مقالات کارگشا

14 نکته برای طراحی و دکوراسیون داخلی اتاق خواب مستر شیک و عالی

آیا تا کنون تلاش کرده اید در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب خود دخالت داشته باشید؟ 14 مرحله ای که در ادامه توضیح داده می شود به شما کمک می کند تا دیدگاهی کلی نسبت به دکوراسیون داخلی یک اتاق خواب داشته باشید.

1- تصاویری الهام بخش را پیدا کنید:

بهترین روش برای شروع این است که تصاویر مورد علاقه ی خود را از وب سایت کارگشا دانلود کنید. تصاویر را مرور کرده و از میان آنها دو یا سه تصویر که بیشترین حس و حال و ظاهر فضای مورد نظر شما را دارد انتخاب کنید. در حالی که تصویر الهام بخش خود را در دست دارید، لیستی از تمامی وسایل مورد علاقه خود که در عکس موجود است تهیه کنید. اکنون یک گام فراتر گذاشته و حس و حال فضا را توصیف کنید (آرام، با طراوت و …). سبک مبلمانی خاص، رنگ ها و تزئیناتی که دوست دارید در اتاق خوابتان داشته باشید را انتخاب کنید.

2- در گام بعدی باید تصمیماتی کلی برای رنگ پارچه های به کار رفته در اتاق خواب گرفته شود:

این تصمیمات عبارتند از انتخاب ملحفه، بالش ها با رنگی که زمینه اتاق شما را تعیین می کند، رنگ پرده ها، فرش و پارچه های رومیزی، رومبلی و غیره. احتمالا متعجب هستید که چرا با رنگ دیوار ها شروع نکرده ایم. هیچ گاه با رنگ دیوار ها کار دکوراسیون داخلی را شروع نکنید. قرار دادن انتخاب رنگ پارچه ها در اولویت، کار را بسیار آسان می کند. 

اتاق خواب مستر

3- رنگ یا کاغذ دیواری مناسب:

در مرحله ی بعد بهتر است که رنگ دیوار های اتاق انتخاب شود. درگیر شدن با مشکلات رنگ آمیزی اتاق معمولا این انگیزه را ایجاد می کند که فرد به ادامه تکمیل کار دکوراسیون داخلی اتاق بپردازد.

4- تصمیم بگیرید که از بین وسایل اتاق خواب کدام وسایل را نگاه دارید، کدام را تعمیر کرده و مجددا استفاده کنید و کدام را دور ریخته و مجدد خریداری کنید.

5- اندازه گیری ها را انجام داده و طرح چیدمان مبلمان را پیاده کنید:

طول و عرض اتاق، فاصله بین پنجره ها (فضایی از دیوار که در دسترس است) و خود پنجره ها را اندازه بگیرید. از ابعاد و اندازه هایی که در دسترس شما قرار می گیرد به راحتی تشخیص می دهید که کدام فضاها برای مبلمان مورد نظر مناسب است. بهتر است که مبلمان را بر روی کاغذ جانمایی کنید. این کار آسانتر از جابه جا کردن مبلمان در فضا است.

6- انتخاب تخت خواب مناسب:

اگر تخت خواب جدیدی خریداری کرده اید قطعا از پیش ایده خوبی در ذهن برای آنچه می خواهید در ذهن داشته اید. اگر نه، فرصت مناسبی است تا به دقت آنچه می خواهید را متناسب با سبک مورد نظر خود انتخاب کنید. در صورتی که تخت خواب چهار دیرکی انتخاب کرده اید، ارتفاع سقف را مد نظر قرار دهید. اگر علاقه مند به مطالعه درون تخت خواب هستید از تخت خواب با بالین چوبی یا Headboard استفاده کنید با شکلی که ارگونومیک باشد.

اتاق خواب مستر

7- میز کوچک پهلوی تخت خواب را با ارتفاع مناسب انتخاب کنید:

این موضوع بسیار اهمیت دارد که این میز کوچک را قبل از تخت خواب انتخاب نکنیم. چرا که ارتفاع این میز باید متناسب با ارتفاع تخت خواب انتخاب شود. ارتفاع ایده آل برای این میز برابر با ارتفاع تشک و یا چند سانتی متر بلند تر باشد.

8- یک کمد جدید انتخاب کنید یا کمد قدیمی را نما و رنگی تازه ببخشید:

به دنبال یک کمد باشید که مکمل تخت خواب شما باشد اما ترجیحا در سبک یکسان نباشند. اگر فضای کافی در اختیار دارید یک کمد دراز و کوتاه انتخاب کنید. این کار فضایی برای به نمایش گذاشتن وسایل تزئینی روی آن نیز فراهم می کند و نسبت به تخت خواب هیچ برتری پیدا نخواهد کرد. اگر تحرک زیادی در فضای اتاق دارید بهتر است از کمد با سبک (tallboy) با شکلی دراز و باریک استفاده شود که در فضاهای زیادی قابل گنجاندن است. در صورتی که قصد تعمیر و جلوه دادن به کمد قدیمی خود دارید، به رنگ های بالقوه دقت کنید.

9- به فضای اتاق نور اضافه کنید:

یک اتاق خواب به حداقل سه منبع نوری احتیاج دارد تا تامین کننده نور کافی اتاق خواب باشد. وجود لامپ های کناری بر روی میز های پاتختی در یک اتاق خواب از اهمیت زیادی برخوردار است و چراغ آویز سقف باید قابلیت تنظیم میزان نور را داشته باشد.

اتاق خواب مستر

10- انتخاب فرش:

اساسا فرش را به دو طریق می توان انتخاب کرد، یا فرشی بزرگ متناسب با ابعاد کلی اتاق یا فرشی کوچک برای کنار تخت خواب.

11- انتخاب تزئینات پنجره:

در یک اتاق خواب پنجره و متعلقات آن چیزی است که برای شما فضایی بی سر و صدا، خصوصی، و احساسی همچون پیله کرم ابریشم ایجاد می کند و خوابی همراه با آسایش را فراهم می نماید. استفاده از پرده پارچه ای یک انتخاب کلاسیک است. انتخاب دیگر رومن شید  ها هستند که در صورتی که در زیر پنجره رادیاتور دارید انتخاب مناسبی هستند. اگر به دنبال راهکاری کمی متفاوت تر هستید از کتیبه در بالای پنجره می توان استفاده کرد.

12- فضایی برای نشستن متناسب با فضای اتاق در نظر بگیرید.

13- آویختن آثار هنری:

دقت شود در صورتی که بالای تخت تابلویی آویخته می شود، حتما تخت را از دیوار فاصله دهیم و تا حد امکان از آویختن اشیای سنگین روی دیوار خوداری کنیم.

اتاق خواب مستر

14-انجام اقدامات پایانی:

به اطراف اتاق نگاه کنید که چه چیزی از قلم افتاده است؟ اکنون وقت آن است که وسایل تکمیلی را تهیه کرده و به فضا رنگ و لعاب بیشتری بدهید. یک آینه، قاب عکس کوچک، گلدان با گل های تازه، شمع، یا یک سبد برای لباس های نشسته می تواند به اتاق خواب مستر شما حس و حال تازه ای بدهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا