مقالات کارگشا

نکات اجرایی کاشی کاری و سرامیک کاری ساختمان از صفر تا صد

کاشی کاری و سرامیک کاری یکی از عملیات‌ ساختمانی است که در زیبایی منزل می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد. علاوه بر انتخاب مدل و طرح مناسب از کاشی و سرامیک، باید به نحوه اجرای آن‌ها نیز بسیار توجه کرد. کاشی و سرامیک کاری اصولی باید از اصول و استانداردهای خاصی پیروی کند. در این مقاله از وبلاگ کارگشا قصد داریم به مراحل کاشی کاری و سرامیک کاری و نکات مهم اجرایی آن بپردازیم.

کاشی کاری و سرامیک کاری ساختمان

آیا فقط انتخاب یک طرح زیبا برای کاشی و سرامیک کافی‌ست؟ و یا زدن برچسب کاشی مطمئناً جواب منفی است، زیرا این اجرای صحیح کاشی و سرامیک کاری است که در طول زمان این زیبایی را حفظ می‌کند و کمترین اهمال و بی‌دقتی در اجرا می‌تواند هم از زیبایی آن‌ها کاسته و هم خسارت مالی وارد نماید. برای اجرای صحیح آن موارد زیر را باید رعایت نمود.

نکات اجرایی قبل از سرامیک کاری و کاشی کاری

 • هنگام تحویل گرفتن کاشی از انبار، فروشندگان باید دقت لازم را به عمل آورده و درجه کاشی سفارش داده شده را کنترل نمایند.
 • قبل از کاشی کاری باید کف فضاهای بهداشتی و 30 سانتی‌متر از بدنه (دیوار) را با عایق رطوبتی کاملاً آب‌بندی نمود.
 • لازمه این کار ایجاد سطحی صاف در کف و ارتفاع 30 سانتی‌متر بدنه با اندود آستری ماسه و سیمان است.
 • لوله آب رو در کف این فضاها باید قبل از عایق کاری با کف آماده شده هم‌سطح شوند، (اضافه آن بریده شود) و عایق رطوبتی روی آن را بپوشاند.
 • قبل از کاشی کاری، تأسیسات برقی و مکانیکی روی دیوارها باید انجام شده باشد.
 • سیم کشی لوله برق‌ها و نصب کورکن بر روی لوله‌های آب و حوله خشک کن و رادیاتور شوفاژ الزامی است.

نکات اجرایی قبل از کاشی کاری و سرامیک کاری

نکات اجرای حین سرامیک و کاشی کاری منزل

 • در فضاهای بهداشتی ابتدا کاشی کاری صورت گرفته بعد سرامیک کف نصب می‌گردد.
 • استاد کاشی کار در اولین مرحله با ماسه اقدام به تراز کردن زیر اولین رج کاشی‌ها می‌نماید و محیط فضای کار را با یک خط تراز با استفاده از ماسه مشخص می‌کند. این عمل را با شمشه آلومینیومی، تراز دستی و چکش پلاستیکی انجام می‌دهد.
 • بهتر است ماسه قابل استفاده در ایجاد تراز زیر کاشی‌های رج اول مرطوب باشد.
 • سپس اولین رج کاشی، با استفاده از گل رس ورز داده شده که از قبل آماده شده است را به دیوار نصب می‌نماید.
 • هر رج کاشی پس از نصب توسط یک قطعه پروفیل آلومینیومی به ابعاد 4*4 سانتی‌متر و طول‌های 1/5 و 2 متری به نام شمشه ریسمانی شده و به تدریج دوغاب ریزی می‌گردد.
 • دوغاب سیمان پشت کاشی باید پُر سیمان و غلیظ باشد تا پس از ریخته شدن و پر کردن فضای خالی بین دیوار و کاشی سفت شده و باعث استوار شدن کاشی‌ها در جای خود گردد.
 • کاشی‌هایی که با لوله آب تداخل پیدا می‌کنند، پس از شابلون شدن محل لوله‌های روی آن‌ها به اندازه لوله در سطح آن‌ها سوراخ ایجاد می‌شود و در جای خود نصب می‌گردند.
 • کاشی‌ها با ابعاد 15*15، 15*20، 30*20، 20*40، 25*40 و 20*20 موجود است.
 • هر چقدر ابعاد کاشی بزرگ‌تر باشد سرعت کار بیشتر می‌شود، اما باید هنگام دوغاب ریزی، کاشی‌های با ابعاد بزرگ‌تر که به‌صورت عمودی بکار می‌روند دقت لازم را به عمل آورد که فشار جانبی دوغاب که یک سیال است باعث از جا درآمدن آن‌ها نشود. کاشی درجه یک دارای ابعاد و اندازه‌های یکسان و عاری از هرگونه خال یا ترک و یا وارفتگی در ابعاد بوده و دارای سطحی کاملاً مسطح است.
 • در سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه منازل برای زیبایی در اجرا معمولاً تا یک ارتفاع را از طرح کاشی و مابقی را طرح دیگری اما با یک ابعاد استفاده می‌کنند و مرز بین دو طرح کاشی را از یک کاشی طولی به نام کمربند استفاده می‌نمایند.
 • پس از کاشی کاری، سرامیک کف انجام می‌شود. در کف سرویس‌ها ابتدا سنگ توالت ایرانی کار گذاشته شده و سپس سرامیک کف صورت می‌پذیرد.
 • معمول‌ترین ابعاد سرامیک کف سرویس‌ها 20*20 و 25*25 سانتی‌متر است.
 • پس از اتمام کاشی و سرامیک با ملات پودر سنگ و سیمان سفید بند کاشی‌ها و سرامیک‌ها بندکشی می‌شود.
 • نصب چهارچوب درب سرویس‌ها هنگام اجرای کاشی کاری توسط استادکار کاشی‌کار صورت می‌پذیرد.
 • استاد سرامیک کار هنگام انجام سرامیک کف یک علامت به اضافه (+) در عایق روی لوله ایجاد کرده و کف شور را داخل لوله آب رو قرار می‌دهد و اقدام به سرامیک کف فضا می‌نماید.

کاشی کاری

باید‌های سرامیک و کاشی کاری ساختمان

 1. هنگام تراز کردن زیر اولین رج با دقت خط تراز تعیین شود که کاشی در زیر خط تراز اصلی یعنی سطح سرامیک در محیط پیرامونی سرویس بهداشتی یا آشپزخانه مدفون نشود.
 2. هنگام ساخت دوغاب از پیمانه 3 به 1 یعنی 3 پیمانه ماسه و یک پیمانه سیمان استفاده شود تا دوغاب کم سیمان نباشد.
 3. دوغاب پشت کاشی باید رقیق نباشد تا بلافاصله توسط خود کاشی و دیوار آجری آبکش شده و سرعت کار بالا برود.
 4. به هیچ عنوان از سیمان خشک یا تکه آجر در پشت کاشی همراه با دوغاب ریزی استفاده نشود، زیرا هنگام سوراخ کاری روی کاشی باعث شکستن کاشی می‌گردد.
 5. کاشی نصب شده بر روی دیوار بسیار حساس است و با کوچک‌ترین ضربه‌ای صدمه دیده و از جای خود جدا می‌شود، لذا پس از اتمام کاشی کاری محل کار نیاز به مراقبت دارد.
 6. از کاشی‌های شکسته شده و تکه کاشی‌ها برای برش استفاده گردد.
 7. برای بندکشی کاشی‌های رنگی با تناسب رنگ کاشی در ملات بندکشی رنگ سیمان یا دیگر رنگ‌های پودری موجود در بازار استفاده شود تا از زیبایی کار کاسته نشود.
 8. هنگام نصب چهارچوب درب سرویس، چنانچه چهارچوب دوغاب خور باشد از دوغاب سیمان پر شود و در سرتاسر سطح چهارچوب صدای خالی بودن احساس نشود.

برش سرامیک

انتخاب کاشی و سرامیک مناسب

در دهه اخیر تنوع کاشی و سرامیک خیلی زیاد شده و انتخاب یک نوع کاشی یا سرامیک برای مصرف کننده به کار دشواری تبدیل گردیده است. پوشش کاشی بر دیوار آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی، امکان استفاده آب در این مکان‌ها را هموار می‌نماید. لعاب کاشی مانع از نفوذ آب به دیوارها می‌گردد و امکان شست‌وشو و پاکیزگی این فضاها را به دنبال دارد.

در سرویس‌های بهداشتی عمومی رنگ سفید، برای کاشی، سرامیک و درب سرویس‌ها پیشنهاد می‌گردد؛ زیرا در این مکان‌ها به دلیل استفاده عموم و نظافت روزانه رنگ سفید تأثیر بسزایی در نظافت و شست‌وشوی آن‌ها دارد، هرگونه آلودگی کما اینکه خیلی کم باشد بر روی یک سطح سفید رنگ فوراً نمایان می‌گردد. در سرویس‌ها، حمام و آشپزخانه منازل از کاشی‌هایی با انتخاب و سلیقه مالکین استفاده می‌شود.

انتخاب کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی

کاشی و سرامیک کاری مدرن، سنتی یا ساده؟

کاشی کاری به طریق سنتی بیشتر به نوع و طرح کاشی مربوط می‌شود. کاشی‌های سنتی اغلب دارای طرح‌های پیچیده و منحنی شکل هستند که با قرار گیری در کنار یکدیگر طرح‌های بزرگ‌تری را ایجاد می‌کنند. کاشی کاری به طریق سنتی بیشتر به رنگ‌های سفید، کرم، آبی و سبز محدود می‌شود. در کاشی کاری به سبک مدرن نیز بیشتر از خطوط مستقیم یا طرح‌های بسیار ساده اغلب به رنگ‌های تیره‌تر استفاده می‌شود. طرح‌های ساده هم که صرفاً به رنگ سفید هستند که عمدتاً در سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شوند.

کاشی و سرامیک مدرن

سخن آخر

کاشی‌ها و سرامیک از جمله کفپوش‌های پر کاربرد در ساختمان سازی هستند که در بخش‌های مختلف منزل از جمله سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه، پذیرایی و اتاق‌ها به کار برده می‌شوند. سرامیک و کاشی کاری در هر یک از این فضاها باید طبق یک سری اصول باشد تا نتیجه‌ای ایده آل به دست آید. خوشحال خواهیم شد نظرات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. سلام
  لطفا کنار آموزش کاشیکاری ، چند تا نکته هم بفرمائید در جاهایی که فقط دیوار هست یعنی بدون کف (مثلا قبلا اجرا شده است )- آموزش تصویری تراز بدنه اصلی پشت کاشی دیوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا