مقالات کارگشا

مدیریت استراتژیک (Strategic Management) چیست؟

مدیریت استراتژیک

مدیریت استراتژیک عبارت است از فرایند تضمین دستیابی سازمان به فواید ناشی از به کارگیری استراتژی های سازمانی مناسب. براساس این بیان، یک استراتژی مناسب مطابق با نیازمندی های یک سازمان در زمان مشخص تعریف می شود. مراحل اصلی فرایند مدیریت استراتژیک را می توان در قالب شش گام متوالی و مستمر زیر بیان کرد:

1- تجزیه و تحلیل محیطی؛

2- پایه گذاری جهت گیری های سازمانی؛

3- هدف گذاری؛

 4- تعیین و تدوین استراتژی ها؛

5- بستر سازی و اجرای استراتژی ها؛

6- کنترل استراتژی ها.

مدیریت استراتژیک

یک مدیر استراتژیست باید هم به برنامه ریزی و هم به کنترل بپردازد؛ چرا که تنها یک نامدیر بدون برنامه ریزی، سعی در کنترل فعالیت ها می کند. پس فرایند مدیریت استراتژیک به صورت زیر تعریف می شود:

"مدیریت استراتژیک عبارت است از هنر و علم فرمول بندی، اجرا و ارزیابی تصمیمات چندبعدی؛ با تاکید بر یکپارچه سازی عوامل مدیریت، بازاریابی، امور مالی، تولید یا خدمات، تحقیق و توسعه، سیستم های اطلاعاتی و غیره؛ برای رسیدن به اهداف سازمانی."

در یک رویکرد دیگر، عوامل بحرانی در موفقیت مدیریت استراتژیک دخالت دارند. قابلیت های رهبران تجاری، تحلیل، اجرا، فرآیند تصمیم گیری استراتژیک و تفکر استراتژیک خلاق.

مدیریت استراتژیک

قابلیت های رهبران تجاری بر روی سایر فاکتورها تاثیر می گذارد. این امکان وجود دارد که بدون هیچ گونه تحلیل، به یک استراتژی خوب دست یافت. ولی در این رویکرد خطراتی وجود دارد که معمولا نمی توان از آن ها اجتناب کرد. با وجود این، به ندرت پیش می آید که تحلیل به تنهایی یک استراتژی درست را ایجاد کند. از خلاقیت و چشم انداز نیز باید بهره جست و بعد از آن برای بررسی نتایج احتمالی استراتژی دوباره به تحلیل نیاز پرداخت. روشی که در آن تصمیمات استراتژیک اتخاذ می شوند و فرایندی که سازمان برای رسیدن به استراتژی ها از آن استفاده می کند، نیز بر روی موفقیت این استراتژی ها تاثیر می گذارند.

 

منبع:

کتاب مدیریت استراتژیک پروژه

دپارتمان مدیریت پروژه کارگشا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا