رنگ

مکمل رنگ زرد در دکوراسیون با ویژگی‌های روانشناسی

انتخاب مکمل رنگ زرد در دکوراسیون می‌تواند برای فضای داخلی نمایانگر شادی باشد و همچنین موجب برانگیخته شدن احساسات شود. رنگ زرد به سرعت توجه افراد را جلب می‌کند، اما استفاده بیش از حد از آن می‌تواند آزار دهنده باشد!. ممکن است ظاهری گرم و روشن به محیط ببخشد، اما استفاده زیاد از آن منجر به خستگی بینایی می‌شود.

به طور کلی، روانشناسی رنگ‌ها نشان می‌دهد که رنگ‌های خاص قادر به برانگیختن خلق و خوی‌ انسان هستند و حتی ممکن است در رفتار و سلامتی نیز تأثیر بگذارند. حال بیاید ببینیم ویژگی‌ها و مکمل رنگ زرد در دکوراسیون چیست و چگونه می‌توان از آن در دکوراسیون داخلی استفاده کرد؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

مکمل رنگ زرد در دکوراسیون

تلفیق رنگ زرد با رنگ سفید، رنگ‌های روشن سبز و آبی، نارنجی و قرمز و کلیه سایه‌های روشن و عمیق بنفش برای تزیین عناصر مختلف موجود در دکوراسیون خانه از اهمیت بالایی برخوردار هستند. این رنگ‌ها زیبا و شیک بوده و می‌توانند به عنوان مکملی برای رنگ زرد به فضای داخلی اضافه شوند.

همچنین، رنگ‌های سیاه و قهوه‌ای وقتی با دکوراسیون رنگ زرد ترکیب می‌شوند، بسیار متفاوت و منحصربه فرد نشان داده می‌شوند. سیاه و قهوه‌ای با  زرد، طراحی داخلی بسیار جذاب، راحت و مدرن با تضادهای پویا و روشن ایجاد می‌کند. با این حال، در زیر به چند نوع مکمل رنگ زرد در دکوراسیون جهت طراحی داخلی اشاره می‌کنیم:

در رابطه با رنگ ها و نیازمندی هاشون حتما به مقاله روش زدن رنگ پلاستیک با غلطک سر بزنید.

سبز

رنگ سبز این گیاه خانگی در کنار یک مبلمان زرد رنگ زیبا و مدرن، یک سایه جسورانه از ترکیب دو رنگ شاد را ایجاد کرده است.

بنفش روشن

زرد و بنفش روشن یک ظاهر نرم ایجاد می‌کنند و در کنار هم بسیار خوشایند هستند. این فضای نشیمن دارای سبک اسکاندیناوی مینیمالیستی است که شاد بودن را ترویج می‌کند.

سیاه

سیاه و زرد یک ترکیب رنگی جسورانه است، اما ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد. همانطور که در این فضای حمام مشاهده می‌شود، مشکی به عنوان رنگ پس زمینه و رنگ زرد بیشتر به عنوان مکمل استفاده شده است.

خاکستری

اگر زرد و سیاه برای شما کمی خشن به نظر می‌رسد، زرد و خاکستری را امتحان کنید. در اینجا یک فضای نشیمن را مشاهده می‌کنید، در دل دیوارهای خاکستری، مبلمان زرد به شدت خودماین می‌کند.

صورتی پُر رنگ

همانطور که در عکس پایین مشاهده می‌کنید، صورتی پر رنگ در ترکیب با زرد، قطعاً می‌تواند جذابیت عجیب و غریب داشته باشد. از این دو رنگ بهتر است در اتاق خواب نوجوانان استفاده کرد.

آبی روشن

در این فضای آشپزخانه، زرد و آبی روشن ترکیبی دوست داشتنی پیدا کرده‌اند. هر دو رنگ کمی اشباع شده و چند سبک خنثی را در فضا ایجاد کرده‌اند که به ایجاد سرزندگی افراد کمک می‌کنند.

سرمه‌ای

در این فضای نشیمن، سرمه‌ای و رنگ زرد لیمویی به طور شگفت انگیزی با هم ترکیب شده‌اند. رنگ سرمه‌ای دیوار پشت مبلمان، روح پر جنب و جوشی به فضا داده که با زرد لیمویی کمی به تعادل می‌رسد.

قهوه‌ای

رنگ زرد گلدان و عناصر دیگر در کنار میز قهوه‌ای، هارمونی زیبایی ایجاد کرده است. در حقیقت، توجه به رنگ‌های گرم باعث می‌شود کل فضا انسجام خود را حفظ کنند.

ویژگی‌های روانشناسی رنگ زرد

برای شناسایی مکمل رنگ زرد در دکوراسیون، نخست باید ویژگی‌های اصلی که اغلب با رنگ زرد همراه هستند را درک کنیم:

  • جلب توجه: از آنجایی که رنگ زرد قابل مشاهده‌ترین رنگ است (به راحتی دیده می‌شود)، بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند. رنگ زرد را می‌توان در مقدار کمی در دکوراسیون خانه یا محیط ‌برای جلب توجه بیشتر استفاده کرد.
  • خستگی چشم: زرد نیز به دلیل زیاد بودن نوری که منعکس می‌کند، خستگی زیادی را برای چشم به همراه دارد. استفاده از رنگ زرد به عنوان پس زمینه دیوار (کاغذ دیواری) یا عناصر مختلف در دکوارسیون خانه، می‌تواند در موارد شدید منجر به خستگی چشم یا کاهش بینایی شود.

ویژگی‌های روانشناسی رنگ زرد

  • پرانرژی بودن: زرد همچنین می‌تواند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد، به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در فضای آشپزخانه مورد استفاده قرار گیرد.
  • نا امیدی: زرد همچنین می‌تواند احساس نا امیدی و عصبانیت را ایجاد کند. اگرچه به عنوان رنگی شاد به حساب می‌آید، اما افراد بیشتر در اتاق‌های زرد رنگ خلق و خوی خود را از دست می‌دهند، برای مثال، نوزادان تمایل بیشتری دارند که در اتاق‌های زرد گریه کنند.
  • گرم: زرد، رنگی روشن است که اغلب به عنوان رنگی شاد و گرم توصیف می‌شود.

حال رنگ زرد چه احساسی را منتقل می‌کند؟ به یاد داشته باشید که ارتباطاتی که افراد با رنگ‌ها دارند لزوماً موضوعی جهانی نیست. هم تفاوت‌های فرهنگی و هم تجربیات فردی می‌توانند احساس مردم را در پاسخ به رنگ‌های خاص شکل دهند.

استفاده از رنگ زرد برای دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ زرد برای دکوراسیون داخلی

شناخت مکمل رنگ زرد در دکوراسیون برای تزیین کل اتاق از اهمیت خاصی برخوردار است. اتاق‌های تاریک را می‌توان با رنگ داخلی زرد روشن و دکوراسیون زرد رنگی روشن کرد. نقاشی لطیف و زیبایی از رنگ زرد خامه‌ای و الگوهای کاغذ دیواری برای تزیین اتاق‌های تاریک و کوچک عالی هستند. محبوب‌ترین رنگ‌های مدرن دکوراسیون منزل، رنگ‌های سبز – آبی هستند. می‌توانید دکوراسیون اتاق را با رنگ زرد خامه‌ای یا رنگ‌هایی دیگر مخلوط کنید تا احساس گرما، راحتی و شادی را به فضا بدمید.

طراحی داخلی با رنگ زرد

مهم است که حس رنگ زرد را به سبک دکوراسیون فضای خود اضافه کنید. در رنگ از اعتدال استفاده کنید، رنگ زرد برای تزیینات داخلی عالی است. مقادیر زیادی از رنگ زرد در طرح‌های داخلی، دیوارهای کاملاً زرد یا فراوانی استفاده در دکوراسیون اتاق، می‌توانند منجر به عصبی شدن و تحریک پذیری افراد شود. به خصوص ترکیب رنگ‌های دیواری زرد و خاکستری، مبلمان داخلی خانه با تلفیقی از رنگ زرد و خاکستری، الگوی کاغذ دیواری و لوازم دکوراسیون با ترکیب این دو رنگ می‌توانند بعد از مدتی احساس غم و اندوه را ایجاد کنند.

انتخاب رنگ زرد برای الگوهای کاغذ دیواری

سایه‌هایی از رنگ زرد روشن برای استفاده در جزئیات کوچک مربوط به نوع پوشش دیوارها، بسیار عالی است. از این رنگ می‌توانید به اندازه با ترکیب دیگر رنگ‌ها به عنوان کاغذ دیواری استفاده کنید. همچنین عناصر مختلف در طراحی داخلی مانند مبلمان، پرده، وسایل روشنایی، گلدان، کوسن، تزیینات دیواری، آینه و قاب عکس را می‌توان با مکمل رنگ زرد در دکوراسیون ترکیب کرد.

کلام آخر

در حالی که رنگ زرد می‌تواند بسیاری از واکنش‌های روانشناختی مختلف را برانگیزد، باید به یاد داشته باشید که این پاسخ‌ها اغلب برای افراد متفاوت هستند. اما به صورت کلی می‌توان برحسب دانش، خصوصیات رنگ زرد را شناسایی و نقاط قوت آن را در دکوراسیون خانه یا محیط کار مورد استفاده قرار داد. به هر روی، سعی کنید از رنگ زرد به اندازه استفاده کنید، اتاق نوجوانان و حتی آشپزخانه می‌توانند فضاهایی عالی برای استفاده از این رنگ  باشند. همچنین برای ایجاد هارمونی در فضا، از انواع مکمل رنگ زرد در دکوراسیون نیز بهره ببرید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا