مقالات کارگشا

حداکثر سطح حفاظت از داده ها در پروتکل KNX

KNX اولین و تنها استاندارد خانه هوشمند می باشد که بالاترین تجهیزات امنیتی را در امنیت سایبری جهان دارا می باشد. نهادهای بین المللی استانداردسازی هم اکنون بصورت رسمی در جهان این موضوع را تائید می کنند. با معماری امنیتی  KNX که امروزه طبق EN 50090-4-3 استانداردسازی شده است، KNX موفق به بلاک کردن هکرهایی که به زیر ساخت های دیجیتالی در شبکه های ساختمانی حمله می کنند، شده است و این بالاترین سطح امنیت داده ها می باشد.

دیگر هیچ سیستم دیجیتالی قطع نخواهد شد. 

کارشناسان امنیتی حوزه فناوری اطلاعات هشدار داده بودند که هکرها در حال افزایش هدف گذاری خانه های هوشمند و راهکارهای این خانه ها می باشند. بارها و بارها در مواردی شنیده ایم که این هکرها از آسیب پذیری این محصولات و از طریق اینترفیس ها و یا استاندارهای رادیویی برای حملات دیجیتالیشان، استفاده می کنند. درگذشته، سارقین از طریق در یا پنجره به خانه ها وارد می شدند. امروزه از طریق شبکه های ارتباطی و رادیویی وارد می شوند. فرانز کامیرال مدیرعامل KNX می گوید: همانگونه که ساختمان ها به سرعت در حال پیوستن به شبکه های دیجیتالی هستند، خطرات بالقوه نیز تغییر کرده است. تنها KNX توانسته بهترین پاسخ را به این موارد بدهد.

KNX, smart home, secure

بالاترین استانداردهای محافظت شده 

توسعه دهندگان KNX از همان ابتدا مبانی و اساس محافظت از سیستم خانه های هوشمند را در نقش یک استاندارد پیشرو در حوزه هوشمندسازی ساختمان ارائه و اجرا نمودند. در نتیجه، ساختار معماری امنیتی  KNX حاصل گردید که به منظور پیشگیری از حمله هکرها به زیرساخت های دیجیتالی ساختمان ها و نیز دستیابی به بالاترین سطح اطمینان از حفاظت داده ها، به الگورتیم های استاندارد شده طبق ایزو 18033-3 مانند محافظت AES 128 CCM پاسخ داده است.

مفهوم حفاظت دو برابر برای امنیت دو برابر

 KNXاساساً از دو مکانیسم استفاده می کند: 
الف) سیستم امنیت KNX IP از ارتباط IP بین تجهیزات KNX محافظت می کند. برای این منظور، سیستم امنیتی KNX IP پروتکل IP را به گونه ای توسعه می دهد که تمام داده های منتقل شده بین تجهیزات کاملاً رمزگذاری می شوند. از طرفی دیگر، سیستم امنیتی KNX Data  از داده های کاربر محافظت نموده، که این خود شامل داده های تغییر یافته در ترمینال های کنترلی، در برابر دسترسی غیرمجاز و دستکاری با استفاده از رمزنگاری و احراز هویت می باشد. هر دو مکانیسم می توانند ترکیب شده و بطور موازی برای دستیابی به بالاترین امنیت مورد استفاده قرار گیرند. 
ب) ترمینال ها، اینترفیس ها، استانداردهای رادیویی و پروتکل های ارتباطی: «آسیب پذیری امنیتی بطور بالقوه در هر جایی می تواند یافت شود. بنابراین، ساختمان ها و خانه های هوشمند می بایست با بالاترین و شناخته شده ترین استانداردهای امنیتی در کل دنیا که در این حوزه خاص بوده، محافظت شوند که KNX Secure این مهم را انجام داده است.» این جملات را فرانز کامیرل مدیر عامل KNX می گوید.

منبع: وبسایت KNX

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا