مبلمان و وسایل

آشنایی با انواع مدل کتابخانه فلزی خانگی با چند ایده بسیار جذاب

کتاب‌ها برای برخی جزء المان‌ها دکوراسیون و برای برخی نیز جزئی از زندگی روزمره هستند. در هر صورت برای نگهداری آن‌ها باید به کتابخانه‌ها و شلف‌ها متوسل شد. کتابخانه‌ها را می‌توان در هر گوشه و کناری و در هر اندازه و شکل و از هر جنسی ساخت. وقتی حرف از کتابخانه می‌آید، ذهن بسیاری به سمت کتابخانه‌های چوبی کشیده می‌شود اما خب از مصالحی همچون فلز هم می‌توان کتابخانه‌هایی زیبا ساخت. کتابخانه‌های فلزی می‌توانند مزایای بسیار زیادی داشته باشند که شاید از آن‌ها بی خبر باشید. در این مقاله از به بررسی کتابخانه فلزی خانگی و مزایا و معایب آن‌ها خواهیم پرداخت.

کتابخانه فلزی خانگی چیست؟

در پاسخ باید بگوییم کتابخانه فلزی خانگی چیزی جزء یک کتابخانه معمولی نیست که یکی از مصالح اصلی آن فلز است. فلزهای به کار رفته در این کتابخانه می‌تواند هر چیزی باشد. آهن، استیل و پروفیل‌های آلومینیومی از انواع اصلی فلز هستند که در ساخت کتابخانه‌های فلزی استفاده می‌شوند. این کتابخانه‌های فلزی با توجه به ساختار و ویژگی‌های منحصر به فرد که هر یک از انواع فلز دارند، می‌تواند قابلیت‌های خاصی را در اختیار افراد قرار دهند. در ادامه بیشتر در خصوص مزایا و معایب کتابخانه‌های فلزی حرف خواهیم زد.

مطلب پیشنهادی: مدل کتابخانه اتاق نوجوان چه ابعاد، سبک و متریالی دارد؟!

کتابخانه فلزی خانگی چیست؟

انواع کتابخانه‌های فلزی

کتابخانه‌های فلزی را به طور کلی بر اساس موقعیت می‌توان به دو نوع دیواری و زمینی تقسیم بندی کرد. در کتابخانه‌های فلزی خانگی دیواری سعی می‌شود از پروفیل‌های فلزی سبک که تحت عنوان پروفیل‌های قوطی شناخته می‌شود استفاده کرد. از طرفی هم ارزان قیمت بودن پروفیل‌های آهن در کنار مقاومت بسیار بالا بسیاری به استفاده از آن‌ها ترغیب می‌کند. از طرفی هم بر اساس جنس مواد به کار رفته در کتابخانه فلزی خانگی می‌توان آن را در چند نوع زیر قرار داد.

 • کتابخانه آهنی
 • کتابخانه استیل
 • کتابخانه آلومینیومی

مزایای کتابخانه فلزی

انواع فلز اصلی‌ترین مصالح به کار رفته در ساخت کتابخانه‌های فلزی هستند و از این رو مزایای عمده‌ای را برای این نوع از کتابخانه‌ها به بار آورده است که در زیر به چند مورد از آن‌ها اشاره شده است.

 • کتابخانه‌های فلزی خانگی در وهله اول در مقایسه با کتابخانه‌های چوبی هزینه کمتری را به دنبال خواهند داشت.
 • کتابخانه‌های فلزی در مقایسه با نوع کاملاً چوبی، انعطاف پذیری بسیار بالاتری دارند و آن‌ها را می‌توان در هر شکل و اندازه تولید کرد.
 • این نوع از کتابخانه‌ها به دلیل استفاده از انواع مختلف فلز به ویژه آهن، از مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار و ضربه برخوردارند.
 • برخی از انواع کتابخانه‌های فلزی به ویژه آن‌هایی که از آلومینیوم و پروفیل‌های قوطی ساخته شده‌اند، وزن بسیار پایینی دارند و همین موضوع اجرای آن‌ها در اندازه‌های بزرگ‌تر به صورت زمینی و دیواری را ممکن می‌سازد.
 • کار با کتابخانه‌های فلزی با توجه به وزن پایین که دارند بسیار ساده تر است.
 • با توجه به ابعاد کوچک‌تر پروفیل‌های فلزی در مقایسه با چوب، بهره وری این کتابخانه بیشتر است و به عبارتی در یک مقدار فضای مشخص می‌تواند کتابخانه بزرگ‌تر با ظرفیت بیشتری را اجرا کرد که این موضوع برای خانه‌های کوچک بسیار مهم است.
 • رنگ پذیری در عین سادگی از دیگر نقاط قوت مهم کتابخانه‌های فلزی خانگی هستند. شما هر رنگی که بخواهید را می‌توانید در این کتابخانه‌ها اجرا کنید.
 • همخوانی آن‌ها با سبک دکوراسیون خانگی بسیار خوب است. انعطاف پذیری بالای کتابخانه‌های فلزی از نظر طرح و رنگ به کاربر اجازه می‌دهد که آن را با سبک‌های معماری مختلف خانه خود وفق دهد.
 • ترکیب فلز در کتابخانه‌های فلزی با سایر مصالح مانند چوب و شیشه بسیار ایده آل خواهد بود. ترکیب با چوب ظاهری کلاسیک و ترکیب با شیشه ظاهری مدرن‌تر به کتابخانه می‌بخشد.

مطلب پیشنهادی: طرح کتابخانه دیواری : با این ۸۴ مدل دستتان در انتخاب باز است!

مزایای کتابخانه فلزی

معایب کتابخانه فلزی خانگی

علی‌رغم تمام مزایایی که در بالا در خصوص این نوع از کتابخانه‌ها عنوان شد، این المان‌های فلزی دارای یک سری نقطه ضعف نیز هستند که نباید از آن‌ها چشم پوشی کرد. در ادامه به این نقاط ضعف اشاره شده است.

 • وزن سبک آن‌ها در صورتی که به خوبی تثبیت مکان نشده باشند ممکن است باعث حرکت‌های ناخواسته و حتی افتادن آن شود.
 • ضربه‌های مکانیکی و کشیدن شدن آن به دیوار می‌تواند باعث خط خوردگی و از بین رفتن رنگ شود که ایراد بزرگی برای زیبایی آن‌ها خواهد بود.

کاربرد کتابخانه‌های فلزی

از آنجایی که کتابخانه‌های فلزی خانگی انعطاف پذیری بالایی دارند، پس می‌توان آن‌ها را بسته به کاری که از آن‌ها خواهیم کشید، تغییر شکل دهیم. این تغییر می‌تواند از لحاظ رنگ، شکل، اندازه و طرح باشد. شما کتابخانه فلزی خانگی را می‌توانید به گونه‌ای طراحی کنید که روی میز کار شما قرار گیرد.

کتابخانه‌های فلزی می‌توانند به گونه‌ای طراحی شوند که فضاهای خالی خانه به ویژه فرورفتگی‌ها که در داخل ساختمان بتنی بسیار دیده می‌شود را به بهترین نحو پر کنند. کتابخانه‌های فلزی را می‌توان برای استفاده در گوشه‌ها و کنج کاملاً تطبیق داد. استفاده از آن‌ها به صورت دیواری نیز کاملاً مناسب خواهد بود.

ایده برای کتابخانه فلزی

صرف نظر از همه مواردی که بالا در خصوص کتابخانه‌های فلزی به آن‌ها اشاره شد، اینکه چه شکل و مدلی از آن را انتخاب کنیم نیز واقعاً مهم است. داشتن ایده در این خصوص واقعاً می‌تواند کار ما را راحت کند. از همین رو در زیر چند ایده بسیار جذاب و جدید را در خصوص کتابخانه‌های فلزی آورده‌ایم.

سخن آخر

کتابخانه‌ها را همه یا بیشتر مردم به صورت چوبی در ذهن خود دارند. کتابخانه‌ها را می‌توان از مصالح دیگری هم ساخت که بدون شک فلز یکی از بهترین گزینه‌ها خواهد بود. انواع فلز از جمله آهن و استیل مزایا زیادی را می‌توانند به عنوان یک کتابخانه داشته باشند، هر چند که شاید خالی از عیب و ایراد هم نباشند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا