مقالات کارگشا

10 نکته اساسی برای نور پردازی دکوراسیون داخلی

نکات مهم و اساسی در دکوراسیون داخلی منزل

شاید این ادعا در مورد طراحی داخلی قدری خارج از عرف باشد اما بدون هیچ اغراقی یک نور پردازی خوب در دکوراسیون داخلی یعنی همه چیز. نور پردازی، محیط و حالت فضا را تحت تاثیر قرار می دهد. نور پردازی  را در فضای خانه خود به دقت به کار گیرید و سپس خواهید دید که چگونه تمامی ظاهر فضای خانه شما بهبود می یابد. مواردی که در ادامه گفته خواهند شد 10 مورد از نکاتی است که برای ایجاد یک نور پردازی قابل تحسین در خانه صورت می گیرد.

ارتفاع سقف را در نظر بگیرید.

آگاه باشید که هنگامی که یک چراغ آویز انتخاب می کنید ارتفاع سقف اهمیت زیادی پیدا می کند. برخی از چراغ ها دارای کابل ها و میله های قابل تنظیم ارتفاعی هستند. اما بقیه چراغ ها ممکن است این قابلیت را نداشته باشند. از نصب  لوستر چراغی که بیش از اندازه بلند است یا بیش از اندازه کوتاه است خود داری کنید (برای اتاق های با ارتفاع استاندارد)

به عنوان یک قاعده کلی، ارتفاع پایه یک چراغ باید به اندازه 30 تا 50 سانتی متر زیر سقفی با استاندارد 2.4 متر باشد. به ازای هر 30 سانتی متر که ارتفاع سقف افزایش یابد باید 7.5 سانتی متر به طول پایه چراغ افزوده شود.

دکوراسیون داخلی، نور پردازی

بالای میزها نور پردازی در نظر گرفته شود.

هنگامی که بالای یک میز یا جزیره آشپزخانه یک چراغ آویخته شود، توصیه می شود که  70 تا 85 سانتی متر فاصله انتهای لامپ تا سطح میز یا جزیره باشد. به هر حال اندازه و بزرگی لامپ در ارتفاع لامپ تا سطح تفاوت ایجاد می کند. به طور کلی یک چراغ کوچکتر می تواند در ارتفاع نزدیکتر به میز و یک چراغ بزرگتر می تواند در ارتفاع بیشتری تا میز نصب  شود.

دکوراسیون داخلی، نور پردازی

برنامه ریزی کنید.

تنظیمات نور پردازی خانه خود را در طول طراحی مقدماتی ساخت  یا باز سازی در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر سه چراغ به جای یک یا دو چراغ آویز در بالای میز نهار خوری می خواهید، باید پیش از آنکه ساخت و ساز آغاز شود در نظر گرفته شود. بدین معنی که برای داشتن یک نور پردازی عالی در فضای خانه حتما بایستی از قبل برای آن برنامه ریزی کرد. ساخت خانه و سپس نور پردازی بی اساس و بی برنامه خانه از اثر بخشی نور در فضا می کاهد.

دکوراسیون داخلی، نور پردازی

تجهیزات و سیم های الکتریکی روکار استفاده کنید.

در صورتی که یک چراغ آویز جدید به خانه اضافه کرده اید اما نمی خواهید هزینه ای را صرف تغییر در تجهیزات الکتریکی منزل خود بکنید، آویختن سیمهای برق می تواند یک راه حل شیک باشد (استفاده از سیم کشی رو کار به شیوه ای هنرمندانه). تجهیزات الکتریکی را به صورت شل و روی یک میله یا چنگک، همانطور که در تصویر نشان داده شده است بیاویزید  و یا می توانید سیم ها را محکم به سقف متصل کنید تا ظاهری صنعتی داشته باشد.

دکوراسیون داخلی، نور پردازی

لامپ را به سمت بالا بچرخانید

خود را محدود به چراغ آویز ها نکنید. بسته به محل نصب لامپ، لامپ های دیواری یا لامپ هایی با جهت به سمت بالا در نظر بگیرید (به طور مثال چراغ هایی روی میز یا آباژور) تا محیطی لطیف و نرم تر به وجود بیاید، و به طو بالقوه از شدت نور لامپ هایی که رو به سمت پایین هستند و سایه هایی نا خوشایند ایجاد می کند، جلوگیری شود.

دکوراسیون داخلی، نور پردازی

درخشش نور ها را بشناسید.

تنها چراغ و ملحقات آن را مد نظر قرار ندهید، چرا که نوع لامپ نیز به همان میزان اهمیت دارد. هالوژن، لامپهای فلورسنت فشرده ولامپ LED در تنوعی از رنگ های گرم و یا سرد موجود هستند. بیشتر شبیه به رنگ دیوار های خانه شما، درخششی که شما مد نظر دارید تا لامپ ها داشته باشند ، تقریبا یک انتخاب شخصی است.

در صورتی که دیوار خانه شما پوشیده از رنگ های خنک تر باشد ممکن است بخواهید حس گرما را با لامپی که درخشش گرمی دارد به این رنگ ها بدهید. برعکس، شما ممکن است  یک درخشش سرد مد نظر داشته باشید تا یک فضای تیره را روشن تر کند.

دکوراسیون داخلی، نور پردازی

راه پله ها را روشن کنید

از آنجا که پله ها به طور کلی و به خصوص در شب می تواند بسیار خطر ناک باشد، اضافه کردن لامپ به محل راه پله بسیار مفید است. پله ها معمولا محصور می شوند پس نور این بخش را از پهلوی پله روی دیوار تامین کنید یا در قسمت خیز پله به عنوان یک عنصر طراحی چراغ قرار دهید.

دکوراسیون داخلی، نور پردازی

نور پردازی پنجه پا (لبه پایینی و نزدیک به کف)

به هیچ عنوان تصور نکنید انجام نور پردازی پنجه پا بیهوده است و تنها جنبه ی زیبایی شناسی دارد. نور پردازی نواری در زیر کابینت یک عمل بسیار عالی برای ایجاد نور شب می باشد که به نظر شگفت انگیز است.

 نور پردازی

از رنگ دور نمانید

اضافه کردن یک سری ملحقات به لامپ به رنگ روشن در یک اتاق ساده می تواند اتاق را جذاب کند. سایه های رنگی ایجاد شده توسط این ملحقات می تواند فوق العاده باشد، به خصوص هنگامی که چراغ روشن باشد.

دکوراسیون داخلی، نور پردازی

از تزئینات استفاده کنید

اضافه کردن چراغ به عنوان عناصر تزئینی باعث می شود که به فضا حس و حال خاصی القا شود و فضا از حالت خنثی بودن خارج شود. روشنایی های عمومی فضا که موقعیت مشخصی دارند، اما استفاده از نور به جای تابلوی هنری می تواند یک راه برای ارتقای دکوراسیون داخلی خانه و همچنین فراهم آوردن نور محیط باشد.

دکوراسیون داخلی، نور پردازی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. با توجه به تنوع بالای روش ها و ابزارهای نورپردازی، ابتدا باید شناخت کافی از انواع آن پیدا کرده و سپس با توجه به آن به طراحی روشنائی پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا