عملیات اجرای ساختمان

ایزوگام سنگریزه‌ای ؛ انواع + مراحل ساخت و اجرای آن

اجرای ایزوگام سنگریزه‌ای، ایزوگام ماسه‌ای یا ایزوگام شنی که همگی یک نوع ایزوگام با نام‌های مختلف هستند، در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرند. ایزوگام سنگریزه‌ای، ویژگی‌ها، مزایا و معایب، کاربردهای آن و تفاوت اجرای آن با ایزوگام معمولی مواردی هستند که در ادامه به آن‌ها پرداخته می‌شود. با ویکی ساختمون همراه باشید.

ایزوگام سنگریزه‌ای چیست؟

ایزوگام سنگریزه‌ای هم مانند ایزوگام‌های معمولی عایق رطوبتی است و برای مکان‌هایی مانند پشت‌بام‌ها، استخرها و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. ایزوگام سنگریزه‌ای بسیار شبیه به ایزوگام معمولی است و تنها تفاوت آن لایه بیرون آن است؛ در ایزوگام سنگریزه‌ای به‌جای ورق آلومینیوم از سنگ‌ریزه استفاده‌ شده است.

انواع ایزوگام سنگریزه‌ای

از آنجایی که این نوع ایزوگام بیشتر جنبه تزیینی دارد در رنگ‌های مختلفی چون قرمز، سفید، سبز، طوسی و … در طیف‌های مختلف تولید می‌شود. این سنگ‌ریزه‌ها رنگی طبیعی دارند و در اثر تابش نور، حرارت، رطوبت یا فشار تغییر رنگ پیدا نمی‌کنند. ایزوگام سنگریزه‌ ای در رنگ‌های مختلف تفاوتی در جنس ندارند و تنها رنگ آن‌ها متفاوت است.

ایزوگام سنگ ریزه ای ، انواع آن

مراحل ساخت ایزوگام سنگریزه‌ای

در ابتدا لازم است که به معرفی مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت ایزوگام بپردازیم. این مواد شامل پلی‌استر (الیاف سوزنی بافته نشده)، تیشو یا پشم‌شیشه، قیر، سنگریزه و مواد افزودنی است.

پلی‌استر که از بازیافت بطری‌های پلاستیکی ساخته می‌شود به صورت الیاف بافته شده در می‌آیند و همراه با تیشو (پشم شیشه) که آن هم از شیشه‌های بازیافتی تهیه می‌شود به صورت الیاف بافته شده در می‌آید، به هم فشرده می شوند.

سپس در طی مسیر تولید ایزوگام این لایه دو قسمتی از درون تشت شیره که متشکل از قیر و مواد افزودنی مانند اتکتیک پلی‌پروپیلن، الیاف گونی و کنف است عبور داده می‌شوند و قیراندود می‌شوند. پس از آن در مرحله بعد از درون سه تشت آب عبور می‌کنند تا خنک شوند. تا این مرحله تولید ایزوگام‌های مختلف مشابه است و تنها موادی که روی ایزوگام زده می‌شود تفاوت دارد.

بعد از اینکه لایه قیراندود خنک شد روی آن‌ها لایه‌ای از سنگریزه با فشار چسبانده می‌شود. تولید ایزوگام به پایان رسیده است و مرحله بعدی آن بسته‌بندی و ارسال به نمایندگی‌ها است.

ویژگی‌های ایزوگام سنگریزه‌ای چیست؟

ایزوگام سنگریزه‌ای مانند سایر ایزوگام‌ها عایق خوبی برای رطوبت است و از آن در عایق‌کاری ساختمان، پشت‌بام‌ها، استخرها و … استفاده می‌شود. از آنجایی که ایزوگام سنگریزه‌ ای جنبه تزیینی دارد از آن می‌توان برای پوشش دیوارهای بیرونی در نماکاری ساختمان‌ در مناطق مرطوب هم استفاده کرد. یکی دیگر از جاهایی که ایزوگام سنگریزه‌ای می‌تواند مصرف خوب و بهینه‌ای داشته باشد، روف گاردن‌ها هستند. همان‌طور که گفته شد از آنجایی‌که این نوع ایزوگام جنبه تزیینی دارد معمولاً از آن برای عایق‌کاری سرویس‌های بهداشتی و حمام استفاده نمی‌شود.

مزایا و معایب

از بزرگ‌ترین مزایای ایزوگام‌های سنگریزه‌ای می‌توان به زیبایی آنان اشاره کرد. البته ناگفته نماند که وجود سنگریزه در لایه بیرونی ایزوگام می‌تواند به استحکام ایزوگام اضافه کند از این رو به ‌راحتی پاره یا سوراخ نمی‌شود. سنگریزه‌ها پرتو‌های فرابنفش خورشید را جذب می‌کنند و آسیب کمتری به لایه‌های زیرین ایزوگام وارد می‌شود و همین امر طول عمر ایزوگام را افزایش می‌دهد.

از معایب این نوع ایزوگام می‌توان به جذب گرما توسط سنگریزه‌‌ها اشاره کرد که می‌تواند به گرمای هوا در تابستان اضافه کند و آزار دهنده باشد ولی نکته خوبی برای فصل زمستان است. وزن زیاد ایزوگام سنگریزه‌ای هم نسبت به سایر ایزوگام‌ها از معایب آن به شمار می‌رود.

کاربردها و تفاوت های ایزوگام سنگریزه‌ای کدم‌اند؟

همان‌طور که پیش از این نیز گفته شد، ایزوگام سنگریزه‌ای علاوه بر عایق رطوبت بودن، زیبایی نیز دارد و در ساخت استخر، روف گاردن و نمای ساختمان در مناطق مرطوب هم کاربرد دارد. از این نوع ایزوگام برای پوشش سقف‌هایی که پایداری خوبی ندارند مانند سقف‌های شیروانی اجرا شده با ایرانت هم می‌توان به عنوان عایق و پایدار کننده استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی: عایق کاری استخر: حرارتی و رطوبتی چگونه اجرا می‌شود؟ا

در بخش مراحل ساخت تولید ایزوگام گفته شد که ایزوگام سنگریزه‌ ای و ایزوگام‌های دیگر تا مرحله سرد شدن لایه قیراندود شده، مراحل ساخت مشترکی دارند. و تنها در بخش آخر که سنگریزه‌ها روی لایه قیراندود سوار می‌شوند اختلاف دارند.

ایزوگام سنگریزه ای ، کاربرد های آن

اجرای ایزوگام سنگریزه‌ای با ایزوگام معمولی چه تفاوتی دارد؟

ایزوگام‌ها چه از نوع آلومینیومی و چه سنگریزه ای آن معمولا به صورت رول مورد استفاده قرار می‌گیرند و اجرای آن‌ها هیچ تفاوتی باهم ندارند. در مرحله اول جایی که قرار است ایزوگام روی آن اجرا شود باید سیمان‌کاری شود پس از خشک شدن سیمان می‌توان اقدام به اجرای ایزوگام کرد. ایزوگام را در محل آماده می‌کنند و با مشعل بخش زیرین قیر آن را  گرم می‌کنند و روی محل نصب می‌چسبانند و پس از چسباندن دوباره با مشعل روی آن را گرم می‌کنند تا با روان شدن قیر تمام درز و شکاف ها عایق شوند. بخش سنگریزه‌ای رویی هم برای پوشیده شدن قیرها و زیبایی آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سخن پایانی

ایزوگام سنگریزه‌‌‌ای یکی از انواع عایق‌های رطوبتی به شمار می‌آیند و در رنگ‌های مختلف مانند قرمز، سبز، آبی، قهوه‌ای و طوسی عرضه می‌شوند. این نوع ایزوگام‌ها در کنار عایق کردن بخش‌های مختلف یک سازه برای تزیین هم به کار می‌روند. استفاده از ایزوگام‌های سنگریزه‌ای شرکت‌های معتبر توصیه می‌شود که بر ماندگاری ایزوگام تأثیر زیادی دارد و ضمانت‌نامه‌های معتبر دارند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا