مقالات کارگشا

خانه های فردی-ویلای ypsilon طراحی شده توسط معماران LASSA

این خانه تابستانی که در یونان قرار دارد را، از بالا که بنگرید به شکل حرف Y شکل گرفته است و دارای پشت بامی سبز نیز می باشد که با محوطه ادغام می شود. این مجموعه توسط باغهایی از درخت زیتون احاطه شده است. این خانه مسکونی دو بخش اصلی را در بر می گیرد: یک محیط خصوصی که شامل سه اتاق خواب، دو حمام، و فضای تعاملی رو به جنوب که فضای آشپزخانه و نشیمن را در خود جای می دهد و دسترسی به باغچه مجاور را فراهم می کند. 

این خانه که به نام خانه ypsilon نامگذاری شده است، توسط معمارانی که اصالتا اهل لندن  بروسل هستند طراحی شده است. این معماران، theo sarantoglou lalis و dora sweijd، از گروه معماران lassa می باشند. موقعیت منحصر بفرد این خانه که بر روی تپه واقع است، دید زیبایی به باغ وسیع زیتون فراهم می کند در حالیکه سقف قابل دسترس این خانه نیز چشم اندازی عالی به سمت خلیج   schiza و sapientzaو دید کوهستانی به سمت شرق فراهم می کند. معمار مجموعه بیان می کند: ارتفاع ساختمان محدود بوده و تا ارتفاع نوک درختان زیتون است تا مجموعه با چشم انداز های پیرامون ادغام شود.

به جهت مکان ایزوله و در انزوای این مجموعه معماران با این چالش مواجه هستند که بودجه ساخت ساز را در سطح کم نگه داشته و  سازه مجموعه نیز با بتن اجرا شود. در پاسخ به این نیاز بسیاری از اجزای ساختمان به صورت پیش ساخته به سایت آورده شده و سر هم بندی شده است، بدین ترتیب زمان ساخت و ساز به هفت ماه کاهش پیدا کرد، بدون اینکه در هزینه ها افزایشی صورت گیرد یا کیفیت آن کاهش یابد.

این سیاست پیش گرفته شده در ساخت و ساز مجموعه به صورت پیش ساخته استفاده حداقل از محصولات تجاری را به همراه دارد و تیم معماری آن مصالح بومی را اولویت بندی کردند (به عنوان مثال بتن، مرمر و موزاییک سیمانی). فضای داخلی مملو از نور طبیعی یک ارتباط پیوسته بین فضای درونی و بیرونی، از طریق سیرکولاسیون ایجاد می کند. 

کانسپ مجموعه فرمی منحنی و سیال در ساختار بیرونی مجموعه است که در جزئیات فضاهای درونی نیز دیده می شود. علارغم اینکه مجموعه در منطقه ای با آب و هوای مدیترانه ای قرار گرفته است، فرم پوسته بتنی به همراه سقف گیاهکاری شده و استراتژی تهویه عبوری شرایطی را فراهم می کند که مانع از نیاز به سیستم های خنک کننده مکانیکی می شود.  

        

منبع:

DEZEEN

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا