مقالات کارگشا

مقایسه سیستم های تهویه مطبوع : سیستم سرمایش تبخیری با سیستم های تراکمی

با وجود اینکه سرمایش تبخیری، که یکی از قدیمی ترین روش های کنترل شرایط آب و هوایی می باشد، کولرهای تبخیری همواره به عنوان یک جایگزین برای سیستم های تهویه مطبوع سنتی به شمار می روند. با وجود این که این سیستم ها اگر به درستی استفاده شوند، بسیار موثر و کارآمد هستند، اما برای استفاده در هرجایی مناسب نیستند.

با توجه فرآیند تبخیری استفاده شده توسط این کولرها، بهتر است در آب و هوای گرم و خشک همانند مناطق کویری ایران استفاده شوند. با این حال در این نوع آب و هوا، کولر تبخیری می تواند موثرترین و کارآمدترین وسیله کنترل شرایط محیطی باشد. مزایای بسیار زیادی در سرمایش تبخیری وجود دارد ولی برای درک درست آنها، باید کولرهای تبخیری را با دستگاه های تهویه مطبوع قدیمی تر مقایسه کنیم.

مقایسه مزایای کولرهای تبخیری

مقایسه سرمایش تراکمی با تبخیری

سرمایش تبخیری: هزینه های عملیاتی

کولرهای تبخیری وسایل سرمایشی به شدت موثر و اقتصادی هستند که در کل، با هزینه کمتری از دستگاه تهویه مطبوع عمل می کنند. کولرهای تبخیری هزینه کمتری برای نگهداری و عملکرد نسبت به همتایان تهویه مطبوع خود میطلبند. در حالیکه علاوه بر نصب ارزان، کولرهای تبخیری به چیز بیشتری به جز حداقل نگهداری فصلی نیاز ندارند، تجهیزات سرمایش سنتی به تمیزکاری منظم فیلترهای هوا برای اطمینان از اینکه واحد با بیشترین بهره وری کار می‌کند نیازمند هستند. همچنین به هنگام عملکرد، کولرهای تبخیری انرژی کمتری در مقایسه با واحدهای تهویه مطبوع متداول مصرف می کنند.

لازم به یادآوری است که بنا به فرآیند تبخیر، کولر تبخیری در منطقه ای که گرم و خشک و بدون رطوبت در هوا باشد کارآمدتر است.

کیفیت هوا

به دلیل روند سرمایش استفاده شده توسط کولرهای تبخیری، بهترین عملکرد این واحدها با گردش هوای خارج درون خانه یا اداره شما است. این عمل تضمین می کند که هوا تازه است و راکد نمی شود. همچنین این مورد به معنای آن است که شما می توانید کولرهای تبخیری را با در و پنجره های باز به کار گیرید.

دستگاههای تهویه مطبوع و کولرهای سنتی برعکس در محیط های بسته بهتر عمل می کنند و معمولاً فقط وقتی خوب کار می کنند که در و پنجره ها بسته باشد. بدین ترتیب این واحدها مجبور به گردش مداوم هوا در خانه برای نگهداری هوای خنک در آن هستند.

سطوح رطوبت

کولرهای تبخیری از تکنولوژی ساده سرمایش، برای تزریق رطوبت به هوا و خنک کردن خانه و اداره شما از طریق تبخیر استفاده می کنند. این رطوبت اضافه شده می تواند چشم ها و پوستتان را از خشک شدن دور کند. تجهیزات تهویه مطبوع سنتی، رطوبت را از هوا می زدایند که می تواند باعث مشکلاتی در چشم ها و ترک و خشکی پوستتان گردد. اگر از آسم یا آلرژی رنج می برید، کولر تبخیری می تواند به بهبود این موارد کمک کند. هوای خشک میتواند آسم و آلرژی را مخصوصاً در کودکان و افراد مسن، تشدید کند. بنابراین کولر تبخیری و رطوبت اضافه ای که فراهم می کند می تواند مفید باشد.

دغدغه های محیط زیستی

 مقدار دی اکسید کربن تولید شده توسط کولرهای آبی، به مراتب کمتر از سیستم های سرمایش تراکمی است. همچنین کولرهای آبی، انرژی کمتری مصرف می کنند که نه تنها هزینه ها را کم می کند بلکه برای محیط زیست هم مناسب تر است.

اگر شما نگران آلودگی صوتی هستید، کولر تبخیری خیال شما را راحت می کند، واحدهای تبخیری بسیار بی صداتر از تهویه کننده های سنتی عمل می کنند. بنابراین گزینه کاملی برای اتاق خواب، اداره یا هر محیط دیگری هستند که می خواهید صدای اضافی آنجا را کنترل کنید. برعکس، تجهیزات تهویه مطبوع در هنگام کار بسیار پرسروصداتر هستند. با این حال برخی تجهیزات تهویه مطبوع قابل حمل هم وجود دارند که بی صدا عمل میکنند و همچنان می توانند در اتاقهای خواب یا اداره ها استفاده شوند

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا