بازسازی

آموزش تعویض درب کابینت فلزی و جایگزین نمودن درب MDF

آیا درب کابینت‌های فلزی شما ظاهر خوبی ندارند؟ آیا دچار فرورفتگی شده‌اند؟ یا رنگ‌شان پریده و زنگ زده‌اند؟ قبل از انجام هر کاری نخست بررسی کنید که در مورد درب کابینت های فلزی باید چه تصمیم عاقلانه‌ای بگیرید. برخی افراد دست به تعمیرات می‌زنند و بعضی دیگر به فکر تعویض درب کابینت فلزی خود هستند. تعویض کردن شاید هزینه بیشتری داشته باشد، ولی خیال افراد را بابت داشتن کابینت‌های جدید و نو راحت می‌کند. به همین دلیل، ما در مقاله دیگری از ویکی ساختمون درباره نحوه تعویض درب کابینت فلزی صحبت می‌کنیم.

آموزش تعویض درب کابینت فلزی

آموزش تعویض درب کابینت فلزی

 در بازسازی ساختمان برای تعویض درب کابینت، کار سختی پیش رو ندارید، ولی مهم است که مراحل زیر را دنبال کنید:

 • تخمین بزنید که چند کشو، دستگیره و لولا نیاز دارید. اگر برخی از لولاهای شما پنهان هستند، ممکن است تصمیم بگیرید که آن‌ها را تغییر دهید، زیرا تا زمانی که کابینت باز نباشد، قابل مشاهده نخواهند بود.
 • اندازه دستگیره‌ها و لولاها را اندازه بگیرید. اگر لولاها کنار لبه کابینت و کهنه به نظر می‌رسند، باید تعویض شوند. خرید دستگیره‌های بزرگتر باعث می‌شوند درب کابینت به راحتی باز و بسته نشود.
 • اگر دستگیره‌ای را به وسیله دو پیچ نگه داشته‌اید، باید اول درب کابینت را باز کنید و اندازه پیچ‌ها را اندازه بگیرید. سپس شروع به باز کردن پیچ لولاها کنید. این مرحله در تعویض درب کابینت فلزی حائز اهمیت است.
 • پیچ‌های داخل دسته یا دستگیره را از داخل کابینت بیرون بیاورید. پایه را از درب و کابینت نیز جدا کنید. به خاطر داشته باشید که هنگام خرید قطعات جدید، دستگیره و لولای قدیمی را به همراه داشته باشید تا بتوانید محصول را در اندازه درست خریداری کنید. سوراخ‌هایی که پیچ‌ها در داخل آن قرار می‌گیرند باید دارای یک فاصله مشخص باشند تا مجبور نشوید سوراخ‌های جدیدی را در کابینت خود ایجاد کنید.
 • درب کابینت را با باز کردن دستگیره و لولاها از بدنه کابینت جدا کنید. لولاهای جدید را برداشته و جایگزین لولاهای قدیمی کنید. همین روند را با درب‌های باقی‌مانده انجام دهید.
 • درب کابینت را برداشته و با سوراخ لولاها تنظیم کرده و با پیچ‌های مخصوص در جای خود سفت کنید. همین کار را برای درب کابینت‌های دیگر نیز انجام دهید. سپس برای باز و بسته شدن راحت درب‌ها، رگلاژ انجام می‌شود. رگلاژ با استفاده از پیچ‌های لولاها انجام می‌شود.

مطلب پیشنهادی: نحوه تبدیل یک اتاق به دو اتاق

آموزش تعویض درب کابینت فلزی

تعویض درب کابینت فلزی آشپزخانه

چگونه درب MDF را جایگزین درب کابینت فلزی قدیمی نماییم؟

نصب کابینت جزیی از مرحله نازک کاری ساختمان است، که با توجه به اینکه در مراحل آخر ساخت ساختمان است، با گذر زمان شکل و رنگ کابینت ها تغییر می کند و با توجه به سلیقه افراد می تواند در سال های بعد، بازسازی شود. برای جایگزین کردن درب ام دی اف به جای درب کابینت فلزی، مراحل کار به صورت بالا است، ولی برخی نکته‌های مهم وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. این نکات به شرح زیر هستند:

 • مرحله اول کار خیلی مهم است، این مرحله زیرسازی و آماده کردن کابینت‌های فلزی قدیمی برای نصب درب‌های MDF است. نخست باید لولاهای درب فلزی برداشته شوند. سپس یک قطعه چوب ام دی اف که به آن کلاف ام دی اف گفته می‌شود در داخل کابینت فلزی قرار می‌گیرد. این کلاف کمک می‌کند تا بتوان به راحتی لولاهای MDF را بر روی کابینت فلزی سوار کرد.
 • مرحله بعد شامل نصب درب‌های ام دی اف است. پس از اینکه لولاهای MDF بر روی کلاف نصب شدند، درب‌ها را در جای خود با پیچ سفت می‌کنید. همانطور که در بالا بیان شد، رگلاژ جهت باز و بسته کردن راحت درب‌ها انجام می‌شود.
 • بعد از تعویض درب کابینت فلزی با درب ام دی اف، باید بدنه‌های کناری کابینت که شامل تاج‌ها و پاخورها هستند و در دید قرار دارند، تغییر کنند و بر روی آن‌ها نیز MDF نصب شود. این مرحله از کار برای به حداکثر رساندن زیبایی کابینت‌های چوبی ام دی اف انجام می‌شود.

مزایای تعویض درب کابینت فلزی

مزایای تعویض درب کابینت فلزی

پس از سال‌ها باز و بسته شدن و استفاده مداوم، درب‌های کابینت فرسوده خواهند شد، یا حداقل دیگر مد روز نیستند. با این حال، در پشت درب کابینت، بدنه‌ای قرار دارد که هنوز هم ممکن است کاملاً محکم و کاربردی باشد. تعویض درب کابینت فلزی ممکن است دلایل زیر را به همراه داشته باشد:

 • هزینه مناسب: هزینه تعویض درب کابینت بسیار کمتر از تعویض کامل کابینت‌های آشپزخانه است. حتی گاهی اوقات تعویض هم قیمت تعمیر می‌شود و می‌تواند سرمایه گذاری بلند‌ مدت مناسب‌تری باشد، زیرا درب جدید برای چندین سال قابل استفاده خواهد بود.
 • صرف زمان کم: مرمت و بازسازی کابینت‌ها ممکن است هفته‌ها طول بکشد و باعث به‌هم‌ریختگی محیط آشپزخانه شود، اما تعویض تنها درب‌های کابینت می‌تواند در چند ساعت انجام شود، بدون آنکه نیاز به صرف زمان زیاد باشد.
 • بدون نیاز به متخصص: تعویض درب کابینت فلزی نیاز به متخصص ندارد، شما می‌توانید با چند ابزار ساده مانند پیچ‌گوشتی، درب کابینت را به آسانی تعویض کنید.
 • زیبایی ظاهری: علی‌رغم مقرون به صرفه بودن و نصب آسان، تعویض درب‌های کابینت می‌توانند ظاهر فضای آشپزخانه را به کلی تغییر دهند. حتی اگر کابینت های قدیمی شما هنوز هم قابل استفاده هستند، ولی از رنگ و متریال آن‌ها خسته‌اید، تعویض درب کابینت بهترین راه‌حل ممکن است‌.

کلام آخر

آموزش تعویض درب کابینت فلزی را در بالا توضیح دادیم، حالا می‌توانید خودتان به تنهایی آستین بالا زده و فرآیند تعویض درب را انجام دهید. اما فارغ از نحوه تعویض درب‌ها، مهم است که سعی کنید درب و سخت افزارهای کابینت را با کیفیت خریداری کنید، زیرا تعویض مداوم درب‌ها به غیر از آنکه هزینه زیادی را بر دوش مالکان میاندازد، ممکن است کاری خسته کننده نیز باشد!

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا