استخر و آبنما

لوله کشی استخر ؛ انواع لوله‌ها + مراحل اجرا

چقدر درباره نحوه لوله کشی استخر می‌دانید؟ همینکه این پرسش را در ذهن خود مرور می‌کنید، پس یقیناً به دنبال پاسخی قانع‌کننده برای آن هستید. قبل از آنکه مراحل اجرای لوله کشی استخر را توضیح دهیم، باید بگوییم لوله کشی اصولی نه تنها به کیفیت آب ورودی و تصویه بهتر آن کمک می‌کند، بلکه تجربه متفاوتی را در اختیار شناگران قرار می‌دهد. از انتخاب نوع لوله گرفته تا طراحی نقشه لوله کشی، هر جزء باید به هدف حداکثر بهره‌وری انجام گیرد؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

لوله کشی استخر

لوله کشی استخر

لوله کشی استخر هم یکی از مراحل ساخت ساختمان در گام نخست باید شامل پیش نیازهای زیر باشد:

  • ایجاد بستر مناسب برای سیستم گردش آب و نحوه اجرای لوله کشی برای گرم کردن و تصفیه آب استخر
  • برای ایجاد مسیرهای جدا برای کیفیت آب ورودی و تصفیه آب استخر برنامه‌ریزی‌های لازم انجام گیرد.
  • به کار بردن لوله‌های پی وی سی برای سیستم گردش آب و مقاومت در برابر کلرزنی توصیه می‌شود.
  • گند‌زدایی و فیلتراسیون قوی باعث افزایش کیفیت آب استخر و در نتیجه صرفه‌جویی در آب مصرفی می‌شود.
  • برای پوشش لوله‌ها از عایق مناسبی استفاده کنید.
  • از پیچ و تاب دادن غیرضروری سیستم لوله‌ کشی بپرهیزید.
  • مسیر لوله کشی باید از پمپ آغاز و به فیلتر و از آن به سیستم گرمایشی یا تصفیه کلر امتداد یابد.
  • ابعاد و اندازه قطر لوله‌ها باید برحسب حجم استخر و میزان آب مصرف انتخاب شود.

لوله کشی استخر

برای مطالعه: خاکبرداری ساختمان

مرحله 1: نصب زهکش‌ها و کف آبروها

قبل از انجام هر مرحله از اجرای لوله کشی استخر، می‌توانید از وسائل اصلی استخر برای مواردی مانند کف آبروها (Skimmer)، زهکشی‌ها و ورودی‌های آب استفاده کنید. نصب این قطعات برای جمع آوری اجسام شناور و چربی های حاصل از بدن شناگران تعبیه می‌شوند. این خروجی به لوله اصلی فاضلاب متصل هستند و مواد زائد را از داخل استخر به خروجی‌ها می‌فرستند.

مرحله 2: اتصال کوپلینگ‌ها

از مقداری پاک کننده PVC در هر یک از انتهای کوپلینگ‌ها و محل‌های لازم برای آبگیری، تخلیه و ورودی‌های آب استفاده کنید. سپس مقداری چسب روی هر یک از اجزای آن بمالید و دو قطعه را به هم بچسبانید. شما باید این کار را برای هر یک از موارد مختلف انجام دهید. این اتصالات برای اتصال لوله‎های مختلف در هر بخش مورد نیاز است.

نکته: کوپلینگ قطعه‌ای برای اتصال دو شفت به یکدیگر در محوطه سازی  است.

مرحله 3: اجرای لوله‌های زهکشی

لوله کشی یقیناً در زیر زمین مخفی خواهد بود. این باید به شکلی مشخص گذاشته شود تا مجبور نشوید به طور مداوم زمین را تخریب کنید تا هرگونه مشکل برطرف شود. با تخلیه استخر خود شروع کنید و یک زانویی 90 درجه را روی انتهای اتصالات قرار دهید. از همان تکنیک استفاده از پاک کننده PVC و سپس چسب استفاده کنید. در انتهای زانویی از لوله مستقیم استفاده کنید. این لوله باید به سمت مناطقی از استخر حرکت کند که آب در آن تخلیه می‌شود.

مرحله 4: اتصال لوله‌های کف آبروها

مجدداً با استفاده از همان تکنیک تمیز کردن و چسباندن لوله های پی وی سی 1 و 1/2 اینچ، شروع به قرار دادن لوله ها از کف آبروها تا محل پمپ کنید. برای ایجاد هرگونه بریدگی در طول لوله و زانوها، از اره آهن‌بری برای خم کردن لوله در انسدادها یا ایجاد زاویه در جهت مناسب استفاده کنید.

برای مطالعه: تخریب ساختمان

مرحله 5: قرار دادن لوله‌های ورودی برای جریان آب

لوله‌های PVC را برای خطوط لوله دراز کنید و آنها را به سمت جت‌های آبی مربوطه بکشید. بسته به اینکه ظرفیت استخر شما چقدر است، برای انشعاب دادن لوله‌های آب به نقاط مختلف  باید از چندین اتصالات T استفاده کنید.

مرحله 6: قرار دادن پوشش در انتهای لوله‌ها

با وجود انجام لوله کشی ‌استخر، باید پوشش‌های پلاستیکی را روی هر یک از لوله‌های اصلی قرار دهید. این کار اطمینان حاصل می‌کند که در هنگام اتمام کار لوله کشی، هیچگونه خاکی و سنگی به لوله کشی وارد نمی‌شود. پس از اتمام کل کار استخر می‌توانید درپوش ها را جدا کرده و لوله‌ها را به پمپ وصل کنید. مرتباً زمین را برای هرگونه نقاط مرطوب بررسی کنید. ممکن است مجبور شوید بخشی را برای تعمیر برخی از لوله هایی که آسیب دیده‌اند، حفاری کنید.

انواع متریال لوله‌های استخر

انواع متریال لوله‌های استخر

لوله پی وی سی (PVC): لوله کشی پلی وینیل کلراید گزینه‌ای ایده‌آل برای لوله کشی استخر است. ضخامت دیواره های لوله پی وی سی برای استخرها باید با حداقل 40 باشد. اندازه 80 نیز قابل قبول است، اما اندازه 20 خیلی نازک است و هرگز نباید برای استخرها استفاده شود.

لوله پی وی سی فلکس (PVC FLEX): این لوله یکی از متداول‌ترین متریال‌ها در لوله کشی استخر است. با کیفیت لوله پی وی سی را ندارد، اما به دلیل اقتصادی بودن می‌تواند انتخاب بعدی  باشد.

لوله سی پی وی سی (CPVC): لوله پی وی سی کلر‌دار به رنگ خاکستری روشن است و برای در برابر حرارت مقاومت بالاتری از لوله پی وی سی دارد. این معمولاً برای درگاه‌های ورودی و خروجی در بخاری استخر برای جلوگیری از ذوب شدن لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لوله پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) و پلی اتیلن با چگالی پایین (LDPE): لوله‌های پلیمری هنوز توسط بعضی از نصب کننده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنوز هم از این نوع لوله‌ها در هزاران مورد در تاسیسات موجود در استخر از دهه‌های گذشته وجود دارند. کلیه لوله‌های سیاه برای زهکشی بدون فشار بوده و نباید از آن در استخرها استفاده شوند. لوله پلی اتیلن سفید برای مصارف کم فشار است و همچنین برای لوله کشی استخر شنا مناسب نیست. لوله قرمز سبز برای مصارف با فشار بالا مانند استخرها و وان‌های گرم مناسب هستند.

لوله ای بی اس (ABS): لوله آکریلونیتریل بوتادین استایرن به دلیل در دسترس بودن آسان در بعضی مواقع در تاسیسات استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی، طول اتصال لغزش (اتصال چسب) برای ABS بسیار کوتاه‌تر از PVC است و ABS برای فشار سیستم لوله کشی حلقه بسته یک استخر ایده‌آل نیست.

لوله فلزی: سیستم های لوله کشی مس یا فولاد گالوانیزه نباید برای استخرهای شنا و وان‌های گرم مورد استفاده قرار گیرند، با این وجود هنوز برخی از استخرها دارای پ لوله کشی فلزی هستند. پیشنهاد ما این است که هر چه سریع تر سیستم لوله کشی خود را تغییر دید.

لوله کشی استخر

کلام آخر

هنگامی که نوبت به لوله کشی استخر می‌رسد، لوله‌ای را انتخاب کنید تأثیر مستقیمی بر کیفیت کلی نصب استخر داشته باشد. اما مهمتر از همه طول عمر و مقدار مقاومت بالای آن است که مهم می‌باشد. اکثر سیستم لوله کشی استخر مدفون در زمین است و سرویس یا تعمیر مجدد آن می‌تواند هزینه‌بردار و تاحدودی دشوار باشد. بنابراین در اجرای لوله کشی نهایت دقت و وسواس را به خرج دهید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا