دیوار

انواع دیوار کشی دور باغ : استفاده از چه مصالحی مناسب باغ شماست؟

دیوار بر اساس کاربرد و مصالح به کار رفته در ساخت آن‌ها انواع بسیار مختلفی دارند. دیوار‌ها در فضاهای مختلفی اعم از مسکونی و صنعتی به کار برده‌ می‌شوند. استفاده از دیوار در حیاط بیشتر به عنوان یک اقدام امنیتی صورت‌ می‌گیرد. در دیوار کشی انواع مختلفی از دیوار‌ها و مصالح را‌ می‌توان به کار گرفت. در این مطلب قصد داریم انواع دیوارهای قابل استفاده برای دیوارکشی دور باغ را معرفی کنیم.

انواع دیوار و حصار برای دیوارکشی دور باغ

مواردی که در زیر به آن‌ها اشاره شده از جمله پرکاربردترین نوع دیوارهای مورد استفاده برای دیوار کشی و حصار دور باغ به شمار‌ می‌روند.

 • دیوار آجری
 • دیوار بلوکی
 • دیوار سنگی
 • دیوار نرده آهنی
 • دیوار نرده چوبی
 • دیوار نرده بتنی
 • دیوار بتنی پیش‌ساخته
 • دیوار توری سنگی
 • دیوار تمام توری

انواع دیوار و حصار برای دیوارکشی دور باغ

دیوارکشی دور باغ با دیوار آجری

آجر در کشور ما ایران از جمله مصالح بسیار ارزان و در دسترس است که در انواع مختلفی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند. اگرچه استفاده از آجر برای دیوار کشی در حیاط‌ها و دور باغ امروزه کاهش پیدا کرده است و جای خود را بلوک‌های بتنی داده است اما باز هم در بسیاری از عملیات‌ها مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: طراحی دیوار حیاط ؛ لذت داشتن حیاطی زیبا را به خود هدیه دهید!

دیوار کشی دور باغ با استفاده از آجر مزایای زیادی همچون مقاومت بالا در پی خواهد داشت اما معایبی نیز به همراه دارد. از مهم‌ترین معایب آن‌ می‌توان به سرعت پایین اجرا و مصرف بالای سیمان در اجرای آن اشاره کرد که هزینه را تا حدودی بالا خواهد برد. دیوار‌های آجری هم به صورت تمام آجری و هم به صورت ترکیبی با نرده‌های فلزی و حتی چوبی ساخته و اجرا‌ می‌شوند.

دیوار کشی دور باغ با دیوار سنگی

در ساخت این نوع از دیوار کشی دور باغ از قطعات سنگی در اندازه مختلفی استفاده‌ می‌شود. نحوه اجرای این نوع از دیوارکشی دور باغ به این گونه است که سنگ بر اساس شکل و اندازه در کنار یکدیگر قرار داده‌ می‌شوند و گاهی هم برای محکم کردن آن‌ها از مواد چسبنده‌‌ای مانند سیمان استفاده‌ می‌کنند. با توجه به در دسترس بودن سنگ‌ها به عنوان مصالح اصلی ساخت، اجرای این دیوار هزینه بسیار پایینی در پی خواهد داشت.

دیوارکشی دور باغ با دیوار سنگی

دیوار کشی دور باغ با دیوار بلوکی

سرعت بالای اجرا و هزینه تمام شده پایین، دو مورد از مهم‌ترین نکاتی است که در دیوار کشی دور باغ مد نظر قرار‌ می‌دهند. دیوار‌های بلوکی سیمانی به دلیل اندازه بزرگ‌تری که نسبت به آجر دارند از سرعت اجرایی بالاتری برخوردار هستند و از طرفی هم به دلیل کاهش مقدار مصرف سیمان‌ می‌توانند هزینه‌های کلی را هم مقداری کاهش دهند.

شاید مقاومت کمتر بلوک‌های سیمانی در مقایسه با دیوار آجری که به کیفیت ساخت پایین آن‌ها مربوط‌ می‌شود از مهم‌ترین معایب استفاده از این نوع از دیوارها به منظور دیوارکشی دور باغ باشد. دیوار‌های بلوکی سیمانی نیز هم به صورت تمام بلوکی و هم با قابلیت نصب نرده فلزی طراحی و ساخته‌ می‌شوند.

دیوار نرده آهنی

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، سرعت و هزینه دو اصل مهم دیوار کشی در باغ‌ها هستند زیرا که در مورد باغ‌ها عمدتاً با مساحت زیادی سر و کار داریم. از این رو بنا به دلایل قانونی که امکان ساخت دیوار‌های تمام سنگی وجود ندارد یا بر اساس سلیقه فرد‌ می‌توان از دیوار‌های نرده فلزی به عنوان جایگزینی بسیار مناسب استفاده کرد.

دیوار نرده آهنی

این دیوار‌ها عمدتاً به صورت قطعاتی آماده در کارگاه ساخته‌ می‌شوند و با حمل به محل باغ در آن جا مثل قطعاتی پازل کنار یکدیگر چیده‌ می‌شوند. بسیاری اینکه دیوار نرده‌‌ای فلزی از مقاومت کافی برخوردار باشد اغلب اوقات پایه و فونداسیون بتنی برای آن‌ها در نظر گرفته‌ می‌شود.

دیوار نرده چوبی

استفاده از دیوار نرده چوبی به منظور دیوار کشی دور باغ در هر جایی مقرون به صرفه نخواهد بود زیرا به حجم زیادی چوب نیاز خواهد بود و این ارزان تمام نخواهد شد مگر این که چوب‌ها بسیار در دسترس باشند. این نوع از دیوار‌های نرده‌‌ای عمدتاً در مناطق شمالی ایران اجرا‌ می‌شوند. از طرفی هم تنها مزیت آن‌ها نسبت به سایر انواع دیوارها، جنبه زیباشناختی آن‌ها است. البته گاهی نیز بر اساس سلیقه فرد دیوارهایی تمام چوبی ساخته‌ می‌شود.

دیوار نرده چوبی

دیوار کشی دور باغ با انواع دیوار نرده بتنی

انواع نرده‌های بتنی از دیگر مصالح مورد استفاده در دیوارکشی دور باغ هستند. این نرده‌های بتنی از مقاومت و ماندگاری بسیار بالایی برخوردار هستند. قطعات دیوار نرده‌‌ای بتنی به صورت پیش‌ساخته به محل نصب حمل و در آنجا اجرا‌ می‌شوند. سرعت اجرای این نوع از دیوار مناسب است اما در مقایسه با دیوار نرده فلزی هزینه بالاتری دارد.

دیوار کشی دور باغ با انواع دیوار نرده بتنی

دیوار کشی دور باغ با انواع دیوار بتنی پیش‌ساخته

استفاده از این بلوک‌های مقاوم پیش‌ساخته در دیوار کشی دور باغ یک دیوار بسیار محکم و ماندگار را برای کارفرما به بار خواهد آورد. این دیوار به دو صورت مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند. در نوع اول بلوک‌های پیش‌ساخته که خود ایستا هستند با حمل به محل بدون نیاز به هیچ گونه اقدامات زیرسازی نصب‌ می‌شوند.

در نوع دوم ستون‌هایی در فواصل مشخص قرار داده‌ می‌شوند و قطعات دیوارهای پیش‌ساخته در بین این ستون‌ها محکم‌ می‌شوند. استفاده از این انواع دیوارکشی دور باغ سرعت اجرای و ماندگاری بالا را تضمین‌ می‌کند اما از طرفی هم ظاهری کمی خشن دارند و مهم‌تر اینکه هزینه بالاتری‌ می‌طلبند. برخی از انواع این دیوارکشی‌ها با قابلیت نصب نرده‌های فلزی همراه هستند.

دیوارکشی دور باغ با انواع دیوار بتنی پیش‌ساخته

دیوارکشی با استفاده از دیوار توری سنگی

این انواع از دیوار‌ها اگرچه از مقاومت بالایی برخوردار هستند و هزینه ساخت آن‌ها نیز مناسب است اما به دلیل سرعت اجرای کم، کمتر در دیوار کشی دور باغ مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند. نحوه ساخت این دیوارکشی دور باغ به این گونه است که یک شبکه توری فلزی با ضخامت مناسب ساخته‌ می‌شود و سپس با استفاده از قطعات سنگی درشت نسبت به پر کردن یک محفظه توری فلزی اقدام‌ می‌شود. در نهایت با پر شدن این شبکه توری، یک دیوارکشی بسیار مقاوم دور باغ شکل‌ می‌گیرد.

دیوارکشی با استفاده از دیوار توری سنگی

دیوار کشی دور باغ با انواع تور یا فنس

استفاده از تور یا همان فنس در ساخت انواع دیوار کشی دور باغ تا درجه زیادی دو اصل سرعت و هزینه دیوارکشی را برآورده‌ می‌سازد. این نوع از دیوار‌ها در کنار هزینه مناسب از سرعت اجرای بالایی برخوردار هستند. در اجرای برخی از این دیوار‌ها به منظور افزایش استحکام دیوار از فونداسیون بتنی یا آجری استفاده‌ می‌شوند. نرده‌های فلزی نیز در فواصل مشخص قرار داده شده‌‌‌اند که شبکه توری به آن‌ها محکم‌ می‌شود. این دیوار کشی در باغ‌های برون شهری بسیار مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد.

دیوار کشی دور باغ با انواع تور یا فنس

سخن آخر

انتخاب نوع دیوار و انواع مصالح مورد استفاده در دیوار کشی دور باغ در درجه اول به موقعیت مکانی باغ و در درجه دوم به بودجه شما بستگی دارد. به طوری که در بسیاری از باغ‌های برون شهری امکان استفاده از دیوارهای کاملاً پوشیده وجود ندارد و فرد به ناچار باید از دیوارهای نرده‌‌ای و نیمه پوشیده استفاده کند. از طرفی اجرای برخی از دیوار‌ها هزینه زیادی دارند که از لیست انتخاب‌های برخی کاربران حذف خواهند شد. در انتخاب نوع دیوار در وهله اول سعی کنید حتماً هدف خود را از دیوارکشی مشخص کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

 1. سلام اقا بهزاد
  دقت و توجه شما قابل تمجید هستش
  من خودم بچه بوکان هستم و می دونم بوکان مال کجاست ولی خب همه کرد هستیم و یک کردستان داریم که از ترکیه شروع میشه و می رسه به ایران. مرزها رو خودمون تعریف کردیم.

  1. بوکان در آذربایجان غربی، و آذربایجان غربی در کردستان ایران قرار گرفته است، پس بوکان در کردستان قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا