مقالات کارگشا

چگونه تایلی مناسب برای کف مورد نظر خود انتخاب کنیم؟

پیدا کرد تایلی که از یک طرف با سلیقه شخصی فرد متناسب باشد و از طرفی مکمل دکور فضا باشد نیاز به تامل در مورد مکان، رنگ، اندازه، شکل، طرح و الگوی سطح دارد. این عناصر با یکدیگر ترکیب شده تا سطح کف را به بهترین شکل متناسب با کاربری آن آماده کنند.

1-موقعیت:

 • تایل های کف به طور کلی مقاوم، ضد رطوبت و با قابلیت شست و شوی آسان می باشند که این خصوصیات این محصول را تبدیل به مصالحی مناسب برای فضای مرطوب با تردد زیاد می کند. به هر حال هر نوع تایل برای هر فضایی مناسب نیست. تایلی را باید انتخاب کرد که مطمئن بوده و کاربری مناسب برای کف را داشته باشد.
 • تایل های بافت دار را به جای تایل های با سطح صاف، که به هنگام خیس شدن لغزنده می شوند، برای کف حمام می توان به کار برد. برای فضاهایی مانند ورودی خانه می توان از تایل های با سطوح صاف استفاده کرد چرا که تمیز کردن آنها را آسان تر می کند.  

تایل ساختمانی

 • برای فضاهای پر تردد می توان از تایل های پرسلن مقاوم در برابر خراشیدگی و سایش استفاده کرد.
 • تایل های سرامیکی را بهتر است تنها برای فضاهای درونی استفاده کرد. تایل های سرامیکی متخلخل تر از تایل های پرسلن هستند لذا در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم نیستند.

تایل ساختمانی

2-رنگ:

 • رنگ بر نگرش کلی از فضا تاثیر می گذارد و باعث می شود انتخاب رنگ تایل با اهمیت باشد.
 • تایل های تیره به فضا گرما می بخشند و مانع بصری ایجاد می کند به گونه ای که فضا گرفته و همچون یک جعبه احساس می شود.

تایل ساختمانی

تایل ساختمانی

 • برای اینکه فضا بزرگتر به نظر برسد از رنگ های روشن استفاده شود. به عنوان مثال کمتر دیده شده است که در سقف رنگی جز سفید استفاده شده باشد چرا که این رنگ مانعی در مسیر دید ایجاد نمی کند. تایل های کفپوش کرم یا پاستل (سایه رنگ خفیف) یک راهروی تنگ یا حمام میهمان را به فضایی بزرگ تبدیل می کند.
 • روش دیگری که می توان به کار برد تا تایل مورد استفاده در فضا، آن فضا را بزرگ تر نشان دهد استفاده از ملات با رنگ مشابه تایلی است که انتخاب می کنیم. این امر باعث می شود که شبکه ها و درز ها ناپدید شده و تایل ها به صورت قاب شده به نظر نمی رسد.

تایل ساختمانی

3-الگو:

 • با تکنولوژی امروزه تایل های کف به جهت کامل کردن طراحی داخلی در الگو های زیادی موجود هستند.
 • برای ایجاد ظاهری ظریف از تایل با الگو های سنگی استفاده می شود که بسیار متداول بوده، با هر نوع دکوراسیونی مطابقت دارد و آلودگی را پنهان می کنند.
 • سطوح سنگی مرمر یک دید بی پیرایه و تلخ و تند را به فضا می بخشد.
 • الگو های کف در عین سرگرم کننده بودن می توانند باعث ایجاد شلوغی در فضا نیز بشوند به عنوان مثال در فضایی که الگویی قوی روی دیوار وجود داشته باشد تایل های کف با الگو را نبایستی به کار برد. این الگوریتم دو بعدی باعث می شود فضا شلوغ به نظر رسیده و طرح به درستی ظاهر نمی شود.

تایل ساختمانی

4-ابعاد:

تایل های کف در طرح ها، سبک و اندازه های متنوعی انتخاب می شوند. بنابر این برای اتاق ها با ابعاد گوناگون انتخاب های متعددی، از جمله موزائیک های 2.5 سانتی متری تا الوار های عظیم 90 سانتی متری وجود دارد. به جهت ارزیابی فضا یا منطقه ای که قصد دارید آن را با تایل بپوشانید نکات زیر را به جهت انتخاب اندازه تایل مورد نظر بایستی مد نظر قرار داد.

تایل ساختمانی

4-1-تایل های بزرگتر باعث می شود که اتاق های کوچک بزرگتر به نظر برسند.

 • به طور کلی می توان گفت به لحاظ بصری، یک اتاق کوچک را می تواند با به کار گیری تایل های بزرگ، بزرگتر نشان داد و احساس محدودیت کمتری بر فضا اعمال کرد. هنگامی که از تایل های بزرگ استفاده شود خطوط ملات کاری شده کمتری در محل درز اتصال تایل ها به چشم می خورد. این باعث می شود تا کف طرحی ساده و صریح داشته باشد. هنگامی که با این قاعده پیش می رویم، باید در نظر گرفته شود که تایلی مناسب ومتناسب با ابعاد اتاق انتخاب شود.
 • تایل هایی که 45 تا 60 سانتی متر هستند در یک فضای خانوادگی کوچک و یا یک حمام خیلی بزرگ به خوبی عمل می کنند. اما در فضاهای بسیار کوچک مانند گلخانه یا رختشور خانه می تواند بسیار بزرگ و نا متعارف به نظر برسد. به عبارت دیگر در فضاهای بسیار کوچک استفاده از تایل بزرگ تر از 45 در 45 سانتی متر حسی را ایجاد می کند که گویی ابعادتایل بر فضا غالب آمده است.
 • خطوط ملات کاری شده بین درز تایل ها بر روی نتیجه نهایی و اینکه فضای مورد نظر بزرگتر یا کوچکتر نشان می دهد تاثیر دارد. در صورت وجود خطوط ملات کاری شده بیشتر، دیوار و کف شلوغتر به نظر می رسد و این روشی است برای اینکه یک فضای کوچک را از آنچه هست کوچکتر و دلچسب نشان داد. به عبارت دیگر استفاده از تایل های کوچک برای فضا های کوچک درز های ملات کاری شده
 • بیشتری را اعمال می کند و حس شبکه شبکه بودن فضا و جعبه مانند بودن آن را زیاد می کند.این در حالی است که اگر برای فضای مذکور از تایل متوسط استفاده شود خطوط ملات کاری شده کم شده و وهم یک فضای بزرگتر را ایجاد می کند.
 • تایل های دیوار هیچ گاه نباید از تایل های مکمل کف آنها بزرگتر باشد. چنین وضعیتی دید نامناسبی به فضا می دهد.
 • باید در نظر داشت که استفاده از چندین تایل با ابعاد گوناگون در یک فضا آن فضا را شلوغتر و فشرده تر می کند. لذا اگر به لحاظ بصری به دنبال گسترده نشان دادن یک فضا هستید تنها از یک یا دو نوع تایل استفاده شود.

تایل ساختمانی

4-2- تایل های ریز می تواند به ایجاد حس جاری بودن در فضای یک اتاق کوچک کمک کند.

می توان با به کار گیری تایل های ریز به طراحی یک کف کوچک کمک کرد تا حس جاری بودن در فضا وجود داشته باشد. این کار به خصوص زمانی بسیار موثر خواهد بود که به عنوان مثال در فضایی چون سرویس در یک فضای مسکونی فاصله بین سینک، توالت و دیگر عناصر کم باشد.

نکته ای که باید مد نظر قرار داد این است که تایل های بزرگ همواره نیاز به برش بیشتری در لبه ها ی کنار دیوار و فضای بین دو عنصر دارد تا در فضا جای داده شود. تایل های کوچک با آسانی بیشتر در فضا جای داده می شوند و متعاقبا نیاز به برش کمتری دارند و بنابراین ظاهری ساده تر فراهم می آورند. به عنوان مثال اگر کاسه توالت کنار دوش قرار بگیرد پر کردن فاصله بین این دو با تایل ریز آسانتر است و ظاهر بهتری نیز ایجاد می کند.

تایل ساختمانی

4-3- شکل تایل، یک اتاق را متاثر می کند.

 • شکل و ابعاد تایلی که برای فضا انتخاب می کنیم همواره در حسی که فضا القا می کند تاثیر مستقیم و عمیقی دارد. لذا از این خاصیت می توان به عنوان یک مزیت بهره برد و با انتخاب تایل با شکل و ابعادی که اندازه و شکلی متناسب با فضا دارد،باعث شد که یک فضا بزرگ تر و یا عریض تر به نظر برسد و یا بر عکس. مثلا در یک اتاق مستطیلی استفاده از تایل های مستطیلی در جهت عرض اتاق آن اتاق را عریض تر نشان می دهد.

تایل ساختمانی

 • به جای استفاده از طرح معمول یک تایل می توان با ایجاد اشکال منحصر بفرد و الگو از آن به فضا عمق و جذابیت بخشید. به عنوان مثال تایل های مورب می توانند باعث شوند تا یک فضای باریک عریض تر نشان داده شود. حقه ی استفاده از خطوط مورب باعث می شود که که با بازی پرسپکتیو چشم فریب خورده و این حس القا شود که فضا بزرگتر است از آنچه به واقع هست.
 • الگو هایی چون بافت و هچ به لحاظ بصری اتاق را کوچکتر نشان می دهد.
 • برای فضاهایی که ابعاد بسیار بزرگ دارند می توان با ایجاد حاشیه با تایل هایی به شکل مستطیل در بخش هایی که به نوعی قصد استفاده از آن را داریم فضایی را به طور تفکیک شده تعریف کنیم.
 • برای طراحی های خاص نیز می توان از تایل های موزائیکی شکل داده شده بهره برد. از تایل های شکل داده شده می توان برای ایجاد یک ردیف درون یک کف کاملا پوشیده شده از تایل به جهت ایجاد تاکید بر فضا استفاده کرد.
 • تایل های خطی همچون الوار های بزرگ 20 در 90 سانتی به فضا عمق و بافت بخشیده و در سبک های گوناگونی وجود دارند.

تایل ساختمانی

5- ترتیب:

 • همانند الگو های سطح، ترتیب و طرح تایل ها بسته به دیدی که برای فضا مد نظر است می تواند ساده یا پیچیده باشد. در صورتی که مد نظر است تا اتاقی کوچک جادار و فراخ به نظر برسد باید از یک طرح بندی ساده در ترتیب تایل های کف آن فضا استفاده کرد.
 • برای جلب توجه به کف باید از طرح بندی تاکید کننده استفاده شود.
 • بایستی دقت شود که در مورد طرح بندی پیچیده همانطور که می تواند به فضاهای کوچک جذابیت ببخشد در فضا های بزرگ باعث ایجاد شلوغی می شود.

تایل ساختمانی

مقیاس PEI در رتبه بندی تایل سرامیکی:

صنایع تایل سرامیکی انتخاب اینکه کدام تایل برای کف مورد نظر مناسب تر است را با استفاده از یک سیستم رتبه بندی که تحت عنوان مقیاس PEI شناخته می شود را آسان می کند. این سیستم سطح یک تایل را از کلاس 1 تا کلاس 5 دسته بندی می کند. هر تایل بر روی دیوار قابل نصب است و این در حالی است که تایل های کف نیاز دارند تا مقاوم تر باشند تا در برابر سایش حاصل از تردد و رفت و آمد دوام داشته باشند. یک تایل کلاس 2 یک انتخاب عالی برای استفاده های سبک در مکانهای مسکونی است. برای مکان های با تردد کم مانند آشپزخانه یا ورودی یک تایل کلاس 3 یا بیشتر ایده آل است.

با آگاهی از مواردی که تا اینجا گفته شد اکنون شاید بتوان به سوالات زیر جواب داد:

 • اگر فضایی که دارید کوچک یا بزرگ است کدام ابعاد تایل برای آن مناسب است؟
 • آیا باید از تایل های کوچکتر استفاده کرد تا با ابعاد فضای کوچک جفت و جور باشد؟
 • آیا تایل های بزرگ به طور خود به خود باعث می شوند که اشیا بزرگتر به نظر برسند؟

تایل ساختمانی

اما باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد که جواب این سوالات به طور کامل قطعی نیست بلکه به شرایط فردی شخص حاضر در فضا و اتاقی که باید دکور شود بستگی دارد. گاها این بسیار دشوار است تخمین زد که تایل دقیقا چه دید و ظاهری به فضا می بخشد. میزان نور طبیعی دریافتی فضا از محیط، محل قرار گیری مبلمان و لوازم، ارتفاع سقف و فضای دیوار موجود همگی از دیگر عواملی است که نقش مهمی در چگونه نشان دادن فضای نهایی خواهد داشت.

منبع:

http://americanolean.com/4-tips-for-using-tile-sizes-to-your-advantage.cfm

https://www.thespruce.com/best-tile-for-small-bathrooms-4056833

https://www.tilemountain.co.uk/blog/how-to-choose-the-right-size-tiles/

http://www.tileamerica.com/helpful-hints/selecting-the-right-tile

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا