مقالات کارگشا

12 ایده جذاب برای نورپردازی و روشنایی فضای باز و محوطه

نور یک عنصر بسیار مهم در طراحی داخلی و بیرونی یک خانه است. حضور همزمان نور طبیعی و نور مصنوعی می‌تواند با طراحی فضایتان بازی کند. یک فضا، زمانی به خوبی روشن خواهد شد که به ورود نور طبیعی احترام گذاشته شود و از نور مصنوعی می‌توان در محیط‌هایی که نور طبیعی در حد نیاز نیست استفاده کرد.

نورپردازی محوطه و انواع آن

نورپردازی از اصول مهم در طراحی فضاهای سبز و محوطه سازی است که در مقاله «اصول طراحی باغ کوچک و باغچه با معرفی المان های مناسب + چند ایده ساده و جذاب» به این اصول پرداخته شده است. به طور کلی نورپردازی محوطه را می‌توان بر اساس سبک به انواع زیر دسته بندی کرد.

  • نورپردازی سرتاسری که در این روش از نورپردازی تمامی فضای یک مکان یا المان به طور کامل روشن و پوشش داده می‌شود.
  • نورپردازی موضعی که در این روش نور به منظور یک هدف خاص مانند روش کردن مسیر رفت و آمد استفاده می‌شود.
  • نورپردازی تأکیدی که توجهات را به یک المان یا منطقه خاص معطوف می‌کنند. در این نوع از روش نورپردازی محوطه عمدتاً از انواع نورافکن‌ها استفاده می‌شود.

ایده‌هایی برای نورپردازی محوطه

در این ایده‌ها، بیایید بر روشنایی بیرونی خانه‌ها متمرکز شویم. باغ، نما، تراس یا بالکن، هر منطقه‌ای در فضای باز می‌تواند با روشنایی مناسب، جلوه جذاب‌تری داشته باشد. نورپردازی از گزینه‌هایی است که ما می‌توانیم برای روشنایی در فضای باز از سبک آن استفاده کنیم. اجازه دهید نور با فضای خانه‌تان دوست شود.

دیوارهای فضای بازتان را با بازی نور جذاب کنید

در دیوارهای تراس یا در نمای حیاط، می‌توان با ترکیب چیدمان چراغ‌های نورپردازی نمایی جذاب به دیوارها بخشید. می‌شود با استفاده از چراغ‌ها نور را به سمت پایین، یا در هر دو جهت تابانده تا باعث ایجاد یک محیطی جذاب و مدرن شود.

نورپردازی محوطه

 ایجاد محیط گرم و دنج با نورپردازی زیبای محوطه

نور پردازی حال و هوای تازه‌ای به محیط اطراف می‌دهد. در این تصویر، ما یک مدل فلزی استوانه‌ای شکل را می‌بینیم که در یک خط مستقیم قرار دارد. نور پیش بینی شده گرم است و کاملاً با نور آتش ترکیبی مناسب دارد.

نورپردازی محوطه

ایجاد نقاط کانونی در نور پردازی محوطه

برای روشن شدن تنها یک بخش، نورپردازی تزئینی باید جهت جلب توجه مناطق خاص، فضای ویژه ایجاد کند. برای نمونه مجسمه یا حوضچه‌ای را وسط محوطه در نظر بگیرید. نورپردازی درست و به جای آن می‌توان به یک نکته کانونی ایده‌آل منجر شود.

نورپردازی متناسب با پوشش گیاهی

روشنایی باغ‌ها باید با توجه به پوشش گیاهی موجود مورد توجه قرار گیرد. اگر درختان نقاط مورد علاقه هستند، نور تابانده شده به آنها، به عنوان درختان بلند و تزئینی، هدایت شده باشد. در اینجا، آنها یک محیط زیبایی را در نورپردازی ایجاد می‌کنند.

نورپردازی متناسب با پوشش گیاهی

جلوه دادن به متریال ساختمانی با نورپردازی

با نورپردازی‌های خاص، فضای باز را می‌توان بسیار جالب و خوشایندتر نمود. در این مورد، متوجه می‌شویم که؛ با نور پردازی خاصی این دیوار سنگی، با بافتی قوی‌تر و برجسته‌تر خود را نمایان می‌کند.

جلوه دادن به متریال ساختمانی با نورپردازی

نورپردازی با وسایل روشنایی سرگرم کننده و اصلی

ما می‌توانیم با نور پردازی، تنوعی در ادراک احساسات شما ایجاد نماییم. این یک مثال از تکنیک‌های معماری مدرن است، در اینجا فضاهای آرام و همچنین فضاهای بی‌نظم و شلوغ در فضای باز با تکنیک‌های نور پردازی روشن می‌شود.

نورپردازی با وسایل روشنایی سرگرم کننده و اصلی

تقویت جزئیات با نورپردازی محوطه

روشنایی همچنین به برجسته کردن نقاط متمایز یا زمینه‌های مورد علاقه در یک محیط کمک می‌کند. در تصویر بالا، ما می‌توانیم یک تراس با حضور قوی‌تر داشته باشیم که در آن هر عنصر با یک نور خاص نمایان می‌شود. گیاهان، کف و جزئیات مانند فانوس‌هایی که جذابیت بیشتری به محیط زیست می‌دهند.

نورپردازی محوطه

نورپردازی پله راهکاری برای حفظ امنیت و زیبایی

پله‌ها یکی از زمینه‌هایی هستند که باید برای جلوگیری از حوادث به وضوح روشن باشند. برای این محیط در فضای باز، می‌توانید نور عمومی را اعمال کنید که تمام محیط را روشن می‌کند. یکی دیگر از گزینه‌ها این است که هر پله را با نصب چراغ بر روی دیوار جانبی پله، به پله‌ها روشنایی ببخشید.

نورپردازی باغ و ویلا با نور مخفی

این نوع روشنایی برای تزئین ظاهر خانه شما بسیار مناسب است. این بهترین منبع نور است زیرا می‌تواند پنهان باقی بماند. در پای گیاهان، دیوارها و یا برجسته‌ترین جزئیات فضا، این نوع نورپردازی یک انتخاب عالی است.

نورپردازی باغ و ویلا با نور مخفی

نورپردازی با نور مستقیم و غیر مستقیم لامپ

استفاده از نورپردازی همراه با چراغ‌های تعبیه شده در دیوار یا سقف و لامپ‌هایی که نور مستقیم و غیر مستقیم را نشان می‌دهد، یک ایده عالی برای معماری در فضای باز است.

روشنایی استراتژیک برای نمای یک خانه دیدنی که ورودی اصلی، پارکینگ و برخی از جزئیات معماری آن با نورپردازی برجسته شده است.

نورپردازی محوطه

نورپردازی بر روی در خانه

درب منزل یا هر مکان دیگر نیز باید کاملاً روشن و واضح باشد زیرا درب تنها راه ورود به مکان مورد نظر است و باید بتوان هنگام ورود، قفل درب را به خوبی مشاهده نمود.

نورپردازی بر روی در خانه

استخر روشن با نورپردازی آن

برای پایان دادن به این ایده‌های پر از نور و روشنایی، هیچ چیز بهتر از یک استخر روشن، زمانی که خورشید رو به پایین می‌رود نیست. روشنایی برای استخر را می‌توان در داخل و یا محیط اطراف استخر قرار داد.

استخر روشن با نورپردازی آن

نکات کلیدی نورپردازی محوطه

نکته اول

لوازم نورپردازی باغ‌ها معمولاً سیاه رنگ هستند، اما انواع جمع و جورتر آنها به رنگ سبز تیره‌اند، تا در میان شاخ و برگ درختان و گیاهان استتار شوند.

در این صورت، انواع مسی این لوازم کاربردی‌ترند، چرا که به مرور سطح خارجی آنها به طور طبیعی به رنگ سبز در می‌آید. انواع برنزی این لوازم نیز مناسب‌اند، به ویژه آنکه اگر بر روی درخت نصب شوند، در رنگ تنه درخت استتار خواهند شد.

نکته دوم

یک تابش کوچک نور مسافتی طولانی را طی خواهد کرد، پس مهم است که تصمیم بگیریم کدام مشخصه را و با چه شدتی نورپردازی خواهیم کرد، تا باغ بیش از حد نورانی نشود. در استفاده از نور سخت‌گیر باشید تا بتوانید از تاریکی نیز استفاده بهینه ببریده بر بهترین عنصر تأکید بگذارید و بی‌ارزش‌ترین‌ها را پنهان کنید.

نکته سوم

نور و آب دست در دست هم به خلق افهھای سحرآمیز در باغ می۔ آیند، چه زمانی که آب ساکن و بدون نور باشد، که به خلق استخری با انعکاسی سیاه و هیجانانگیز منجر می‌شود، و یا نورپردازی آب از درون آن.

نکته چهارم

منبع نور فیبراپتیک برای استفاده در المان ھای معماری همراه با آب بهترین است، چرا که این دو به کمال در هم ادغام می‌شوند، و آب را چنان می‌نمایانند که گویی از برای خروجی فواره‌ها، فیبر را درون خروجی آب قرار دهید؛ و برای فشانه‌های مرتفع‌تر، فیبر را در کنار آن قرار دهید.

نکته پنجم

کلید نورپردازی موفق یک باغ کوچک، انعطاف است. از منابع پایه میخی استفاده کنید، چرا که می‌توان مکان آنها را با توجه به تغییر فصول و رشد گیاهان تغییر داد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا