مقالات کارگشا

درکی عمیق تر از معماری با بهره گیری از نور پردازی طبیعی (بخش دوم)

اهمیت طراحی پنجره ها برای بهینه سازی ورود نور طبیعی در فضا و نورپردازی

از آنجا که پنجره های مقاوم در برابر جریانات آب و هوایی به میزان دیوار های عایق شده قوی نیستند، باید محدوده تماس پنجره با بیرون و داخل بین پذیرش نور طبیعی و مسائل حرارتی مانند؛ از دست دادن گرما در زمستان و افزایش ورود گرما در تابستان در تعادل باشد.

درکی عمیق تر از معماری با بهره گیری از نور طبیعی (بخش دوم)

سیستم پنجره های مقاوم در برابر جریانات آب و هوایی

سیستم پنجره های مقاوم در برابر جریانات آب و هوایی به طور کلی نور و گرمای کمتری را نسبت به یک پنجره ی معمولی جذب می کند، این سیستم اجازه می دهد نور طبیعی بدون اینکه تاثیر نامطلوبی بر سرمایش ساختمان در تابستان بگذارد، عبور نماید. این امر به طور معمول از طریق فیلم های طیف نگار بدست می آید. این پنجره ها عموما از دو لایه شیشه به ضخامت 6 میلی متر و یک لایه هوا به ضخامت 12 میلی متر تشکیل شده اند. این سازوکار باعث می شود که شیشه دو جداره نسبت به شیشه معمولی از مقاومت بیشتری در برابر جریان گرما برخوردار باشد و درجه عایق بالاتری داشته باشد.

درکی عمیق تر از معماری با بهره گیری از نور طبیعی (بخش دوم)

علاوه بر موارد ذکر شده در خصوص پنجره ها، طراحی مناسب پنجره برای استفاده بهینه از نور طبیعی، عملکرد سیستم را افزایش می دهد.

پنجره ها دارای دو عملکرد اساسی در ساختمان هستند:

1.ورود و خروج نور روزانه

2.ایجاد چشم انداز برای ساکنین

درکی عمیق تر از معماری با بهره گیری از نور طبیعی (بخش دوم)

نخستین عملکرد، بوسیله پرتوهای نور مرئی بسیار بالا که معمولاً به اختصار VLT یا Tvis نامیده می شود، انجام می گردد و عملکرد بعدی  فقط نیاز به روشن شدن دارد و در واقع باید Tvis نسبتاً پایین داشته باشد تا مانع از انعکاس نور شود.پنجره نور روز باید حداقل 7 فوت بالاتر از کف تمام شده و دارای tvis بالا باشد (50 تا 70 درصد). پنجره نمایش باید پایین تر باشد و در اکثر موارد آب و هواییTvis کمتر از 40 درصد باشد.

درکی عمیق تر از معماری با بهره گیری از نور طبیعی (بخش دوم)

در بسیاری از طراحی های نور روز اسکای لایت ها (نورگیر های سقفی) را برای بازتاباندن نور از بالا به کار می گیرند.این در حالی است که نورگیر های سقفی می توانند تاثیر پذیر یا تاثیر گذار باشند. بیشتر آن ها تاثیرپذیر هستند زیرا دارای یک محیط شفاف اند که به سادگی اجازه می دهد نور روز از دریچه ی سقف نفوذ کند. آن ها اغلب شامل دو لایه از مواد برای افزایش عایق می باشند.

https://kargosha.com/fa/content/id/1113/درکی-عمیق-تر-از-معماری-با-بهره-گیری-از-نور-طبیعی

نورگیر های سقفی تاثیرگذار دارای یک ساختار آینه ای درون خود می باشند که اشعه ی خورشید را دنبال می کند و بگونه ای طراحی شده تا با هدایت  نور خورشید به داخل چهار چوب شیشه ای عملکرد اسکای لایت را افزایش دهد. بعضی از این سیستم ها همچنین تلاش می کنند تا ورود نور روز در ماه های تابستان را کاهش دهند.

درکی عمیق تر از معماری با بهره گیری از نور طبیعی (بخش دوم)

دستگاه های نور روز لوله ای نوع دیگری از دستگاه های منتشر کننده نور هستند. این دستگاه ها از یک فیلم صیقلی و بازتابنده در درون لوله تشکیل شده اند که برای هدایت نور از یک لنز در انتها و یک لنز در قسمت سقف استفاده می شود. همانطور که قبلا ذکر شد پنجره ها باید به دقت طراحی شوند تا دستاورد های خورشید و چشم انداز بلقوه ناشی از یک طراحی نور روز را کنترل کنند. برای این منظور دستگاهای سایه انداز خورشیدی اغلب در چشم انداز پنجره ها استفاده می شود تا میزان نور مستقیم خورشید که در فضا وارد می شود به حداقل برسد.

درکی عمیق تر از معماری با بهره گیری از نور طبیعی (بخش دوم)

عنصر اغلب نادیده گرفته شده در طراحی نور روز موفق، طراحی داخلی است. در طراحی داخلی نور روز بهینه شده، جهت گیری و سطوح نهایی اتاق با توجه به عملکرد نور روز در نظر گرفته می شود. برای مثال  ساختمان های اداری در مواجهه با نمای جنوبی ارتفاع پارتیشن هایش کوتاه تر می شود، فضای دفاتر شخصی  بسته و به حداقل می رسند و دیوار و سقف ها تا حد امکان برای کمک به توزیع و هدایت نور بازتابنده خواهند شد.

در بخش بعدی به بررسی فن آوری ها و روش های ساخت و ساز یک سیستم نوردهی موفق می پردازیم.

درکی عمیق تر از معماری با بهره گیری از نور طبیعی (بخش دوم)

منبع:

www.wbdg.org

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا