دانشنامه ساختمان

منابع انسانی و نقش آن برای پیشگیری از کرونا در محیط کار

هنگامی که ترس و عدم اطمینان از شیوع کرونا ویروس در محیط کار وجود دارد، چه کسی بهتر از منابع انسانی (HR) در یک سازمان می‌تواند پاسخگوی پرسنل باشد؟ کوید 19 (COVID-19) همچنان در حال گسترش است و دپارتمان‌های منابع انسانی در همه شرکت‌ها تلاش می‌كنند تا پاسخی جامع به مشکلات پیشرو دهند. اما موضوع مورد بحث این است که: «اقداماتی که یک مدیر منابع انسانی باید هنگام اجرای راهکارهای عملی در هنگام بروز همه‌گیری بیماری کرونا مورد توجه قرار دهد چیست؟» برای پاسخ با ویکی ساختمون همراه باشید.

اقدامات منابع انسانی برای پیشگیری از کرونا

اقدامات منابع انسانی برای پیشگیری از کرونا

در مورد اقداماتی که دپارتمان منابع انسانی باید در روزهای مواجه با کووید 19 انجام دهد، در زیر صحبت می‌کنیم:

با پرسنل ارتباط برقرار کنید

ارتباط، پاسخگویی و اقدام قاطع، هم برای آگاهی دادن به کارمندان از تغییرات در سیاست‌های شرکت و هم برای جلوگیری از ترس و اضطراب ناشی از کرونا ضروری است. افراد شاغل در منابع انسانی باید در ارتباطات خود سریع، دقیق و صادق بوده و در مورد چرایی اقدامات به کارکنان پاسخ‌گو باشند.

برای ارتباط با کارکنان رویکردی چند وجهی اتخاذ کنید. تا می‌توانید از روش‌های آنلاین (شبکه‌های اجتماعی) استفاده کنید. برای اطمینان به کارکنان جهت پیشگری از شیوه کروناویروس، یک ایمیل حاوی نکات بهداشتی در محیط کار را ارسال کنید. در زمان حضور در محل کار، اقدامات احتیاطی را که برای حفظ امنیت محل کار ضروری هستند را به طور کامل به پرسنل توضیح دهید..

بیشتر بخوانید: کنترل کوید ۱۹ در محیط کار : کارفرمایان و کارکنان چه وظایفی دارند؟!

منابع معتبری را برای اطلاعاتی خود مانند WHO (سازمان بهداشت جهانی) به اشتراک بگذارید، و یک نقطه تماس برای سؤالات مربوط به کرونا را در بخش HR شرکت تنظیم کنید. در محیط کار از اعلانات مربوط یه پیشگیری از کرونا را بر روی دیوارهای شرکت نصب کنید تا کارمندان شرایط ارتباطی و بهداشتی را آموزش ببینند.

نکته: تمام سطوح با لمس بالا اعم از میز، صندلی، وسایل پر استفاده (موس و کیبورد) دستگیره‌ها و موارد دیگر را تمیز و با اسپری (حداقل 70 درصد الکل) ضدعفونی کنید.

سفر و رفت و آمد را محدود کنید

منابع انسانی و کروناویروس

محدود کردن سفر برای کارکنان تا حد امکان ضروری است. سفرهای کاری به هر یک از کشورهایی که از محدودیت سفر به آنها داده شده است را لغو یا به تعویق بیاندازید. نمایشگاه تجاری، همایش و حضور در رویداد نیز باید مورد بررسی قرار گیرند. احتمال شیوع ویروس در بین گروه‌های بزرگ و بین‌المللی، جان افراد را به خطر می‌اندازد.

همچین لازم است برای کارکنانی که مجبور هستند مسافت طولانی را طی کنند تا به محل کار بیایند، تدابیری را اتخاذ کنید. تا حدالامکان بهتر است به صورت دورکاری تمام فعالیت های شرکت انجام گیرد، ولی برای کارهایی که نیاز به حضور فرد است، می‌توانید سرویس رفت و آمد را اتخاذ کنید تا افراد از حضور در مترو و وسایل نقلیه عمومی خودداری کنند.

جلسات چهره به چهره را لغو کنید

با لغو جلسات رو در رو (کنفرانس)، تماس شخصی را به حداقل برسانید. ما می‌دانیم که جلسات چهره به چهره به ویژه با مشتریان می‌تواند در موفقیت جلسه تأثیری دو چندانی داشته باشد، ولی در روزهای پیشگیری از کرونا باید تمرکز بروی سلامتی افراد باشد. برای جلسات بهتر است از تماس صوتی، ویدیویی و یا ایمیل استفاده کنید.

کار از راه دور را در نظر بگیرید

منابع انسانی و کرونا

انجام کار در منزل ممکن است بهترین پاسخ برای متوقف کردن گسترش کرونا در محل کار باشد. برای برخی از شرکت‌ها و پوزیشن‌های شغلی، انتقال فعالیت‌ها از محل کار به خانه آسان‌تر از سایرین است. با این حال، سناریوهای زیر را در نظر بگیرید:

وقتی کار از راه دور امکان‌پذیر نیست

مانند صنایعی که به حضور جسمی کارمندان مانند مراقبت‌های بهداشتی، فروشگاه‌ها و مغازه‌ها و به طور کلی به تولید وابسته هستند. ، بخش منابع انسانی و صاحبان مشاغل باید به سؤالات دشوار در مورد چگونگی محافظت از کارکنان، مشتریان و محیط کار پاسخ دهند. این ممکن است به معنای کار کاهش تعداد پرسنل یا حتی بسته شدن شرکت تا اطلاع ثانوی باشد.

وقتی کار از راه دور امکان‌پذیر است اما ایده‌آل نیست

پوزیشن‌های شغلی همانند فروش و بازاریابی هنوز به برقراری ارتباط چهره به چهره و ایجاد روابط متکی هستند. برای این قبیل از کارها، حمایت عاطفی و لجستیکی (حمل و نقل و مسائل بهداشت شخصی و محیطی) را برای تغییرات عمده جهت شیوع کرونا ارائه دهید تا کمترین ضربه به افراد و محیط کار وارد شود.

وقتی کار از راه دور بسیار امکان‌پذیر است

تیم‌های کاری که اغلب از کامپیوتر و فضای اینترنت، فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند، بهترین موارد برای انجام کار در خانه هستند. این افراد را تشویق کنید که در خانه بمانند و طبق معمول از آنها حمایت کنید.

یک برنامه جامع ترتیب دهید

کارهای منابع انسانی برای پیشگیری از کرونا

اگر هنوز در بخش منابع انسانی یک برنامه همه‌گیر و مستند ندارید، اکنون زمان تهیه آن است. برای این منظور ضروری است به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

 • آیا شرکت می‌تواند با غیبت 25٪ یا بیشتر پرسنل فعالیت کند؟
 • اگر بیماری باعث غیبت زیاد کارکنان شود، آیا کارمندان دیگر قادر به انجام وظایف افراد غایب هستند؟
 • آیا پرسنل می‌توانند از راه دور کار کنند؟
 • برای پشتیبانی جهت کار در خانه، چه پشتیبانی زیرساختی برای پرسنل لازم است؟
 • برای رفت‌وآمد روزانه کارکنان چه باید کرد؟
 • چه کارهایی برای گرمایش، سیستم‌های تهویه هوا، تجهیزات الکترونیکی و مواد شوینده و بهداشتی انجام شده است؟
 • چه تضمینی به کارکنان داده شده است (تضمین مالی و حقوق اداری) که آ‌ن‌ها در محل کار احساس امنیت کنند؟
 • در صورت بیمار شدن افراد در محیط کار چه باید کرد؟
 • در صورت غیب و انجام کار در خانه، آیا راهکارهایی برای حفظ بازده‌ای بالای فعالیت‌ها وجود دارند؟
 • آیا نیاز است که یک تیم مدیریت بحران که آموزش دیده باشند در شرکت ایجاد کرد؟

از کارمندان بیمار بخواهید که در خانه بمانند

کارمندان بیمار باید در خانه بمانند! علائم عفونت ویروس کرونا می‌تواند خفیف باشد و به طور متوسط ​​پنج روز طول بکشد تا علائم آن ظاهر شوند، بنابراین کارکنانی که با شخص بیمار در تماس بوده‌اند نیز باید در خانه بمانند. از کارمندانی که دچار بیماری شده‌اند بخواهید تا چهارده روز در خانه بمانند تا مطمئن شوند محیط کار به طور کامل عاری از ویروس خواهد بود.

به دنبال مشاوره حقوقی باشید

منابع انسانی و پیشگیری از کرونا

درک تعهدات قانونی شرکت با توجه به این رویداد بی‌‌سابقه (منظور شیوع کوید 19 است) می‌تواند مشکل باشد. برای این منظور پرسش‌های زیر را پاسخ دهید:

 • رسالت حقوقی ما در مورد کارکنان در روزهای شیوع کرونا چیست و چتر حمایتی ما از آن‌ها تا کجا ادامه خواهد داشت؟
 • کارمندانی که در خانه کار می‌کنند و یا مجبور هستند در منزل بمانند، شرایط پرداخت حقوق ماهیانه، بیمه و موارد دیگر آن‌ها چگونه خواهد بود؟
 • آیا مزایای شرکت ایجاب می‌کند که به کارمندان در مرخصی طولانی، از جمله افراد بیمار به کرونا، مبلغی را بابت شرایط بحرانی آنها پرداخت کنیم؟
 • آیا نیاز به انعقاد قرارداد جدید بین کارکنان و شرکت است؟

اهمیت حضور منابع انسانی برای پیشگیری از کرونا در محیط کار

هنگامی که به زبان چینی نوشته شده است ، کلمه «بحران» از دو کاراکتر تشکیل شده است. یکی نمایانگر خطر و دیگری نشانه فرصت است. از آن‌جایی که کسب و کارها ممکن هستند در روزهای جولان ویروس کرونا در خطر باشند، این زمان فرصتی برای مدیران منابع انسانی است تا به کاهش فشارهای احتمالی هم برای افراد و هم برای تجارت شرکت کمک کنند. در این مقطع زمان بخش منابع انسانی شرکت‌ها می‌توانند نقش مهمی در کاهش شیوع بیماری و پیشبرد روند معمول کار ایفا کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا