چیدمان

قوانین چیدمان منزل ، 10 قانون برای داشتن خانه‌ای شیک

قوانین چیدمان منزل از آن سوژه‌های داغی‌ست که خیلی‌ها به دنبالش هستند. داشتن خانه‌ای زیبا دیگر یک رویای دست نیافتنی نیست. فقط کافی است که چند نکته را بلد باشید و در چیدمان منزل‌تان به کار بگیرید. خیلی زود متوجه خواهید شد که این تغییرات تا چه اندازه می‌توانند تاثیرگذار باشند. در ادامه با ویکی‌ساختمون همراه باشید تا 10 قانون از این قوانین پایه چیدمان منزل را به نقل از سایت دکوراسیونی هوم‌لی (Homely) برایتان بگوییم.

قانون 1. ناحیه‌ای را به عنوان ناحیه‌ی اصلی خانه انتخاب کنید

قوانین چیدمان منزل: نقطه کانونی

هر خانه‌ای نیاز به یک نقطه‌ی کانونی دارد. نقطه‌ای که خیره‌کننده، جذاب، هیجان‌انگیز و تاثیرگذار باشد. این یکی از مهم‌ترین قوانین چیدمان منزل است. نقطه‌ی کانونی به عنوان مثال می‌تواند یک وسیله با اندازه‌ای غیر متعارف، یک تم رنگی خیره‌کننده، یک فرش با نقش و نگار افسانه‌ای، یک اثر هنری و یا یک دیوار با تزئینات منحصر به فرد باشد.

نقطه‌ی کانونی منزل باید بتواند توجه شما را کاملا به خود جلب کند. این جلب توجه باید احساس مثبتی در شما ایجاد نماید، نه اینکه توجه‌تان به شلوغی و بی‌نظمی فضا جلب شود. پس حواستان باشد که در دیزاین و طرحی این فضا هرگز زیاده‌روی نکنید.

قانون 2. شکل‌های هندسی مختلف را با هم ترکیب کنید

قوانین چیدمان منزل: فرم و فضا

در هر یک از بخش‌های منزل همواره المان‌ها و عناصر گوناگونی با فرم‌ها و شکل‌های هندسی مختلف وجود دارند. چیدمان عناصر با فرم‌های مختلف در کنار هم می‌تواند بسیار الهام‌بخش باشد. به همین دلیل به عنوان یکی از قوانین چیدمان منزل بر آن تاکید می‌شود.  مثلا قرار دادن میز گرد غذا خوری بر روی فرش گرد، استفاده از المان‌های عمودی و افقی متناسب با فضا، استفاده از عناصر مختلف با شاخصه‌های هندسی و فرم‌های مشترک و همچنین قرار دادن کاشی‌ها با اشکال متفاوت هندسی در کنار هم به نحوی که هارمونی و موزون باشد.

نکته: همانطور که در تصویر بالا می‌بینید از یک آینه گرد بزرگ برای تفکیک نمودن خطوط مستقیم و شکسته‌ی کاشی در حمام استفاده شده است. هر چه قدر از آینه‌ی بزرگ‌تری استفاده شود، حس فضای حمام به ویژه در یک حمام کوچک از نظر بصری تقویت خواهد شد.

مطلب پیشنهادی: نقش رنگ در دکوراسیون داخلی؛ نکات ضروری ترکیب رنگ در چیدمان خانه

قانون 3. تابلو‌ها و دیوارکوب‌ها را درست آویزان کنید

دیوارکوب در چیدمان منزل

این قانون یکی از قوانین چیدمان منزل است که تاثیر بسیار زیادی در زیبایی منزلتان دارد. بعضی‌ها ساعت دیواری، قاب عکس‌ها و دیوارکوب‌های زینتی خود را در ارتفاع بسیار بالایی نصب می‌کنند و فکر می‌کنند که این درست است. در حالی که نصب قاب عکس چه در ارتفاع بالا و چه در ارتفاع بسیار پایین درست نیست.

بهترین و مناسب‌ترین مکان برای نصب دیوارکوب‌ها این است که آن‌ها را متناسب با نقطه‌ی دید‌تان تنظیم کنید. وقتی سرپا ایستاده‌اید بدون اینکه سر خود را بالا یا پایین بگیرید به سمت دیوار نگاه کنید و یک خط فرضی بر روی آن رسم نمایید. بهترین حالت حالتی‌ست که مرکز تابلوی شما بر روی این خط فرضی قرار داشته باشد.

نکته: البته که همه‌ی قوانین ایجاد شده‌اند تا شکسته شوند! بنابراین وقتی صحبت از دیوار قاب عکس در منزل و یا دیوار یادگاری می‌شود، همه چیز متفاوت خواهد بود. در چنین شرایطی بهتر است که المان اصلی شما طبق قانون بر روی دیوار نصب شده و المان‌های فرعی با حفظ هارمونی در اطراف آن چیده شوند.

قانون 4. ارتفاع کاذب ایجاد کنید

قوانین چیدمان منزل: ایجاد احساس بلند بودن سقف

آیا فکر می‌کنید که سقف منزل‌تان به قدر کافی بلند نیست؟ این قانون از قوانین چیدمان منزل برایتان چند راه حل دارد.

می‌توانید از روش‌هایی استفاده کنید که دیوارهای منزل‌تان بلندتر به نظر برسند. به عنوان مثال از کاغذ دیواری با خطوط عمودی استفاده کنید. قفسه‌های کتاب را باریک و بلند بسازید. از پرده‌های بلند استفاده کنید. و یا می‌توانید آباژورهای پایه بلند را به عنوان یک المان عمودی تاثیر گذار در دیزاین خانه به کار ببرید.

نکته: توجه داشته باشید که استفاده از عناصر با ارتفاع‌های مختلف از جمله روش‌های دکوراسیون داخلی است که همواره زیبایی بصری فوق‌العاده‌ای به آن می‌دهد.

قانون 5. فرش فرش فرش… آن را دست کم نگیرید!

تاثیر فرش در دکوراسیون داخلی منزل

انتخاب دقیق و هوشمندانه‌ی فرش نقش بسیار تعیین کننده‌ای در دکوراسیون داخلی خانه دارد. قرار گرفتن فرش در یک اتاق نه تنها آن‌ را جایی مناسب برای نشستن می‌نماید، بلکه بهترین راه برای افزودن رنگ، بافت و نرمی به دکوراسیون داخلی منزل نیز می‌باشد.

آیا اتاق پذیرایی شما بزرگ است و دلتان می‌خواهد آن را به دو یا سه ناحیه‌ی جدا از هم تقسیم کنید؟ فرش ابزار شماره‌ی یک شما برای این کار است.

پولی که برای خرید فرش می‌دهید نسبت به تاثیری که در دکوراسیون داخلی منزل تان دارد واقعا ارزشش را دارد.

یکی از نکاتی که در انتخاب فرش باید به آن دقت کنید اندازه‌ی آن است. ما به شما توصیه می‌کنیم که این نکات را در هنگام خرید فرش حتما لحاظ کنید تا چیدمان زیباتری داشته باشید:

  1. بهتر است که حداقل به اندازه تقریبا 60 الی 70 سانتی‌متر از هر مبل بر روی فرش قرار گرفته باشد.
  2. اطمینان حاصل کنید که فرش از هر دو سمت مبل حداقل 15 الی 25 سانتی‌متر امتداد دارد. این کار به حفظ تعادل در فضای نشیمن کمک می‌کند.
  3. توجه داشته باشید که فرش نباید از دیوار به دیوار پهن شود. بهتر است که کف سالن از هر طرف حداقل 25 سانتی‌متر قابل مشاهده باشد.

نکته: میز ناهار خوری را فراموش نکنید! اگر در دکوراسیون منزل‌تان از میز ناهار خوری استفاده می‌کنید باید بدانید که این یک مکان عالی برای پهن نمودن فرش نیز هست. آیا نگران ریختن غذا توسط کودکان هستید؟ بهتر است برای این قسمت حتما به سراغ فرشی مرغوب با طول عمر بالا بروید!

قانون 6. یا آن را دوست داشته یا دور بیانداز

قوانین چیدمان منزل

یکی از عجیب‌ترین موارد در هنگام طراحی و دکوراسیون داخلی منزل استفاده از عناصری‌ست که دوستشان نداریم. اما آیا چنین چیزی ممکن است؟ بله. به ویژه زمانی که فرآیند دکوراسیون و چیدمان منزل‌ کمی طول کشیده و ما فقط می‌خواهیم که این فرآیند به اتمام برسد. در نتیجه اغلب تصمیم‌هایمان را با عجله می‌گیریم، عجولانه خرید کرده و یا بدون فکر و با عجله اقدام به دور انداختن برخی وسایل می‌کنیم.

اما این یک قانون مهم از میان قوانین چیدمان منزل است که می‌گوید شما می‌توانید و باید خانه خود و هر اتاق موجود در آن را دوست داشته باشید. این بدان معنی است که خانه را با چیزهایی پر کنید که برایتان معنادار و خاطره‌انگیز است و در مقابل چیزهایی که نا امیدتان می‌کند را به طور کامل حذف نمایید.

قانون 7. یک قدم به عقب برگردید

بهترین قوانین چیدمان منزل

آیا برایتان سخت است که تشخیص دهید اتاق‌تان دقیقا به چه چیزی احتیاج دارد؟ این قانون به شما کمک می‌کند که این مسئله را تشخیص دهید. کافی‌ست چند قدم به عقب بروید و اتاق را به عنوان یک کل و از دور ببینید. همانطور که طراحان داخلی می‌دانند، مشاهده نمودن یک اتاق از دور اغلب به شما کمک می‌کند که بدانید چه چیز‌هایی نیاز به تغییر دارد، چه چیز را بهتر است اضافه و یا چه چیز را بهتر است حذف کنید. مثلا مشاهده‌ی دیوار خالی که حس می‌کنید بهتر است پر شود، دیواری که نیاز به رنگ دارد و یا گوشه‌ای که برای یک گیاه، بلند بلند فریاد می‌زند!

قانون 8. دیوار را حذف کنید!

طراحی دیوار اتاق

لزومی ندارد که یک مبل حتما در کنار دیوار قرار گرفته یا به آن چسبیده باشد. اگر در منزل خود فضای کافی دارید، یک متر یا دو متر مبل را با فاصله از دیوار قرار داده و به جای آن یک واحد قفسه یا کنسول را روی دیوار قرار دهید. این امر نه تنها امکان بیشتری را برای زیباسازی فضا در پشت مبل به وجود می‌آورد بلکه باعث شکسته شدن اتاق شده و می‌تواند احساس سرحال‌تر و جذاب‌تری داشته باشد.

قانون 9. حتما کمی فضای خالی نیز در نظر بگیرید

هارمونی در چیدمان منزل

اگر از نظر رنگی و نوع چیدمان، خانه را به صورت ماکسیمال طراحی نموده‌اید، حتما نقاطی را برای استراحت چشم نیز در نظر بگیرید. با هدف قرار دادن فضای خالی در یک اتاق، یا کم و زیاد نمودن روشنایی در مکان‌های مختلف به صورت هدفمند می‌تواند طراحی و چیدمان خانه را متعادل نماید. در خانه‌ای که در تصویر بالا مشخص است از دیوارهای سفید برای متعادل نمودن نورها و رنگ‌های موجود در فضا استفاده شده است.

قانون10. جادوی آینه‌ها را دست‌کم نگیرید

کاربرد آینه در دکوراسیون و چیدمان منزل

استفاده از المان آینه در دکوراسیون و چیدمان منزل نقش بسیار مثبتی دارد. آینه‌ها نه تنها نور و عمق را به اتاق اضافه می‌كنند، بلكه می‌توانند منظره‌ها را به خوبی منعكس كنند و زیبایی بصری فضا را افزایش دهند.

در 10امین قانون چیدمان منزل به شما توصیه می‌کنیم که حتما استفاده از آینه در دکوراسیون منزل را جدی بگیرید. آینه یک سرمایه‌گذاری عالی و عملی است که می‌تواند تفاوت زیادی در شکل ظاهری خانه و فضای منزل شما ایجاد کند. همین حالا برو و جادو کن…

سخن آخر:

در این مقاله از ویکی‌ساختمون سعی کردیم تا به بیانی ساده و قابل فهم برای مخاطبان، 10قانون تاثیرگذار از قوانین چیدمان منزل را بازگو نماییم. اگر به این قوانین عمل کنید بدون شک خانه‌ای زیباتر خواهید داشت. می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را در زمینه دکوراسیون و قوانین چیدمان منزل برایمان کامنت کنید. ما همچنین از دیدن عکس‌های زیبا از منزلتان نیز خوشحال می‌شویم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

  1. سلام من طراح معمار میخوام برای سالن پذیراییم فضاش کوچیکه و ستون وسط داره میخوام ستونش رو برام طراحی کنین مثلا کتابخانه ای چیزی بشه و چیدمانش کنید برام سالن رو میشه بهم مشاوره بدین؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا