مقالات کارگشا

30 مدل گچ کاری سقف خاص، گچ کاری سقف را به چه کسانی باید بسپاریم؟

مدل گچکاری سقف برای بسیاری از افراد که به هماهنگی بین اجزاء دکوراتیو خانه، محل کار و … اهمیت می‌دهند، مهم است. در حین طراحی و اجرای گچ کاری باید نکات زیادی را در نظر گرفت. از جمله مهم‌ترین این نکات می‌توان به هماهنگی بین مدل گچکاری سقف و سبک دکوراسیون داخلی است که در ادامه بیشتر به آن پرداخته شده است. در این مقاله عناوینی مانند انواع گچکاری، گچ بری‌های مناسب فضاهای مختلف خانه، گچکاری‌های مناسب خانه‌های با سقف کوتاه و بلند، گچکاری مدرن، گچکاری کلاسیک و گچکاری ارزان بررسی شده است. در ادامه با کارگشا همراه ما بمانید.

انواع گچ کاری سقف کدام است؟

به طور کلی گچکاری‌ها به دو نوع پیش ساخته و اجرا در محل تقسیم می‌شوند. گچکاری‌های پیش ساخته تفاوت چندانی با گچکاری اجرا در محل ندارند فقط به دلیل پیش ساخته بودن و عدم تحمل وزن بالا نمی‌توان آن‌ها را در ابعاد و اندازه‌های بزرگ ساخت. گچکاری‌های اجرا در محل، ابزار گچی یا رابیتس کاری هم همگی در یک دسته قرار می‌گیرند. گچ ‌بری‌های اجرا در محل اگر در ابعاد کوچک و چسبیده به سقف باشند نیازی به اجرای زیرسازی و رابیتس کشی ندارند ولی اگر گچکاری ضخامت، وزن و نورپردازی داشته باشد، نیاز آن به رابیتس بندی ضروری است. البته انواع دیگری از تزیینات سقف هم وجود دارد که بسیار شبیه گچ ‌بری هستند ولی جنس آن‌ها از فایبرگلاس است که در طرح‌های پیش ساخته به فروش می‌رسند.ظ

گچ ‌بری مناسب برای اتاق‌ها

ابزار گچ کاری یا گچکاری مناسب اتاق بیشتر گچ بری‌هایی است که جزئیات کم داشته باشد. نورپردازی مناسبی داشته باشد. گچکاری اتاق بهتر است در دور سقف هم اجرا شود و طوری طراحی شود که قسمت بالای پرده‌ها را نیز پوشش دهد تا نیاز به استفاده از چوب پرده‌های فانتزی که برای زیبایی اجرا می‌شوند را برطرف کند. گچ بری اتاق‌ها بهتر است دارای نورپردازی مخفی یا هالوژنی به همراه یک طرح ساده گرد یا زاویه‌دار برای قسمت لوستر باشد.

گچ بری مناسب برای حال و پذیرایی

گچ ‌بری مناسب برای حال و پذیرایی

اتاق حال و پذیرایی از جمله اتاق‌های مهم و پرتردد محسوب می‌شود و زیبایی آن برای ساکنان بسیار مهم است، زیرا مهمانی‌ها در این اتاق‌ها برگزار می‌شود و افراد خانه بیشتر وقت خود را در این اتاق‌ها سپری می‌کنند بنابراین اولویت‌های همه خانواده با اتاق پذیرایی است. بخش مهمی از زیبایی اتاق‌های حال و پذیرایی به سقف و تزیین آن مرتبط است. استفاده از گچکاری برای سقف اتاق پذیرایی گزینه مناسبی است.

در درجه اول باید به هماهنگی سبک دکوراسیون داخلی خانه و طرح گچکاری دقت شود. خانه‌هایی که کابینت آشپزخانه آن‌ها از نوع ممبران است و دیوارها با کاغذ دیواری گل‌دار پوشانده شده‌اند، مبلمان پذیرایی از نوع استیل است و تزیینات زیادی در طراحی فضای داخلی خانه استفاده شده است. بهتر است از گ کاری با شکل‌های گرد و زاویه‌دار مخلوط به همراه پتینه کاری و نورپردازی مخفی و لوسترهای کلاسیک استفاده شود.

اگر خانه دارای دیوارهای ساده، کابینت‌های آشپزخانه از نوع هایگلاس و ساده به رنگ‌های مات، طوسی و سفید است و در طراحی داخلی خانه از جزئیات زیادی استفاده نشده است، بهتر است از گچکاری‌های ساده که بیشتر نورپردازی مخفی و هالوژنی در آن‌ها به کار گرفته شده است و شکل آن‌ها یا گرد یا زاویه‌دار است به همراه لوسترهای ساده و مدرن استفاده شود.

بیشتر بخوانید: پتینه کاری روی سقف چه طرح ها و تکنیک های اجرایی دارد؟

گچ ‌بری مناسب برای ورودی منزل

ورودی منزل همیشه جایی است که در طراحی سقف جا مانده و طرح خاصی برای آن در نظر گرفته نمی‌شود. اگر قصد دارید به مهمانان خود نشانی از مهمان‌نوازی خود ارائه دهید بهتر است سقف ورودی خانه را کوتاه کنید و از نورپردازی مخفی و محدود در حاشیه‌ها استفاده کنید تا حس مهمان‌نوازی را به افرادی که وارد خانه می‌شوند القا کنید. در غیر این صورت می‌توانید سقف را بلند در نظر بگیرید و از یک لوستر تک یا دو شعله ساده با سیم بلند و گچکاری محدود و با ضخامت کم و چسبیده به سقف استفاده کنید.

گچ بری مناسب برای ورودی منزل

گچ ‌بری مناسب برای سرویس بهداشتی و حمام

از آنجایی که سقف در برابر رطوبت موجود در حمام و سرویس بهداشتی ضعف دارد. شرکت‌هایی اقدام به تولید صفحات گچی کرده‌اند که در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارند و در سقف یا دیوارهای این نوع فضاها به کار گرفته می‌شوند. بهترین کار برای تزیین سقف حمام و سرویس بهداشتی استفاده از کناف مقاوم در برابر رطوبت است.

اگر سرویس بهداشتی و حمام دارای کاشی‌کاری ساده، روشویی کابینتی ساده با سینک سفید چینی و به طور کلی فضایی مدرن است. بهتر است از گچکاری ساده به همراه نورپردازی مخفی و هالوژن متمرکز روی روشویی یا دوش حمام و سرویس استفاده شود؛ اما اگر سرویس بهداشتی و حمام دارای کاشی‌کاری با طرح گل و کاشی برجسته پر نقش و نگار است، از روشویی کابینتی با طرح چوب یا ام دی اف ممبران و شیرآلات طلایی و به طور کلی فضایی کلاسیک دارد، بهتر است از گچکاری ظریف در سقفی بلند و یک لوستر تک یا دو شعله برای تزیین سقف آن استفاده شود. البته نورپردازی مخفی حاشیه سقف هم به زیبایی کار می‌افزاید.

گچ ‌بری مناسب برای آشپزخانه

اولین نکته در گچ ‌بری و گچ کشته سقف آشپزخانه این است که باید فضایی در سقف برای کابینت‌ها در نظر گرفته شود تا اتصال آن‌ها به سقف کاملاً صورت گیرد و لوله کشی‌ها و نورپردازی‌ها در فضای پشت گچکاری مخفی شود نمای زشتی پیدا نکند. از طرفی هم سقف آشپزخانه را زیاد کوتاه نکند و منجر به افزایش گرمای پخت و پز در محیط نشود. پس بهتر است گچکاری سقف آشپزخانه با حاشیه‌های بلند باشد تا اتصال به کابینت‌ها انجام گیرد و مرکزی بلند داشته باشد تا گرمای ناشی از پخت و پز به آن صعود کند و موجب گرم شدن بیش از حد فضای آشپزخانه نشود. اجرای لوسترهای تک شعله پهن و نورپردازی مخفی نیز برای سقف آشپزخانه بسیار مناسب است.

چه نوع گچ کاری برای منازل با سقف کوتاه مناسب است؟

بسیاری از خانه‌های قدیمی و خانه‌هایی که در طبقات منفی و هم کف ساخته می‌شود، سقفی کوتاه دارند. به طور گچکاری در سقف این خانه‌ها موجب کوتاه‌تر شدن سقف آن‌ها می‌شود. ولی راه حلی برای تزیین سقف این خانه‌ها وجود دارد. در خانه‌های با سقف کوتاه بهتر است از گچکاری با ضخامت کم و بدون نیاز به رابیتس کاری استفاده شود. حاشیه‌ها می‌توانند گچکاری با ضخامت بیشتری داشته باشند تا فضای پشت پرده‌ها را بپوشانند. ولی گچکاری دور لامپ و لوستر باید ضخامت بسیاری کمی داشته باشد تا از هر چه بیشتر کوتاه شدن لوستر جلوگیری کنند. در این منازل بهتر است از لوسترهای سقفی استفاده نشود چون سقف را کوتاه‌تر نشان می‌دهد. بهتر است از لوسترهای سیم‌دار با شعله‌های کم استفاده شود و سیم آن را تا جایی که امکان دارد کوتاه کنند، البته نباید لوستر را به سقف بچسبانند. نور مخفی حاشیه‌ها و استفاده از رنگ روشن مانند سفید در رنگ کاری سقف و دیوارها به بلندتر نشان دادن سقف کمک زیادی می‌کند.

گچکاری ارزان

گچکاری‌های پیش ساخته و گچکاری‌هایی که برای اجرای آن‌ها از رابیتس استفاده نمی‌شود و نورپردازی درون آن‌ها به کار گرفته نمی‌شود، قیمت پایینی دارند و می‌توانند گزینه مناسبی برای گچ کار ارزان باشند. علاوه بر این گچکاری‌های ارزان این قابلیت را دارند که با تزریق بودجه از سقف جدا می‌شوند و با گچکاری‌های رابیتس کاری شده و نورپردازی شده، جایگزین شوند.

رنگ آمیزی گچکاری

در بسیاری از خانه‌ها گچکاری سقف به رنگ دیوارها و سقف رنگ آمیزی می‌شوند و در خانه‌هایی که طراحی داخلی کلاسیک در آن‌ها دیده می‌شود، استفاده از پتینه کاری و اجرای ورق طلا نیز در گچ ‌بری‌ها نیز مناسب به نظر می‌آید. ولی می‌توان با رنگ آمیزی گچ بری سقف به رنگی متفاوت با سقف یا رنگ آمیزی سقف به رنگی غیر از سفید و رنگ آمیزی گچ بری بهرنگ سفید، فضا را متفاوت و زیبا کرد.

مدل گچکاری سقف

در زیر تصاویر مربوط به چند مدل خاص و متنوع از انواع گچکاری های سقف اورده شده است.

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقفمدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

مدل گچ کاری سقف

سخن آخر

مدل گچکاری سقف ممکن است به نظر کاری پیچیده و سخت نباشد ولی صد درصد امری سلیقه‌ای است و از آنجایی که تعویض مدل آن کاری بسیار هزینه‌بر و وقت‌گیر است، از ابتدا در انتخاب مدل مورد نظر نهایت دقت صورت گیرد. شرکت کارگشا برای رضایت مخاطبان و مشتریان خود اقدام به معرفی گروه‌ها و شرکت‌های معتبر و متخصص در زمینه گچکاری و اجرای گچ بری می‌کند. برای ارتباط با این گروه‌ها و شرکت‌ها به صفحه ثبت سفارش کارگشا مراجعه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا