دانشنامه ساختمان

بهترین زمان کاشت نهال و درخت در ایران چه موقع است؟!

بهترین زمان کاشت نهال را معمولاً کسانی جستجو می‌کنند که به دنبال نونوار کردن باغچه و باغ خود هستند و تمایل دارند در هر سال درختی بنشانند و می‌خواهند ثمره کاشت خود را ببینند. در این راه مناسب‌ترین زمان برای کاشت نهال، بهترین زمان کاشت درخت در ایران و عوامل وابسته به آن پرسش‌های مهمی هستند که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است. در این مقاله قصد داریم به موضوعاتی حول محور کاشت درخت و نهال بپردازیم. در ادامه با ویکی ساختمون همراه باشید.

بهترین زمان برای کاشت نهال چه وقت است؟

حتماً شما هم با منظره کاشت درخت در محوطه و فضای سبز ساختمان‌های تازه پایان کار گرفته مواجه شده‌اید و یا در همه روزهای سال گروه‌های باغبان در فضای سبز شهرها را مشغول به کاشت درخت، نهال و گیاهان می‌بینید. در این رابطه باید عرض کنم که این قبیل درخت کاری تنها به منظور آماده کردن یک فضای سبز برای سازه و انجام پروژه‌های پیمانکاری است و به این موضوع که آیا گیاه کاشته شده، رشد خواهد کرد و دوام خواهد داشت، در درجه آخر اهمیت است.

بیشتر بخوانید: انواع هرس درختان : نحوه اصولی + بهترین زمان آن

به طور کلی تخمین بهترین زمان کاشت نهال به نوع نهال، میزان رشد آن در گلدان، میزان ریشه آن، زخمی شدن و نشدن ریشه آن، دمای هوا در روز کاشت و روزهای آینده، آبیاری و بسیاری مسائل دیگر بستگی دارد.

چرا گروهی به کاشت نهال در پاییز اعتقاد دارند؟

بسیاری بر این عقیده هستند که پاییز بهترین زمان کاشت نهال است ، زیرا درخت در خواب قرار دارد و جابجایی آن از گلدان به زمین، به آن شوک وارد نمی‌کند و باعث می‌شود رشد خوبی داشته باشد. در این رابطه باید عرض کنم که بسیاری می‌گویند پاییز بهترین برای کاشت نهال است، انصافاً این گفته پر بی راه هم نیست و تا اندازه زیادی صحیح است ولی دلیل آن چندان نمی‌‌تواند درست باشد.

چرا گروهی به کاشت نهال در پاییز اعتقاد دارند؟

کاشت نهال و درخت در پاییز به این دلیل خوب است؛ چون ریشه گیاهان هوای خنک را برای رشد مناسب می‌دانند و در این هوای خنک بهتر رشد می‌کنند و پاییز نیز هوای خنک را برای ریشه فراهم می‌کند، از طرفی هم نهال پس از کاشته شدن در زمین نیاز به آبیاری زیادی دارد و از آنجایی که بارش باران در پاییز نسبتاً خوب است، این فصل را فصل مناسبی برای رشد ریشه نهال‌های تازه کاشته شده، می‌کند.

ولی کاشت نهال در پاییز نیاز به مراقبت‌های بعد از آن را افزایش می‌دهد، این احتمال وجود دارد که پس از پاییز و در فصل زمستان، هوا سرد و یخبندان شود و ریشه‌ها، آبی برای تغذیه و رشد پیدا نکنند که این امر باعث خشک شدن گیاه می‌شود. پس اگر در پاییز اقدام به کاشت نهال می‌کنید، حتماً به این موضوع توجه کنید که پس از کاشت نهال احتمال یخبندان وجود نداشته باشد.

کاشت نهال در پاییز برای چه مناطقی مناسب است؟

به طور کلی در مناطقی که معمولاً پس از فصل پاییز شاهد یخبندان و هوای سرد زیر صفر نیستیم، کاشت نهال در پاییز نسبت به اواخر زمستان پیشنهاد می‌شود.

آیا گیاهانی که در پاییز کاشته می‌شوند تا بهار زنده می‌مانند؟

پاسخ به این سؤال به شرایط زیادی بستگی دارد که در به سلامت پشت سر گذاشتن زمستان را ممکن می‌سازد. از جمله این شرایط می‌توان به اینکه آیا نهال پیش از کاشت در زمین، در گلدان آب کافی در اختیار داشته است، آیا نهال در گلدان به خوبی ریشه زده است، آیا نهال به خواب رفته برگ‌هایش ریخته است؟ آیا در هنگام جابجایی به ریشه آسیب وارد شده است یا خیر؟ اشاره کرد.

آیا با توجه به روز درختکاری در آخرین ماه سال، این ماه زمان مناسبی برای کاشت نهال است؟

به طور کلی در شهرهایی نیمه بالایی و شرقی کشور در ماه آخر سال هوا روبه گرم شدن می‌گذارد و هوای خنک مناسبی برای رشد ریشه‌ها دارد و از طرفی هم دمای هوا پس از آن نه زیاد سرد خواهد شد و نه زیاد گرم خواهد شد و آسیب به ریشه در اثر کم آبی به حداقل می‌رسد. این موقع از سال برای بسیاری از شهرها مناسب است. برای نیمه جنوبی کشور به ویژه شهرهای ساحلی جنوب که این موقع از سال آب و هوا رو به گرم شدن می‌رود زمان مناسبی برای کاشت نهال نیست و این کار باید چند ماه زودتر انجام شود.

بهترین زمان کاشت نهال در مناطق سردسیر

بهترین زمان کاشت نهال در مناطق سردسیر

بهترین زمان کاشت نهال برای مناطق سردسیر زمانی است که هوای سرد زمستانی در حال فروکش کردن باشد و پس از آن زمان دیگر شاهد سرمای هوا در حد زیر صفر درجه نباشیم. البته این زمان به نهالی که کاشته می‌شود نیز بسیار بستگی دارد، به طور مثال درختان بومی مناطق سردسیر مانند گردو با کشته شدن در پاییز مشکلی نخواهند داشت و می‌توانند سرمای زمستان را نیز پشت سر بگذارند.

آیا بهار فصل مناسبی برای کاشت نهال است؟

گروه دوم از درختکاران افرادی هستند که به کاشت درخت در بهار اعتقاد دارند و با گرم شدن هوا آن‌ها را با لباس باغبانی در باغچه مشاهده می‌کنید. کاشت نهال در فصل بهار می‌تواند معضلاتی مانند کاهش رشد و ضعیف بودن گیاه را در پی داشته باشد. به طور کلی با کاشت نهال در بهار، درخت زمانی برای گسترش ریشه‌ها نخواهد یافت و به سرعت با رسیدن فصل گرم تابستان، مجبور است به رشد برگ‌ها مشغول شود. از طرفی نیز کاشت نهال در بهار نیاز به مراقبت‌های زیادی دارد، آبیاری یکی از مراقبت‌هایی است که نهال کاشته شده در بهار به آن نیاز مبرمی دارد، زیرا کم آبی و بی آبی ریشه‌ها می‌توان به خشک شدن گیاه منجر شود، البته اگر نهال با آب و هوای خشک نهادینه شده باشد (مانند درخت بادم و انار)، کم آبی در مرحله نهالی آن را از پای در نخواهد آورد و تنها منجر به ضعیف شدن آن می‌شود.اگر براتون سوال پیش اومده که بهترین درخت برای سایه چه درختی است؟روی لینک کلیک کنید.

بهترین زمان کاشت نهال گیلاس

بهترین زمان کاشت نهال گیلاس

به طور کلی کاشت نهال درختانی مانند گیلاس و آلو در فصل بهار توصیه نمی‌شود زیرا این درختان به بی آبی و خشکی تابستان بسیار حساس هستند، بهترین زمان برای کاشت این درختان را می‌توان فصل پاییز دانست.

بهترین زمان کاشت نهال گردو

بهترین زمان کاشت نهال گردو را با توجه به اینکه این درخت در آب و هوای سردسیر رشد خوبی دارد، می‌توان پاییز دانست. ریشه درخت گردو در هوای خنک پاییز و زمستان فرصت خوبی برای رشد و گسترش پیدا می‌کند و می‌توان در فصل تابستان و بهار تمام انرژی خود را صرف گسترش شاخه و برگ خود کند.

فاصله کاشت درخت

فاصله کاشت درختان به نوع ریشه و فرم شاخ و برگ‌های آن بستگی دارد. درختانی مانند تبریزی که معمولاً به صورت عمودی رشد خوبی دارند را در فواصل نزدیک به هم در لبه مزرعه‌ها می‌کارند تا از دیگر درختان در برابر تند بادها محافظت کند. در این بین درختانی مانند افرا که شاخ و برگ زیادی دارند و فرم آن‌ها قلب مانند است باید با فواصل بیشتری از هم کاشته شوند تا شاخه‌ها و ریشه‌ها فضای بیشتری برای گسترش داشته باشند.

منبع
bobvila
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا