مقالات کارگشا

9 نکته اساسی در طراحی و دکوراسیون داخلی دفتر کار خانگی شما

دفتر کار خانگی خواه فضایی است که به جهت راه اندازی یک کسب و کار در نظر گرفته شده باشد، خواه به جهت انجام مکاتبات و ارتباطات راه دور گاه به گاه، خواه در ساده ترین حالت گوشه ای است تا فرد در آن نشسته و صورت حسابهایش را پرداخت کند و یا برنامه زمانی خود را سازماندهی کند، قطعا افراد شایستگی فضایی بیش از تنها یک میز فلزی با یک صندلی اضافه مانده از وسایل منزل که گوشه ای از فضا را پر کرده باشد را دارند. چرا؟ فضای کار یک خانه، طرح و راحتی سایر فضاهای آن خانه را منعکس می کند. در ادامه 10 نکته ی راهنما برای ایجاد یک فضای کار خانگی جذاب و کاربردی مطرح خواهد شد.

انتخاب موقعیت و مکان

برای افراد زیادی دفتر کار خانگی فضایی است که آنها مدت زیادی از وقت خود را در آن سپری می کنند. پس نباید فرد خود را در این فضا به سختی بگنجاند-به عنوان مثال یک میز خیلی کوچک را به زور درون یک پستو که فاقد پنجره می باشد، جا داده شود در حالی که فضای میهمان خانه را که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد بزرگ و جادار حفظ کرده باشد.- بعلاوه محل تجمعات و رفت و آمد ها را باید مد نظر قرار داد تا در صورتی که فرد به سادگی دچار حواس پرتی می شود از فضاهای شلوغ ، تا حد ممکن، دور بماند. در صورتی که فرد دارای ارباب رجوع و مشتری باشد در نظر گرفتن یک فضای خصوصی برای آنها به همراه یک مبل بزرگ الزامی است.

انتخاب فرم

نباید فرم قربانی کاربری شود. میز، طاقچه ها و کمد ها همگی به جهت خدمت رسانی به افراد طراحی شده اند و نه چیز دیگری. محیط کار،  فضا و امکاناتی را که نیاز است تا در اختیار باشد را بایستی قبل از تهیه ی مبلمان در نظر گرفت و سپس به دنبال مبلمانی بود که هم زیباست و هم کاربردی. مبلمان اتاق کار می بایست به جای اینکه یک سری مکعب بیروح باشند، متمم دیگر اتاق های خانه باشد. در صورتی که خانه دکوراسیون سنتی دارد، با مبلمانی از جنس چوب و فضایی گرم و نرم، در صورتی که فضای کافی موجود باشد استفاده از صندلی هایی به همراه کاناپه های دونفره بسیار مناسب است. دکوراسیون یک فضای کار خانگی معاصر را میتوان با قطعات هنری و مبلمان مدرن و فلزی تامین کرد.

دفتر کار خانگی

انتخاب صندلی

برای دفتر کار خانگی می بایست یک صندلی بزرگ در نظر گرفته شود. افراد ساعات زیادی در محیط کار بر روی صندلی نشسته و وقت خود را سپری می کنند. پس انتخاب یک صندلی زیبا، به لحاظ آرگونومی مناسب و راحت بسیار با ارزش است

انتخاب رنگ

از رنگهای مورد علاقه ی هر فرد برای رنگ کردن دیوارها استفاده شود. بایستی از رنگی استفاده شود که به  جهت انجام فعالیت های کاری محرک باشد. برای برخی از افراد این رنگ، یک رنگ شاد و روشن مانند نارنجی یا لیمویی است و برخی دیگر نیاز به یک سایه آرام بخش مانند سبز بتانیکال و یا آبی به رنگ دریا دارند.

انتخاب دید و منظر

یک دید و منظر فراهم شود. موقعیت میز را می توان در محلی جذاب تر از مقابل یک دیوار خالی قرار داد-حتی اگر فرد به رنگ دیوار علاقه داشته باشد- تا هنگامی که فرد نگاهش را از کامپیوتر بر می دارد بتواند برای دقایقی برای استراحت به آن خیره شود. برای چنین هدفی نور یک پنجره بسیار ایده آل است. اگر فضای مورد نظر بدون پنجره باشد می توان یک تابلوی زیبا را مقابل میز نصب نمود و یا صندلی را در موقعیتی قرار داد تا رو به درب باشد.

دفتر کار خانگی

انتخاب لوازم جانبی

جز در مواردی که افراد به دنبال یک ظاهری معاصر برای دفتر کار خود می باشند، از ابزارهای اضافی استفاده شود تا حس راحتی فضای کار را افزایش دهد، مانند یک لیوان زیبا برای نگهداری مدادها، دفترچه یادداشت های فانتزی و به روز، دفترچه یادداشت های چسبنده و یک سبد زباله ی تزئینی. می توان تابلو ها را در پوشش هایی نفیس و قفسه های کتاب را در پست پرده هایی از جنس خود قفسه ها قرار داد. همچنین می توان یک سری تصاویر الهام بخش به دیوار آویخت خواه که این تصویر یک قاب ساده از تصویر یک کودک است یا یک نقاشی کلاسیک.

سازماندهی عمودی و افقی

در صورتی که فضای کافی در دفتر کار خانگی وجود ندارد استفاده بهینه از فضا بسیار موثر است. با استفاده از دکور هایی جایگزین قفسه کتاب که روی دیوار نصب می شوند می توان از فضا حد اکثر استفاده را نمود و کتاب ها، فایل ها و خرت و پرت ها را در آن قرار داد.

تکنولوژی

کار زیادی به جهت زیبا سازی کامپیوتر، پرینتر و تلفن ها نمی توان انجام داد اما حد اقل کار این است که سیم های آنها را که جلوه ای ناخوشایند دارد را پنهان کرد. باید میز کار و تجهیزات دفتر کار به پریز برق نزدیک باشد. کابل ها را به صورت مناسبی می بایست روکش کرد.

نور اتاق

می بایست این اطمینان حاصل شود که نور اتاق به درستی تامین شده است تا از وارد شدن فشار به چشم و سر درد جلوگیری شود. صفحه ی مانتور باید به نحوی قرار گیرد که از تابش مستقیم نور به آن جلوگیری شود و همواره وجود یک چراغ مطالعه کوچک روی میز بسیار موثر است.

 فضا را طوری تزئین کنید که شما را برای کار بر سر ذوق آورد: وسایل تزئینی، مجسمه، یک تصویر هنری یا یک قاب عکس همگی باعث ایجاد هیجان در فرد می شود که کار خود را به خوبی انجام دهد. تصویری از پاریس میتواند به اندیشه درونی انسان راه پیدا کند یا تصویری از فرزندان میتواند یاد آور این باشد که تمام این کار ها برای چه کسی است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا