تعمیر و نگهداری

نحوه تمیز کردن پارکت چگونه است؟ بایدها و نبایدها + بهترین روش

کفپوش‌ها به دلیل اینکه  در دید هستند از المان‌های مهم در طراحی فضای داخلی به شمار‌ می‌روند. انواع مختلفی از کفپوش‌ها وجود دارند که شیوه نگهداری هر یک از آن‌ها متفاوت است. پارکت‌های چوبی و لمینت به دلیل ویژگی‌های زیباشناختی برجسته‌‌ای که دارند از پرکاربرد‌ترین کفپوش‌ها به شمار‌ می‌روند. روش‌های زیادی برای تمیز کردن پارکت به کار می‌رود. در این مطلب از ویکی ساختمون قصد داریم که به طور مفصل به بررسی روش‌ها و نکات تمیز کردن انواع پارکت‌های چوبی بپردازیم.

چرا باید در تمیز کردن پارکت دقت کرد؟

پارکت‌ها انواع مختلفی دارند و برخی از آن‌ها حساسیت بالایی در مقابل با برخی از روش‌ها و مواد شوینده دارند و به همین دلیل باید در نگهداری و تمیز کردن آن‌ها دقت کرد. به کار بردن روشی نامناسب برای تمیز کردن پارکت‌ می‌تواند به آن آسیب جدی و دائمی وارد کند. برای پرهیز از این موضوع در وهله اول باید که نوع پارکت خانه خود را بشناسید و سپس با مشورت از کارشناسان بهترین روش تمیز کردن آن را به کار ببرید.

انواع پارکت

پارکت لمینت و پارکت چوبی دو نوع از اصلی‌ترین‌ها در بازار ایران به شمار‌ می‌روند. نکته مهم در مورد پارکت‌های چوبی نوع پوشش محافظتی یا به عبارتی پرداختی است که در آن‌ها به کار رفته است. اورتان و پلی اورتان دو مورد از معروف‌ترین این پوشش‌ها هستند. پرداخت پایه آب، پرداخت پایه روغن، پرداخت اسیدی و پرداخت رطوبتی از رایج‌ترین پرداخت‌ها در انواع پارکت‌های چوبی هستند.

بیشتر بخوانید: پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک؟ بخوانید و بهترین تصمیم را بگیرید

روش‌های تمیز کردن پارکت

روش‌های زیادی را‌ می‌توان نسبت به انواع مختلف این پارکت‌ها به کار گرفت که رعایت یک سری نکات در هر یک از آن‌ها شرط عقل است. در ادامه به روش‌هایی اشاره شده است که‌ می‌توانند در فرآیند تمیز کردن پارکت بسیار کمک کنند.

روش های تمیز کردن پارکت

نگهداری از حیوانات خانگی روی پارکت

در صورتی که در خانه از حیوانات خانگی نگهداری‌ می‌کنید توصیه‌ می‌شود که حتماً ناخن‌های آن‌ها را کوتاه کنید زیرا در غیر این‌صورت خواه یا ناخواه این حیوانات‌ می‌توانند خراش‌های زیادی را به پوشش پرداخت پارکت وارد کنند. وارد آمدن آسیب به پوشش محافظ پارکت چوبی آن را در برابر رطوبت‌های حتی کم هم بسیار آسیب‌پذیر می‌کند.

از شوینده‌های مخصوص استفاده کنید

همان‌طور که در بالا عنوان شد، پرداخت‌های اجرا شده روی انواع مختلف پارکت نقش مهمی در محافظت از پارکت دارند و در صورتی که این پوشش حفاظتی آسیب ببینند مقاومت و ماندگاری پارکت بسیار کاهش‌ می‌یابد. از این رو باید در انتخاب شوینده‌ها نهایت دقت را داشت. اولین نکته در این خصوص این است که به هیچ وجه نباید از شوینده‌های خشن استفاده کنید.

شاید در ابتدای استفاده از شوینده‌های غیر مخصوص برای پارکت متوجه وارد آمدن آسیبی به پارکت نشوید، اما مطمئن باشید که در ادامه باعث از بین رفتن پرداخت‌ها‌ می‌شوند. از این رو توصیه‌ می‌شود در صورتی که از شوینده استفاده‌ می‌کنید حتماً از نوع مخصوص تمیز کردن پارکت استفاده کنید.

برای براق کردن پارکت از تی حوله‌‌ای یا دستمال نرم استفاده کنید

مواد و محصولات زیادی برای برق انداختن و به اصطلاح پولیش پارکت‌ها به ویژه نوع لمینت در بازار موجود هستند. به درستی‌ نمی‌توان در مورد امن بودن این شوینده‌ها برای برق انداختن پارکت اظهار نظر کرد. اگر مایل به استفاده از شوینده برای برق انداخت هستید پس باید نهایت دقت را داشته باشید.

براق کننده‌ها اگرچه در کوتاه مدت بسیار رضایت‌بخش خواهند بود و با گذشت زمان تأثیرات زیان بار خود را روی پارکت نشان خواهند داد. برای برق انداختن ساده و سالم‌ می‌توانید از تی‌های حوله‌‌ای و پارچه‌های نرم آغشته به مقدار کمی رطوبت استفاده کنید.

برای تمیز کردن پارکت از تی پارچه ای نرم استفاده کنید

در تمیز کردن پارکت از مقدار رطوبت کم استفاده کنید

به کار بردن رطوبت در تمیز کردن پارکت لازم است اما باید در مقدار آن دقت کرد. پارکت‌های چوبی به دلیل ساختاری که دارند قادر هستند که مقداری آب را جذب و آن را پس از مدتی پس دهند اما در مورد پارکت لمینت قضیه مقداری متفاوت است.

به طوری که پارکت‌های لمینت به دلیل ساختاری که دارند قادر به دفع رطوبت نیستند و جذب آب‌ می‌تواند باعث از بین رفتن مقاومت و ساختار فیزیکی آن‌ها شود؛ بنابراین توصیه‌ می‌شود در تمیز کردن پارکت از به کار بردن مایعات و بخار در حجم زیاد خودداری کنید.

در پارکت لمینت از واکس براق کننده استفاده نکنید

این واکس‌ها عمدتاً برای براق کردن پارکت‌های چوبی استفاده‌ می‌شود و استفاده از آن‌ها در مورد پارکت لمینت به هیچ وجه توصیه‌ نمی‌شود. استفاده از واکس و پارافین برای براق کردن پارکت لمینت در ابتدا نتیجه خوبی به دست‌ می‌دهد اما پس از مدتی باعث تغییر رنگ آن‌ می‌شود که برطرف کردن آن بسیار سخت و گاهی غیرممکن خواهد بود. از این رو توصیه می‌شود که حدالامکان از این مواد شیمیایی در مورد هیچ نوع پارکتی استفاده نکنید و برای برق انداختن پارکت به پارچه‌های نرم و آب گرم اکتفا کنید.

بیشتر بخوانید: کفپوش پی وی سی و مزیت آن نسبت به سایر کفپوش‌ها

از سرکه در تمیز کردن پارکت استفاده نکنید‌

نیازی به گفتن نیست که موادی مانند سرکه و نوشابه اگرچه خاصیت تمیزکنندگی بالایی دارند اما باید خاطر نشان کرد این مواد اسیدی هستند و با استفاده چند باره از این مواد برای تمیز کردن، بافت و ساختار پارکت به شدت آسیب خواهد دید.

نکات مهم

نکات مهم در تمیز کردن پارکت

  • پارکت‌ها تحمل خیس شدن ندارند، پس از اعمال مایعات روی آن‌ها خودداری کنید.
  • پارکت در برابر نور خورشید حساس است و به مرور زمان کیفیت و درخشش خود را از دست‌ می‌دهد.
  • در تغییر دکوراسیون از کشیدن وسایل خانه روی پارکت خودداری کنید زیرا باعث از بین رفتن پوشش محافظ‌ می‌شود.
  • از صابون و دیگر مواد شوینده در تمیز کردن پارکت خودداری کنید.
  • در صورت ایجاد لکه روی پارکت آن را سریع با پارچه خشک یا کمی مرطوب تمیز کنید.
  • پارکت‌ها را مرتباً با جاروبرقی یا تی خشک گردگیری کنید زیرا این گرد و خاک‌ می‌توانند نقش یک سنباده را ایفا کنند.

بهترین روش برای تمیز کردن پارکت

فرقی‌ نمی‌کند از چه نوع پارکتی در کف خانه خود استفاده کرده‌اید، نکته‌‌ای که مهم است تمیز کردن مناسب آن‌ها است. پارکت‌ها به ویژه نوع لمنیت بسیار به آب حساس هستند و در صورت خیس شدن باید سریع خشک شوند. برای اطمینان از آسیب نرساندن با پارکت، برای تمیز کردن طبق مراحل زیر به پیش بروید.

  • در مرحله اول سطح پارکت را با جاروبرقی یا جاروی دستی جارو کنید تا تمامی گرد و غبار‌ها پاک شوند.
  • با یک تی نرم یا پارچه تمیز و خیساندن آن‌ها در آب گرم اقدام به تمیز کردن پارکت کنید.
  • بعد از کشیدن پارچه خیس سریعاً باید سطح پارکت خشک شود.

سخن آخر

پارکت‌ها انواع زیادی دارند و در نگهداری هر کدام باید نکاتی را مد نظر داشت. اگر درست از پارکت‌ها نگهداری کنیم تا سال‌های سال‌ می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم. پارکت‌ها به آب و محلول‌های اسیدی مانند سرکه حساس هستند و در تمیز کردن نباید از آن‌ها استفاده کرد. تمیز کردن و گردگیری مرتباً با استفاده از دستمال‌های مرطوب و خشک کردن بهترین راه برای تمیز کردن پارکت است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا