معماری و زندگی

مشخصات خانه خوب برای خرید چیست؟ ۱۰ فاکتور مهم برای خرید خانه

خرید خانه با در نظر گرفتن شرایط کنونی بازار مسکن و قیمت‌های سر به فلک کشیده، می‌تواند یکی از مهم‌ترین تصمیمات یک خانواده باشد. فرقی نمی‌کند در چه مکان و موقعیت جغرافیایی زندگی می‌کنید، در خرید یک خانه با مشخصات خوب، باید فاکتورهای مناسبی را حتماً در نظر داشته باشد. با خرید یک واحد مسکونی، قصد ماندگاری طولانی مدت را دارید و جا به جایی به مانند دوران مستأجری امکان‌پذیر نخواهد بود؛ بنابراین برای پرهیز از هر گونه پشیمانی، باید بهترین انتخاب ممکن را در خرید خانه با مشخصات خوب داشته باشید که در این مقاله از ویکی ساختمون به آن‌ها خواهیم پرداخت.

متراژ یک خانه خوب

متراژ مناسب از مشخصات یک خانه خوب است. همه می‌دانیم که خانه هر چقدر بزرگ‌تر باشد، زندگی در آن بهتر خواهد بود. هیچ کس از داشتن یک خانه بزرگ سه خوابه با اتاق خواب مستر بدش نمی‌آید. متراژ خانه بیشتر از اینکه به سلیقه و علایق افراد خانواده بستگی داشته باشد به بودجه آن‌ها بستگی دارد.

متراژ خانه را باید کاملاً با بودجه خود تطبیق دهید. در این حین، اندازه خانواده هم نباید صرفاً نادیده گرفته شود. اگر خانه بزرگ نیاز است، می‌توانید با تغییر مؤلفه‌هایی همچون محله، عمر ساختمان و امکانات آن مقداری از هزینه بکاهید و در عوض خانه‌ای بزرگ‌تر خریداری کنید. در هر صورت سخت است که یک اصل را برای متراژ خوب یک خانه در نظر گرفت و همه چی به شرایط و موقعیت شما بستگی خواهد داشت.

محله خوب

محله خوب برای هر خانواده‌ای یک تعریف خاص دارد. بعضی از خانواده‌ها دوست دارند که به دور از شلوغی مرکز شهر و بازار باشند و برخی هم دوست دارند که دسترسی سریعی به مرکز شهر داشته باشند و شلوغی منطقه نیز چندان برای آن‌ها مهم نخواهد بود.

محله خوب به شرایط خانواده بستگی دارد. نزدیک بودن مدرسه، محل کار یا مراکز بهداشتی ممکن است برای هر خانواده یک اصل مهم باشد. محل خوب باید امنیت لازم را داشته باشد، به مراکز خدماتی و رفاهی دسترسی مناسبی داشته باشد و خدمات رسانی از سوی شهرداری و سایر سازمان‌ها به آن به خوبی در جریان باشد.

محله خوب

خانه خوب، شمالی یا جنوبی؟

خورشید از شرق طلوع و در غرب، غروب می‌کند. در فصل زمستان زاویه تابش کم و در تابستان زاویه تابش به حالت عمود نزدیک است. پس در فصل زمستان احتمال ورود نور به خانه بیشتر است. جهت جغرافیایی مناسب از مشخصات یک خانه خوب است. خانه‌های جنوبی در صورت عدم وجود مانع، نورگیری بهتری از خانه‌های شمالی دارند.

خانه‌هایی که در غرب کوچه یا خیابان هستند و به عبارتی پنجره‌های آن‌ها به سمت شرق است در مقایسه با خانه‌های که پنجره آن‌ها رو به سمت غرب است، نور متعادل‌تری را دریافت می‌کنند. واحد‌های آپارتمانی که دو نبش بوده، یک نبش به سمت جنوب و یک نبش به سمت غرب، نور بسیار زیادی را دریافت می‌کنند و شاید برای بسیاری ناراحت کننده باشد.

خانه خوب، رو به نما یا پشت به نما؟

رو به نما بودن یا پشت به نما بودن هم هیچ ربطی به کیفیت ساخت خانه ندارد. علی‌رغم تمایلی که به خرید خانه‌های رو به نما وجود دارد، اما این خانه‌ها شاید جنوبی باشند و نور کافی دریافت نکنند. از طرفی هم به شلوغی کوچه و خیابان نزدیک‌تر خواهند بود. از طرفی هم خانه پشت به نما می‌تواند جنوبی و نورگیر باشد و از طرفی هم از سر و صدای داخل کوچه به دور باشد.

معماری از مشخصات یک خانه خوب برای خرید

معماری از مشخصات یک خانه خوب برای خرید

داشتن نقشه و معماری مناسب و استاندارد ساختمان و واحد مسکونی از مشخصات یک خانه خوب برای خرید است. ورودی و خروجی به ساختمان و راه پله‌ها باید اندازه استاندارد داشته باشند. ورودی‌ها به ساختمان باید حداقل عرض ۱۱۰ سانتی‌متر و راه پله‌ها هم عرض حداقلی ۹۰ سانتی‌متر داشته باشند. تعداد واحد‌های ساختمان هر چه کمتر باشد، بهتر است. پله استاندارد باید حداقل ۳۰ سانتی‌متر عرض و ۱۸ سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد.

خانه خوب و همسایه خوب

در آپارتمان‌ها تعداد زیادی خانواده با یکدیگر از امکانات استفاده خواهند کرد. تعامل مناسب میان همسایه در یک آپارتمان بسیار مهم است. همسایه‌ها باید درک درستی از آپارتمان نشینی داشته باشند. در هنگام ورودی به ساختمان، به جزئیات دقت کنید. ساختمان خوب از ظاهر آن مشخص است. نظافت و نظم باید در کل ساختمان وجود داشته باشد.

از طرفی هم حتماً با مدیریت ساختمان گفتگویی داشته باشید. ساختمان‌هایی که خود مالکان در آن سکونت دارد از نظر زندگی شرایط بهتری خواهد داشت. همسایه دیوار به دیوار واحدی که مد نظر دارید را بشناسید. دیوارها در اکثر واحد‌های ساختمانی به هیچ وجه عایق کاری نشده‌اند. اگر از بد شناسی، با یک همسایه شلوغ و پرجمعیت دیوار به دیوار شوید، این موضوع می‌تواند بسیار برای برخی از خانواده‌ها مشکل‌زا باشد.

نقشه داخل واحد

یک نقشه خوب برای هر خانه‌ای در هر اندازه‌ای واجب است. یک واحد ساختمانی هر چقدر هم بزرگ و جا دار باشد، اگر نقشه خوبی نداشته باشد، بعداً باعث و بانی دردسر خواهد شد. در نقشه داخلی خوانی، محل قرار گیری سرویس بهداشتی و حمام، درب ورودی، اتاق‌ها و آشپزخانه بسیار اهمیت دارد.

بهترین نقشه این است که سرویس بهداشتی و حمامی در یک فضای جدا از اتاق‌ها و پذیرایی قرار داشته باشند که راهروی وردی بسیار مناسب است. اگر حمام در اتاق خواب قرار دارد، پس بهتر است اتاق نورگیر و پنجره به بیرون داشته باشد در غیر این صورت اتاق کاملاً بوی نم خواهد گرفت.

نقشه داخل واحد

تأسیسات برقی و مکانیکی را بررسی کنید

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت، سالم بودن همه سیستم‌های مکانیکی از جمله سیستم لوله کشی و برقی است. به دنبال جای نم و رطوبت به ویژه در اتاق خواب‌ها باشید. همه سیستم‌ها از جمله شیر آب، سیفون، پکیج و رادیاتورها، کلید پریز، سیم‌کشی‌ها، خطوط تلفن، در و پنجره را بررسی کنید. هر ایرادی، هر چند که کوچک هم باشد، شاید نشان از مشکلی بزرگ‌تر باشد.

بهترین طبقه برای خرید

در طبقه واحد هم سعی کنید اعتدال را رعایت کنید. نه اول و نه آخر. طبقات اول سر و صدای زیادی دارند و به دلیل عایق کاری نامناسب در زمستان سرد هستند. طبقه آخر هم به دلیل قرار گیری زیر پشت بام، هر گونه خرابی در عایق کاری پشت بام که زیاد هم پیش خواهد آمد گریبان شما را خواهد گرفت و از طرفی هم در تابستان گرما وارد واحد خواهد شد. سعی کنید طبقات بالایی ساختمان را خریداری کنید. تا از سر و صدا بیرون و داخل ساختمان به دور باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین طبقه در آپارتمان برای خرید یا اجاره کدام است؟

پارکینگ‌ها را بررسی کنید

برای هر خانه و خانواده‌ای داشتن پارکینگ یک مزیت محسوب می‌شود. پارکینگ‌ها در ساختمان‌ها انواع مختلفی مانند واقعی، مشاع و مزاحم دارند. اگر نیاز مبرم به پارکینگ دارید پس به مشاع و مزاحم راضی نشوید. پارکینگ باید در سند خانه به طور دقیق ذکر شده باشد. پارکینگ واحد خود را بررسی کنید تا احیاناً مزاحم پارکینگ دیگری نباشد. شاید پارکینگ واحد دیگری برای شما مزاحم باشد. در این حالت هم شما دچار مشکل خواهید شد. پس قبل از خرید همه چیز را مشخص کنید.

سخن آخر

نمی‌توان چند تا قانون و اصل ثابت را برای مشخصات یک خانه خوب در نظر گرفت. این شرایط و سلیقه شما است که خوب یا بد بودن یک خانه را مشخص می‌کند. خرید خانه برای بسیاری شاید در طول زندگی فقط یکی دو بار اتفاق بیافتد. بعد از خرید نمی‌توان به راحتی به دنبال خرید دوباره باشید. پس بهتر است همه جوانب را در نظر بگیرید. خانه‌ای را انتخاب کنید که واقعاً با ویژگی‌های شما و خانوده‌تان همخوانی دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا