ابزارآلات

22 عدد از مهم ترین ابزار گچ کاری دیوار را بشناسید

چقدر در مورد انواع ابزار گچ کاری داخل ساختمان می‌دانید؟ در حقیقت، فرآیند گچ کاری ساختمان به ویژه در مرحله سقف که نیاز به ایجاد تزیینات جهت ساخت الگوهای زیبا را دارد، نیاز به ابزارآلات مخصوص دارد. هر ابزار گچ کاری برای یک نوع فعالیت خاص به کار گرفته می‌شود و استفاده صحیح از آن به معنای ایجاد یک کار باکیفیت و حرفه‌ای است. از این رو، برای شناخت بیشتر انواع گچ کاری داخل ساختمان می‌توانید با مقاله دیگری از ویکی ساختمون همراه باشید.

انواع ابزار گچ کاری دیوار داخل ساختمان

در زیر به مهم‌ترین ابزارآلات گچ کاری اشاره می‌کنیم:

ابزار گچ کاری قاشقی: این وسیله در اصل به نام قلم بوم گیر مشهور است و برای انواع و اقسام کارهای گچ کاری و نازک کاری ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به لبه‌های گرد و قاشقی شکل (شبیه به قاشق) که توسط قلم بوم گیر بر گوشه دیوارها و سقف اجرا می‌شود، قاشقی می‌گویند.

قلم بوم گیر
قلم بوم گیر

ابزار گچ کاری دمبر: اصلی‌ترین ابزار گچ‌کاری، دمبر است. در حقیقت، اگر بخواهید گچ کاری را به هنر تبدیل کنید، باید از دمبر استفاده کنید. این وسیله فلزی مانند چاقو است، ولی تنها بخش تیز آن در قسمت نوک وسیله است. با این وسیله می‌تواند هر نوع اثر هنری خلق کرد.

دمبر
دمبر

ابزار گچ کاری بومخوار: ابزاری فلزی است که  برای هموار کردن متن و زمینه گچ بری‌ها استفاده می‌شود. نوک این وسیله حالت مورب داشته که به تمیز کردن زمینه کار کمک می‌کند. از بومخوار می‌توان برای حکاکی، کنده کاری و مرمت و پرداخت اثر نیز استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی: مراحل گچ کاری ساختمان ؛ از ابزار تا اجرا

بومخوار
بومخوار

ابزار گچ کاری وردنگی: نوعی ابزار گچ کاری است که برای خط کشی کردن جای گرته شده (چرمه کردن یا سوزنی کردن) استفاده می‌شود در بعضی مواقع برای سفت کاری ساختمان هم استفاده میشه. انجام این کار به دلیل این است که بتوان بعد از وردنگی، فعایت‌های مربوط به برش را انجام داد.

وردنگی
وردنگی

ابزار گچ بری کاردک: یکی دیگر از ابزار گچ بری ، کاردک نام دارد. از وسیله به عنوان ابزار دم دستی جهت تمیز کردن دیگر ابزارها و یا تعمیر و پرداخت سطح گچ کاری شده استفاده می‌شود.

کاردک
کاردک

ابزار گچ بری ماله: از ابتدایی‌ترین ابزار گچ بری، ماله است. ماله بنایی اغلب فلزی با دسته چوبی است. فلز نباید به هیچ عنوان تیز و بُرنده بود، تا سطح کار توسط گچ کار خراب نشد. همچنین توجه داشته باشید که لکه گیری و برای گچکاری، نیاز به ماله مخصوص است.تا الان براتون سوال پیش اومده که گچ کشته چیست؟ قبل از هر پاسخی حتما یه سر به مقاله اش بزنید.

ماله

ابزار گچ بری استانبولی: برای انجام هر نوع فعالیت گچکاری نیاز به استفاده از استانبولی و ابزار گچ بری است. برای ساخت گچ و حمل محصول نهایی، باید گچ را به مقدار مورد نیاز با مخلوط کرد. همچنین مهم است در پایان کار، استانبولی به خوبی شسته و تمیز شود.

استانبولی
استانبولی

ابزار گچ کاری دیوار نقالی: برای زیر و رو کردن کارهای گچبری و ساخت و ساز گُل و برگ از ابزاری به نام نقالی استفاده می‌شود. همچنین، از این ابزار می‌توان در حالت دهی و ترمیم آلات و گونه‌های خاص گچبری نیز استفاده کرد.

نقالی
نقالی

ابزار گچ کاری دیوار دَم بُر: یکی دیگر از ابزارهای اصلی هنر گچبری که شبیه به چاقو است، دَم بُر نام دارد. برای انجام کلیه کارهای مربوط به برش و حکاکی‌های زینتی و هنری می‌توان از این وسیله استفاده کرد.

دَم بُر

ابزار گچ کاری دیوار پرگار: از این ابزار بیشتر برای تعیین اندازه بین قسمت‌های مختلف استفاده می‌شود. در حقیقت، برای اینکه بتوان اندازه هر کار گچبری را به طور دقیق بر روی محصول نهایی اجرا کرد، به کار بردن پرگار ضروری است.

پرگار
پرگار

ابزار گچ کاری دیوار الک: برای پیاده سازی سبک‌های مختلف گچبری، ابزارزنی، سفیدکاری و همچنین زیرسازی سطوح، گچ الک می‌شود. گچی که الک می‌شود، بسیار ریزدانه بوده و برای اجرای ظریف کاری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

الک
الک

ابزار گچ کاری دیوار گونیا: از این ابزار برای گونیا کردن دیوارها استفاده می‌شود. در فرآیند گچ کاری ممکن است محل تقاطع دو دیوار زاویه 90 درجه ایجاد نکند، به همین دلیل گچکاران از ابزاری به نام گونیا استفاده می‌کنند.

ابزار گچ کاری دیوار گلویی: ابزار گلویی برای ایجاد تزئینات داخلی در کنج کار، جایی بین سقف و دیوار و حاشیه دور سقف‌ها اجرا می‌شود. این ابزار هم اکنون در بازار در متریال پلی یورتان تولید می‌شود که می‌تواند برای انجام کار گلویی مورد استفاده قرار گیرد.

ابزار گچ کاری دیوار کشوزنی: توانایی استفاده از گچ خوش مایه می‌تواند به صورت کشوزنی (ابزار زنی انجام شود). برای کشوزنی سه نوع ابزار استفاده می‌شود که شامل ابزاری است که بر لبه جاسازی می‌خورد و ابزاری که بر سطح کار می‌خورد. به طور کلی برای انجام کشوزنی از ابزارهای بسیار متفاوتی استفاده می‌شود.

دیگر ابزار گچ کاری داخل ساختمان:

  • حاشیه پَخ: سطحی که زاویه‌ای غیرقائم (مورب) با سطح دیگر ایجاد می‌کند.
  • کاو مسطح: ابزار معقر دارای خط کناره نهایی که یک ربع دایره را ایجاد می‌کند.
  • تاج: ابزاری است که مقطع دو خم به شکل یک S کشیده دارد.
  • ابزار نیم گرد: ابزاری است که مقطع عرض نیم دایره دارد.
  • ابزار ربع گرد: ابزاری محدب است که مقطع مربع دایره‌ای دارد.
  • ابزار محدب: ابزاری است که مقطع مربع دایره‌ای دارد.
  • قاب: صفحه‌ای مستطیل شکلِ فرو رفته یا برجسته روی یک دیوار است که به طور مشخص با یک کتیبه، نقاشی یا پیکره، اجرا می‌شود.

کلام آخر

برای انجام ساده‌ترین فرآیندهای گچ کاری ساختمان، ابزار مناسب نیاز است. با داشتن ابزار گچ کاری، می‌تواند اندود دیوار و سقف را به یک اثر هنری متمایز تبدیل کرد. بسیاری استادان هنر گچ کاری، مجموعه‌ای کامل از ابزارهای گچ کاری را در اختیار دارند تا بتوانند ایده‌های ذهنی خود را به بهترین نحوه ممکن پیاده کنند. هر سبک تزیینی که در داخل ساختمان مشاهده می‌کنید، هنر دستان گچکارانی است که توانستند این حوزه را به سر منزل مقصود خود برسانند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا