مقالات کارگشا

دکوراسیون آشپزخانه مدرن نکات کلیدی چیدمان با تصاویر جذاب

آشپزخانه به عنوان قلب یک خانه عمل میکند. آشپزخانه فضایی است که یک کیک تولد در آن تزئین می شود یا سبزی پلو با ماهی های ظهر عید در آن سرو می شود. هنگامی که افراد در فکر بازسازی یا ساخت یک آشپزخانه هستند، بیش از آنکه نگران کاربری آن باشند به زیبایی آن اهمیت می دهند. عوامل زیادی وجود دارد که به هنگام طراحی یک آشپزخانه ی کاربردی باید مد نظر قرار داد.

1-استفاده از ،lsland،(جزیره) در آشپزخانه های مدرن بسیار کاربردی است. آیلند فضایی شناور و بدون پیوستگی به دیوار و گوشه های آشپز خانه است که معمولا یا در وسط آشپزخانه یا حد فاصل نشیمن و آشپزخانه قرار میگیرد. این فضا گاهی به عنوان یک میز برای غذا خوردن و یا انجام امور مربوط به آشپزی کاربرد دارد و گاهی بخشی از آن به عنوان سینک ظرف شویی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این عناصر راه حل های بسیار مناسبی برای جدا کردن فضای نشیمن از آشپزخانه هستند در حالی که یک فضای باز و یکپارچه را نیز در خانه فراهم می کند. با وجود یک آیلند در آشپزخانه فرد میتواند در حالی که آشپزی میکند به فضای نشیمن نیز اشراف داشته باشد.

2-تجمع و رفت و آمد را باید از فضای “مثلث کار” منحرف کرد. مثلث کار مربوط است فضای بین سینک ظرف شویی، اجاق گاز و یخچال. این منطقه فضایی است که آشپز بیشتر وقت خود را در حالی که در آشپزخانه مشغل به کار است، میگذراند. این فضا باید تا حد امکان خلوت و در خدمت آشپز نگه داشته شود.

3-وسایل آشپزخانه باید جنبه ای توکار داشته باشد به طوری که گویی جزوی از ساختمان است. در مورد یخچال این کار را می توان با اضافه کردن دیوار پیرامون یخچال انجام داد و برای کابینت ها نیز باید یک تو رفتگی نیز در نظر گرفته شود.

4-تمامی اسباب و وسایل آشپزخانه باید در یک حد فاصل استاندارد نسبت به یکدیگر قرار گیرند و هر وسیله به تنهایی نیز نیازمند محدوده ای تحت عنوان فضای کار است. به عنوان مثال در صورتی که اجاق گاز در گوشه قرار داده شود قوری را از سمت دسته ی آن نمیتوان رو به دیوار چرخاند چرا که فضای لازم یا فضای کار برای اجاق در نظر گرفته نشده است. این عمل ممکن است منجر به آتش سوزی نیز بشود.

یخچال همچنین نیازمند یک فضای کار است، فضایی که درب آن باز و بسته شود.  Landing space در آشپز خانه به فضایی اطلاق می شود که بتوان وسایل یخچال را پس از خروج روی آن قرار داد. فراهم آوردن چنین فضایی در آشپزخانه بسیار ضروری بوده و Iland به جهت دست یافتن به این هدف نیز بسیار موثر است.

سینک ظرفشویی و ماشین ظرف شویی بایستی تا حد ممکن به هم نزدیک باشند و حد اقل فاصله ی مناسب بین دو کانتر در آشپزخانه با توجه به قوانین و مقررات باید فراهم آید.

5-یک آشپزخانه فضایی است که احتمال بروز خطراتی همچون سوختگی با اجاق گاز یا بریدگی با چاقو برایشان رخ رهد. پس فراهم آوردن نور کافی در آشپزخانه از الزامات کاربردی بودن آن است. برای دستیابی به این هدف میتوان مجموعه ای از نور های سقفی، زیر کابینت و آویز ها را با هم ترکیب نمود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا