دانشنامه ساختمانمبلمان فضای باز

مبلمان حصیری طبیعی یا مصنوعی، انتخاب شما برای پاسیو جذاب چیست؟

یک پاسیوی راحت و جذاب می‌تواند مکانی جالب برای تفریح و سرگرمی باشد، به خصوص اگر بتوان یک دست مبلمان حصیری (Wicker Furniture) زیبا باکیفیت را به آن اضافه کرد. این نوع مبلمان باغی، بسیار شیک و کاربردی است و به راحتی می‌توان آن را با دکوراسیون سنتی یا مدرنِ فضای باز در هم آمیخت. مبلمان حصیری از رشته‌های حاصل از الیاف گیاهی ساخته شده که به کمک دست در هم تنیده می‌شوند. این مبلمان سبکی طبیعی و منحصربه فرد را به فضای باز می‌دمد، به طوری که می‌تواند لذت حضور در چنین محیطی را دوچندان کند؛ با ویکی ساختمون همراه باشید..

انواع مبلمان حصیری

مبلمان حصیری در دو نوع کلی، طبیعی و مصنوعی موجود هستند. در حالی که هر دو نوع از بافندگی به عنوان روش اصلی ساخت استفاده می‌کنند، اما محصول نهایی تفاوت زیادی با یکدیگر دارد.

مبلمان ساخته شده از حصیر طبیعی

مبلمان حصیری برای فضای باز

حصیر طبیعی را می‌توان از چوب خیزران، بید، علف دریایی و رافیا تهیه کرد. برای مدتی، حصیرها را از رشته‌های گیاهی موجود در نی‌ها می‌ساختند. یکی از محبوب‌ترین مواد برای ساخت حصیرها، چوب خیزران، ساقه یا تنه درخت نخل خرما است. خیزران می‌تواند به طول تقریباً 183 متر رشد کند. لایه بیرونی آن، نیشکر نامیده می‌شود و پوست داخلی آن نی است. توجه به این نکته ضروری است که یک قطعه مبلمان حصیری ممکن است انواع مختلفی از مواد را در خود جای دهد.

مبلمان ساخته شده از حصیر طبیعی، به دلیل حس خوب و ظاهری که دارد، سال‌ها است محبوب همگان می‌باشد. این نوع مبمان به دلیل بافت طبیعی‌اش، خاصیت ارتجاعی خاصی را ارائه می‌دهد. در کنار حس و حال خوبی که این مبلمان باغی ایجاد می‌کند، حصیر طبیعی نیز پتانسیل زیادی برای خلاقیت دارد. نه تنها الگوهای مختلف امکاناتی را ارائه می‌دهند، بلکه رنگ طبیعی مبلمان حصیری را نیز می‌توان سفارشی کرد.

بافت طبیعی صندلی‌های حصیری، بسیار شبیه به چوب طبیعی هستند. بعد از سنباده زدن و درزگیری، صندلی‌ها را می‌توان در یک رنگ یا رنگ‌های گوناگونی، رنگ آمیزی کرد. در حالی که ممکن است ظاهر و احساس حصیر طبیعی جذاب باشد، اما اکثر این محصولات فقط در داخل خانه و خارج از نور مستقیم خورشید مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از شرکت‌ها برای روکش کردن و عایق کردن قطعات حصیر طبیعی، پوشش‌هایی مقاوم در برابر رطوبت و یا در برابر شرایط آب و هوایی را ارائه می‌دهند.

مطلب پیشنهادی: مبلمان فضای باز : بهترین گزینه برای تراس یا حیاط شما!

برای حفظ و نگهداری از حصیرهای طبیعی، توصیه می‌شود که قطعات را از غبار پاک کنید و سپس با استفاده از محلول رقیق شده صابون و روغن‌های مخصوص آنها را تمیز کنید. این به معنای درخشش بیشتر مبلمان حصیری است. جهت تمیز کردن قطعات شکننده بید یا نیشکر، خیساندن قطعات آن‌ها به وسیله آب، کمک می‌کند تا بخشی از طبیعت جذاب خود را دوباره به دست آورند.

مبلمان ساخته شده از حصیر مصنوعی

مبلمان ساخته شده از حصیر مصنوعی

نوع جدیدی از مبلمان حصیری موجود در بازار، حصیر مصنوعی است. این نوع مبلمان باغی معمولاً از رزین یا وینیل ساخته شده است، که در اصل نوعی پلاستیک است. رزین یا وینیل از نوارهای باریکی ساخته می‌شوند و سپس برای پوشاندن قاب مبلمان بافته می‌شوند که معمولاً وزن بسیار سبکی دارند، برخی از شرکت‌ها از رزین‌های از پیش رنگ شده استفاده می‌کنند.

به جای رنگ کردن آن بعد از اتمام ساخت، در واقع رنگ در هر نوار رزین ادغام می‌شود که به مقاومت محصول نهایی در برابر آب و هوا می‌افزاید و کم رنگ شدن آن را کاهش می‌دهد. حصیر مصنوعی در طیف وسیعی از رنگ‌ها از قهوه‌ای تیره تا سفید قابل خریداری هستند. این نوع از حصیر‌ها، به دلیل آرایش شیمیایی که دارند، مناسب مبلمان فضای باز هستند و می‌توانند در برابر رطوبت و اشعه ماورا بنفش نور مقاومت کنند.

مطلب پیشنهادی: میز و صندلی فضای باز : دورهمی آخر هفته با بهترین مبلمان باغی

مبلمان حصیری مصنوعی نیز به نگهداری بسیار محدودی نیاز دارد. اگر یک قطعه از آن کثیف شود، می‌توان آن را به راحتی با آب شستشو داد. برای پاک کردن عمیق‌تر، آن را با صابون ملایم بشویید. برای گرم‌تر کردن و راحتی بیشتر مبلمان ساخته شده از حصیر مصنوعی، بسیاری از شرکت‌ها پارچه‌های مناسب برای فضای باز را برای کوسن‌ها پیشنهاد می‌دهند. بسیاری از پارچه‌های مورد استفاده در فضای باز، ضد رنگ و ضد آب هستند و همچنین تمیز کردن آنها بسیار آسان است.

مزایا و معایب مبلمان حصیری برای مبلمان باغی

مزایا و معایب مبلمان حصیری برای مبلمان باغی

حصیر نوعی بافت است که از نی یا چوب خیزران است که از آن برای ساختن مبلمان استفاده می‌شود. مبلمان حصیری مورد استفاده در فضای بیرونی، قابلیت تطبیق پذیری با طبیعت را دارد. مبلمان حصیری حتماً لازم نیست قهوه‌ای رنگ باشد و می‌تواند به هر رنگی تولید شود. به هر روی، برای مبلمان حصیری مزایا و معایب زیادی وجود دارند که به شرح زیر هستند:

دوام و کیفیت ساخت

متریال استفاده شده در ساخت مبلمان حصیری، فوق العاده قوی و بادوام است. چه از چوب خیزران باشد و چه از نِی یا بامبو، قبل از تبدیل شدنشان به مبلمان مخصوص دکوراسیون باغی، آنقدر بادوام هستند که هنگامی که رشته‌ها روی یک قاب بافته می‌شود، مقاومت و دوام آن افزایش می‌یابد.  اگر در حال خرید مبلمان حصیری ساخته شده از متریال طبیعی هستید، باید بدانید که یکی از معایب آنها می‌تواند پوسیدگی و آفت زدگی باشد.

ممکن است این نوع مبلمان نسبت به آب و هوای شدید نیز حساس باشد، اما برای مقابله با آب و کپک می‌توان از لاک استفاده کرد. این کار باعث می‌شود تا پوشاندن حصیر طبیعی جهت حفظ تمیزی، کاری آسان شود. مبلمان حصیری که از رزین یا سایر مواد ساخته شده مصنوعی هستند، یک مجموعه مبلمان زیبا را برای پاسیو به ارمغان می‌آورد. حصیر ساخته شده از این نوع مواد، چیزی نیست که نیاز به مراقبت هفتگی یا ماهانه داشته باشد، فقط اگر کثیف شد، آن را می‌توان به راحتی پاک کرد.

مبلمان ساخته شده از حصیر طبیعی

زیبایی و ایمنی مبلمان حصیری

زیبایی، عمق و گرمی در حصیر طبیعی وجود دارد که به هیچ وجه قابل وصف نیست. این نوع مبلمان، گرمای خاصی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود افراد تعاملات مثبتی با یکدیگر داشته باشند. طرح شبکه شبکه حصیر به تنهایی می‌تواند سبک زیباشناسی منحصربه فردی را تداعی کند. مبلمان حصیری برای استفاده در خارج از منزل بی‌خطر است، زیرا به دلیل محکم و ثابت بودنشان، خطری ایجاد نمی کنند. این نوع مبلمان ضمن سبک بودن، پایدار نیز هستند. اگر کودکان روی صندلی حصیری بازی کنند، آسیبی به مبلمان وارد نخواهد شد.

حصیر، انتخابی عالی برای مبلمان باغی

مبلمان حصیری را می‌توان در داخل منزل نیز استفاده کرد، اما بهترین گزینه برای این نوع از مبلمان، استفاده در فضای باز است. این نوع مبلمان باغی، از قاب‌های فلزی محکم و مواد با دوامی برای نیمکت‌ها و صندلی‌ها ساخته شده‎اند که با کوسن‌های زیبا همراه هستند. بیشتر مبلمان استفاده شده در فضای باز، مواردی شامل صندلی و میزهای جانبی را نیز به همراه خواهند داشت که همه آنها از حصیر ساخته شده‌اند.

انواع مبلمان حصیری

گشاد و شُل شدن بافت مبلمان حصیری

هنگام خرید مبلمان حصیری، باید مطمئن شوید که محصول نهایی باکیفیت است. اگر قسمت‌های گشاد و سستی که به درستی بافته نشده‌اند بر روی محصول وجود داشته باشند، این نقاط بعداً به طور کامل باز خواهند شد. این مشکل می‌تواند زیبایی کل مجموعه را تحت شعاع قرار دهد! بافت گشاد نیز می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد. اگر بافت روی یک صندلی یا دسته آن شل شود، می‌تواند بدن هر کسی که بر روی صندلی حصیری نشته است را خراش دهد. همچنین ممکن است لباس افراد هنگام عبور از صندلی به آن گیر کند. مبلمان حصیری بی‌کیفیت، اغلب قیمت بسیار پایینی دارد.

میزان راحتی مبلمان ساخته شده از حصیر

مبلمان حصیری همیشه راحت‌ترین گزینه نیست! این موضوع در مورد بیشتر مبلمان چوبی نیز صادق است. سِت مبلمان باغی که برای فضای باز خود انتخاب می‌کنید، باید دارای بالشتک‌هایی برای افزایش راحتی باشند. این بالش‌های نرم روی صندلی‌ها قرار می‌گیرند تا افراد بتوانند حداکثر راحتی را تجربه کنند.

نمی‌خواهد مبلمان حصیری طبیعی که کفی راحتی ندارند را انتخاب کنید. خوشبختانه مبلمان فضای باز معمولاً همراه با لوازم جانبی هستند. برخی حتی دارای بالش‌های رنگی اضافه و سایر لوازم جانبی هستند که هدفشان راحتی بیشتر کاربران است.

مبلمان حصیری طبیعی

کلام آخر

این که آیا به حصیر مصنوعی یا طبیعی علاقه دارید، انتخاب شما درست مانند سایر انواع مبلمان، به طیف وسیعی از کیفیت‌ها، قیمت‎ها و سبک این نوع مبلمان بستگی دارد. متنوع بودن حصیر‌ها، این اجازه را به افراد می‌دهند تا از آن‌ها برای مطابقت با سبک مورد نیاز خود، استفاده کنند. در طی قرون متمادی، مبلمان حصیری به دلیل ویژگی‌های بی‌نظیر و سازگار بودن، بسیار محبوب و پرطرفدار هستند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا