معماری و زندگی

جرم گیری کاسه توالت ایرانی چگونه باشد که سرویس همیشه برق بزند؟!

اخیراً احساس می‌کنید که هر چقدر توالت را تمیز می‌کنید، انگار نه انگار! هنوز توالت جرم دارد. اما نگران نباشید، چون شما در جرم گیری کاسه توالت ایرانی تمام تلاش خودتان را کردید، فقط نیاز دارید کمی حرفه‌ای‌تر عمل کنید. اول باید بدانید که تمیز کردن همه لکه‌ها زمانی آسان می‌شود که خصوصیات آن‌ها را بشناسید، سپس با شناخت عواملی که باعث ایجاد جرم می‌شوند می‌توانید به دنبال ماده تمیزکننده مناسب باشید. به هر روی، ما در مقاله دیگری از ویکی ساختمون درباره نحوه جرم گیری کاسه توالت ایرانی صحبت می‌کنیم.

چه عواملی باعث ایجاد جرم در کاسه توالت ایرانی می‌شود؟

چه عواملی باعث ایجاد جرم در کاسه توالت ایرانی می‌شود؟

عوامل مختلفی در به وجود آمدن جرم‌ها و لکه‌های رنگی در اطراف توالت و همچنین داخل سطح کاسه نقش دارند. برای استفاده از مؤثرترین روش برای تمیز کردن، مهم است که درک کنید که با چه چیزی روبرو هستید.

در اینجا برخی از رایج‌ترین جرم‌های کاسه توالت ایرانی اشاره می‌کنیم:

 • تجمع کلسیم: به طور معمول، لکه‌های زرد نشان دهنده تجمع آهک است. علت آن آب سخت است که سرشار از مواد معدنی می‌باشد که با گذشت زمان در اطراف کاسه توالت تجمع کرده‌اند و به راحتی قابل مشاهده هستند. جرم ناشی از کلسیم سخت و سفت است و باعث می‌شود تمیز کردن لکه‌ها دشوار شود. بنابراین، اگر می‌توانید با از بین بردن زودرس حتی کوچک‌ترین جرم‌ها، از جمع شدن کلسیم در داخل کاسه توالت جلوگیری کنید، آنگاه توانسته‌اید بسیاری از مشکلات را از بین ببرید.
 • لکه‌های آبی: این نوع لکه‌ها در مناطقی با آب بسیار اسیدی و غنی از مس ایجاد می‌شوند. متأسفانه، با یکبار از بین بردن این لکه‌ها از کاسه توالت ایرانی، نمی‌توان از بازگشت مجدد آن جلوگیری کرد، زیرا آب همچنان توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید، همان تمیزکاری گاه به گاه است.
 • لکه‌های کپک: تشخیص آن زیاد دشوار نیست، زیرا باعث ایجاد لکه‌های سبز تیره یا سیاه با بویی نامطبوع می‌شود. کپک وقتی زود از بین نرود به مرور زمان چند برابر می‌شود، بنابراین این مشکل را دست کم نگیرید. مهم است که هر جایی از کاسه توالت ایرانی کپک مشاهده کردید، آن را تمیز کنید.

مطلب پیشنهادی: طریقه نصب توالت فرنگی چگونه است؟ راهنمای مراحل از صفر تا صد

راه‌های جرم گیری کاسه توالت ایرانی

راه‌های جرم گیری کاسه توالت ایرانی

به طور کلی، تمیز کردن جرم‌های کاسه توالت چیزی نیست که افراد به آن علاقه داشته باشند، اما انجام آن کاری ضروری است. شروع کار می‌تواند با راه حل‌های ساده‌تری آغاز شود. پس اگر لکه‌های کم‌تری روی کاسه توالت وجود دارند، می‌توان آن‌ها را با برخی از مواد طبیعی خانگی به شرح زیر از بین برد:

برای مطالعه: تزئینات ساختمان

سرکه سفید، جوش شیرین یا بوراکس

برای سفید کردن کاسه توالت چه راهی بهتر از تهیه خمیری است که توسط دو پاک کننده خانگی سازگار با محیط زیست استفاده می‌شود، جوش شیرین و سرکه. بوراکس شامل کریستال سفید است و می‌تواند به جای ترکیب جوش شیرین و سرکه استفاده شود. این مواد خانگی می‌توانند به از بین بردن لکه‌های ناشی از آب سخت و بازگرداندن رنگ سفید و روشن کاسه توالت کمک کنند.

 • جوش شیرین یا بوراکس را روی مناطق لکه‌دار بپاشید.
 • با استفاده از برس توالت، پودر جوش شیرین یا بوراکس را به اطراف پخش کنید.
 • تقریباً یک و ½ فنجان سرکه سفید استفاده کنید و آن رو مناطق لک‌ دار بریزید.
 • بگذارید محلول به مدت 15 تا30 دقیقه بر روی محل بماند.
 • سپس کاسه توالت را بشویید.
 • اگر هنوز لکه‌های باقی بمانند، لازم است مراحل بالا را دوباره تکرار کنید.

بدون در نظر گرفتن روش تمیز کردن، هنگام شستن کاسه توالت از هیچ برس فلزی استفاده نکنید، چون احتمال خراش افتادن روی کاسه توالت وجود دارد.

مطلب پیشنهادی: ترمیم شکستگی کاسه توالت چگونه است؟ علت شکستگی آن چیست؟!

آب لیمو و روغن‌های اساسی

آب لیمو به عنوان یک سفید کننده قوی برای سطوح شناخته می‌شود و به لطف خاصیت اسیدی که دارد، می‌تواند برای جرم گیری کاسه توالت ایرانی مناسب باشد. برای به دست آوردن بهترین نتیجه در اینجا نحوه استفاده از آب لیمو آورده شده است:

 • از یک بطری اسپری تمیز استفاده کنید.
 • یک فنجان آب لیمو را با حداقل 10 تا 15 قطره روغن اساسی اضافه کنید (توصیه می‌کنیم از لیمو، روغن درخت چای، اسطوخودوس استفاده کنید که در برابر ترکیبات کپک خوب عمل می‌کنند).
 • با تمرکز بر روی لکه‌ها، تمام کاسه توالت را اسپری کنید.
 • برای مدتی فرچه را بر روی سطوح بکشید و سپس آن را رها کنید تا برای حدود 15 دقیقه به همان حالت بماند.

اگر هنوز زردی یا نشانه‌های زنگ زدگی یا لکه‌های دیگری را مشاهده کردید، روش تمیزکاری با آب لیمو را تکرار کنید.

جرم گیری کاسه توالت ایرانی سفید

برای مطالعه: پایدار سازی ساختمان 

استفاده از نوشابه

پاک کننده‌های شیمیایی کاسه توالت، دارای مواد طبیعی نیستند، اما کوکاکولا هنوز هم می‌تواند به عنوان یک راه حل مؤثر در برابر لکه‌های زرد یا آب سخت در نظر گرفته شود. نوشابه کاملاً برای تجمع آهک سبک یا سنگین مناسب است و مزیت مهم استفاده از این روش این است که می‌توان لکه‌های کاسه توالت را بدون فرچه کشیدن تمیز کنید. مراحل استفاده از نوشابه به شرح زیر است:

 • در داخل کاسه توالت مقدار زیادی کوکاکولا بریزید. اگر در اطراف لبه لکه دارید، حتماً آن قسمت را نیز بپوشانید.
 • فرچه را بر روی سطوح نکشید، بلکه فقط باید مایع را برای مدت زمان طولانی و حتی یک شب روی لکه‌ها بریزید.
 • سپس آن را بشویید.

اگر به طور اتفاقی با یک کاسه توالت بسیار لکه‌دار روبرو شدید، ممکن است مجبور شوید به محصولات تمیزکننده تخصصی با فرمول شیمیایی متوسل شوید. موارد زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

اسپری تمیز کننده WD-40

این محصول می‌تواند کاسه توالت را به راحتی تمیز کرد. هنگامی که اسپری WD-40 را روی لکه‌ها اسپری کردید، قبل از پاک کردنش چند دقیقه صبر کنید. نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که نباید محصول را با آب شستشو دهید، بلکه فقط باید از پارچه تمیز استفاده کنید.

مایع سفید کننده

به دلیل سمی بودن، ما توصیه می‌کنیم که فقط در بدترین حالت به سفید کننده متوسل شوید. فراموش نکنید که از دستکش‌های محافظتی برای دست خود استفاده کرده و پنجره‌های منزل را باز کنید تا بخارات سمی از توالت خارج شوند. شاید لازم باشد حداقل 15 دقیقه هواکش را روشن بگذارید، اما اگر نگران بوی آن هستید، کافی است توالت را بسته نگه دارید تا زمان شستشو فرا برسد.

نکات مهم در تمیز نگه داشتن کاسه توالت ایرانی

نکات مهم در تمیز نگه داشتن کاسه توالت ایرانی

غیر منصفانه است که برای جرم گیری کاسه توالت ایرانی این همه دردسر را پشت سر بگذارید، اما همه افراد مجبور هستند این کار را در هفته یکی دو بار تکرار کنند. همچنین موارد زیر را در دستور کار قرار دهید:

 • در هنگام مبارزه با لكه‌های آب سخت كه به راحتی در یک منطقه تجمع می‌کنند، انجام مكرر و دقت در تمیز كردن ضروری است.
 • حداقل هر چند روز یک بار داخل کاسه توالت سرکه بریزید.
 • از شکل ظاهری توالت خود مطلع شوید. اگر علی‌رغم تلاش خود برای تمیز کردن، اغلب لکه‌هایی هنوز در محل باقی مانده‌اند، شاید مشکل جدی‌تری در لوله‌ها یا آب وجود داشته باشد که باید توسط متخصص بررسی شود.

کلام آخر

برای مشخص کردن نوع جرم و لکه در توالت وقت بگذارید و اینکه چرا در وهله اول این لکه‌ها ظاهر شده‌اند و چه چیزی می‌تواند کمک کند تا از شر آنها خلاص شوید. استفاده از مواد طبیعی برای از بین بردن لکه‌ها، از نظر زیست محیطی و بهداشتی گزینه بهتری است. کاسه توالت‌ها با لکه‌های زیاد، به مقداری قدرت مواد شیمیایی نیاز دارند. سطوح توالت خود را هرچقدر که می‌توانید به طو روزانه با فرچه تمیز کنید، این کار بهترین راه برای دور نگه داشتن جرم‌ها از کاسه توالت است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. اگر قصد خرید کاسه توالت های ایرانی با قیمت های بسیار مناسب را دارید به وب سایت novinerooz.shop  بخش چینی آلات>توالت زمینی مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا