مقالات کارگشا

پاسخ به 10 سوال کلیدی و متداول اجرای ساختمان

مشخصات کاشی درجه یک چیست؟

چنانچه دو عدد کاشی از یک کارتون (بسته) را از پشت به هم بچسبانیم تا به صورت کامل با هم در تماس باشند و هیچگونه فاصله ای بین آنها نباشد این کاشی ها درجه یک خواهند بود،کاشی درجه یک دارای زوایای 90 درجه و ابعاد دقیق مطابق مندرجات روی کارتن آن است.

ضخامت کاشی درجه یک برای تمامی کاشی های داخل یک کارتن یکسان است. کاشی درجه یک سطحی صاف دارد و فاقد خال یا ترک می باشد.

اگر آجر فشاری از ضخامت به دو قسمت تبدیل شود هریک از قسمت ها چه نام دارند؟ چنانچه از عرض نصف شود هریک از تکه آجر ها چه نام دارند؟

نیم لایی_ قلمدانی

با توجه به اینکه در برخی از موارد، ساختمان از نظر کاربری دارای اهمیت پایینی است، مانند (انبارهای دو طبقه) معمولا برای پوشش سقف طبقه همکف آنها از طاق ضربی اجرا می گردد، در اینصورت فاصله مرکز تا مرکز تیر آهن ها چه اندازه خواهد بود و چرا هنگام اجرای عملیات طاق ضربی آجر فشاری را خیلی سریع در آب فرو می برند و آن را در محل خود نصب می کنند؟

این فاصله بستگی به طول دهنه دارد اما مناسب ترین فاصله مرکز تا مرکز تیر آهن های پوشش سقف جهت تیر ریزی برای اجرای طاق ضربی 91 تا 93 سانتی متر است. لذا جهت ممانعت از بند روی بند افتادن آجر ها در طاق ضربی در ابتدای کار باید از یک قطعه آجر نیمه استفاده شود تا اصول پیوند رعایت شود. همچنین، فاصله مرکز تا مرکز تیر آهن ها باید 91 تا 93 سانتی متر باشد تا طاق اجرا شده مناسب ترین خیز را داشته باشد، چون اگر فاصله کمتر یا بیشتر شود ایجاد خیز مناسب آن مشکل خواهد بود و در مرحله اندود زیر سقف مشکل ساز خواهد شد.

پیوند های آجری در دیوار های باربر چه نام دارند؟

پیوند بلوکی پیوند کله راسته پیوند صلیبی پیوند هلندی. در پیوند کله راسته، نمای زیبای آن حسن آن پیوند و ستونی عمل کردن قطعات 4/1 آجر در وسط دیوار عیب این نوع پیوند آجری در دیوار یک و نیم آجره محسوب می گردد.

معایب و محاسن سیمان پاکتی و فله چیست؟

پرت شدن سیمان و مکان نگهداری خاص (سیلو ایستاده) به واسطه هزینه تهیه و نصب آن از معایب سیمان فله، و قیمت کمتر آن نبست به سیمان پاکتی از محاسن سیمان فله ای است. در خصوص سیمان پاکتی حمل و نقل راحت، محاسبه مقدار سیمان جهت تهیه برآورد هزینه آن، از محاسن و بیشتر بودن قیمت آن نسبت به سیمان فله از معایب آن است. همچنین، در صورت نفوذ رطوبت به سیمان پاکتی زمان بیشتری نسبت به سیمان فله طول می کشد تا به تمام کیسه نم نفوذ کند، اما در سیمان فله که در انبارهای زمینی نگهداری می شوند رطوبت به سرعت در تمام حجم سیمان نفوذ کرده و باعث سفت شدن سیمان می گردد.

کتراک چیست؟

نوعی ماده شیمیای منبسط شونده است که جهت تبدیل توده های بزرگ سنگ به قطعات کوچک از این نوع ماده شیمیایی استفاده می شود.

بدین ترتیب که فاصله های 50 سانت از هم توسط کمپرسور های بادی در سطح توده های بزرگ سنگ سوراخ هایی با عمق حداقل 5/1 متر ایجاد می شود و ماده کتراک که قبلا با آب مخلوط شده و خمیر کتراک بدست آمده را در داخل سوراخ ها میریزند تا سوراخ ها پر شوند. سپس پس از 24 ساعت خمیر کتراک منبسط شده و باعث ترک بردن سنگ و جدا شدن آن از توده بزرگ می گردد_استفاده از دستکش _ماسک و عینک

ایمنی هنگام کار با ماده شیمیایی کتراک الزامی است.

مدت زمان نگهداری عایق رطوبتی پیش ساخته از زمان تولید تا مصرف چند ماه است؟

شش ماه

مورد استفاده فلز سرب در ساختمان چیست؟

در فضای رادیولوژی درمانگاه ها وبیمارستان ها جهت جلوگیری از نشت اشعه ایکس، پس از دیوار چینی ورقه های سربی بر روی دیوار های داخلی وزیر سقف نصب میگردند ونیز محل اتصال لوله ها و اتصالات چدنی در ساختمانهای با کاربری خاص یا اهمیت خاص جهت جلوگیری از نشست آب(در لوله های آب باران) و فاضلاب از سرب مذاب برای پر نمودن فاصله بین دو لوله ا اتصال استفاده می شود.

هنگام پیاده کردن نقشه بر روی زمین جهت اجرای پروژه های عمرانی، چرا میخ هایی در محیط پیرامونی نقشه پیاده شده به فاصله تا 2 متر بعنوان میخ های کمکی در زمین زده می شوند؟

چون پس از اجرای عملیات گود برداری یا پی کنی نقاط تلاقی و تقاطع اضلاع نقشه فنداسیون از بین میرود و باید مجددا در کف گود نقشه بتن مگر پیاده گردد. لذا جهت پیاده نمودن نقشه بتن مگر و پس از آن نقشه فنداسیون از میخ های کمکی استفاده می شود.

بتن مگر یا همان بتن پاکیزگی به چه منظور در زیر فونداسیون اجرا می شود؟

  • به دلیل رسیدن به یک سطح صاف و افقی در زیر فونداسیون، عملیات بتن مگر اجرا می شود.
  • جهت جلوگیری از تماس فنداسیون (بتن سازه ای) با زمین طبیعی از بتن مگر استفاده می شود.
  • خط کشی اولیه فنداسیون با ریسمان رنگی جهت میلگرد گذاری در جای واقعی به منظور حفظ فاصله بتنی و نشانه گذاری مرکز ستون با میخ فولادی باید روی یک سطح صاف صورت بگیرد که این سطح صاف را بتن مگر به ما می دهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا