مقالات کارگشا

نگاهی به زندگی افراد سالمند در خانه های هوشمند

خانه های هوشمند از فناوری برای انجام کارهای منزل و فعالیت ها بصورت کاملاً اتوماتیک بدون کوچکترین مداخله کاربران استفاده می کنند. این سیستم ها به افراد این امکان را می دهند برای انجام فعالیت ها، از کنترل از راه دور استفاده کنند. هدف خانه هوشمند کمک به خلق یک خانه با کاربری راحت تر، لذت بخش تر و سالم تر برای زندگی می باشد. خانه هوشمند برای سالمندان و یا افراد ناتوان که در اصطلاح تجهیزات هوشمند کمک کننده نامیده می شوند، بکار می روند و همان اهداف را دنبال می کنند، اما بایستی اضافه کنیم که این خانه های امن تر به سالمندان این امکان را می دهند که زمان بیشتری را به تنهایی در خانه بتوانند سپری کنند. 

Aging in place - home automation

 خانه های هوشمند / سالمندانِ در خانه

مقوله سالمندان در خانه، یک روند روبه رشد می باشد که بر روی نگهداری سالمندان برای مدت بیشتری در خانه با افزایش سن تمرکز کرده است. یکی از المان های اصلی این موضوع، با کیفیت نگه داشتن سطح زندگی این افراد می باشد. با ترکیب سیستم های خانه هوشمند با ایده سالمندانِ در خانه، سالمندان می توانند لذت و راحتی بیشتری را در خانه هایشان تجربه کرده و همچنین امنیت خانه مانند سایر عوامل دیگر نیز افزایش یابد.

چه شرایطی به سالخوردگان در خانه های هوشمند کمک خواهد کرد؟ 

خانه های هوشمند برای افراد سالخورده در خانه می توانند به بالابردن سطح کیفی زندگیشان کمک شایانی بکند، بویژه زمانی که با سایر تکنولوژی های دیگر ترکیب شده باشد. بسیاری از این راهکارهای ارائه شده حال حاضر، برای تعدادی از مثال های زیر در حال تکمیل شدن می باشند و هنوز به مرحله امتحان و تست نرسیده اند. بهرحال، تکنولوژی که از این فعالیت ها پشتیبانی می کند به سرعت در حال تغییر می باشد. خانه های هوشمند می توانند بسیاری از وظایف را انجام داده و در طی این سالها بهبود بسیار یافته اند. 

مراقبت های بهداشتی

 • نظارت از راه دور 
 • یادآوری داروها 
 • آزمایشات پزشکی روزانه 

هماهنگی مراقبت های پزشکی

 • ارائه خدمات پزشکی و مراقبت از راه دور 
 • هماهنگی ارائه خدمات خانوادگی 
 • ارتباطات 
 • روابط
 • پیشگیری و مبارزه با تنهایی و افسردگی

امنیت خانه 

 • جلوگیری از سقوط 
 • امنیت 
 • روشنایی

مزایای دیگری برای این افراد در صورت نصب تجهیزات هوشمند وجود دارد. با توجه به این مسئله که اساس سیستم خانه هوشمند، شبکه ای بودن آن می باشد، در اینصورت دنیایی از قابلیت های مختلف را برای رفاه بیشتر، پیش روی افراد گشوده است. مانند:

سرگرمی : ویدیو و سیستم های صوتی در هر اتاقی برای دیدن فیلم های آنلاین ، عکس ها و موسیقی در نظر گرفته شده اند. 
اتصال و ارتباط: تجهیزات متصل به اینترنت در این خانه ها می توانند در شبکه های خانگی قرار گیرند، مانند تجهیزات متصل به ایمیل ، تلویزیون ها، استریوهای  پخش کننده موسیقی و بسیاری از این موارد…
فعالیت های اینترنت: برای افراد سالخورده ای که از آنلاین بودن لذت می برند، فعالیتهای گروهی برای آنها وجود دارد که از طریق کامپیوترها، لب تاپ ها، تبلت ها و یا گوشی های هوشمند بتوانند از بازی های آنلاین، شبکه های اجتماعی  و سایر وب سایت ها لذت ببرند.

سالمند، هوشمندسازی

اطلاعات بیشتر درباره خانه هوشمند

خانه هوشمند یک مد زودگذر نیست. کاملاً برعکس، این فناوری در حال بهبود و یافتن راهکارهایی برای بهترکردن و بالابردن سطح کیفی زندگی ها می باشد. ما متعهد هستیم که منابع و زمینه های خانه هوشمند را افزایش داده تا کاربران انتخاب های بیشتری داشته باشند.

مرجع: وبسایت Ageinplace

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا