سقف

انواع سقف شیروانی ویلا : مصالح + نحوه اجرای سقف شیبدار

سقف شیروانی یک نوع سقف معمول است که در بسیاری از ساختمان‌ها و ویلاها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سقف در ابتدایی‌ترین شکل خود از دو ضلع شیب‌دار تشکیل شده است که یک خط‌‌ الرأس را ایجاد می‌کنند و با شکل مثلثی که در هر دو انتهای آن تشکیل می‌شود به راحتی قابل تشخیص است. سقف‌های شیب‌دار یک طراحی ایده‌آل برای مناطقی هستند که شرایط جوی سرد با آب و هوای مرطوب دارند، زیرا می‌توانند از جمع شدن آب در سقف جلوگیری کرده و آب را به پایین منتقل کنند. در همین راستا، انتخاب سقف مناسب برای ویلا هم از نظر زیبایی‌شناختی و هم از نظر عملکرد دارای اهمیت بسیاری است، بنابراین ما در اینجا درباره انواع سقف شیروانی ویلا صحبت می‌کنیم؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

انواع مصالح سقف شیروانی ویلا

اکنون برخی از انواع متریال ساخت سقف شیب‌دار را در زیر پوشش می‌دهیم:

1- شینگل (Shingle)

سقف شیروانی شینگل

این سقف سبک یکی از رایج ترین مواد ساخت بام شیروانی است که سال‌هاست کاربرد دارد، اما اگر مواد کارآمدتر و بادوام‌تری در دسترس باشد، این سقف کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. شینگل مقرون به صرفه است و در رنگ‌های زیادی ساخته می‌شوند که به جذابیت نمای ساختمان می‌افزاید. به خاطر داشته باشید که شینگل در مقایسه با گزینه‌های جایگزین مانند فلز، سفال یا سنگ هزینه بیشتری را در طول زمان به همراه دارد، زیرا به مرور زمان نیاز به جایگزینی دارد. سقف شیروانی شینگل معمولاً در هر جایی از 30-20 سال با نگهداری منظم دوام می‌آورد. ناگفته نماند، این متریال سقف کمک می‌کند تا احتمال بروز نشت در بام ساختمان کاهش یابد.

2- فلز (Metal)

سقف شیروانی فلزی

یکی دیگر از انواع سقف شیروانی ویلا که در مناطق مستعد آتش‌سوزی بسیار محبوب است، سقف فلزی است.. سقف‌های شیروانی فلزی تقریباً بدون نیاز به تعمیر و نگهداری بوده و به طرز خارق‌العاد‌ه‌ای بادوام هستند. همچنین به دلیل قابلیت‌های ساختاری عالی، در برابر ضربه مقاوم هستند و بسته به نوع فلز مورد استفاده، نزدیک به 40 تا 80 سال ماندگاری دارند. در حالی که سقف‌های فلزی نسبت به سقف‌های شینگل گران‌تر هستند، اما دوام بیشتری دارند و بسیار عمر می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود بام شیب‌دار فلزی به عنوان سقف‌هایی با سرمایه‌گذاری بلند‌مدت و به صرفه شناخته شوند. ناگفته نماند، فلز مورد استفاده اغلب ورق گالوانیزه است.

3- چوب (Wood)

سقف شیروانی چوبی

سقف‌های شیروانی چوبی همان‌طور که از نام‌شان پیداست، از چوب ساخته شده‌اند. این نوع سقف در عین زیبایی، ظاهری طبیعی و سازگار با محیط زیست دارد. سرو نوع بسیار خوبی از چوب است که می‌توان از آن برای بام ویلا استفاده کرد، زیرا در عین قوی بودن باعث کاهش مصرف انرژی نیز می‌شود. این نوع چوب به دلیل روغن‌های طبیعی که دارد، باعث می‌شود سقف شما در برابر پوسیدگی و آفات مقاوم باشد و مدت طولانی عمر کند. سقف‌های چوبی برای مناطقی که مستعد آتش‌سوزی هستند مناسب نیستند. آنها به طور معمول در حدود 25-35 سال دوام دارند، گاهی اوقات با نگهداری منظم و در مناطقی با شرایط معتدل عمر طولانی‌تری خواهند داشت.

4- سفال (Clay)

سقف شیروانی سفالی

یکی دیگر از انواع سقف شیروانی ویلا که در شمال ایران بسیار محبوب است، از سفال ساخته می‌شود. با اینکه برخی از سقف‌های سفالی از رس ساخته شده‌اند، اما برخی دیگر نیز از مواد سیمانی یا بتنی تولید می‌شوند. سقف سفالی فقط باید در قالب‌بندی سقف محکم شوند تا بتواند وزن سنگین‌تری را تحمل کنند. این سقف‌ها به طور معمول 100+ سال عمر می‌کنند زیرا دچار پوسیدگی در شرایط آب و هوایی مرطوبت نمی‌شوند. همچنین از نظر دوام، مقاوم در برابر آب بوده و نگهداری آن نسبتاً آسان است. تنها نکته منفی آن که سنگین‌ترش نسبت به دیگر متریال‌های بام است، که می‌تواند فرآیند نصب را پیچیده و وقت‌گیر کند. با این حال، ترک‌خوردگی می‌تواند مسئله‌ای جدی برای این نوع سقف‌ها باشد، بنابراین باید هنگام اجرای این سقف مراقبت‌های لازم را در نظر گرفت.

5- سنگ لوح (Slate)

سقف شیروانی سنگ لوح

سنگ لوح یکی از بهترین متریال‌ها در ساخت سقف شیروانی ویلا است. اگر می‌خواهید خانه شما ظاهری گران و کلاسیک داشته باشد، پس سنگ لوح بهترین انتخاب است. شکل و فرم این سنگ، سبکی شبیه به خانه‌های فرانسوی و انگلیسی دارد و به ویلا شما جلوه‌ای باشکوه می‌بخشد. سنگ لوح می‌تواند به مدت یک قرن دوام داشته باشد، بنابراین احتمالاً نیاز نخواهد بود آن را در طول عمر خود بازسازی کنید. متأسفانه، سنگ لوح می‌تواند در اثر شرایط نامساعد جوی مانند تگرگ آسیب ببیند. همچنین ممکن است در هنگام قدم زدن بر روی آن، به راحتی بشکند، بنابراین ضروری است در اجرا و نصب آن دقت لازم را به خرج دهید.

اجرای سقف شیروانی ویلا

اجرای انواع سقف شیروانی ویلا

زیرسازی سقف‌های شیروانی اغلب همانند هم هستند، ولی روسازی معمولاً برحسب متریال متفاوت است. یک سقف شیروانی در دو جهت به سمت پایین شیب دارد، دو مثلث در سمت راست و چپ در خط عمودی به هم وصل می‌شوند. با این تعریف نخست باید با ایجاد یک خرپا، ساختار سقف را ایجاد کرد. خرپا را بر طبق نقشه های اجرایی توسط پروفیل‌های فلزی با ابعاد مشخص در جای خود جوش داده می‌شود.

ناگفته نماند، قبل از اجرای خرپا باید نشیمنی مناسب به مانند کلاف را دور تا دور ویلا ساخت تا سقف بتواند با کل ساختمان در برابر نیروهای وارده هماهنگی داشته باشد. جنس کلاف می‌تواند پروفیل فلزی یا چوب باشد.

تیر اصلی خط الرأس در امتداد قله پشت بام به موازات دیوار‌‌های خارجی اجرا می‌شود. بالای تیرهای عرضی از یک سمت به تیر خط الرأس و از پایین به سمت تیر روی دیوارهای بیرونی میخ می‌شوند. کلیه تیرها به صورت مشترک برای هر دو دهانه به یک اندازه در عرض و طول یکسان نصب می‌شوند.

پوشش رویی انواع سقف شیروانی ویلا بسته به نوع متریال انتخابی، شیوه اجرای متفاوتی دارند. برای مثال، سقف‌های فلزی نیاز به عایق‌بندی دارد و یا سقف‌های سفالی  با توجه به ساختارشان دارای قطعاتی همانند تاج‌بام، لب‌بند، کله‌بام، کتیبه، ناودانی و موارد دیگر هستند که باید به درستی در موقعیت خود نصب شوند. همچنین برخی نیاز برای نصب نیاز به چسب و برخی دیگر نیاز به میخ دارند.

اهمیت انتخاب نوع متریال مناسب برای سقف شیب دار ویلا

انواع سقف شیروانی ویلا

کدام یک نوع سقف بهترین است؟ این یکی از چندین سوالی است که در صورت تمایل به خرید سقف جدید ممکن است از خود بپرسید. سقف شما از آنجایی که به زیبایی ویلای شما کمک می‌کند، از اهمیت زیادی برخوردار است. شناخت جنس و متریال سقف به دلیل ب بازده سرمایه‌گذاری کاری بسیار ضروری است.

برای یافتن بهترین نوع سقف شیب‌دار ویلا، لازم است که تحقیقات خود را انجام دهید تا از انتخاب گزینه‌های مناسب بام با توجه به بودجه و طراحی خانه خود استفاده کنید. دلیل این امر وجود طیف گسترده‌ای از گزینه‌های مختلف در دسترس است که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. نمونه‌ای از متریال‌های سقف شیروانی ویلا را در بیان بیان کردیم.

عامل اصلی در اینجا انتخاب بهترین گزینه سقف با توجه به مهمترین ملاحظات شخصی مربوط به شما است. این می‌تواند شامل بودجه، نوع معماری ویلا، رنگ متریال، مقاومت و میزان تحمل مواد در آب و هوای مختلف و موارد دیگر باشد.

لازم به ذکر است که استفاده از متریال‌های بسیار ارزان، برخلاف محصولات گران‌ قیمت‌تر، عمر کوتاه‌تری دارند. تمامی انواع سقف شیروانی ویلا که در بالا معرفی شدند، از جمله بهترین متریال‌های ساخت سقف هستند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا