نما

نمای مدرن ویلایی : چیستی و معرفی مهم‌ترین مزایا و معایب آن

در ساخت ویلاها از نظر معماری و طراحی، موضوعات مختلفی مطرح می‌شود. اینکه چه نوع نمایی را برای آن انتخاب کنیم هم یکی از همین موضوعات است. نماهای کلاسیک، معاصر، مدرن و مینیمال انواع اصلی نمای ویلایی هستند. در این مطلب از ویکی ساختمون بر حسب نیاز به بررسی نمای ویلایی مدرن و تمامی ویژگی‌های آن و اینکه مزایا و معایب آن کدام‌ها هستند خواهیم پرداخت و در آخر هم تصاویر مربوط به نمونه‌هایی شاخص برای آشنایی بهتر شما ارائه خواهد شد.

انواع نمای ویلایی

در اجرای نوع نما در ساختمان‌های ویلایی محدودیتی وجود ندارد و شما بسته به سلیقه و بودجه‌ای که در اختیار دارید، می‌توانید یکی از انواع نماها را در خصوص ویلای خود به کار بگیرید. به طور کلی انواع نمای ویلایی را می‌توان در چند نوع زیر خلاصه کرد.

  • نمای ویلایی مدرن
  • نمای ویلایی کلاسیک
  • نمای ویلایی معاصر
  • نمای ویلایی مینیمال

نمای ویلایی مدرن چیست؟

معماری مدرن به عنوان نقطه عطفی در تاریخ معماری غرب یا به عبارتی در تاریخ معماری جهان است، زیرا برای اولین بار نگرش از سنت، تاریخ و گذشته به عنوان منبع الهام معماری تغییر جهت داد و آینده و پیشرفت به عنوان موضوع و هدف اصلی معماری مطرح شد. معماران و نظریه پردازان مدرن سعی می‌کردند معماری را به عنوان علم و تکنولوژی با جهان در حال تحول همگون سازند.

برای اجرای نماکاری ساختمان میتوانید در این صفحه ثبت سفارش انجام دهید.

نمای ویلایی مدرن چیست؟

معماری مدرن در قالب سبک جهانی ظهور کرد. سبکی که پس از جنگ جهانی اول ریشه دواند و در بازسازی اروپا در دوره پس از جنگ جهانی دوم اشاعه یافت. این سبک با کنار گذاشتن بی برنامگی و مدیریت سنتی از طریق اتخاذ یک نظام معماری جهانی فرآیند معماری و طراحی ساختمان را اصلاح کند. این معماری جدید با موازین عقلی، سازمان‌دهی شده بود و از کارآمدترین مصالح نظير بتن، فولاد و شیشه استفاده می‌کرد.

بیشتر بخوانید: نمای مدرن ساختمان مسکونی با مصالح، رنگ و نورپردازی خاص

نمای ساختمان ویلایی مدرن، قدمی فراتر از گچ‌کاری و یا آجرچینی ساده است. طیف گسترده ای از مواد و تکنیک‌های طراحی، فرصتی وسیع برای ایجاد طرح های نوین نما در ویلاهای لوکس فراهم کرده است. در طراحی نمای ساختمان ویلایی مدرن، با به کار بردن مصالحی همچون چوب، فلز، وینیل، شیشه رفلکس و سایر مواد نوین، نمای بیرونی چیزی متفاوت از سبک های سنتی یا کلاسیک خواهد بود. نمای ویلای مدرن، ساده و فارغ از پرداختن به جزئیات بیش از حد است، اما چیزی که طراحی نمای ساختمان ویلایی مدرن را برجسته می سازد و به آن زیبایی می‌بخشد، توجه به فاکتور روشنایی و نور است که زیبایی معماری ویلا را چشمگیر و متمایز می سازد.

ویژگی‌های نمای مدرن ویلایی

معماری مدرن پیش از هر چیز به کارایی و عمل‌گرایی توجه دارد و از سبک و ابزارآلاتی بهره می‌گیرد که تا به حال سابقه چنین استفاده‌ای تا به این اندازه نداشته است و به‌گونه‌ای در دوره مدرن سعی در پیشرفت دارد و از تمام امکانات برای رسیدن به این هدف بهره می‌جوید، خواه این استفاده سبب محدودیت نقش انسانی در ایجاد آن شود و خواه سبب برتری تکنولوژی بر آدمیت شود.

برای اجرای نماکاری ساختمان میتوانید در این صفحه ثبت سفارش انجام دهید.

این هدف زمانی بهتر میسر می‌شود که با کمترین هزینه و بالاترین کارایی باشد و بهترین راه آن است که متوسل به تکنولوژی و برآوردهای علمی شویم. معماری مدرن در عین حال، حالت كل گرایانه دارد یعنی با توجه به این که ساختمان‌ها به صورت صنعتی ساخته می‌شوند گستردگی و جامعیت می‌یابد و منحصر به شخص یا سبک خاصی نمی‌شود.

ویژگی‌های نمای مدرن ویلایی

این سبک معماری، جهت برآورده کردن نیازها عمل می‌کند و چون از فرم استفاده می‌کند ضد تزئين، ضد نمایش، ضد استعاره، ضد یادوراه تاریخی و ضد طنز است و به‌گونه‌ای در این سبک معماری معنا رخت بر بسته است؛ یعنی دیگر معماری معنی و مفهوم خاصی انتقال نمی‌دهد و در پی پاسخ به پرسش یا واکنش به دیدگاه خاصی نیست.

بیشتر بخوانید: نمای رومی چیست و علت محبوبیت آن در ایران؟!

اول این که محیط مادی به مواد و مصالح در دست انسان‌ها تبدیل شده است تا به‌گونه‌ای کورکورانه و حساب نشده از آن بهره برداری کنند و دوم این که معماری جزئی از فرهنگ تکنولوژیکی است که طالب ماشین‌هایی برای زندگی است. اِما لوکوربوزیه اصول پنج گانه دیگری نیز مانند مرتفع سازی، باغ روی بام، کاربرد پنجره کشیده نمای آزاد و سقف کنسول را از اصول معماری مدرن می‌داند. معماری مدرن ویژگی‌هایی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به چند مورد زیر اشاره کرد:

  • طراحی بر اساس پلان آزاد
  • ایجاد ارتباط مطلق بین فضای داخلی و خارجی، انعطاف و آزادی در ایجاد دیوارهای داخلی
  • جمع‌آوری تمامی نکات مثبت، تجربیات فضایی در طول تاریخ در معماری مدرن
  • بهره‌وری از فناوری جدید به خصوص شیشه به جای دیوارهای بلند

در نمای ویلای مدرن، طراحی وسیع در فضای باز داخل، بر ظاهر طراحی نمای ساختمان در بیرون تأثیر می گذارد. ویلای مدرن به شکلی طراحی می شود که فضای داخل آن به صورت یکپارچه به تراس و فضای باز و اغلب استخر منتهی شود. این بخش از ویلا ممکن است در ورودی اصلی ساختمان قرار نگیرد، اما حیاط خلوت معمولا اینگونه طراحی می شود و فضای داخلی به فضای بیرون متصل می شود تا فضای یکپارچه با طبیعت ایجاد شود. یکی از اصلی ترین ویژگی های نمای ساختمان ویلایی که این سبک را از سایرین متمایز می کند، داشتن سقف مسطح است که زیبایی نمای ویلای مدرن در بیرون از ساختمان را دو چندان می کند.

مزایای نمای مدرن در ویلا

شاید بتوان سادگی در عین عملکردی بودن را مهم‌ترین نقطه قوت نماهای ویلایی مدرن در نظر گرفت. بهره بردن از تمامی فضاها و افزایش کارایی ساختمان از مهمترین اهدافی است که در نمای مدرن دنبال می‌شود. در نمای مدرن دیگر خبری از جزئیات پر پیچ و خم که گاهی هزینه‌های زیادی هم دارند نیست. تنوع مصالحی که می‌توان در اجرای نمای ویلایی مدرن به کار برد هم بسیار خوب است و به همین دلیل هم دست کارفرما در تناسب نما با بودجه‌ای که در اختیار دارد باز است. از طرفی هم از آنجایی که اغلب در ساخت نمای مدرن از فناوری‌های پیشرفته استفاده می‌کنند، کیفیت بالایی دارند.

مزایای نمای مدرن در ویلا

معایب نمای مدرن در ویلا

یکی از معایب بزرگ نمای مدرن به فرهنگ ما ایرانی‌ها بر می‌گردد. نمای مدرن را می‌توان تا حدودی با فرهنگ ما غریبه دانست و از این رو بسیاری چندان روی خوشی به آن نشان نمی‌دهند. از نظر زیباشناختی هم بیشتر رنگ رویی بی روح دارد و بر خلاف نماهای سنتی و کلاسیک از رنگ‌های گرم و شاد بسیار کم استفاده می‌شود.

تصاویر نمای ویلایی مدرن

در ادامه برای آشنایی بهتر شما با انواع نماهای ویلایی مدرن و همچنین گرفتن ایده، چند نمونه از آن نوع نما را آورده‌ایم.

سخن آخر

نمای مدرن با ویژگی‌ها و حس زیباشناختی که دارد، همیشه و در هر فرهنگ و جامعه‌ای طرفداران خاص خود را دارد. نمای مدرن ویلایی هم مزایا و معایب منحصر به فردی دارد که در بالا به آن پرداخته شد. مصالح متنوع را می‌توان در نمای مدرن به کار برد و همین موضوع برای بسیاری از کاربران نقطه قوت بزرگی تلقی می‌شود. سادگی و پرهیز از هر گونه زیاده کاری و تأکید بر کارایی بودن از دیگر مزایای مهم این نوع نما در ویلا به شمار می‌رود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا