بازسازی

هزینه بازسازی خانه چقدر تمام می‌شود؟ آیا واقعا قابل محاسبه است؟!

نوسازی همیشه از گزینه‌های صاحب خانه‌ها برای نو کردن بخش‌های مختلف خانه است و خواهد بود. موضوع مهم هزینه‌هایی است که صرف نوسازی و در کل قیمت نهایی است. فاکتورهای مختلفی روی هزینه بازسازی خانه تأثیر می‌گذارند که در این مقاله از ویکی ساختمون قصد داریم به بررسی هزینه‌های نوسازی در بخش‌های مختلف خانه مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام بپردازیم.

قبل از شروع بازسازی خانه

نکته مهمی که در فرآیند هزینه بازسازی و خانه باید مدنظر داشت این است که قبل از بازسازی ساختمان باید یک سری پیش نیاز و فاکتورها را برای خود مشخص کنیم. برای شروع بد نیست نگاهی به پرسش‌های زیر بیندازید و سعی کنید بسته به نیاز خود به آن‌ها پاسخ دهید.

 • بودجه شما برای نوسازی چقدر است؟
 • کدام بخش از خانه نیاز به نوسازی دارد؟
 • متراژ بخش انتخاب شده برای نوسازی چقدر است؟
 • به چه سبک و طرحی علاقه دارید؟
 • از چه مصالحی می‌خواهید استفاده کنید؟
 • قصد دارید از چه امکاناتی استفاده کنید؟

هزینه بازسازی خانه قسمت آشپزخانه

نوسازی آشپزخانه به عنوان یکی از بخش‌های اصلی در این فرآیند شامل مراحل و جزییات مختلفی می‌شود که هر یک از آن‌ها تاثیر خود را بر هزینه خواهند گذاشت. به طور کلی بخش‌های زیر از یک آشپزخانه در فرآیند نوسازی لحاظ می‌شوند:

 • کابینت‌ها
 • دیوارپوش‌ها
 • کفپوش‌ها
 • سقف
 • تأسیسات مکانیکی و الکتریکی

هزینه بازسازی آشپزخانه

هزینه بازسازی کابینت

در هزینه بازسازی خانه و آشپزخانه کابینت‌ها انواع مدل و طرح مختلف دارند که هر یک از آن‌ها با هزینه‌هایی متفاوت در اختیار کاربر هستند. کابینت را می‌توان پرهزینه‌ترین بخش آشپزخانه در نظر گرفت که به تنهایی می‌تواند کفه هزینه لازم برای نوسازی خانه را سنگین کند. از نظر هزینه اجرای کابینت بر اساس جنس و کیفیت می‌توان رتبه بندی زیر را از ارزان‌ترین به گران‌ترین در نظر گرفت.

ردیف نوع کابینت توضیحات
1 نئوپان روکش ملامینه بدنه و درب‌ها نئوپان روکش ملامینه
2 کابینت ام‌دی‌اف ایرانی ورق ام دی اف ایرانی
3 کابینت ام‌دی‌اف خارجی ورق ام دی اف خارجی
4 کابینت ‌های گلاس ایرانی ورق های گلاس ایرانی
5 کابینت‌ های گلاس خارجی ورق های گلاس خارجی عمدتاً ساخت ترکیه
6 کابینت پلی گلاس و لمی گلاس ایرانی ورق پلی گلاس و لمی گلاس ایرانی
7 کابینت پلی گلاس و لمی گلاس خارجی ورق پلی گلاس و لمی گلاس خارجی
8 کابینت ممبران (وکیوم) بستگی زیاد به طرح دارد
9 کابینت چوبی-روکش بستگی زیاد به طرح و رنگ دارد
10 کابینت چوبی-تمام چوب بستگی به نوع و میزان مصرف چوب و رنگ دارد

هزینه نوسازی دیوار

دیوارپوش‌های آشپزخانه هم که نقش مهمی در طراحی و زیبایی آشپزخانه دارند از جمله مراحل نوسازی هستند که افراد وسواس خاصی در آن به خرج می‌دهند. بسته به اینکه از چه نوع دیوارپوشی استفاده خواهید کرد، هزینه کلی نوسازی می‌تواند کاهش یا افزایش یابد. به طور کلی کاشی و سرامیک از ارزان‌ترین انواع دیوارپوش‌ها هستند. دیوارپوش‌های سنگ طبیعی و مصنوعی، دیوارپوش سه بعدی بتنی، دیوار پوش بتن اکسپوز و دیوارپوش چوبی از نظر هزینه گران‌تر هستند.

هزینه بازسازی کف

بازسازی کف نیز مانند دیوار عمدتاً به نوع کفپو‌شی که به کار می‌روند بستگی دارد. علاوه بر نوع کفپوش مانند پارکت و سرامیک، درجه کیفی آن‌ها نیز بر روی هزینه نهایی تأثیر می‌گذارد. فاکتور بعدی متراژ کف است. متعاقباً هر چقدر متراژ بالاتر باشد، هزینه کل هم بیشتر خواهد بود اما هزینه کف سازی هر متر با بالا رفتن متراژ کمتر خواهد شد. به طور کلی، کاشی و سرامیک از ارزان‌ترین نوع کفپو‌ش‌ها و پارکت‌های چوبی و لمینت هم از انواع گران کفپو‌ش‌ها هستند که در نوسازی خانه استفاده می‌شوند.

برای مطالعه: بازسازی آشپزخانه

هزینه بازسازی کف

هزینه بازسازی سقف

سقف‌های آشپزخانه‌ها بر اساس طرح و بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته شده است می‌تواند تأثیر مختلفی بر هزینه نهایی نوسازی خانه بگذارد. اجرای انواع کناف کاری و آسمان مجازی از جمله مواردی هستند که عمدتاً در نوسازی سقف به اجرا در می‌آیند. اجرای این سقف‌های کاذب از نظر هزینه فرق چندانی با یکدیگر ندارند و تفاوت بیشتر به طرح و مصالح از نظر کیفیت بستگی دارد.

هزینه بازسازی خانه قسمت تأسیسات مکانیکی و الکتریکی

هزینه فونداسیون و نوسازی سیم‌کشی‌ها، نورپردازی‌ها، شیرآلات تا حدود زیادی به مدل و برندی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. نورپردازی هم بسته به طرح و تجهیزاتی که استفاده می‌کنید تأثیر خود را بر هزینه بازسازی خانه می‌گذارد.

محاسبه هزینه بازسازی ساختمان

برای بررسی محاسبه هزینه بازسازی ساختمان بهترین کاری که میتونید انجام بدید کمک گرفتن از یک متخصص حرفه ایی و کاربلد میباشد.

هزینه بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

سرویس‌های بهداشتی و حمام از دیگر بخش‌های خانه هستند که همیشه در اولویت نوسازی قرار می‌گیرند. بسته به هدف و مقیاس نوسازی، تأثیر نوسازی این بخش‌های خانه بر هزینه کل نوسازی می‌تواند مختلف باشد. نوسازی سرویس بهداشتی و حمام شامل نصب توالت فرنگی، تبدیل توالت ایرانی به توالت فرنگی، هزینه تعویض روشویی، هزینه تعویض شیرآلات و تعمیر بخش‌هایی که بر اثر نم و رطوبت آسیب دیده‌اند و عوض کردن کاسه توالت می‌شود. هر یک از این تغییرات بسته به مدل، طرح و جنس می‌توانند تأثیر متفاوتی بر هزینه کل نوسازی خانه بگذارند.

هزینه بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

دیوارپوش‌ها از اصلی‌ترین بخش‌های سرویس بهداشتی و حمام هستند که تأثیر زیادی هم بر کیفیت نوسازی و هم زیبایی آن‌ها دارد. انواع مختلفی از جمله کاشی، سنگ طبیعی، سنگ مصنوعی، بتن، چوب، لمینت و پی‌وی‌سی را می‌توان در سرویس‌های بهداشتی و حمام به کار برد که هر یک هزینه خاص خود را خواهند داشت. به طور کلی اجرا کاشی و سنگ مصنوعی هزینه کمتری در مقایسه با انواع دیگر دیوارپوش دارند. برای اطلاع بیشتر در خصوص انواع دیوارپوش سرویس‌های بهداشتی.

هزینه بازسازی فضای داخلی خانه

فضای داخلی خانه که شامل بخش‌های مانند اتاق‌خواب‌ها، هال، پذیرایی و راهروها می‌شود نیز شامل فرآیند‌های مختلفی از نوسازی می‌شوند که تقریباً آن را تحت عنوان طراحی داخلی می‌شناسیم. نوسازی فضای داخلی بخش‌های بالا می‌تواند شامل نوسازی سقف دیوار، کف، تأسیسات مکانیکی و الکتریکی باشد.

کف خانه سطح بزرگی را اشغال کرده و یکی از اصلی‌ترین بخش‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی است. انواع پارکت، کفپوش‌های چوبی، لمینت، کفپو‌ش پی‌وی‌سی، سنگ و سرامیک برای کف ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مبلغ زیادی از هزینه بازسازی خانه مرتبط با هزینه نصب و اجرای کفپوش است.

انتخاب‌های زیادی برای پوشش دیوارها در طراحی دکوراسیون داخلی منزل وجود دارد. استفاده از کاغذ دیواری ساده و سه بعدی، پوسترهای سه بعدی، رنگ و نقاشی ساختمان، پنل‌های دکوراتیو، سنگ آنتیک و تزیینی برخی از بهترین مصالح برای دکوراسیون داخلی منزل ایرانی هستند که روی هزینه بازسازی خانه تأثیر دارند. سبک طراحی و سلیقه کارفرما و صد البته بودجه در انتخاب دیوارپوش‌ها حرف اول را می‌زند.

هزینه بازسازی فضای داخلی خانه

مهم‌ترین نکته در طراحی داخلی منزل و نوسازی اتاق خواب، فردی است که از اتاق استفاده می‌کند. در واقع نوسازی اتاق خواب با توجه به خلق و خوی افراد با متریال متنوعی فضاسازی می‌شود. استفاده از رنگ‌های شاد و گرم می‌تواند انتخاب خوبی برای اتاق کودکان و نوجوانان باشد. ایمنی را در اتاق خواب کودک فراموش نکنید. کف اتاق کودک باید نرم و گرم باشد تا کمترین آسیب در هنگام افتادن ایجاد شود. پارکت به همراه یک قطعه موکت پرز بلند می‌تواند خطرات ناشی از سقوط کودکان را از بین ببرد. استفاده از رنگ‌های خنثی برای اتاق خواب بزرگترها به همراه کمد دیواری‌های بزرگ و جادار مناسب‌تر است.

در هزینه بازسازی خانه گزینه‌ها برای اجرا در طراحی داخلی و نوسازی سقف، دیوار و کف آن‌قدر زیاد است که واقعاً در نظر گرفتن یک قیمت مشخص تقریباً غیر ممکن است. هزینه بازسازی پذیرایی یا اتاق خواب می‌توان از چند صد هزار تومان تا چند ده میلیون باشد. مقیاس و عملیاتی مانند تخریب ساختمان و گچ کاری و مصالحی که انتخاب می‌شوند مانند سنگ و چوب تأثیر زیادی بر هزینه بازسازی خانه می‌گذارند. موضوع دیگری که بر فضای داخلی خانه و نوسازی آن تأثیر می‌گذارد، وسایل و مبلمانی است که برخی در نوسازی خانه خود اقدام به نوسازی آن‌ها نیز می‌کنند.

بازسازی خانه چقدر خرج بر می‌دارد؟

هزینه بازسازی خانه چقدر است؟

نوسازی خانه شامل تعداد بسیار زیادی بخش و عملیات است و همین موضوع انعطاف‌پذیری زیادی به کاربر می‌دهد تا فرآیند نوسازی را بر اساس بودجه‌ای که از پیش مشخص کرده است تنظیم کند. در واقع این شما و بودجه‌تان هستید که چند و چون فرآیند نوسازی را مشخص می‌کنید. شما می‌توانید با یک برنامه بودجه بندی دقیق، اقدام به انتخاب بهترین و مناسب‌ترین مصالح کنید.

سخن آخر

بحث هزینه از مهم‌ترین فاکتورهایی است که قبل از شروع به آن پیش خواهد آمد. بسیاری به دنبال پاسخ به پرسش هزینه نوسازی خانه و بخش‌های مختلف آن از جمله آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی و اتاق خواب‌ها هستند، غافل از اینکه تنوع محصولات و خدمات موجود در بازار واقعاً ارائه یک قیمت ثابت را تقریباً غیر ممکن می‌سازد. بهترین کار، تعیین مقدار بودجه و سپس انتخاب مراحل، عملیات و مصالح بر اساس آن است.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا