مقالات کارگشا

بازار بزرگ ایران – ایران مال

معرفی بازار بزرگ ایران (ایران مال، تات مال)

موقعیت جغرافیایی

پروژه بازار بزرگ ایران در غرب تهران و در شمال غربی دریاچه چیتگر و در مجاورت و جنوب بزرگراه شهید خرازی واقع شده است.

ویژگی های بازار بزرگ ایران (ایران مال)

بازار بزرگ ایران (ایران مال) را می توان با توجه به اهداف پیش روی مدیران و با عنایت به عملیات اجرایی انجام شده تا به امروز، بزرگ‌ترین بازار ایران، خاورمیانه و یا در حد بین الملل دانست. در این پروژه بزرگ، شرکت های فراوانی از مشاوران و پیمانکاران در حال فعالیت می باشند که یکی از نقاط قوت آن به شمار می آید. این سوال برای همه ما مطرح است که مدیریت این مجموعه عظیم چگونه انجام می شود؟ باید اعتراف نمود که انجام فعالیت های اجرایی و برنامه ریزی کلان برای هماهنگی این تعداد پرسنل و شرکت، طرح و عملیات اجرایی، نیاز به دانش و تجربه فراوان دارد که این مهم تا به امروز با موفقیت قابل تحسین توسط مدیران این مجموعه منحصر بفرد صورت گرفته است.

زیربنای این مجتمع بزرگ تجاری، یک میلیون و هفتصد هزار متر مربع است و با این اعداد و ارقام  می توان آن را بزرگ‌ترین مجتمع تجاری و اداری خاورمیانه نامید. برای بازدید از کل این مجموعه، باید حدود ۱۴/۷ کیلومتر پیاده روی کرد.

بخش های مختلف پروژه بازار بزرگ ایران (ایران مال)

باغ ایرانی

می توان از باغ ایرانی به عنوان قلب پروژه بازار بزرگ ایران (ایران مال) نام برد. این فضا با الهام گرفتن از باغ ماهان کرمان در قسمت مرکزی ساختمان بازار بزرگ ایران، واقع شده است. این فضا با ابعاد 50*170 متر در طبقات پارکینگ اول تا تجاری دوم ادامه یافته است و سقف آن در بام آزاد بنا، قرار گرفته و در نهایت با تکنولوژی پیشرفته پوشش های غشایی (ETFE) پوشش داده خواهد شد. جریان آبی که بی وقفه در راستای شمالی-جنوبی این فضا جاری است، تجربیات بصری به یاد ماندنی را برای بازدید کنندگان ایجاد می کند. با توجه به کاشت طیف گوناگونی از گیاهان در این فضا، می توان با هوای پاک و مطبوع؛ بازدید کنندگان آن را پذیرا بود. از دیگر کاربری های این فضا، برگزاری مراسم در مناسبت های گوناگون است.

مسیر عبوری از باغ ایرانی به گونه ای طراحی شده است که مراجعین از طبقه دوم تجاری طی عبور ضربدری از کنار فضاهای سبز و آبنماهای زیبا، امکان بازدید از فروشگاه های اطراف باغ را نیز دارا می باشند و لذا فروشگاه های اطراف باغ نیز از اهمیت بسزایی برخوردار هستند. یکی از ویژگیهای اصلی این باغ، وجود دو رستوران لوکس بین المللی هر یک به مساحت حدود 300 متر مربع در مسیر باغ و در نیم طبقات اول و دوم تجاری می باشند که فضای نشیمن آنها امکان استراحت و استفاده مناسبتری از باغ ایرانی را فراهم می آورد.

با توجه به اینکه محدوده باغ ایرانی بیشترین دید را از طبقات هتل خواهد داشت، لذا در طراحی سقف آن، دقت بسیار زیادی به کار رفته است و سعی بر آن بوده که با استفاده از ترکیب خرپاهای سه بعدی و سقف ETFE نمایی بسیار زیبا در بام بازار بزرگ ایران ایجاد نماید.

پیست یخ

این پیست با مساحت تقریبی 2150 متر مربع، در قسمت شرقی بازار بزرگ ایرن (ایران مال) و در طبقه اول تجاری واقع شده است. این مجموعه به همراه جایگاه ویژه تماشاچیان به ارتفاع 3 طبقه، اولین پیست یخ در مجتمع های تجاری ساخته شده در ایران می باشد.

ایوان بلور

ایوان بلور که یکی از نقاط عطف این پروژه بزرگ (ایران مال) می باشد. این فضا در قسمت شمال غربی پروژه واقع شده است. ایوان بلور با ارتفاع بیش از 25 متر، از طبقه اول تجاری آغاز و تا بام ادامه می یابد. در فضای مابین کریستالهای طراحی شده در ایوان بلور، میزان 210 متر مربع فضای تجاری خاص وجود دارد که محل ارائه کالاهای خاص و لوکس می باشد.

تالار الماس

تالار الماس را نیز همچون ایوان بلور، می توان یکی از نقاط عطف بازار بزرگ ایران (ایران مال) دانست. طراحی خاص این تالار در تمام طبقات (P2-R5) و با ارتفاع 36 متر، از ویژگیهای منحصر بفرد آن است. مساحت حدودی این فضا، در طبقه اصلی آن (طبقه دوم تجاری P2) حدود 770 متر مربع است. با توجه به نقش تکاملی تالار الماس برای ایوان بلور، این دو مجموعه نمایشی از نوع پوشش فاخر را ارائه خواهند داد.

گالری خودرو

گالری خودرو واقع در قسمت غربی بازار بزرگ ایران (ایران مال) می باشد. مسحت تقریبی آن بالغ بر 6800 متر مربع می باشد که حدود 3000 متر مربع از آن به واحدهای تجاری مرتبط با خودرو اختصاص می یابد. تالار خودرو از طبقه اول تجاری آغاز می گردد و تا بام ادامه پیدا می کند و ارتفاعی بالغ بر 30 متر دارد. کاربری این فضای خاص، محل نمایشی برای خودروهای برتر روز دنیاست. این فضا شامل محلی برای پذیرایی مهمانان نیز می باشد که با طراحی منحصر بفرد خود، جلوه خاصی به این مجموعه بخشیده است. در گالری خودرو با تعبیه آسانسورهای مخصوص جهت حمل خودرو، مشکلات آتی در خصوص حمل و نقل به طبقات مرتفع گردیده است.

مجموعه سینمایی

بازار بزرگ ایران (ایران مال) دارای مجموعه ای سینمایی در طبقات سوم و چهارم تجاری واقع در در غریب گالری خودرو و به مساحت 5200 متر مربع و ارتفاع 13.6 متر می باشد. طراحی این مجموعه به نحوی است که بالاترین تنوع سالنی با حداکثر استفاده از مساحت موجود را در اختیار دارد و با برخورداری از 14 سالن با ظرفیت بیش از 2000 عدد صندلی، یکی از بزرگترین و جامع ترین مجموعه های سینمایی کشور محسوب می شود.

فود کورت و مرکز تفریحات خانوادگی

تنوع طبخ غذا و انواع طعم ها، نیاز به ایجاد مجموعه ای از رستوران ها را به گونه ای بوجود می آورد که در محیطی جذاب، هر مراجعه کننده ای با هر طیف سلیقه ای، بتواند نوع غذای دلخواه خود را انتخاب کند. در همین راستا، دو سری فود کورت؛ یک سری در طبقه اول تجاری واقع در قسمت شمال شرقی با مساحت 850 متر مربع و دیگری در قسمت شرقی طبقه سوم تجاری و در تراز فوقانی فضای پیست یخ با مساحت 2000 متر مربع واقع شده اند که به وسیله دو رشته پله برقی، به فضای عمومی بام متصل می گردند.

تالار پذیرایی مجلل

این تالار در تراز طبقه چهارم تجاری واقع شده است و به طور مستقیم با مجموعه اقامتی (هتل ها) در ارتباط می باشد. این مجموعه تالار، مساحت تقریبی 15000 متر مربع را پوشش می دهد که امکان پذیرایی بیش از 700 نفر را فراهم خواهد آورد . در عین حال با امکان تقسیم به 2 یا 3 سالن کوچکتر، نیازهای متمایز با طیف های گوناگون سلیقه ای را پاسخگو خواهد بود.

آمفی تئاتر

سالن آمفی تئاتر بازار بزرگ ایران (ایران مال) در قسمت شرقی و در مجاورت هتل ها واقع شده است. این سالن با نمایی متفاوت و شاخص، به جلوه های معماری این بازار ارزشی دوچندان بخشیده است.

هتل های 5 ستاره بازار بزرگ ایران (ایران مال)

هتل ها با مساحتی بیش از 100000 متر مربع در بخش شرقی بازار بزرگ ایران واقع شده است. این هتل ها با ارتفاعی بیش از 70 متر از سطح بام طبقات تجاری بازار بزرگ ایران، شامل 2 هتل 5 ستاره می باشد که هر کدام به ترتیب دارای 211 و 119 اتاق می باشند. این مجموعه اقامتی دارای امکانات ورزشی ازجمله استخر بر روی سطح آخرین طبقه و سالن ورزشی کاملاً مجهز می باشد. تالار پذیرایی و آمفی تئاتر نیز به صورت مستقیم با هتل ها در ارتباط هستند.

دریاچه زیبای بازار بزرگ ایران (ایران مال)

دریاچه بزرگ ایران مال در بخش جنوبی این مجتمع واقع شده است. این دریاچه با الهام گرفتن از موقعیت رشته کوه های البرز در شمال مجموعه، بر این اساس شکل گرفته است که جریان آب را از کوه های شمالی و از طریق باغ مرکزی (باغ ایرانی) به دریاچه ای زیبا و باشکوه در جنوب مجموعه منتقل می کند. این دریاچه با مساحتی در حدود 13000 متر مربع، دارای فواره های با قدرت ایجاد عمود آب تا ارتفاع 15 متری بوده و به همراه نواهای زیبای موسیقی، فضایی روح بخش و به یاد ماندنی را خلق می نماید.

از مشخصه های مهم این دریاچه که آن را از نمونه های مشابه متمایز می سازد، استفاده از 710 فواره مرتفع ساده به ارتفاع 15 متر، 18 فواره چرخنده، 6 فواره خورشیدی، 2 پرده آب، 24 عدد LED با قدرت بالا و ضد آب و 50 منبع نوری با رنگ های قرمز، آبی، زرد و سفید که میلیون ها رنگ متنوع را تولید می کنند می باشد.

پرسنل سامانه جامع صنعت ساختمان (کارگشا) افتخار حضور در مراحل اجرایی این پروژه عظیم و بین المللی را داشته و از تجربیات حاصل از آن بهره برده اند.

منبع : دپارتمان متره و برآورد سامانه جامع صنعت ساختمان (کارگشا) 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام واگذاری فوت کورت یا مغازه ها به چه صورت هست وایا امکان مشارکت کاری وجود. دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا