ماشین آلات و تجهیزات

بتونیر چیست؟ میکسر بتنی پرکاربرد در ساخت‌و‌ساز

به طور سنتی، مخلوط‌های بتنی به صورت دستی تهیه می‌شدند که زمان زیادی را مصرف می‌کردند و از نظر طرح اختلاط فاقد دقت کافی بودند. با افزایش تقاضا و پیشرفت در فناوری، اکنون مخلوط‌های بتنی حتی در کاربردهای مقیاس کوچک با استفاده از «بتونیر» تهیه می‌شوند. بتونیرها یا میکسرهای بتنی دستگاه‌هایی هستند که قادر به آماده‌سازی مخلوط‌های بتونی با مقاومت متفاوت و دقت و سرعت بالا هستند.

برخی از بتونیرها حتی قادر به پخش مستقیم مخلوط بتن نیز هستند. برای موثر بودن، بتن باید به خوبی و به سرعت مخلوط شود، که انجام آن با به شیوه دستی بسیار دشوار است. میکسر بتنی برای انواع پروژه‌های مسکونی گرفته تا پروژه‌های بزرگ تجاری، وسیله‌ای ضروری است؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

بتونیر چیست؟

بتونیر چیست؟

بتن در ساخت‌وساز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد که از سیمان، سنگدانه‌ها (شن و ماسه)، آب و مواد افزودنی ساخته می‌شود. برای به دست آوردن بهترین کیفیت بتن، طرح اختلاط نیاز است. اگر مصالح تشکیل‌دهنده بتن مطابق با طرح اختلاط نباشند یا اگر به طور صحیح با یکدیگر مخلوط نشوند، احتمال به‌دست آوردن بتن بسیار ضعیفی وجود دارد.

بتونیر دستگاهی است که به مخلوط کردن مصالح تشکیل‌دهنده کمک کرده و خمیر بتونی را در شرایط کارآمد قرار می‌دهند. به عبارت دیگر، دستگاه مورد استفاده برای مخلوط کردن بتن به عنوان میکسر بتن مکانیکی یا به عبارتی ساده میکسر بتنی شناخته می‌شود.

میکسر بتن برای مخلوط کردن سیمان با سنگدانه‌ها از جمله شن و ماسه به همراه آب استفاده می‌کند. بتونیرها نه تنها باید به یکنواختی مخلوط دست یابند بلکه باید مخلوط را نیز بدون ایجاد مزاحمت در یکنواختی تخلیه کنند.

انواع بتونیر

انواع بتونیر

نیازی به گفتن نیست، دقیقاً مانند نیازهای کاربردهای مختلف، انواع بتونیرها که معمولاً حوزه عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز از نظر ماهیت کاملاً متنوع هستند. میکسرهای بتونی را می‌توان به دو دسته گسترده تقسیم کرد:

1- میکسر دسته‌ای (Batch Mixer)

همان‌طور که از نام این دستگاه پیدا است، این نوع میکسر بتن یک دسته را به طور همزمان تولید می‌کند. به این معنا که بر حسب زمان و نیاز کار، مخلوط را آماده می‌کند و از دوباره نیاز به آماده‌سازی مخلوط جدید است.

یکسرهای دسته‌ای دارای یک باکتِ (جام یا دیگ) متشکل از تیغه‌ها است که هنگام چرخش مخلوط بتن را آماده می‌کنند. سرعت چرخش، زاویه پره‌ها و در بعضی موارد زاویه شیب باکت قابل کنترل است. اینها متداول‌ترین میکسرهای بتونی هستند و ترجیحاً در پروژه‌های کوچک و متوسط کاربرد دارند.

2- میکسر پیوسته (Continuous Mixer)

این بتونیرهای بدون هیچ‌گونه وقفه‌ای و تا زمانی که کار ادامه داشته باشد مخلوط بتنی را آماده می‌کنند. آنها به طور مداوم از مواد اولیه تغذیه می‌شوند و بتن به محض آماده‌سازی مخلوط توسط کارگران ساختمانی تخلیه و جمع‌آوری می‌شود.

بتونیر پیوسته معمولاً در خود محل پروژه تنظیم می‌شود. آنها یک واحد تغذیه جداگانه برای جذب مواد تشکیل دهنده بتن و یک واحد میکسر برای مخلوط کردن بتن و یک مکانیسم تخلیه برای پخش بتن در سطح دارند.

نکته: بتونیرهای حتی برحسب سوخت نیز به انواع برقی و دیزلی تقسیم می‌شوند.

نحوه استفاده از بتونیر

نحوه استفاده از بتونیر

اقدامات احتیاطی را انجام دهید: همیشه در هنگام کار با میکسر از لباس و کفش مخصوص، دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید. هیچ وقت دست و یا ابزار خود را هنگام کار در داخل باکت میکسر قرار ندهید. در یک منطقه روشن کار کنید و موانع و علائمی را تنظیم کنید که به مردم هشدار دهد که در حال یتن‌ریزی هستید.

بتونیر را آماده کنید: قبل از شروع استفاده از میکسر، مطمئن شوید که آن را روی یک سطح صاف و در نزدیکی منبع برق قرار داده‌اید. بعد از وصل کردن میکسر به برق همزمان مقدار مناسب سیمان و آب را داخل باکت بریزید. بار بیش از حد برای مخلوط کردن خطرناک است زیرا می‌تواند بتن را خراب کند، بنابراین برحسب ظرفیت میکسر مواد را مخلوط کنید.

بتن را به درستی مخلوط کنید: مخلوط کردن بتن خیلی مرطوب یا خیلی خشک نباشد زیرا کار با آن آسان نخواهد بود و در واقع  باعث خرابی بتن می‌شود. مخلوط بتن با گردش باکت میکسر به حالت خمیری تبدیل می‌شود. برای رسیدن به این هدف ممکن است نیاز به اضافه کردن آب بیشتری باشد. مقدار آب را نیز به اندازه کافی اضافه کنید.

بتن را با دقت بریزید: بسته به نوع میکسر مورد استفاده، بتن آماده شده را مستقیماً درون فرغون یا روی سطح مورد نیاز بتن‌ریزی کنید. بهتر است دو نفر برای کمک به فرآیند اضافه شوند. از ریختن سریع بتن از باکت بتونیر خودداری کنید و این می‌تواند باعث شود کنترل میکسر از دست‌تان دریاید. سپس بتن را با بیل در محل مورد نظر بریزید.

اهمیت به کارگیری میکسر بتن

اهمیت به کارگیری میکسر بتن

در صورت عدم وجود میکسر یا هنگام کار بر روی کارهای کوچک، بتن گاهی به صورت دستی مخلوط می‌شود. اما به ‌علت بی‌احتیاطی گاهی اوقات بتن کمتر از حد و یا بیش از اندازه مخلوط می‌شود. از این رو توصیه می‌شود برای مخلوط کردن مناسب بتن از بتونیر استفاده شود. به یاد داشته باشید که مخلوط کردن مناسب بتن مهم‌ترین مرحله کار است.

برای خرید بتونیر می‌توانید سراغ دو برند شناخته شده بازار به نام‌های سهند و گروه صنعتی کدخدایی را بگیرید. همچنین می‌توانید به خرید بتونیرهای وارداتی که اغلب چینی هستند هم فکر کنید.

مهم نیست که چه پروژه‌ای را انجام می‌دهید، مراحل اصلی عملیاتی به همین صورت خواهد بود، بنابراین نکات بیان شده در بالا در مورد استفاده بهینه از میکسر برای شما سودمند خواهند بود، خواه بتن‌ریزی ستون‌های ساختمان باشد یا بتن ریزی برای ساخت یک حوض زیبا در حیاط خانه!

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا