بازسازی

نحوه تبدیل یک اتاق به دو اتاق با معرفی بهترین رو‌ش‌ها و راهکارها

شرایط مختلفی می‌تواند پیش آید که شما را به اضافه کردن اتاق و تبدیل یک اتاق به دو اتاق مجبور کند. دلیل این موضوع مهم نیست و آنچه که مهم است روشی است که برای آن به کار گرفته می‌شود. به منظور تبدیل یک اتاق به دو یا چند اتاق باید فاکتورهای زیادی را مد نظر گرفت. تحت هر شرایطی نمی‌توان انتظار رسیدن به بهترین نتیجه را داشت. در این مقاله از ویکی ساختمون به بررسی روش‌های مختلف نحوه تبدیل یک اتاق به دو اتاق مانند دیوار کاذب و پارتیشن می‌پردازیم.

تبدیل یک اتاق به دو اتاق؛ خوب یا بد؟

خوب یا بد بودن تبدیل کردن یک اتاق به دو اتاق به نحوه درک شما از شرایط اتاق و بهره برداری از آن به نفع خودتان بستگی خواهد داشت. اتاقی که قصد دارید آن را به دو بخش تقسیم کنید باید تا حد امکان از نظر اندازه مناسب باشد. دیواری که نورگیری اتاق را تأمین می‌کند باید عرض زیادی داشته باشد. اینکه چطور بتوانیم نورگیری و تهویه را برای هر دو اتاق تأمین کنیم، بر معضل کوچک بودن اتاق‌ها غلبه کنیم و طراحی دکوراسیون داخلی خوبی داشته باشیم، همگی در دست یابی به یک نتیجه خوب تاثیر گذار خواهند بود.

نحوه تبدیل یک اتاق به دو اتاق

شرایط مختلفی می‌تواند، ایجاد شود که دو فرزند شما تمایل به اشتراک گذاری یک اتاق با یکدیگر نداشته باشند و شما را مجبور به جداسازی اتاق‌ها از یکدیگر کنند. بهتر بود این کار در مرحله نازک کاری ساختمان در طول مراحل ساخت انجام می شد. اما به طور کلی برای این کار هم می‌توان به صورت اصولی کار کرد و با دیوارچینی مجدداً اتاق را به دو بخش تقسیم کرد یا می‌توان روش‌های ساده‌تری را به کار گرفت.

دیوارکشی مجدد

از سنتی‌ترین و ساده‌ترین روش‌ها برای تبدیل یک اتاق به دو اتاق به طور کامل این است، که یک دیوار غیر باربر را در وسط دو اتاق اجرا کنیم. این روش اگرچه این مزیت را دارد که فضاهای دو اتاق را کاملاً از یکدیگر جدا می‌کند اما با این ایراد همراه است که احتمال محرومیت یکی از اتاق‌ها از نور و هوای تازه آن هم در خانه‌های آپارتمانی بسیار محتمل است. به همین دلیل هم این روش چندان مورد توجه خانواده قرار نخواهد گرفت، زیرا راضی کردن یکی از بچه‌ها برای انتخاب اتاق بدون نور و تهویه شاید یک عملیات غیر ممکن باشد. نحوه اجرای این روش ساده اما پر دردسر است.

برای مطالعه: هزینه تعمیر سقف

دیوارکشی مجدد

استفاده از انواع پارتیشن

پارتیشن‌ها که انواع مختلفی از نظر سبک، جنس و طرح دارند گزینه بسیار مناسبی برای تبدیل یک اتاق به اتاق است. نحوه این کار هم به این گونه است که پارتیشن مورد نظر را با در نظر گرفتن نورگیری و تهویه اتاق در محل مناسبی قرار می‌دهند به نحوی که هر دو اتاق از مساحت و شکل هندسی یکنواختی برخوردار باشند. با توجه به تنوع پارتیشن‌هایی که می‌توان در تقسیم اتاق به کار گرفت در ادامه به ارائه چند ایده در این خصوص می‌پردازیم.

استفاده از کتابخانه برای تبدیل یک اتاق به دو اتاق

صرف نظر از نحوه تبدیل یک اتاق به دو اتاق، یکی از معضلاتی که از این عملیات به وجود می‌آید، کوچک‌تر شدن فضا است؛ بنابراین در نظر گرفتن یک دیوار کاربردی می‌تواند نقش مهمی در کم رنگ شدن این مشکل  داشته باشد. با استفاده از کتابخانه‌ها که نقش دیوار را ایفا می‌کنند و نیاز به تخریب ساختمان ندارد، می‌توان با یک تیر، دو نشان زد. هم اتاق‌ها از یکدیگر جدا خواهند شد و هم فضای مناسبی برای قرار دادن کتاب‌ها و سایر وسایل فراهم خواهد شد.

استفاده از کتابخانه به عنوان یک پارتیشن باید به نحوی باشد که نقش دیوار و جداساز را به خوبی ایفا کند. از این رو می‌توان داخل هر یک از طبقه‌ها را با صفحه به دو قسمت جدا تقسیم کرد تا دو اتاق‌ها به یکدیگر دید نداشته باشند. این کتابخانه‌ها باید در هر دو اتاق طرح و سبک یکسانی داشته باشند. می‌توان وسایل دیگری مانند میزهای کامپیوتر یا تحریر را به آن تکیه داد.

استفاده از کتابخانه برای تبدیل یک اتاق به دو اتاق

استفاده از درهای چوبی کشویی

گاهی به دلایل همچون کوچک بودن دو اتاق، یا سلیقه ساکنین دو اتاق امکان استفاده از کتابخانه‌ها وجود ندارد. یکی از بهترین گزینه‌ها به منظور تبدیل یک اتاق به دو اتاق استفاده از درهای کشویی است که حالتی تلسکوپی مانند دارند. این درها به دلیل بر هم نزدن دکوراسیون دو اتاق و حفظ جنبه اتاق بودن آن، عمدتاً از جنس چوب هستند.

نحوه عملکرد این درهای چوبی کشویی در تبدیل یک اتاق به دو اتاق به این صورت است که سقف و کف محکم می‌شوند. برای جلوگیری از تغییر دادن کف، اغلب درهای کشویی به سقف محکم می‌شوند. در واقع ریل آن‌ها به سقف متصل می‌شود. این درها از چند تکه ساخته شده‌اند. در انواعی از آن‌ها یکی از تکه‌ها در جای خود به سقف و کف ثابت شده است و نقش تکیه گاه را برای سایر تکیه‌ها ایفا می‌کند. مدل‌هایی هم وجود دارند که همه تکه‌های در متحرک بوده و می‌توان جهت جداسازی دو اتاق را عوض کرد.

استفاده از پارتیشن‌های تاشو

از دیگر گزینه‌های ارزان برای تبدیل یک اتاق به دو اتاق در بازسازی ساختمان، استفاده از پارتیشن‌های چوبی تاشو است. این پارتیشن‌ها اغلب دارای پایه‌هایی متحرک هستند که می‌توان در صورت دلخواه جهت قرارگیری آن‌ها را تغییر داد. از مزایای این پارتیشن‌های تاشو این است که می‌توان دو اتاق را به طور کامل از یکدیگر جدا کرد یا قسمتی از پارتیشن را جمع کرد و مسیری ارتباطی میان دو اتاق را برقرار کرد.

مزیت دیگر این نوع از پارتیشن‌ها هزینه بسیار پایین و سادگی اجرای آن‌ها است. به نحوی که اجرای آن‌ها به هیچ گونه زیرسازی نیاز نخواهد داشت. مدل و سبک آن‌ها کاملاً قابلیت سفارشی سازی شدن را دارند. از نظر اندازه هم کوچک و کم ضخامت بوده و برای اتاق‌های با مساحت کم بسیار مناسب هستند.

طراحی دو اتاقک جدا در یک اتاق

اگر سن و سال بچه‌های شما کم است، یکی دیگر از گزینه‌هایی که می‌توانید یکی از اتاق‌های خودتان را به دو بخش مجزا تقسیم کنید این است که دو اتاقک جدا در داخل اتاق طراحی کنید. این دو اتاقک بخشی از فضای اتاق اصلی را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.

ایده‌هایی برای نحوه تبدیل یک اتاق به دو اتاق

به طور کلی، انواع روش‌های تبدیل یک اتاق به دو اتاق را می‌توان در سه روش بالا خلاصه کرد. حال اینکه از چه مدل قفسه یا کتابخانه یا پارتیشنی استفاده می‌شود، تفاوت‌ها را رقم خواهد زد. در واقع بی‌نهایت مدل با طراحی‌های بسیار کاربردی و منحصر به فرد را می‌توانید به کار ببندید که واقعاً نیازهای هر دو طرف را برآورده خواهند کرد. در ادامه چند ایده جالب در این خصوص آورده شده است.

سخن آخر

نحوه تبدیل یک اتاق به دو اتاق بسته به شرایط اتاق و سلیقه افراد می‌تواند متفاوت باشد. فرقی نمی‌کند از چه روشی یا مدلی استفاده کرد و نکته مهم رسیدن به نتیجه مورد نظر است. خوشحال خواهیم شد نظرات خود را در خصوص این مقاله با ما در میان بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا