سقف

سقف کاذب چوبی : از چیستی تا ایجاد حس زندگی و ارتباط با طبیعت

سقف کاذب چوبی از آن دسته سقف‌های کاذب است که در آن زیبایی شناسی و شرایط آکوستیک (جذب صدا) به عنوان بهترین ویژگی‌های اصلی قلمداد می‌شوند. زمانی که از چوب برای ساخت سقف کاذب استفاده می‌شود، احساس گرما و آرامشی که از این ماده ساطع می‌شود به جمع شدن تعداد زیادی از افراد در کنار هم کمک می‌کند. از چوب می‌توان برای سقف کاذب منازل و فضاهای اداری و تجاری استفاده کرد. با این حال، اگر می‌خواهید در مورد سقف کاذب چوبی بیشتر بدانید، با یک مقاله دیگر از ویکی ساختمون همراه باشید.

سقف کاذب چوبی چیست؟

سقف کاذب چوبی چیست؟

در حال حاضر سقف کاذب یک راه حل پُرکاربرد برای زیبایی و افزایش عملکرد ساختمان است. شکی نیست که زیبایی و گرمایی که از چوب ساطع می‌شود، این ماده را به یکی از بهترین متریال‌های موجود برای ساخت سقف کاذب تبدیل کرده است.

سقف کاذبی که از چوب ساخته شده باشد، می‌تواند سبک معماری داخل فضا را به کلی تغییر دهد. صرف نظر از مصالحی که در بقیه ساختمان به کار رفته است (آجر، شیشه، بتن و سایر موارد) و اندازه پروژه (از آسمان خراش‌ها گرفته تا خانه‌های مسکونی کوچک)، سقف کاذب چوبی ارزش‌های زیباشناسی یک فضا را به حد کمال می‌رساند.

این سقف تمامی ویژگی‌های یک سقف کاذب جهت پنهان کردن تأسیسات، نورپردازی و زیبایی محیط را در خود دارد، با این تفاوت که به جای گچ و مواد دیگر، از چوب استفاده می‌شود. چوب ممکن است بخشی از سقف یا تمام سقف را بپوشاند، این به سبک طراحی داخلی و نوع کاربری فضا (منزل یا محیط اداری) بستگی دارد.

فواید سقف کاذب چوبی

فواید سقف کاذب چوبی

مزایای این نوع سقف کاذب را در زیر آورده‌ایم:

 • جذب صدا: نصب سقف کاذب چوبی مزایای آکوستیک بسیار خوبی دارد، از پانل چوبی با جاذب صدا استفاده می‌شود. به ویژه برای سالن‌های کنفراس، این ویژگی می‌تواند فوق‌العاده مؤثر باشد.
 • پنهان کردن تأسیسات: یکی از اصلی‌ترین دلایلی که شخص از سقف کاذب استفاده می‌کند این است که به شما امکان می‌دهد کابل‌ها و لوله‌های تأسیساتی را مخفی کنید.
 • جایگزینی: یکی دیگر از مزیت‌های مهم نصب سقف کاذب چوبی این است که تعمیر و نگهداری این سقف بسیار آسان است. همچنین امکان جایگزینی سریع پنل‌های آسیب دیده را نیز فراهم می‌آورد.
 • مقاومت در برابر سایش و آتش و رطوبت: این نوع سقف کاذب برای حداکثر مقاومت در برابر سایش طراحی شده است و همچنین بسته به نیاز هر پروژه می‌توان با موادی که دارای ویژگی‌های خاص در برابر آتش و رطوبت هستند نیز ترکیب شود.
 • صرفه جویی در مصرف انرژی: با پایین آمدن سقف یک اتاق، مقدار هوایی که باید در تهویه مطبوع فضا وجود داشته باشد کاهش می‌یابد. این مورد را می‌توان با استفاده از چوب برای حفظ هوای داخل محیط به خوبی برآورده کرد.
 • ظاهر زیبا و لوکس: یک سقف کاذب به شما طراحان و سازندگان کمک کند تا فضای داخل را در نهایت زیبایی تزیین کنید. در این میان، چوب نسبت به متریال‌های دیگر تجربه زیبایی شناسی کاربر را در حد زیادی افزایش می‌دهد.
 • ایزولاسیون حرارتی: چوب عایق طبیعی است و استفاده از آن می‌تواند به حفظ گرمای داخل کمک شایانی کند. این متریال به ویژه در ساختمان‌هایی که در مناطق سردسیر ساخته شده است، یک مزیت بلقوه محسوب می‌شود.
 • دسترسی آسان و تجزیه پذیری: چوب همیشه در طبیعت در دسترس است تا زمانی که از جنگل‌ها بتوانیم به شکلی پایدار استفاده کنیم. علاوه بر این، چوب به راحتی قابل بازیافت و تجزیه پذیر است.

معایب سقف کاذب چوبی

معایب سقف کاذب چوبی

جوانب منفی این سقف عبارتند از:

 • مقاومت کم در برابر آتش: در مورد آتش سوزی، چوب باعث می‌شود آتش سریع‌تر پخش شود و اگر در طبقه بالا آتش سوزی رخ دهد، کنترل آن بسیار مشکل خواهد بود. مشکل حرارت را می‌توان با استفاده از مواد مقاوم در برابر آتش که بر روی چوب اعمال می‌شود تا حدودی زیادی کنترل کرد.
 • مقاومت کم در برابر رطوبت: اگر محیط بیش از حد مرطوب باشد و چوب کار شده در سقف کاذب آغشته به مواد ضد رطوبت نباشد، چوب به مرور زمان دچار پوسیدگی می‌شود. این مشکل را نیز می‌تواند با مواد ضد رطوبت به کلی برطرف کرد.
 • قیمت بالا: در قیاس با مصالحی مانند گچ، هزینه ساخت این نوع سقف کاذب به دلیل گران بودن چوب بالا است. همچنین اگر به مشکلات مربوط به حرارت و رطوبت توجه نشود، هزینه‌های جانبی برای تعمیر و جایگزینی را نیز باید به هزینه خرید آن اضافه کرد.

چرا استفاده از سقف کاذب چوبی بهترین گزینه است؟

چرا استفاده از سقف کاذب چوبی بهترین گزینه است؟

در زیر به دو ویژگی مهم استفاده از چوب در این نوع سقف اشاره می‌کنیم:

۱– به حد کمال رساندن نورپردازی

ترکیب سقف چوبی با ویژگی‌های نورپردازی می‌توانند ظاهر و سبک طراحی سقف را دگرگون کنند. چراغ‌هایی که به راحتی از سقف کاذب آویزان هستند، فضا را درخشان می‌کنند. در نتیجه، می‌توان لوسترهای معلق را به محیط اضافه کرد تا زیبایی هر منطقه را برجسته کند. همچنین چراغ‌های LED تعبیه شده در سقف کاذب چوبی در منطقه ورودی، ناهار خوری، نشیمن و پذیرایی، می‌تواند زیبایی محسوسی را در فضا ایجاد کنند که تأثیر بلقوه‌ای بر خلق و خوی افراد می‌گذارد. برای ایجاد مناطق سایه روشن به جای تابش مستقیم نور، استفاده از چوب در سقف کاذب به ایجاد فضایی آرامش بخش کمک می‌کند.

۲- ایجاد حس زندگی و ارتباط با طبیعت

همه بر این امر توافق دارند که چوب در ارتباط مستقیمی با ماهیت درونی انسان دارد. آدمی وقتی در فضایی طبیعی قرار می‌گیرد، ناخودآگاه احساس سرزندگی و آرامش می‌کند. این مهم به ویژه در دنیای امروز به سختی جستجو می‌شود. همه ساختمان هایی به عناصر سنگی و بتنی تبدیل شده‌اند که فاقد روح هستند. اما می‌توان در فضای داخل با ترکیب انواع متریال مختلف از جمله چوب، ارتباط با طبیعت را تقویت کرد. حال فرض کنید سقف کاذب فضای زندگی و کار شما از چوب باشد، هر زمان که به بالای سر خود نگاه می‌کنید و در محیط گام بر می‌دارید، می‌توانید احساس زنده بودن کنید.

استفاده از سقف کاذب چوبی

سخن آخر

سقف کاذب چوبی از بسیاری جهات شبیه به سقف‌های معمول اجرا می‌شود، اما تنها تفاوت آن استفاده از چوب به عنوان متریال پایه است. عملکرد اصلی این سقف جهت پنهان سازی تأسیسات و زیباتر کردن فضا است؛ اما آنچه این سقف را به چند گام جلوتر سوق می‌دهد، ظاهر منحصربه فرد و احساسی است که از چوب منتقل می‌شود. وقتی از چوب برای سقف کاذب استفاده می‌کنیم، می‌توانیم به بهبود آکوستیک در فضا و حفظ گرمای محیط در فصول سرد امیدوار باشیم. به هر حال، اگر پول اضافی دارید و کمی سلیقه، سقف کاذب ساخته از چوب می‌تواند انتخاب متفاوت باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا