سقف

سقف کاذب در آشپزخانه ، معرفی محبوب‌ترین‌ها + نحوه اجرای آن‌ها

سقف در فضای خانه ما ایرانی‌ها در بسیاری از موارد خشک و بی روح است. از این رو در سال‌های اخیر میزان استفاده از انواع مختلف سقف کاذب به منظور برجسته سازی این بخش از خانه افزایش پیدا کرده است. سقف‌ها در فضاهای مختلف پذیرای مدل‌ها و طرح‌های مختلفی از سقف کاذب هستند و آشپزخانه هم از این قاعده مستثنا نیست. در فضای آشپزخانه به دلیل محدود بودن فضای آن، مهم است که از کدام نوع از سقف‌های کاذب استفاده‌ می‌شود. در ادامه به معرفی انواع سقف کاذب قابل اجرا در آشپزخانه‌ می‌پردازیم.

انواع سقف کاذب مناسب آشپزخانه

مواردی که در زیر نام برده شده‌اند را‌ می‌توان مناسب‌ترین انواع سقف کاذب برای اجرای در فضای آشپزخانه‌های کوچک و بزرگ در نظر گرفت.

  • سقف کاذب کناف
  • سقف کاذب کشسان
  • سقف کاذب پی‌وی‌سی
  • سقف کاذب چوب

سقف کاذب کناف

این نوع از سقف کاذب که در بخش‌های مختلفی از خانه‌ها پر استفاده‌ترین نوع هستند برای اجرا در محیط آشپزخانه نیز بسیار ایده‌آل به نظر می‌رسند. این نوع از سقف کاذب را‌ می‌توان به توجه به فضای محدود به طور کامل سفارشی‌سازی کرد و متناسب با آشپزخانه طراحی و اجرا کرد. پیش تر در مطلب سقف راهرو با کناف چه مزایا و معایبی دارد به طور مفصل به اجرای این نوع از سقف کاذب در راهروها پرداختیم.

سقف کاذب کناف

از طرفی هم امکان اجرای نورپردازی‌های مختلف وجود دارد که به خوبی‌ می‌توانند مقدار نور مورد نیاز در آشپزخانه را تأمین کنند. وزن بسیار کم و ارزان بودن نسبی از مهم‌ترین مزایای این نوع از سقف‌های کاذب هستند. استفاده از سقف کاذب کناف به دلیل نیاز به زیرسازی‌هایی که دارد به زمان بیشتری نیاز دارد و از طرفی هم برای آشپزخانه‌های بسیار کوچک شاید چندان مناسب نباشد.

سقف کاذب کشسان

در مطلبی جداگانه در وب‌سایت ویکی ساختمون به طور مفصل به بررسی همه جوانب و نحوه اجرای سقف کشسان پرداخته شده است و در این نوشتار تنها امکان‌پذیر بودن اجرای این نوع از سقف کاذب در محیط آشپزخانه را مورد بررسی قرار‌ می‌دهیم.

سقف کاذب کشسان که از پی‌وی‌سی ساخته شده است، مقاومت و ماندگاری بالایی دارد. اجرای این نوع از سقف‌ها در محیط‌های کوچکی مانند آشپزخانه بسیار راحت صورت خواهد گرفت. از طرفی هم استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متنوع در این نوع از سقف‌های کاذب‌ می‌توانند در برجسته سازی محیط آشپزخانه‌ها بسیار مفید واقع شود.

سقف کاذب کشسان در آشپزخانه

اجرای این نوع از سقف‌های کاذب از آنجایی که نیاز چندانی به زیرسازی ندارد و در اسرع زمان ممکن صورت‌ می‌گیرند برای آشپزخانه‌های با اندازه کوچک بسیار مناسب هستند و با استفاده از طرح‌هایی‌ می‌توانند تا حدودی محیط آشپزخانه‌ها را بزرگ‌تر جلوه داد.

«چنانچه نیاز به اجرای سقف کاذب توسط متخصصین کارگشا را دارید؛ می‌توانید درخواست خود را در سامانه ثبت درخواست کارگشا درج نمایید.»

سقف کاذب پی‌وی‌سی

پی‌وی‌سی از جمله مصالحی است که بنا به ویژگی‌های فیزیکی منحصر به فردی که دارد برای اجرا در سقف بسیار ایده‌آل هستند. سقف کاذب نوع پی‌وی‌سی در برابر رطوبت و حرارت‌های بالا که امکان مواجه با این دو عامل در محیط آشپزخانه بیشتر است، ماندگاری و مقاومت بالایی دارد. بر خلاف سقف کاذب کناف، شما به راحتی‌ می‌توانید نسبت به تمیز کردن این سقف کاذب با استفاده از آب و مواد شوینده اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: سقف کاذب پی وی سی : ویژگی‌ها، انواع و کاربردها

طرح و رنگ متنوع از دیگر نکاتی است که استفاده از سقف کاذب نوع پی‌وی‌سی را در آشپزخانه مناسب‌ می‌سازد. از طرفی هم به دلیل ویژگی‌های ساختاری، طراح و مجری قادر نخواهد بود که طرح‌های پیچیده‌ای را با استفاده از پی‌وی‌سی در سقف پیاده کند و از این رو به خودی خود از شلوغ‌کاری در سقف کوچک آشپزخانه‌ها پرهیز خواهد شد. براق بودن بیش از اندازه پی‌وی‌سی از نقاط ضعف این نوع از سقف‌ها به شمار‌ می‌رود. اگرچه انواع مات آن‌ها نیز در بازار در دسترس هستند. سادگی بیش از اندازه این نوع سقف شاید به مذاق بسیاری از افراد خوش نیاید.

سقف کاذب چوب

استفاده از چوب در اجرای سقف کاذب در هر فضا و به هر اندازه‌ای که باشد، بدون شک برجستگی بسیار منحصر به فردی به آن القا خواهد کرد. استفاده از سقف کاذب چوبی جذابیت‌های زیادی در پی دارد اما متعاقباً استفاده از آن با معایبی نیز همراه است.

سقف کاذب چوب در آشپزخانه

حس زیباشناختی بسیار خاص همراه با این نوع از سقف‌های کاذب از مهم‌ترین نقاط مثبت آن به شمار‌ می‌رود. هر چقدر که استفاده از چوب در اجرای سقف کاذب در آشپزخانه برای بسیاری جذاب است به همان میزان نیز دردسر دارد. اگرچه در اجرای سقف کاذب در آشپزخانه سعی‌ می‌شود از چوب‌ها مقاوم استفاده شود اما باز هم به نگهداری‌های خاص خود نیاز دارند که شاید هزینه‌های دوره‌ای بعضاً بالایی را برای فرد در پی داشته باشند.

اجرای سقف کاذب چوبی به زیرسازی چندانی نیاز ندارد و در کمترین زمان ممکن صورت‌ می‌گیرد. چوب‌ها را‌ می‌توان در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی مورد استفاده قرار داد. اجرای سقف کاذب در آشپزخانه به ویژه آن‌هایی که از معماری کلاسیک استفاده‌ می‌کنند به شدت به چشم‌ می‌آید و محیطی بسیار خاص را ایجاد‌ می‌کنند اما هزینه‌های مربوط به اجرا و نگهداری از این نوع از سقف‌ها از مهم‌ترین دلایلی هستند که بسیاری از اجرای این نوع از سقف‌های کاذب در آشپزخانه‌های خود منصرف‌ می‌شوند.

سقف کاذب ترکیبی

از آنجایی که انتخاب یکی از انواع سقف کاذب برای اجرا در آشپزخانه از میان گزینه‌های بالا شاید برای بسیاری که از نظر بودجه دست بازتری دارند کمی دشوار باشد، امروزه بسیاری از طراحان و مجریان، سقف کاذب را به صورت ترکیبی از انواع مختلف بالا در آشپزخانه به کار‌ می‌گیرند.

سقف کاذب ترکیبی در آشپزخانه

به عنوان نمونه استفاده ترکیبی از چوب همراه با کناف‌ می‌تواند که جنبه زیباشناختی کناف را بهبود ببخشد و آن را از خشک و بی روح بودن خارج کند. از طرفی هم استفاده از سقف کاذب کشسان همراه با دیگر انواع سقف مانند کناف یا چوب‌ می‌تواند هم سرعت اجرا را بالا ببرد و هم هزینه‌ها را کاهش دهد زیرا که استفاده از چوب به تنهایی هزینه را بسیار بالا خواهد برد.

سخن آخر

انواع بسیار متنوعی از سقف‌های کاذب در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند اما همه آن‌ها چندان برای استفاده در محیط کوچک آشپزخانه‌ها مناسب نیستند. سقف‌های کاذبی که در بالا به آن‌ها اشاره شد از بهترین انواع برای استفاده در سقف آشپزخانه هستند. تمامی این چند نوع سقف کاذب در طرح و رنگ‌های بسیار مختلفی طراحی و اجرا‌ می‌شوند. انتخاب یکی از انواع زیر در درجه اول به بودجه و در درجه دوم به سلیقه و فضای کاری در دسترس بستگی دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا