مقالات کارگشا

دیوارچینی با راندمان بالا

تقسیم فضاهای داخلی ساختمان با دیوارها انجام می گیرند. دیوارها با مصالح مختلف و متنوعی اجرا می گردند. اجرای دیوار با انواع آجر، صفحات تری دی پنل، تیغه گچی، بلوک سیمانی و ده ها نوع مصالح متنوع دیگر صورت می پذیرد.
در اجرای یک دیوار آجریی با کیفیت و راندمان بالا چهار نفر نیروی انسانی مورد نیاز است تا علاوه بر استفاده بهینه از زمان، بهره اقتصادی نیز به همراه داشته باشد.
تعداد نیروی لازم جهت دیوارچینی، 4 نفر می باشد.

دیوارچینی در دو مرحله انجام می پذیرد.

مرحله نخست تا زمانی است که عوامل اجرایی (بنا و دیوارچین) جهت اجرا نیاز به استفاده از داربست را نداشته باشند که در این مرحله کار با سرعت پیش می رود.

مرحله دوم دیوارچینی از ارتفاع حدود 1.40 به بالا که نیاز به ایجاد داربست و زیر پایی می باشد که در این مرحله از اجرای عملیات سختی کار بیشتر می شود.

در مرحله نخست و دوم اجرای دیوارچینی، اکیپ اجرایی دیوارچینی حداقل از چهار نفر تشکیل شوند که پس از آماده سازی ملات و حمل آجر به محل اجرای دیوار یک نفر مسئول حمل و ریختن ملات با بیل بر روی دیوار است (دیوار با آجر فشاری)، نفر دوم ملات را بر روی دیوار پخش کرده و نفر سوم که سرگروه و استادکار دیوارچین می باشد آجر را از دست نفر  چهارم که آجر رسان است می گیرد.

دیوارچینی

چنان چه زمان اجرای دیوارچینی در فصول گرم باشد، پس از ملات کشی بر روی دیوار بلافاصله باید آجرهای زنجاب شده بر روی ملات قرار گیرند، لذا در غیر این صورت آب سطحی آنها تبخیر شده و به درستی به آجر نمی چسبد و پیوند بین ملات و آجر به درستی صورت نمی پذیرد.

نفر مخصوص حمل ملات به پای کار وظیفه ساخت ملات را نیز به عهده دارد.
نفر مخصوص آجر رسانی به استادکار مسئول حمل آجر از محل دپو به پای کار می باشد و او باید آجر ها را زنجاب کند و آن ها را خیس کند. اگر آجر در فضای باز و در معرض نور آفتاب تخلیه شده باشد، باید پس از حمل به پای کار (محل اجرا) زنجاب شده، زیرا در هوای گرم آب سطحی آجر خیس شده تبخیر می شود.
 هنگامی که آجر زنجاب شده و در دیوار استفاده می شود، دیگر آب ملات را به خود نمی کشد و پس از اینکه زمان گیرش ملات شروع شود، که در این زمان برای رسیدن به مقاومت نیاز به رطوبت دارد که در این موقع آب ذخیره شده در آجر به سمت ملات حرکت کرده و به عمل آوری ملات کمک می کند.
در مدت زمان عمل آوری دیوار آب ذخیره شده در آجر به سمت ملات هدایت شده و عمل گیرش ملات با جذب رطوبت و بدرستی صورت می پذیرد.

دیوارچینی

پس در اینجا مشخص می شود: 
1.زنجاب کردن آجر قبل از مصرف در دیوار و پس از کار رفتن در دیوارچینی چقدر دارای اهمیت است.
2.هنگام دیوارچینی یک نفر مخصوص آجر رسانی به دست استادکار می باشد که آن یک نفر هم آجرها را زنجاب می کند با این توضیح که بلافاصله پس از ملات کشی آجرها بر روی آن قرار می گیرند تا از خشک شدن سطح ملات تازه جلوگیری به عمل آید.
هنگامی که کار دیوار چینی در فصل گرم و مکان بدون سقف و سایه است، ضرورت دارد آجر زنجاب شده و روی آن ها سایه ایجاد شود که در این حالت با کشیدن برزنتی یا ورقه های گالوانیزه بر روی آنها از مجاورت با نور مستقیم آفتاب، از خشک شدن رطوبت آجرها تا حدودی جلوگیری می شود.

 تذکر: باید به این نکته توجه داشت که ابزار کار به اندازه تمام نیروها باید در دسترس باشد و نیروها از وسایل ایمنی حتماً استفاده کنند، لذا استفاده از وسایل ایمنی مانند دستکش و کفش کار و عینک علاوه بر جلوگیری از بروز حادثه هنگام خطرات احتمالی راندمان کار را نیز بالا برده و به کار سرعت می بخشد.

بخش قبلی این مقاله را اینجــــا بخوانید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا