مقالات کارگشا

گواهینامه ITIL چیست؟

گواهینامه ITIL:

گواهینامه ITIL

مقدمه:

ITIL استانداردی برای چارچوب مدیریت خدمات فناوری اطلاعات است. در این مطلب راهنمای صدور گواهینامه، ما گواهینامه های فعلی ITIL و گزینه های آموزشی و همچنین کارهای مربوط به ITIL را پوشش می دهیم.

ITIL، که ابتدا با نام اختصاری کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات، چارچوب مهمی برای مدیریت خدمات ارائه خدمات IT در سراسر جهان است ITIL. یک مدل چرخه عمر سرویس را تعریف می کند که در طی طراحی، توسعه، تحویل و پشتیبانی خدمات فناوری اطلاعات، فرآیندهای خاص و فعالیت های مورد نیاز را مشخص می کند. اهداف این بحث، خدمات فناوری اطلاعات، بوده که ارزش تجاری را به یک مصرف کننده و مشتری نهایی شرکت هدایت می کند. نمونه هایی از خدمات فناوری اطلاعات عبارتند از: ایمیل متمرکز شرکت ها و وب سایت های شرکت ها بر اساس فرایندهای IT پس از پایان، مانند مدیریت سرور و شبکه.

ITIL چیست؟

قبل از خواندن اطلاعات مربوط به صدور گواهینامه، مهم است که بدانید چارچوب ساختار یافته خدمات فناوری ITIL  چیست و چه چیزی باید ارائه شود. برای اولین بار در دهه 1980 در بریتانیا برای ایجاد مجموعه ای از بهترین شیوه های استاندارد شده برای خدمات فناوری اطلاعات مورد استفاده در سازمان های دولتی قرار گرفت. ITIL به شرکت ها اجازه می دهد تا فرایند مستند و قابل تکرار را تعریف و پیاده سازی کنند و به آنها کمک می کند تا با توجه به جزئیات بزرگ و کوچکی که در اجرای خدمات جدید فناوری اطلاعات و مدیریت آن خدمات پس از آن متمرکز شده است متمرکز شوند. چرخه عمر سرویس ITIL متشکل از پنج حوزه یا مرحله تمرین است که دارای اصول پشتیبانی در هر فاز است:

استراتژی خدمات: این مرحله تمرکز بر تعریف خدمات به عنوان دارایی های استراتژیک، و سپس حفظ و اجرای استراتژی است. اصول استراتژی خدمات، فرایندهای کسب و کار، حاکمیت شرکت ها و انطباق، سیاست ها، فرهنگ سازمانی و تصمیم گیری را در بر می گیرد و اطمینان حاصل می کند که این کسب و کار برای بهبود خدمات طراحی شده است.    
طراحی خدمات: این مرحله شامل ارزیابی فرآیندهای مدیریت کسب و کار (سطح سرویس، در دسترس بودن، ظرفیت و غیره) برای طراحی و توسعه خدمات جدید و یا بهبود پیشنهادات موجود می باشد.
 انتقال خدمات: این مرحله انتقال از توسعه به عملیات تولید را شامل آزمایش و کنترل کیفیت می دهد.
عملیات سرویس: این مرحله چگونه مدیریت خدمات را یک بار در تولید تعریف می کند. این مراکز فرآیندهای عملیات سرویس، مانند مدیریت رویداد، مدیریت دسترسی، پاسخ حادثه، چرخه عمر برنامه و پشتیبانی سرویس دهی، را مورد بررسی قرار می دهد.
 بهبود مستمر خدمات: این مرحله نیازمندی های جدید را به مراحل قبل ITIL بر اساس بازخوردهای عملیاتی و سطح خدمات تعریف می کند. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که سیاست ها و رویه ها پیگیری می شوند، موافقت نامه های سطح خدمات و موارد مشابه آن را تضمین می کند.

گواهینامه ITIL

چارچوب ITIL، به شرکت ها این اطمینان را می دهد که خدمات خود را با توجه به مجموعه ای از فرآیندهای سازگار به خوبی تعریف کرده و بهترین شیوه ها را در بر گرفته و سطح خدمات قابل پیش بینی برای کاربران را ارائه می دهد. مزایای ITIL  شامل کاهش هزینه های توسعه خدمات و استقرار، بهبود رضایت مشتری از ارائه خدمات، افزایش بهره وری از پرسنل فناوری اطلاعات، بهبود کیفیت، معیارهای مدیریت بهتر خدمات و افزایش انعطاف پذیری در تطبیق خدمات به تغییر نیاز به کسب و کار است. 

سطوح مختلف گواهینامه ITIL:

1-Foundation Level
2-Practitioner Level
3-Intermediate Level
4-Expert Level
5-Master Level

سطوح مختلف گواهینامه ITIL

Foundation Level

Foundation Level

گواهینامه پایه ITIL مبانی ITIL را پوشش می دهد و جایی است که اکثر نوآموزان روند یادگیری ITIL را آغاز می کنند و گواهینامه می گیرند. دریافت گواهینامه هیچ پیش شرطی ندارد و هر کسی که علاقه مند به موضوع بوده می تواند در امتحان شرکت کند. اگر چه گواهینامه شامل تمام پنج قسمت تمرین چرخه حیات سرویس ITIL است، از جمله چگونگی ارتباط مراحل مختلف چرخه زندگی با یکدیگر، یک متخصص فناوری اطلاعات که سطح پایه ITIL را تکمیل می کند قبل از اینکه بتواند به سطح حرفه ایی یا متوسط دسترسی داشته باشد برای واجد شرایط بودن موقعیت های مدیریت خدمات موفق به دریافت سطح مقدماتی می شود.

Practitioner Level

 ITIL Practitioner قادر است توضیح دهد که چگونه چارچوب ITIL را برای حمایت از اهداف کسب و کار، و با تمرکز بر مدیریت تغییر سازمان، ارتباطات و اندازه گیری بکار گرفته می شود.وی توانایی اتخاذ، تطبیق و کاربرد مفاهیم ITIL را در یک سازمان تأکید دارد. اگر چه صدور گواهینامه Practitioner به مدارک سطح بالا در ITIL نیاز نداشته، اما سه امتیاز برای گواهینامه ITIL Expert را فراهم می کند.

Intermediate Level

این سطح مبتنی بر ماژول است، که هر کدام در جنبه های مختلف مدیریت خدمات IT تمرکز دارند. ماژول ها به عنوان چرخه عمر خدمات یا قابلیت سرویس تعریف می شوند.

ماژول چرخه سرویس عبارتند از:

     استراتژی خدمات (SS)
     طراحی خدمات (SD)
     انتقال خدمات (ST)
     عملیات سرویس (SO)
     بهبود مستمر خدمات (CSI)

ماژول قابلیت خدمات عبارتند از:

     پشتیبانی عملیاتی و تجزیه و تحلیل (OSA)
     برنامه ریزی، حفاظت و بهینه سازی (PPO)
     انتشار، کنترل و اعتبار (RCV)
     ارائه خدمات و موافقت نامه ها (SOA)

برای دریافت گواهینامه در این سطح AXELOS توصیه می کند که حداقل دو سال تجربه مدیریت خدمات IT داشته باشید و آموزش های معتبر مورد نیاز بهره مند باشید.

Expert Level

یک گواهینامه پیشرفته است که گستره و عمق فرایندها و شیوه های ITIL را در تمامی رشته های ITIL در بر می گیرد. صدور گواهینامه کارشناس ITIL یک پیش شرط برای صدور گواهینامهMaster ITIL است. برای واجد شرایط بودن برای ITIL Expert، شما باید حداقل 17 امتیاز مورد تایید در سطوح Foundation Level , Practitioner Level, Intermediate Level را کسب کرده باشد و همچنین در آزمون مدیریت (MALC) را گذرانیده و در مجموع 22 امتیاز را دریافت کنید. 

Master Level

صدور گواهینامه ITIL Master توانایی اعمال چارچوب ITIL در شرایط واقعی را نشان می دهد. ITIL Master تمام اصول و فرآیندهای ITIL را تحت پوشش خود دارد.  ITIL Master با تکمیل موارد زیر باید تسلط کاملی از چارچوب ITIL را نشان دهد:

  •     کسب گواهینامه Expert Level
  •     حداقل پنج سال تجربه ITIL را در نقش مدیریت یا رهبری آن را بر عهده داشته باشد.
  •     یک پیشنهاد برای بهبود خدمات ارائه کند.
  •     ارائه یک بسته کاری که توانایی شما برای اعمال اصول ITIL در یک مورد کسب و کار واقعی را نشان می دهد، از جمله تاثیر مثبت بر سرویس های تجاری.
  •     مصاحبه ای با یک پنل ارزیابی ITIL انجام می دهد.

هزینه استاد Master Level حدود 4000 دلار را پرداخت کرده که بعد از پرداخت داوطلب درخواست او پیگیری می شود. با توجه به هزینه این گواهینامه ها و الزامات سختگیرانه، تنها نامزدهای جدی دنبال یک Master Level می گردند، اما کسب گواهینامه نشان می دهد که به بالاترین سطح موفقیت در زمینه خود رسیده اید.

منبع:

https://www.axelos.com/certifications/itil-certifications

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا