اخبار ساختمان

دانشگاه‌های برتر رشته مهندسی عمران در سال 2019 بر اساس مجله تایمز

از انگلیس گرفته تا آمریکا و چین تا استرالیا، این دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته مهندسی عمران در جهان در صدر قرار دارند. حقوق و مشاغل مهندسی عمران در سراسر جهان تا حد زیادی بر اساس محل فارغ‌التحصیلی فرد متقاضی تعیین‌ می‌شود و از این رو پذیرش در دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در مهندسی عمران می‌تواند جذاب‌ترین مشاغل قابل عرضه در صنعت ساخت و ساز را برایتان تضمین کند.

اما بهترین دانشگاه برای تحصیل در رشته مهندسی عمران کدام است و چند سال طول‌ می‌کشد تا شما یک مهندس عمران معتبر شوید؟ اصلاً آیا دانشگاه رویاهای شما دوره‌های مهندسی عمران را ارائه‌ می‌دهد؟ طبق رتبه‌بندی سال ۲۰۱۹ دانشگاه‌های جهانی که توسط مجله آموزش عالی تایمز انجام شد، 24 دانشگاه برتر از سراسر جهان برای مهندسی عمران معرفی شده است که در این مقاله ویکی ساختمون به آنها می‌پردازیم.

دانشگاه‌های برتر جهان در رشته مهندسی عمران

 1. دانشگاه آکسفورد
 2. دانشگاه استنفورد
 3. انستیتوی فناوری ماساچوست
 4. انستیتوی فناوری کالیفرنیا
 5. دانشگاه پرینستون
 6. کالج امپریال لندن
 7. دانشگاه ای تی اچ زوریخ
 8. دانشگاه جان هاپکینز
 9. دانشگاه یو سی ال
 10. دانشگاه برکلی کالیفرنیا
 11. دانشگاه کلمبیا
 12. دانشگاه لس آنجلس
 13. دانشگاه کرنل
 14. دانشگاه میشیگان
 15. دانشگاه تورنتو
 16. دانشگاه سینگهوآ
 17. دانشگاه ملی سنگاپور
 18. دانشگاه کارنگی ملون
 19. دانشگاه شمال غربی لویزیانا
 20. دانشگاه نیویورک
 21. دانشگاه واشنگتن
 22. دانشگاه ادینبورگ
 23. دانشگاه سن دیگو کالیفرنیا
 24. دانشگاه ملبورن

لطفاً توجه داشته باشید که این لیست بر اساس اطلاعات در دسترس عموم گردآوری شده است.

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد با تربیت بیش از 30 رهبر جهانی از جمله 26 نخست وزیر در کشور انگلستان، به طور مداوم به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر جهان برای تحصیل در رشته مهندسی عمران در جهان رتبه‌بندی شده است. دوره کارشناسی علوم مهندسی آن توسط رتبه‌بندی مجله آموزش عالی تایمز در سال 2019 به عنوان برترین مدرک مهندسی عمران در جهان رتبه‌بندی‌ می‌شود. این دوره طی چهار سال، دانشجویان را برای کار در آینده نوآوری مهندسی و با ادغام همه رشته عمران در یک دوره برای درکی اساسی از حرفه مهندسی، آماده‌ می‌کند.

دانشگاه آکسفرو یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته مهندسی عمران

دانشگاه استنفورد

با سابقه‌ای که به سال 1885 باز‌ می‌گردد، دانشگاه استنفورد یکی از ستون‌های نگهدارنده آموزش عالی آمریکا است. دانشجویان آینده باید دوره‌ای تکمیلی را در یکی از دو رشته مهندسی سیستم‌های مهندسی یا عمران بگذرانند که هر دو برای ارائه مقدمه‌ای بر قوانین اساسی مهندسی طراحی شده‌اند. دوره عمران شامل طراحی معماری، ساخت و ساز و مهندسی ژئوتکنیک است، در حالی که دوره سیستم‌های مهندسی شامل مکانیک سیالات محیط و هیدرولوژی است.

موسسه فناوری ماساچوست (ام آی تی)

موسسه فناوری ماساچوست در سال 1861، بیش از دو دهه قبل از دانشگاه استنفورد تأسیس شد و پذیرای حدود 11000 دانشجو است. این دانشگاه یک دوره مهندسی عمومی با مسیرهای متناسب ارائه‌ می‌دهد که به دانشجویان اجازه‌ می‌دهد تا در رشته‌های مهندسی عمران، محیط‌زیست یا مهندسی سیستم‌ها تخصص پیدا کنند. همچنین دانشجویان را برای عصر شهرهای هوشمند آماده‌ می‌کند و بر تکثیر داده‌ها و نیاز به ایجاد زیرساخت‌های کارآمدتر و پایدارتر تاکید زیادی دارد.

انستیتوی فناوری کالیفرنیا

دانشگاه آمریکایی که معمولاً به آن کال تک (CallTech) گفته‌ می‌شود دارای دوره کارشناسی ارشد مهندسی عمران است که در لیست رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی مجله آموزش عالی تایمز سال 2019 به عنوان یکی از برترین‌های جهان شناخته شده است. از هر 10 دانشجویی که متقاضی دوره هستند تنها یک نفر پذیرفته‌ می‌شود. این دانشگاه سعی برآن دارد که دانشجویان را برای تحقیق و تخصص حرفه‌ای در عصر تکنولوژی سریع و طراحی بین‌رشته‌ای آماده کند.

دانشگاه پرینستون

دانشگاه پرینستون واقع در نیوجرسی، یکی از دوره‌های پنج‌گانه کارشناسی مربوط به مهندسی را به نام «مسیرها» ارائه‌ می‌دهد که شامل معماری، مهندسی محیط‌زیست، مهندسی زمین‌شناسی، مهندسی سازه و هنرهای لیبرال است. هدف این دوره آماده‌سازی دانشجویان برای ایفای نقش‌های رهبری و مدیریت در زمینه‌های مهندسی عمران و محیط‌زیست است؛ با اطمینان از اینکه آن‌ها‌ می‌توانند مشکلات پیچیده‌ای را حل، به طور مؤثر با محیط و جامعه ارتباط برقرار و از معیارهای اخلاقی پیروی کنند.

امپریال کالج لندن

این دانشگاه به عنوان یکی از نهادهای برتر انگلستان که راجیو گاندی نخست وزیر هند و همچنین سر الکساندر فلمینگ مخترع پنی سیلین را آموزش داده است اقدام به ارائه دوره‌های رشته مهندسی عمران در مقطع کارشناسی کرده است و در میان بهترین‌های کشور درجه‌بندی‌ می‌شود. هدف برنامه درسی گسترده آن تربیت مهندسین عمرانی است که‌ می‌توانند پایداری به وجود آورند، از محیط‌زیست محافظت و ساختارهایی ایجاد کنند که مشکلات عمده اجتماعی و زیرساختی را حل‌ می‌کنند.

ای تی اچ زوریخ

انستیتوی فدرال سوئیسی فناوری زوریخ که با عنوان ای تی اچ زوریخ نیز شناخته‌ می‌شود از دانشگاه‌های برتر جهان برای تحصیل در رشته مهندسی عمران است. این دانشگاه دوره کارشناسی مهندسی عمران را ارائه‌ می‌دهد که عمدتاً به زبان آلمانی تدریس‌ می‌شود. این موسسه دسترسی مستقیم به دوره کارشناسی ارشد زوریخ را نیز در برنامه خود دارد که دانشجویان را به درک زمینه‌هایی از قبیل فیزیک، هیدرولیک، هیدرولوژی، مهندسی سازه، علوم مواد، مهندسی ژئوتکنیک و زیرساخت‌های حمل و نقل مجهز‌ می‌کند.

دانشگاه ای تی اچ زوریخ

دانشگاه جانز هاپکینز

دانشگاه جانز هاپکینز مستقر در بالتیمور یکی دیگر از مؤسسات آمریکایی است که در لیست رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی مجله آموزش عالی تایمز در سال 2019 جای دارد. دانشجویان کارشناسی که در چارچوب برنامه این دانشگاه تحصیل‌ می‌کنند بر اصول شیمیایی، ریاضی و فیزیکی و تأثیرات اقتصادی، زیست‌محیطی و اجتماعی پروژه‌های کلان مانند متروی ریاض عربستان سعودی تمرکز‌ می‌کنند. این برنامه درسی به آن اندازه گسترده است که به دانشجویان امکان‌ می‌دهد به دوره‌های دیگری که خارج از گروه مهندسی عمران قرار دارد، مانند برنامه‌هایی در زمینه آب‌رسانی و تجزیه و تحلیل سیستم‌ها بپردازند.

دانشگاه کالج لندن (یو سی ال)

کالج یو سی ال لندن در سال 1826 تأسیس شد و امروزه به ارائه مدرک مهندسی کارشناسی‌ مشغول است و مهندسی عمران، سازه‌ها، کارهای ژئوتکنیکی، سیالات، طراحی، تجزیه و تحلیل حمل و نقل، نقشه برداری و مواد را پوشش‌ می‌دهد. هدایت این دوره که توسط محققان و دست اندرکاران مشهور صنعت انجام‌ می‌شود، توسط هیئت مدرس مشترک انگلیس معتبر شناخته شده و راه را برای آموزشی عالی و پربار هموار‌ می‌کند و البته برای دانشجویان انگلستان 12039 دلار و برای دانشجویان بین‌المللی 34804 دلار هزینه دارد.

دانشگاه برکلی کالیفرنیا

دانشگاه برکلی کالیفرنیا واقع در منطقه خلیج سانفرانسیسکو، یک برنامه مهندسی عمران چهار ساله را ارائه‌ می‌دهد که درک جامعی از علم مهندسی، طراحی و عمل در اختیار دانشجویان قرار‌ می‌دهد. این دوره توسط کمیسیون هیئت اعتباربخشی مهندسی و فناوری مستقر در آمریکا تائید شده است.

دانشگاه کلمبیا

از بهترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل رشته مهندسی عمران دانشگاه کلمبیا بوده که دارای دوره‌های کارشناسی مهندسی عمران و مکانیک است و به عنوان یکی از برترین مدرک‌های مهندسی عمران در ایالات متحده آمریکا رتبه‌بندی شده است. هر دوی این رشته‌ها به عنوان دروازه‌ای برای ورود به دنیای حرفه‌ای با شناخت کافی از سناریوهای دنیای واقعی طراحی شده‌اند. در دوره مکانیک به نانو مکانیک و مهندسی بیوشیمیایی پرداخته می‌شود، در حالی که در دوره عمران طیف گسترده‌ای از تئوری و طراحی ارائه می‌گردد.

دانشگاه کلمبیا یکی زا بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته مهندسی عمران

دانشگاه لس آنجلس

دانشگاه لس آنجلس طیف گسترده‌ای از دوره‌های آموزشی مهندسی را ارائه‌ می‌دهد. برنامه درسی سه ساله آن شامل مهندسی عمران و محیط‌زیست، علوم مواد، بیوشیمی، مکانیک خاک، تجزیه و تحلیل ساختاری و مکانیک سیالات ابتدایی است. این برنامه با هدف آماده‌سازی دانشجویان برای به عهده گرفتن مسئولیت زیرساخت‌های تأمین کننده آب تمیز آشامیدنی، هوای تمیز و بدون آلودگی برای تنفس و ساختمان‌های امن و ایمن برای زندگی و کار در آن اجرا می‌شود.

دانشگاه کرنل

دانشگاه کرنل نیز از دانشگاه‌های برتر جهان برای تحصیل در مهندسی عمران است. این دانشگاه بخشی از مؤسسات دانشگاهی آیوی لیگ در ایالات متحده است و طبق لیست رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی مجله آموزش عالی تایمز 2019 یکی از دوره‌های بسیار مورد توجه مهندسی عمران در آمریکای شمالی را به خود اختصاص‌ می‌دهد. دوره‌های این دانشگاه که مورد تائید آبت (Abet) نیز است، راه را برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه کرنل فراهم کرده است تا مقام‌های رهبری و مدیریت را در شرکت‌های ساخت و ساز و مهندسی در خط مقدم صنعت بر عهده گیرند.

دانشگاه میشیگان

علاوه بر میزبانی جرالد فورد رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده و لری پیج یکی از بنیان‌گذاران گوگل، ارل جونز صداپیشه نقش شخصیت شرور جنگ ستارگان یعنی دارت وادر از مهمترین چهره‌های تحصیل کرده در این دانشگاه هستند. دوره مهندسی عمران آن مدیریت ساخت و ساز را شامل‌ می‌شود و در زمینه‌هایی مانند محیط‌زیست، ژئوتکنیک، هیدرولیک و مهندسی هیدرولوژی، مواد و سازه تخصص دارد.

دانشگاه تورنتو

با محوطه دانشگاهی که دارای معماری زینت بخش و فضاهای سبز باز است، دانشگاه تورنتوی کانادا مکانی مناسب برای مطالعه مهندسی عمران برای آینده است. در پردیس سنت جورج، به دانشجویان آموزش داده‌ می‌شود كه چگونه برنامه‌هایی را برای بازسازی مناظر شهری رو به زوال و ساخت زیرساخت‌های به اندازه کافی قوی برای تحمل بلایای طبیعی تدوین كنند. پس از دو سال مطالعه، داوطلبان‌ می‌توانند در یکی از گرایش‌های مهندسی شهری، زیرساخت‌های پایدار یا مهندسی محیط‌زیست، تخصص کسب کنند.

دانشگاه سینگهوآ

طبق رتبه‌بندی ۲۰۱۹ دانشگاه‌های جهان توسط مجله آموزش عالی تایمز، دانشگاه سینگهوآ واقع در شمال غربی پکن، از دانشگاه‌های برتر در آسیا برای تحصیل در رشته مهندسی عمران است. هدف آن، آموزش دانش‌آموختگان کارشناسی در رشته‌های ریاضیات و مکانیک پیشرفته برای آماده‌سازی مؤثر آن‌ها برای ساخت زیرساخت‌ها در چین و حتی فراتر از آن برای تثبیت موقعیت این کشور به عنوان یک ابرقدرت جهانی است. دانش آموزان همچنین به مهارت‌های زبان خارجی می‌پردازند، بنابراین‌ می‌توانند نقش مهمی را در مدیریت ساخت پروژه‌های جهانی ایفا کنند.

دانشگاه ملی سنگاپور

طبق رتبه‌بندی ۲۰۱۹ از دانشگاه‌های برتر جهان توسط مجله آموزش عالی تایمز این دانشگاه پرچم‌دار کشور سنگاپور به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر جهان برای رشته مهندسی عمران مطرح شده است. در مرکز این دوره تمرکز روی ساخت و طراحی میان‌رشته‌ای زیرساخت‌ها است که بر لزوم حفظ محیط‌زیست با توجه به شهرنشینی سریع و افزایش هزینه‌های انرژی تمرکز دارد. همچنین به دانشجویان آموخته‌ می‌شود که چگونه داده‌ها را تجزیه و تحلیل و به بینش‌هایی دست پیدا کنند که‌ می‌تواند به حل چالش‌های پیچیده کمک کند.

دانشگاه کارنگی ملون

این دانشگاه که در پیتسبورگ پنسیلوانیا واقع شده است به نام صنعتگر معروف اندرو کارنگی که در سال ۱۹۰۰ موسسه‌ای تحقیقاتی تأسیس کرد نام‌گذاری شده است. برنامه این دوره کارشناسی مهندسی عمران که توسط آبت اعتباربخشی شده است، با تمرکز روی طراحی و کار گروهی، دانشجویان را تشویق‌ می‌کند که خارج از کشور کار و تحصیل و در پروژه‌های بزرگ تحقیقاتی شرکت کنند.

دانشگاه شمال غربی ایلینویز

به گفته این دانشگاه، دانشکده مهندسی و علوم کاربردی مک کورمیک در دانشگاه شمال غربی در ایلینویز آمریکا دارای یک دوره مورد تائید آبت است که به عنوان پلی بین علم و جامعه عمل‌ می‌کند. دانشجویان علاوه بر یادگیری قوانین اساسی مهندسی، برای تدوین مدل‌های رایانه‌ای و انجام آزمایش‌های تحلیلی به منظور آزمون استرس سیستم‌های زیرساختی تربیت‌ می‌شوند.

دانشگاه نیویورک

این دانشگاه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مؤسسات خصوصی آموزش عالی در ایالات متحده، مکانی قابل توجه و دارای اماکن دانشگاهی در ابوظبی و شانگهای است. مهندسی عمران آن دوره‌ای عملی است که دانشجویان را تشویق‌ می‌کند خود را در میان صفوف سازندگانی ببینند که در ساخت آبراهه‌های رم، سد هوور و فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی نقش مهمی داشته‌اند.

دانشگاه واشنگتن

پردیس دانشگاه واشنگتن، پذیرای دانشجویان برای تحصیل در دوره کارشناسی مهندسی عمران اعتباربخشی شده توسط آبت است. از جمله ماژول‌های این برنامه‌ می‌توان به حمل و نقل، کیفیت آب، زیرساخت‌هایی که در برابر زلزله مقاومت‌ می‌کنند و سیستم‌های پیشرفته برای کمک به پایدارتر و کارآمدتر شدن انرژی در شهرهای آینده اشاره کرد.

دانشگاه واشینگتن یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته مهندسی عمران

دانشگاه ادینبورگ

تنها موسسه آکادمیک اسکاتلند در بریتانیا که در لیست رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر جهان توسط مجله آموزش عالی تایمز در بین 25 دانشگاه برتر قرار دارد، دانشگاه ادینبورگ است که به ارائه و آموزش دوره چهار ساله کارشناسی رشته مهندسی عمران می‌پردازد. از پل‌ها گرفته تا ساختمان‌ها و تصفیه آب تا مدیریت پسماند، این دوره دانش آموزان را به مهارت‌های لازم برای ساخت زیرساخت‌های حساس آماده می‌کند و بر ماهیت در حال تحول بخش‌هایی مانند حمل و نقل جاده‌ای و ریلی، تونل زنی و مهندسی آتش‌سوزی سازه تمرکز دارد.

دانشگاه سن دیگو کالیفرنیا

یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر جهان برای تحصیل در رشته مهندسی عمران دانشگاه سن دیگو است. تخمین زده‌ می‌شود که رویکرد پژوهش محور دانشگاه که بودجه عمومی قابل توجهی را دریافت‌ می‌کند، منجر به ایجاد حدود 30000 شغل شده است. دوره مهندسی سازه در این دانشگاه به‌گونه‌ای طراحی شده است که دانش آموزان بتوانند سازه‌های پیچیده‌ای را در بخش‌هایی مانند هوافضا و میادین گازی و نفتی دریایی طراحی و تحلیل کنند. کلیه بخش‌های این دوره شامل جلساتی برای کار آزمایشگاهی و طراحی مهندسی است.

دانشگاه ملبورن

در آخر این لیست، دانشگاه ملبورن استرالیا قرار داد که در سال 1853 تأسیس شد و به طور مداوم به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر رشته مهندسی عمران در جهان رتبه‌بندی‌ می‌شود. این دانشگاه مدعی داشتن یک برنامه درسی سه ساله بی نظیر است که دانشجویان مهندسی را در مورد چگونگی طراحی سازه‌های مقاوم در برابر زلزله و انفجار، مدیریت آب‌رسانی و حمل و نقل تربیت‌ کرده و کمک‌ می‌کند در هر یک از گرایش‌های مهندسی عمران یا سازه به رهبران آینده این حوزه تبدیل شوند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا