تاسیساتتعمیر و نگهداری

سرویس کولر آبی چه مراحلی دارد؟ نهایت لذت در روزهای گرم سال

در روزهای گرم و عرق‌ریزان تابستان، کولر آبی همیشه نقش یک ناجی را بازی می‌کند! اما این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بتوان به خوبی نحوه سرویس کولر آبی را فرا بگیریم. بدون شک، همه افرادی که از کولر آبی برای خنک‌سازی فضای منزل و محیط کار خود بهره می‌برند، با مشکلات عدیده‌ای اعم از میزان گرم بودن باد خروجی از دریچه‌ها، شدت کم باد خروجی، سر و صدا گوش‌خراش و موارد دیگر دست و پنجه نرم می‌کنند. همه این مسائل را می‌توان به یکبار سرویس کردن اصولی کولر آبی، به کلی برطرف کرد؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

اجزای تشکیل‌دهنده کولر آبی

اجزای تشکیل‌دهنده کولر آبی

قبل از اینکه مراحل سرویس کولر آبی را شرح دهیم، نخست لازم است قسمت تشکیل‌دهنده این وسیله خنک‌کننده را بشناسید:

اتاقک کولرآبی: اتاقک از سقف، کف و چهار ستون تشکیل شده است. اتاقک باید از متریال باکیفیت بود تا در برابر شرایط آب‌وهوایی مختلف مقاوم باشد. برای این منظور ضروری است تمام قسمت‌های بیرونی و داخلی کولر، رنگ‌آمیزی شود. انجام این کار باعث عدم خوردگی و زنگ‌زدگی فولاد می‌شود.

دیواره‌های پوشالی: این قسمت در چهار ضلع اتاقک کولر قرار می‌گیرد تا روند خنک‌سازی فضا را تکمیل کند. بر روی این دیوارها (از داخل) پوشال‌ها قرار گرفته و با اتصال به جریان آب آب خروجی از کف کولر، پوشال‌ها خیس شده و جریان هوای خنک به داخل محیط دمیده می‌شود.

پمپ آب (واتر پمپ): آبی که در کف کولر جمع می‌شود باید به طریقی وارد جریان ورودی شده و پوشال‌ها را خیس کند. وظیفه انجام این کار بر عهده پمپ آب است. پمپ را می‌توان در محفظه‌ای پلاستیکی، در داخل کولر آبی مشاهده کرد برای نصب پمپ کولر آبی از یک متخصص کمک بگیرید.

موتور کولر (دینام): موتور وظیفه تولید باد را بر عهده دارد و معمولا در دو سرعت کند و تند قابل تنظیم است. هر چه قدر قدرت موتور بیشتر باشد، باد خروجی از دریچه‌ها با سرعت و حجم بیشتری خارج می‌شوند. همچنین مصرف برق نیز بالاتر می‌رود.

تسمه موتور: تمسه وظیفه حرکت یاتاقان و در نتیحه پره‌های فن هوادهی را دارد. میزان جریان باد ورودی و عدم شنیدن سر و صدای اضافی، به انتخاب و نصب تسمه بستگی دارد. همچنین ضروری است، هر ساله به تعویض تسمه کولر اقدام کنید.

یاتاقان و پره‌های فن: یاتافان باید محل به درستی در محل اتصال محور فن هوادهی (توربین) قرار گیرد تا هم از خرابی زودهنگام تسمه جلوگیری کند و هم قدرت موتور را به خوبی به فن هوادهی انتقال دهد. یکی از عوامل خوب کار نکردن کولر آبی، تنظیم نبودن یاتاقان است.

شناور: وسیله‌ای پلاستیکی است که در کف کولر قرار دارد. شناور، وظیفه تنظیم سطح آبِ کف کولر را بر عهده دارد و نمی‌گذارد آب از مقدار مورد نظر تجاوز کند؛ به این صورت که با پُر شدن آب در سطح مشخص، شناور مسیر جریان آب ورودی به کولر را مسدود می‌کند.

مراحل گام به گام سرویس کولر آبی

مراحل گام به گام سرویس کولر آبی

مراحل سرویس کردن کولر آبی در زیر آورده شده است:

معرفی بهترین سرویس کاران کولر به شما

 1. دوشاخه برق کولر را از پریز بکشید تا جریان برق قطع شود. جهت اطمینان از نبود برق می‌توانید به بدنه کولر دست بزنید!
 2. تمامی دریچه‌های کولر در باز کنید تا در اتمام کار بتوان کولر را تست کرد.
 3. دیواره‌های کولر را از جای خورد در آورده و اقدام به تعویض پوشال‌های قدیمی کنید. هر چه پوشال تمیز باشد، کیفیت باد خروجی از دریچه‌ها نیز بالا می‌رود.
 4. قبل از آنکه پوشال‌ها را در محل مورد نظر خود قرار دهید، دیوارها و کف کولر را به خوبی با فرچه تمیز کنید تا عاری از هرگونه کثیفی باشند.
 5. سپس اقدام به بازدید از دینام و پمپ آب کنید. دینام و پمپ آب، قسمت‌های مکانیکی کولر آبی را تشکیل می‌دهند که عملکرد بهینه آن کمک می‌کنند. به هر روی، دینام و پمپ آب را تمیز کرده و روغن‌کاری کنید.
 6. محل اتصال فن هوادهی، بلبرینگ‌ها و یاتاقان‌ها در دو طرف توربین را از نظر شُل بودن بررسی کرده و روغن‌کاری کنید.
 7. سراغ تسمه کولر آبی بروید و آن به صورت ظاهری مشاهده کنید. اگر ترک‌خوردگی و پارگی سطحی مشاهده کردید، اقدام به تعویض تسمه کنید.
 8. سیستم توزیع آب که باعث خیس شدن پوشال‌ها می‌شود را بررسی کنید تا هیچ‌گونه مسدودشدگی در مسیر جریان آب وجود نداشته باشد.
 9. شناور کف کولر را چک کنید تا از سلامت آن جهت تنظیم مقدار سطح آب کف کولر اطمینان حاصل شود. برای این منظور ضروری است شیر آب ورودی را باز کنید تا منتظر شوید که کف کولر پُر از آب شود. اگر اب در یک تراز مشخص ایستاد، شناور سالم است.
 10. برزنت کولر آبی که به کانال هوادهی متصل می‌شود را از نظر سالم بودن و عدم پارگی و سوراخ، بررسی کنید.
 11. برای خوب کارکرد کولر، روی آن را با سایبان بپوشانید و از نور مستقیم آفتاب در امان باشد (برای کولرهایی که در پشت بام قرار دارند).

نکته: هر سال لازم است پوشال‌ها را تعویض کنید.

نکات مهم در سرویس کولر آبی

نکات مهم در سرویس کولر آبی

در طی انجام مراحل سرویس کولر، ضروری است برخی نکات مهم را در نظر بگیرید:

 • کولرهای آبی بعد از استفاده چندین ساله دچار رنگ پریدگی می‌شوند. لازم است برای جلوگیری از عدم خوردگی و زنگ‌زدگی بدنه کولر، آن را رنگ‌آمیزی کنید.
 • بعد اتمام مراحل سرویس کولر آبی، حال شیر آب ورودی باز کنید تا کف کولر سرشار از آب شود. سپس کولر را روشن کنید. در این بین، تمام بخش‌های کولر را بررسی کنید تا از نحوه کارکرد صحیح هر قسمت مطمئن شوید.
 • تمام دیواره‌ها را به جزء یکی در محل خود قرار دهید. این کار به این دلیل انجام می‌شود که بتوان نحوه خیس شدن پوشال‌ها را مشاهده کرد و در صورت خرابی، اقدامات لازم را انجام داد. اگر مشکلی نبود، دیواره آخری را در جای خود قرار دهید.
 • ممکن است کف کولر رسوب بگیرید. برای برطرف کردن این مشکل از رسوب‌گیر استفاده کنید. این محصول را می‌توان از هر فروشگاه تأسیساتی خریداری کرد.

مطلب پیشنهادی: 12 نکته برای اینکه در تابستان، از کولر آبی و گازی بهره بیشتری برد؟!

اهمیت سرویس کردن کولر آبی

اگر می‌خواهید در فصول گرم سال از کولر آبی خود نهایت لذت را ببرید، سعی کنید به طور سالانه کولر خود را سرویس و در صورت نیاز تعمیر کنید. کولر آبی نیز به مانند هر وسیله‌ای دیگر نیاز به نگهداری صحیح از سوی شما دارد؛ پس وقتی می‌توان با در نظر گرفتن برخی نکات ساده و سریع، به سرعت مشکلات کولر منزل و محیط کاری خود را برطرف کرد، پس چرا با تعلل، موجبات ایجاد مسائل عمیق‌تر و پرهزینه را فراهم می‌کنیم!

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا