مقالات کارگشا

قرار دادن بهینه مهاربند ها در قاب های خمشی نیمه صلب

 در این مقاله روش کاوشی با نام جستجوی انتشار یا  SS برای تعبیه مهاربندها در قاب های خمشی با اتصالات نیمه صلب استفاده شده است. روش استاندارد  SSویرایش شده است تا پاسخ ها ی مورد نیاز برای تنوع بخشی به مجموعه جواب ها را به روز رسانی کند. روش تحلیل غیر خطی که به عنوان روش مورد نظر برای تحلیل سازه استفاده شده است روش مفصل پلاستیک خالص نام دارد. رابطه غیر خطی بین دوران و لنگرهای خمشی اتصالات نیمه صلب توسط روش سه پارامتری مدل شده است. سه مسئله طراحی مطرح شده و با روش ارائه شده حل شده است. نهایتا، ویژگی های حل بهینه مطرح شده است.

در بسیاری از تحقیقات انجام شده در ارتباط با موضوع بهینه سازی قاب های فولادی از روش تحلیل الاستیک خطی استفاده شده است. در این مقاله نوع اتصال نیمه صلب برای هر تیر به عنوان متغیر طراحی در نظر گرفته شده است.
در صورتی که سختی و مقاومت تیر ها، ستون ها و مهار ها به صورت مناسبی توزیع شده باشد، تغیر مکان جانبی قاب و به تبع آن وزن سازه می تواند با تعبیه مهار ها کاهش یابد. در بسیاری از مقالات مقاطع اختصاص یافته به تیر ها ، ستون ها و مهار ها برای هر مسئله بهینه سازی، بهینه شده است  اما نوع و محل مهارها به عنوان متغیر طراحی در نظر گرفته نشده است . بنابراین ممکن است قاب مهاربندی به علت محدودیت های نوع و محل قرارگیری مهار ها بیش از حد معمول سخت شده باشد. اما در این مقاله بهینه سازی همزمان نوع و محل مهار و مقاطع مورد نظر برای مهار بندی در نظر گرفته شده است. در این مقاله سه مسئله طراحی برای قاب های سازه های قاب های خمشی با متغیر های طراحی مورد نظر در نظر گرفته شده است
. فایل مقاله به صورت ضمیمه در دسترس شما قرار گرفته است.

 

محل بهینه مهار ها

 

منبع:

paper

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا