مقالات کارگشا

6 دلیل اساسی برای کنترل پرده در یک خانه هوشمند

کنترل پرده در ساختمان یکی از بخش های اساسی در پیاده سازی یک سیستم هوشمند موثر می باشد. اهمیت این موضوع را می توان در موارد مختلفی جستجو نمود، لیکن در این نوشتار تلاش شده است که اشاره ای به اهداف اصلی کنترل پرده در یک ساختمان هوشمند گردد. طبیعتاً درک این موضوع میتواند ما را به استفاده صحیح از این بخش از سیستم هوشمند کمک نماید. در مقوله هوشمندسازی ساختمان، کنترل پرده را می توان به کمک اکثریت قریب به اتفاق پروتکل های هوشمندسازی ساختمان کنترل نمود. در ادامه اشاره ای به مزایای کنترل پرده در ساختمان شده است:

  1. حریم خصوصی:

اگر شما شخصی هستید که حفظ حریم خصوصی برایتان اهمیت دارد و دوست دارید زمانی را برای خلوت  خودتان داشته باشید، داشتن یک سیستم هوشمند که بتواند در شرایط مختلف و به سادگی به کمک شما بیاید، می تواند بسیار جذاب باشد. اینکه شما بتوانید از طریق موبایل، تبلت، کلید سنتی، کلید هوشمند و یا حتی از روی برنامه زمان بندی خاصی کنترل پرده را داشته باشید، می توانید اطمینان بیشتری از حفظ حریم خصوصی خود در اتاق خواب و یا حتی سایر فضاهای ساختمان داشته باشید.

  1. بالابردن سطح امنیت در ساختمان:

کنترل پرده، علاوه بر حفظ حریم خصوصی افراد در اتاق و یا ساختمان، می تواند نقشی مهم در بالابردن سطح امنیت در ساختمان نیز داشته باشد. مطالعات زیادی نشان داده است که بیشتر سرقت ها از ساختمان، زمانی رخ داده است که سارقین متوجه عدم حضور ساکنین در ساختمان شده اند که عملاً پرده یکی از ابزارهای آنها برای این تشخیص بوده است. فلذا در صورت مجهز بودن ساختمان به سیستم کنترل پرده هوشمند، می توان به صورت بسیار ساده تر و موثرتری پرده ها را کنترل نمود که تا حد ممکن عدم حضور شما در منزل احساس نگردد. استفاده از برنامه های زمان بندی، سناریوهای ورود و خروج، کنترل از راه دور، یکپارچه سازی با سیستم های ضدسرقت و دوربین مداربسته، از جمله مواردی هستند که می توانند برای بالابردن سطح امنیت در ساختمان به کمک کنترل پرده مورداستفاده قرارگیرند.

کنترل پرده در یک خانه هوشمند

  1. کنترل روشنایی:

نمی توان با قطعیت گفت که همواره نیاز به ورود روشنایی از بیرون به داخل ساختمان میباشد زیرا در بسیاری موارد مانند تماشای تلویزیون، کتاب خواندن و یا کار با لب تاپ میتوانید از ورود نور بیشتر به داخل اتاق جلوگیری بعمل آورید. این موضوع می تواند از بعد دیگری و با رویکرد مدیریت انرژی و کاهش هزینه های مصرف انرژی نیز موردبحث قرارگیرد، جائیکه در ساعات مشخصی از روز که فضای داخل اتاق و یا ساختمان فاقد نورکافی میباشد، از نور طبیعی خورشید به جای چراغ استفاده نمود که این موضوع می تواند تاثیر بسیار ویژه ای در مدیریت مصرف انرژی در ساختمان داشته باشد. فلذا کنترل پرده در ساختمان را میتوان بخشی اساسی از مدیریت و کنترل روشنایی در ساختمان دانست.

پرده هوشمند

  1. کنترل دما:

خورشید علاوه بر تولید روشنایی، منبع اساسی تولید انرژی حرارتی نیز می باشد. بر این اساس و در فصول مختلف سال که به صورت تناوبی نیاز به سرمایش و یا گرمایش در فضای داخلی ساختمان می باشد، کنترل و مدیریت میزان انرژی ورودی به ساختمان از طریق پنجره ها می تواند نقش اساسی در کنترل دمای اتاق و مدیریت مصرف انرژی داشته باشد. چه در فصول سرد سال و استفاده بهینه از انرژی خورشید در ساعات روز و با باز نمودن پرده اتاق و چه در فصول گرم سال با بستن پرده جهت پیشگیری از ورود بیش از اندازه انرژی خورشید می توان نقش موثری در مدیریت مصرف انرژی در ساختمان ایفاء نمود. فلذا، کنترل پرده در ساختمان را می توان بخشی اساسی از کنترل تجهیزات سرمایش و گرمایش در یک خانه هوشمند به شمار آورد.

  1. پیشگیری از ورود گرد و غبار:

شاید عجیب به نظر برسد اما یکی از مزایای اصلی کنترل پرده در ساختمان را می توان پیشگیری از ورود گرد و غبار به اتاق معرفی نمود. بسیار پیش آمده است که در زمان های خاص که نیاز به بازکردن پنجره میباشد، در صورت باز بودن پرده ها، گرد و غبار زیادی وارد اتاق می گردد. این مورد می تواند با امکان بسته نمودن پرده در شرایط بازشدن پنجره، کمک محسوسی به تمیز نگاه داشتن هوای اتاق داشته باشد. این موضوع برای اقلیم هایی که گردوغبار بالایی در هوای خود دارند میتواند به صورت اتوماتیک و با یکپارچه سازی کنترل پرده با سیستم تشخیص بازدشدگی پنجره صورت پذیرد.

  1. دکوراسیون:

امروزه و با بالاتررفتن سطح استفاده از تجهیزات و خدمات لوکس در ساختمان، پرده نیز به یکی از ابزارهای اساسی برای افزایش سطح لوکس در ساختمان تبدیل شده است. چه آنکه انتخاب نوع پرده، جنس، رنگ و کیفیت آن از شاخص های اساسی دکوراسیون داخلی و درجه لوکس بودن ساختمان به شمار می آید، بلکه امروزه کنترل و یا عدم کنترل این سیستم نیز نقش اساسی در این مقوله پیدا کرده است. اینکه شما بتوانید کنترل پرده را چه به صورت اتوماتیک و بر اساس سناریوهای خاص و چه به صورت غیراتوماتیک اما با روش های پیشرفته مانند استفاده از ریموت کنترل، کلیدهای هوشمند لمسی، موبایل و تبلت و …. کنترل نمایید، بسیار لذت بخش بوده و می توان سطح دکوراسیون داخلی و نیز لوکس بودن ساختمان شما را افزایش دهد.

کنترل پرده در یک خانه هوشمند

نتیجه گیری:

آنچه که امروز در حوزه هوشمندسازی ساختمان شاهد آن هستیم، نگاه تک بعدی به مقوله کنترل پرده به عنوان یک ابزار صرفاً لوکس در ساختمان می باشد، لیکن همانگونه که اشاره گردید، این تحلیل لزوماً همیشه صادق نیست و کنترل پرده به غیر از افزایش سطح لوکس در ساختمان می تواند، مزایای دیگری نیز مانند حفظ حریم خصوصی، بالابردن سطح امنیت ساختمان، کنترل روشنایی، کنترل دما و کاهش ورود گردوغبار به ساختمان را داشته باشد. 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا