سقف

8 مدل جذاب سقف کاذب مغازه جهت جذب مشتری بیشتر و طراحی داخلی زیباتر

مفهوم فضای باز در طراحی داخلی برای محیط‌های تجاری می‌تواند به نیاز طبیعی مردم یعنی آزادی بیشتر پاسخ دهد. حتی اگر این امر خیلی معمول نباشد، اما سقف کاذب قسمت مهمی از طراحی داخلی است که باید مانند دیوارها، کف‌ها یا هر قسمت دیگری در یک فضای تجاری مانند مغازه یا فروشگاه مورد توجه قرار گیرد.

بسیاری از مغازه‌ داران تمایل دارند یک سقف کاذب سفید و ساده داشته باشند بدون اینکه جزئیات زیادی را برای آن در نظر بگیرند. اما می‌توان با استفاده از انواع متفاوت سقف کاذب مغازه، ظاهر فضا را به کلی تغییر داد. این می‌تواند به معنای زیبایی بیشتر، نور بهینه مناسب و به طور کلی جذب خریدار باشد؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

چرا یک مغازه به سقف کاذب نیاز دارد؟

چرا یک مغازه به سقف کاذب نیاز دارد؟

یک مغازه یا یک واحد تجاری بدون سقف کاذب ناقص است! مغازه‌داران با ایجاد سقف‌های کاذب جذاب می‌توانند چشم انداز محیط داخلی خود را برای خریداران خوشایند کرده و یک تجربه کاربری مثبتی را برای آن‌ها فراهم کنند.

علاوه بر زیبایی، سقف‌های کاذب دارای ویژگی‌های عملکردی نیز هستند که سودمندی آن‌ها را به شکل دیگری افزایش می‌دهد. به عنوان مثال، سقف‌های کاذب می‌توانند در مواردی به افزایش صدا یا کاهش صداهای ناخواسته کمک کنند (آکوستیک بودن). این سقف‌ها فضایی را برای قرار دادن سیم‌های برق، لوله‌ها و مجاری تهویه هوا فراهم می‌کنند.

سقف کاذب مغازه می‌تواند نور بهینه را منعکس کرده و پخش کند تا نیاز به نور مصنوعی غیرضروری کم شده و در نتیجه مصرف انرژی کاهش یابد. همچنین، این سقف دارای ویژگی‌های ایمنی اعم از مقاومت در برابر آتش و رطوبت است.

بنابراین، یک سقف کاذب هم ویژگی‌های کاربردی و هم زیبایی داشته و می‌تواند اثربخشی محیط‌های تجاری را افزایش دهد. پنل‌های سقفی کاذب که معمولاً در انواع مختلفی از متریال در بازار موجود هستند، قابلیت طراحی‌های پیچیده را دارند و می‌توانند ویژگی‌های زیبایی و کاربردی سقف را افزایش دهند.

انواع سقف کاذب مغازه

سقف‌های کاذب مغازه به انواع مختلف به شرح زیر تقسیم می‌شوند:

سقف کاذب پلاستر پاریس (POP)

سقف کاذب پلاستر پاریس (POP)

این سقف کاذب اساساً گچ بدون محتوای آب است که با گرم شدن سنگ گچ در دمای مشخص و تبخیر آب آن ایجاد می‌شود. وقتی آب به این گچ اضافه می‌شود سخت شده و برای استفاده در سقف به کار گرفته می‌شود. POP علاوه بر اینکه عایق خوبی برای سرما و گرما است، از قابلیت نگهداری و دوام بالایی نیز برخوردار است. سقف‌های کاذب POP قابلیت انطباق با طرح‌های مختلف را دارند. همچنین یک ماده عالی برای افزایش نور بهینه محیط است. عیب عمده POP تمایل به ترک خوردن در طول زمان است.

سقف کاذب گچی

سقف کاذب گچی

گچ یک سولفات کلسیم است که به عنوان یک ماده معدنی تبخیری شناخته می‌شود. این ماده به دلیل داشتن عایق حرارتی و صوتی، سبک بودن و مقاومت در برابر آتش، متریالی محبوب برای سقف‌های کاذب است. صفحات گچی را می‌توان از چهارچوب آهنی آویزان کرد (رابیتس) تا بهترین سقف کاذب مغازه را با آن ایجاد کرد. صفحات گچ به طور طبیعی سفید رنگ هستند ولی می‌توان برای جلوه و زیبایی بیشتر آن‌ها را رنگ کرد. همچنین، گچ کاملاً انعطاف‌پذیر است و به راحتی می‌توان با آن، انواع طرح‌های مختلف اعم از ساده، منحنی شکل، یکنواخت و موارد دیگر را ایجاد کرد.

چک لیست اجرایی: چک لیست عملیات زیر سازی سقف کاذب (رابیتس)

سقف کاذب چوبی

سقف کاذب چوبی

 

«چنانچه نیاز به اجرای سقف کاذب توسط متخصصین کارگشا را دارید؛ می‌توانید درخواست خود را در سامانه ثبت درخواست کارگشا درج نمایید.»

 

سقف‌های کاذب چوبی دارای الگوها و بافت‌های طبیعی هستند که در نهایت زیبایی می‌توانند فضای داخل مغازه‌ها را زینت بخشند. چوب دوام و مقاومت مکانیکی بالایی دارد ولی در برابر حرارت ضعیف است. می‌توان چوب را به چندین روش با استفاده از مواد مختلف، در برابر حرارت مقاوم‌سازی کرد. هزینه استفاده از چوب برای سقف کاذب مغازه بیشتر از گزینه‌های دیگر است. با این حال، اگر بودجه مهم نباشد! پنل‌های سقف چوبی می‌توانند زیباترین جلوه را به محیط ببخشند و به سقف، ظاهری لوکس و کلاسیک بدهند. همچنین، نصب سقف چوبی فقط با پیچ و میخ امکان‌پذیر است.

چک لیست اجرایی: چک لیست عملیات اجرای سقف کاذب چوبی

سقف کاذب الیافی

سقف کاذب الیافی

سقف‌های کاذب الیافی به دلیل خاصیت عایق صوتی و حرارتی خود به عنوان سقف‌های کاذب صوتی شناخته می‌شوند که با اختلاط مواد طبیعی و مصنوعی مانند قیر، الیاف گیاهی، چوب و سنگ ساخته می‌شوند. به دلیل استفاده از متریال‌ها مختلف، سقف کاذب الیافی از سختی و مقاومت بالایی در برابر آتش برخوردار است. به دلیل همین ویژگی‌ها، این نوع سقف کاذب برای کاربردهای تجاری در مکان‌های پُر سر و صدا مانند مراکز خرید، مغازه‌های شهری (داخل خیابان) بسیار مناسب است. هزینه نصب آن‌ها کمتر از سقف کاذب چوبی است ولی به دلیل جذابیت ظاهری کمتر برای کاربردهای مسکونی مناسب نیستند.

سقف کاذب شیشه‌ای

سقف کاذب شیشه‌ای

شیشه به عنوان یک ماده غیر بلوری اما شفاف، متریال خوبی برای استفاده در سقف کاذب مغازه است. به دلیل شکننده بودن، کاربردهای محدودی دارد اما با افزودن مواد افزودنی مناسب می‌توان میزان شکنندگی را کاهش داد. از شفافیت بالای سقف برای بزرگ‌تر جلوه دادن فضاهای کوچک استفاده کرد. پنل‌های سقفی شیشه‌ای می‌توانند یک راه‌حل مناسب برای سقف در فضاهایی مانند کتابخانه‌ها، رستوران‌ها، کتابفروشی‌ها و به ویژه در جواهر فروشی‌ها باشند. شیشه حساس به طراحی عناصر مانند رنگ آمیزی، لمینیت و الگو است. علاوه بر این، شیشه عایق حرارتی خوبی است.

سقف کاذب پی وی سی

سقف کاذب پی وی سی

پلی وینیل کلراید (PVC) یک ماده پلیمری ایده‌آل برای سقف کاذب مغازه‌ها و فروشگاه‌ها است. پنل سقفی پی وی سی جایگزینی بسیار مقرون به صرفه نسبت به سایر سقف‌های کاذب است (ارزان‌ترین سقف است). نصب و نگهداری این پنل‌ها آسان است. آن‌ها سبک بوده و در برابر رطوبت و موریانه مقاومت بالایی دارند. سقف کاذب پی وی سی تحت تأثیر نور ماورا UV بنفش قرار نمی‌گیرد و از این رو تغییر رنگ نمی‌دهد. همچنین می‌توان آن‌ها را به روش‌های مختلفی طرح داد تا متناسب با دکوراسیون فضا شوند.

سقف کاذب فلزی

سقف کاذب فلزی

فلزاتی مانند آلومینیوم و گالوانیزه به طور گسترده در سقف کاذب مغازه استفاده می‌شوند. فلزات از نظر ماهیت ذاتی، سخت و بادوام هستند. این پنل‌های سقفی به راحتی قابل نصب هستند و به تعمیر و نگهداری بسیار کمی نیاز دارند. همچنین می‌توان آن‌ها را به راحتی جدا کرد و دوباره نصب کرد. سقف کاذب فلزی را می‌توان به روش‌های ابتکاری برای افزایش جذابیت و زیبایی سقف طراحی کرد. این نوع سقف همچنین برای فضاهای صنعتی با سبک دکوراسیون مدرن ایده‌آل است. قیمت بالا از معایب اصلی این نوع سقف کاذب است.

سقف کاذب پارچه‌ای یا چرمی

سقف کاذب پارچه‌ای یا چرمی

سقف‌های کاذب پارچه‌ای و چرمی (چرم مصنوعی) بیشتر زینتی هستند تا کاربردی! آن‌ها می‌‌توانند ظاهر خاصی ایجاد کنند زیرا در بسیاری از طرح‌های مختلف ایجاد می‌شوند تا با بقیه قسمت‌های داخلی مطابقت داشته باشند. از نظر عملکرد ضعیف بوده اما از لحاظ زیبایی‌شناختی انتخابی بی‌مانند است، به همین دلیل در موقعیت‌های موقتی مانند نمایشگاه‌ها یا رویدادهای تجاری کاربرد دارند. قیمت این نوع سقف کاذب مغازه نیز بسیار بالا است ولی اگر مشکل مالی ندارید می‌توانید حتی برای قسمتی از سقف مغازه خود از آن استفاده کنید.

کلام آخر

سقف‌های کاذب قسمت مهمی از طراحی داخلی هستند و باید به همان اندازه دیوارها، کف‌ها یا هر قسمت دیگر مورد توجه قرار گیرند. این امر به ویژه در تزیین دکوراسیون داخلی مغازه‌ها از اهمیت بیشتری برخودار است زیرا می‌تواند به عنوان عاملی برای جذب مشتری و فروش بیشتر باشد. با این حال، این روزها بسیاری از فضاهای تجاری در ساخت و طراحی سقف کاذب از خلاقیت بیشتری استفاده می‌کنند. بهترین و خلاق‌ترین طراحان داخلی اغلب از متریال خاص برای ایجاد تُن و بافت زیبا استفاده می‌کنند تا چیز جدیدی ارائه دهند که تداعی‌کننده سبک و عملکرد باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا