دانشنامه ساختمانمعماری و دکوراسیون

تفاوت معماری داخلی و طراحی داخلی در چیست؟

یک فضای داخلیِ عالی، ترکیبی از زیبایی، راحتی، کارآیی، اقتصاد، دوام و ایمنی است. بدون شک، طراحی خوب که از حداکثر کارآیی برخوردار باشد، بازگوکننده روحیات انسانی است. در این راستا، بسیاری از افراد فکر می‌کنند معماری داخلی با طراحی داخلی یکسان هستند، اما نه واقعاً! گرچه بسیاری از شباهت‌ها بین این دو مقوله دیده می‌شوند و افراد مشغول در صنعت طراحی اغلب از این دو اصطلاح به صورت مشابه استفاده می‌کنند، اما بین طراحی داخلی و معماری داخلی تفاوت‌هایی وجود دارند.

با بررسی این دو حوزه، حالا قادر به ایجاد اصطلاحات کاربردی، تعیین نقش‌ها و مسئولیت‌ها و درک این موضوع هستیم که طراحی با یک سبک خاص شروع می‌شود و با دیگری به پایان می‌رسد. ولی این پرسش همچنان در جای خود باقی است: «تفاوت معماری داخلی و طراحی داخلی در چیست؟» برای پاسخ با مقاله دیگری از ویکی ساختمون همراه باشید.

معماری داخلی چیست؟

معماری داخلی چیست؟

معماری داخلی متعادل‌سازی هنر و علم در طراحی فضای داخلی با توجه به همه جنبه‌های ساخت است. طرح اصلی معماری داخلی شامل موارد زیر است:

  • طراحی کل ساختار یک خانه
  • ملزومات برق و لوله کشی
  • عناصر طراحی بیرونی و معماری داخلی، سطوح نهایی سقف و کفپوش

معماری داخلی شامل جنبه‌های معماری و فنی یک فضای داخلی است. این معماری تقریباً هر چیزی که بر سکونت یک انسان در یک فضای داخلی دخیل است از جمله نوع متریال، سطح نهایی (سقف و کف)، الزامات الکتریکی، لوله کشی، تهویه، ارگونومی و استفاده هوشمندانه از فضا را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

طرفداران معماری داخلی معمولاً از برنامه‌های اولیه نوسازی تا اتمام کار، نقش مهمی را ایفا می‌کنند. درواقع، نوسازی قلمرو اصلی طراحی معماری است. معماران داخلی می‌توانند داخل یک ساختار موجود را به کلی تغییر دهند و سپس آن را بازسازی کرده تا برای یک هدف متفاوت خدمت کنند. این می‌توان شامل برچیدن دیوارهای داخلی و تقسیم و تخصیص فضاهای مختلف با طرح نقشه جدید باشد.

مطلب پیشنهادی: قدم های اصولی در طراحی داخلی (5 گام اساسی در طراحی فضا)

معمار داخلی به آگاهی از نیازهای فیزیکی، دمای فضای داخلی، سطح رطوبت و روشنایی، سیستم‌های صوتی، الزامات روان‌شناختی مانند زیبایی شناسی، سطح فرهنگی و موارد دیگر یک فضای داخلی را دارد تا بتواند معماری را با روحیات انسان در آمیزد.

معمار داخلی شخصی است که قادر به درک زیرساخت‌های یک ساختمان، طراحی فضای داخلی است. یک معمار داخلی ساختارها را مجدداً سازماندهی و مدیریت می‌کند و انواع تحقیقات و طرح‌ها را در پروژه‌های خود انجام می‌دهد. او بر روی کار توسعه و طراحی موضوعات متعلق به فضای داخلی کار می‌کند. به طور خلاصه، «معماری داخلی هنر افزودن معنا به فضا است.»

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی فرآیند شکل دادن به تجربه فضای داخلی، از طریق دستکاری حجم مکانی و تصفیه سطح است. طراحان داخلی راه حل‌های هوشمند و فنی را در یک ساختار دریافت می‌کنند تا آن را عملیاتی و سودمند کنند. طراحی داخلی، طبق اصول ایجاد و حفظ یک محیط پایدار مطابق با الزامات نظارتی انجام می‌شود. این روند معمولاً پس از ساخت بنا، شامل ایجاد طرح کلی، انتخاب رنگ، تعیین آثار هنری (تابلو و مجسمه)، چیدمان مبلمان، اثاثیه یا لوازم داخلی و موارد دیگر هستند.

طراحان داخلی نه تنها کلیه خدمات طراحی را ارائه می‌دهند، بلکه از تزئین و زیبا‌سازی فضای داخلی نیز فراتر می‌روند. ارائه خدمات طراحی شامل ارتباط صریح ایده‌ها و اجرای مؤثر دستورالعمل‌ها به صورت حرفه‌ای با استفاده از نقشه‌ها، مشخصات و برنامه‌های دقیق است. طراحان داخلی کارهای زیر را انجام می‌دهند:

  • ظاهر و سبک فضای داخلی را طراحی می‌کنند.
  • طرح و سبک کاشی، پوشش دیوار و پوشش کف را تعیین می‌کنند.
  • سبک روشنایی فضا را طراحی می‌کنند.
  • نوع متریال اعم از وسایل خانه، پرده، رنگ، تصاویر پس زمینه را انتخاب می‌کنند.

طراحی داخلی پیوند بین رنگ‌های مختلف، الگوها، مواد و پارچه‌ها را ایجاد می‌کند. این مقوله در مورد فنون تخصصی، آخرین روندهای روشنایی و طراحی مبلمان را ارائه می‌دهد. طراحی داخلی نیاز به مهارت‌های تجسمی دارد و می‌تواند تصور شود چه چیزی برای مشتری و فضای زندگی و کاری او نیاز است.

طراحی داخلی، یک هنر زینتی است که مبتنی بر زیباسازی چیزهای موجود در داخل خانه است. طراح داخلی شخصی است که مجاز به ایجاد تغییر در ساختار ساختمان نیست. او دارای حس هنری است، دیدگاه گسترده‌ای در مورد زیبایی شناسی دارد و به مشتریان در مورد ترکیب رنگ، انتخاب مبلمان و تصمیمات لوازم جانبی در استفاده از  فضای داخلی کمک می‌کند.

تفاوت معماری داخلی و طراحی داخلی

تفاوت بین معماری داخلی و طراحی داخلی

دانش عمیق‌تر و توانایی فنی تفاوت اصلی بین این دو سبک طراحی است. به طور کلی، معماری داخلی کاری پیچیده‌تر از یک طراحی داخلی است. معماری داخلی شامل تجزیه و تحلیل طراحی و ساخت فضای داخلی است و از مقررات ساختمان و درک ساختار طراحی پلان به منظور ایمن‌سازی، سکونت و کارآیی برخوردار باشد. زمینه‌های تخصصی عبارتند از:

  • هنر طراحی
  • طراحی صنعتی
  • علم معماری

معماری داخلی می‌تواند ساختار طراحی داخل فضا را شکسته و سپس آن را برای ساختن یک هدف کاملاً متفاوت بازسازی کنند. به عنوان مثال، یک بلوک اداری قدیمی می‌تواند بازسازی شود و به یک آپارتمان مدرن تبدیل شود؛ گرچه ممکن است ساختمان نمای بیرونی خود را حفظ کند. کار به عنوان یک معمار داخلی کمی سخت‌تر از طراحی داخلی است. این امر مهارت بالایی برای کار در پروژه‌های بزرگ، برقراری ارتباط با مشاوران، سازندگان، تکنسین‌ها، پیمانکاران و مشتریان دارد.

در اصل، بزرگ‌ترین تفاوت معماری داخلی و طراحی داخلی، خودِ ساختمان است. اگر برنامه‌ریزی و طراحی هنوز در حال انجام است (طرح نقشه برای جانمایی فضاها در داخل ساختمان)، تمرکز اصلی بر معماری داخلی خواهد بود. اما اگر ساخت‌وساز تمام شده است و تنها گزینه، ترکیب ایده‌های جدید و شگفت انگیز در طرح فضای داخلی از طریق دکوراسیون و موارد دیگر باشد، طراحی داخلی وارد میدان می‌شود. معماری داخلی توجه خود را به آنچه تبدیل خواهد شد معطوف می‌کند، در حالی که طراحی داخلی حول آنچه وجود دارد معنا پیدا می‌کند.

معماری داخلی، ساخت بخشی از فضا را در بر می‌گیرد، اما طراحی داخلی با رنگ‌ها، نورپردازی، چیدمان و موارد دیگر سر و کار دارد. از نظر مفهومی، دغدغه اصلی طراحی معماری، ساخت مجدد فضای داخلی است. اما طراحی داخلی معمولاً درگیر هیچ‌گونه تغییر ساختاری نمی‌شود و به زیباشناسی فضای داخلی توجه دارد.

در ابتدایی‌ترین شکل، وقتی یک معمار را استخدام می‌کنید، نه تنها به شکل‌های یک فضا، بلکه به تصاویر بزرگ مانند موضوعات ایمنی زندگی، مهندسی، مصالح بیرونی و موارد دیگر توجه می‌کنید. هنگامی که یک طراح داخلی را استخدام می‌کنید، او معمولاً قصد دارد قسمت‌هایی از یک پروژه را کنترل کند که به نحوه ظاهر فضای داخلی مربوط می‌شود. این امر می‌تواند شامل انتخاب مصالح داخلی (کاشی، چوب ، فرش، کاغذ دیواری و موارد دیگر) و همچنین انتخاب مبلمان و کالاهای نرم (بالش، لوازم جانبی و موارد دیگر) باشد.

معماری داخلی و طراحی داخلی

سخن آخر

مدت زمان قابل توجهی است که بحث در مورد تفاوت معماری داخلی و طراحی داخلی همچنان وجود دارد. با وجود منابع سازگار با محیط زیست، جنبش طراحی سبز، تکنیک‌ها و فناوری‌های جدید مانند سقف‌های شیشه‌ای معماری، کف و دیوارها از جمله مواردی هستند که هم برای طراحان داخلی و معماران داخلی هیجان انگیز می‌باشند.

با این حال، طراحی داخلی و معماری داخلی ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و بخشی از صنعت طراحی محسوب می‌شوند. به هر حال، اگر قصد دارید تغییراتی در طراحی خانه یا محل کار خود ایجاد کنید، اما مطمئن نیستید که به یک طراح داخلی یا یک معمار داخلی احتیاج دارید، ما در این مقاله تصویر واضح‌تری را از این دو حوزه را معرفی کردیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا