مقالات کارگشا

معرفی سیستم ذخیره سازی حرارتی (دیوارهای Trombe) و سیستم سقف های حوضچه ای

سیستم افزایشی مستقیم

در یک سیستم افزایشی مستقیم، کف و دیوار های حرارتی بخشی از عملکرد حرارتی خانه هستند. همچنین امکان استفاده از منبع آب در داخل خانه برای ذخیره گرما وجود دارد. با این وجود، همیشه مشکلی که در طراحی خانه وجود دارد استفاده از ظرفیت ذخیره سازی آب بیشتر است. حجم بالای گرما در طول روز جذب می گردد و در شب، این توده حرارتی گرما به فضاهای داخلی هدایت می شود.

سیستم های حرارتی خورشیدی

 مقررات و قوانین سیستم های افزایشی مستقیم :
• تجزیه و تحلیل بار حرارتی از خانه باید آغاز شود.
• در مصالح جامد حرارتی رعایت حداقل 6 اینچ ضخامت را از دست ندهید.
• هرگز کف های حرارتی را با پوششی از فرش ها و  دیوارها نپوشانید، چرا که از لحاظ عملکردی و زیبایی استفاده از آن امکان پذیر نمی شود.
• استفاده از مصالح بنایی تیره رنگ متوسط برای کف ها و استفاده از چراغ هایی با رنگ روشن برای دیوارهای سبک  بهتر است و سایر دیوارها می توانند هر رنگی باشند.  
• معادل هر متر مربع گرمایش از طریق شیشه های جنوبی ساختمان، برابر با 150 کیلو مصالح سنگی یا بنایی و یا 4 گالن آب برای دریافت حجم حرارتی است.
• حفره های بلوک های بتنی که به عنوان محل ذخیره سازی حرارتی می باشند را با بتن یا سایر مواد به مقدار کافی پر کنید.
• استفاده از جرم حرارتی بالا با ضخامت کمتر در فضای خانه بهتر است از جرم ضخیم با ظرفیت حرارتی کمتر.
• سطح جرمی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارد، باید 9 برابر سطح براق آن باشد.
برای استفاده از حجم حرارتی مستقیم خورشید باید به حجم بیرونی اضافه نمود. در اکثر خانه ها زاویه چرخش برای هر مترمربع 0.08 درجه در جهت نمای جنوبی ساختمان است.

سیستم گرمایشی

 سیستم افزایشی غیر مستقیم
در یک سیستم غیرمستقیم، جرم حرارتی بین خورشید و فضاهای خانه قرار می گیرد و تابش مستقیم نور خورشید را جذب می نماید و آن را به وسیله رساناهای حرارتی انتقال می دهد. سیستم نفوذ غیر مستقیم 30 الی 45 درصد از انرژی خورشیدی را که توسط شیشه ای در مجاورت مستقیم نور خورشید باشد را برخوردار است.

دو نوع سیستم های غیرمستقیم وجود دارد:
• دیوارهای ذخیره سازی حرارتی (دیوارهای Trombe)
• سیستم های سقف های حوضچه ای

سیستم گرمایشیسیستم های دیوار ذخیره سازی حرارتی:
دریچه ها و بازشوهایی که در بالا و پایین یک دیوار ذخیره ساز حرارتی وجود دارد، اجازه می دهد تا حجم حرارتی از بین دیوار و شیشه به فضای داخلی انتقال یابد. وقتی دریچه ها در شب بسته می شوند، گرما از طریق دیوارها به داخل فضا ساختمان ساطع می گردد.

سیستم گرمایشیسیستم های سقف های حوضچه ای
شش تا دوازده اینچ آب در این نوع سقف های تخت وجود دارد. این سیستم برای خنک کردن در آب و هوای کم رطوبت بهتر است اما می توان آن را برای استفاده در شرایط آب و هوایی با رطوبت بالا تغییر داد، در ضمن تاثیرات مجهز کردن به این تجهیزات گرمایی در جنوب آمریکا آزادی عمل بیشتری را می دهد. در این سیستم ها آب معمولا در ظروف پلاستیکی بزرگ یا فایبرگلاس های که تحت پوشش سطح شیشه ای می باشند قرار می گیرد تا فضای گرم زیر آب گرمای خود را به سمت جداره های پایین سقف منتقل نماید.

این  سیستم ها نیاز به زهکشی جزئی و همچنین عایق های قابل حمل هم برای پوشاندان و هم برای بازکردن آن در زمان های مناسب دارند و یک سیستم ساختاری محکم برای حمایت از بار مرده سقف که در مواقعی بیشتر از 65 کیلو در متر مربع باشد.

منبع:

دپارتمان معماری سامانه کارگشا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا