارد. ظروف و گلدان‌های سفالی سنتی بزرگ و کانتینرهای مدرن که هر کدام مزیت‌های خود را دارند. گلدان‌های سفالی وزن زیادی دارند و این وزن با آبیاری و رشد گیاه نیز به مرور افزایش پیدا خواهد کرد. علاوه بر این گلدان‌های سفالی گرمای زیادی را به خود جذب می‌کنند و این امر موجب افزایش آبیاری می‌شود و بار اضافی را چند برابر می‌کند و مراقبت‌های باغ را نیز افزایش می‌دهد.

ثبت سفارش باغبانی در سامانه آنلاین خدمات ساختمانی کارگشا

از سوی دیگر گلدان یا کانتینرهای مدرن پلاستیکی هستند که وزن بسیار کمتری نسبت به گلدان‌های سفالی دارند و گرمای کمتری را نیز جذب می‌کنند که در نتیجه نیاز به آبیاری را نیز کاهش می‌دهد. برخی از کانتینرها علاوه بر وزن کم عایق رطوبت و دما نیز هستند که به حفظ رطوبت و دمای ریشه گیاه کمک می‌کنند که در فصل‌های بسیار گرم و بسیار سرد به کمک باغدار می‌آیند. ناگفته نماند که اگر پشت بام بادگیر باشد بهتر است از گلدان‌های سفالی سنتی به دلیل وزن بیشتر استفاده کرد تا وزش باد آسیبی به درختان کاشته شده در پشت بام وارد نکند.

خاک

خاکی که برای کاشت درختان در پشت بام به کار برده می‌شود با خاک باغچه بسیار متفاوت است. خاک مورد استفاده در پشت بام باید سبک باشد، زهکشی خوبی داشته باشد و مواد مغذی را به گیاه برساند. بهتر است این خاک از سه بخش کمپوست یا کود کمپوست، زغال نارس، ماسه یا پرلیت باشد. خاک درختان پشت بام باید هر ساله در فصل بهار با خاک جدید تعویض شوند.

کود

کود دهی یکی از ملزومات باغداری چه از نوع مرتفع و یا زمینی است. گیاهانی که در کانتینر کاشته می‌شوند به کود دهی نیاز بیشتری دارند زیرا از خاک محدودی استفاده می‌کنند. از انواع کودهایی که می‌توانید برای درختان و گیاهان پشت بام استفاده کنید می‌توان به کودهای ارگانیک و کودهای محلول در آب اشاره کرد.

کاشت درخت در پشت بام امکان دارد؟ بام با طعم پرتقال!

آب

آبدهی درختان در پشت بام به میزان تابش نور خورشید، دما، وزش باد و نوع درخت دارد که به مرور با تجربه و مشاهده به دست می‌آید. برای آبیاری درختان می‌توانید از آب لوله کشی یا آب باران جمع‌آوری شده استفاده کنید. توجه داشته باشید پس از آبیاری باید به زهکشی مناسب خاک درختان و گیاهان نیز توجه کرد تا به مطلوب‌ترین نتیجه دست پیدا کرد.

درخت

انتخاب درختی که در پشت بام کاشته می‌شود تنها به سلیقه و کاربردی که از باغ پشت بام انجام می‌شود، بستگی دارد. اگر به باغداری و پرورش درختان ثمر ده علاقه دارید، انواع درخت میوه مانند انار، پرتقال، لیمو، سیب، انگور و … را می‌توانید در پشت بام پرورش دهید. البته در این راه باید شرایط مطلوب برای رشد درختان و شرایط پشت بام را در نظر بگیرید. درختان همیشه سبز مانند انواع کاج و سرو نیز برای کاشت در شهرهای آلوده مانند تهران، اراک، تبریز و … نیز مورد پسند بیشتر ساکنین آپارتمان‌ها هستند.

«چنانچه قصد اجرای روف گاردن را دارید، درخواست خود را در سامانه آنلاین خدمات ساختمانی کارگشا درج نمایید.»

برای کاشت درختان در پشت بام به هر حال فهرستی از گیاهان و درختانی که برای کاشته شدن در پشت بام مناسب‌اند وجود ندارد و باید با آزمون و خطا درخت مورد علاقه و مناسب پشت بام خود را پیدا کنید و پرورش دهید. ولی برخی از گونه‌های درختان وجود دارند که به واسطه سیستم ریشه محدود به خاک زیادی نیاز ندارند که برای کاشت در پشت بام مناسب هستند.

سخن آخر

برای کاشت درختان در پشت بام به تمهیداتی مانند اخذ مجوز از شهرداری، بررسی ساختمان از استحکام بنا و تحمل اضافه بار، انجام برخی اصلاحات و ترمیم‌ها در پشت بام، انتخاب نوع درخت و گیاهان برای کاشت، آبیاری، کود دهی و نگهداری از آن‌ها در فصل گرما و سرما نیاز دارد. بهتر است این امر خطیر را به گروه یا شرکتی که در این زمینه به ارائه خدمات مشغول است بسپارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا