دیوار

تیغه چینی چیست؟ انواع مصالح دیوارچینی و مراحل اجرای آن

افرادی که به صورت اجرایی در پروژه‌های ساختمانی مشغول به فعالیت هستند، یک اصطلاح فنی به نام «تیغه چینی» را خوب می‌شناسند. اینکه این کلمه به چه معنا است و نحوه اجرایش چگونه است را در ادامه همین مقاله توضیح خواهیم داد. اما باید بدانید که تیغه چینی، یکی از مراحل انجام سفت کاری ساختمان است. بعد از پی‌کنی، اجرای فونداسیون، ساخت ستون‌ها، تیرها و سقف‌ها، نوبت به تیغه‌چینی می‌رسد. کارگران با ساخت ملات، شروع به چیدن تیغه‌ها روی یکدیگر می‌کنند و بعد از پایان کار، نازک کاری شروع می‌شود؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

تیغه چیست؟

تیغه در لغت به معنای «دیواری است که از خشت خام و آجر ساخته شده باشد.» اما در ساخت و ساز به جای استفاده از کلمات آجر، بلوک سفالی یا سیمانی و دیگر مصالح ساختمانی مخصوص دیوارچینی، از اصطلاح تیغه استفاده می‌شود.

تیغه چینی چیست؟

تیغه چینی چیست؟

این اصطلاح برای دیوارچینی داخلی اطلاق می‌شود. فضاسازی و جدا کردن هر محیط کاربری از طریق تیغه چینی انجام می‌شود. دیواهای داخلی، ضخامت کمتری نسبت به دیوارهای بیرونی دارند و به غیر جداسازی فضا باید در برابر صدا و حرارت نیز عایق باشد.

درخواست پیمانکار و استادکار تیغه چینی و دیوار چینی از طریق کارگشا

بر طبق آیین‌نامه سازه‌های بنایی، دیوارچینی داخلی شامل عملیاتی است که یک عضو غیرسازه‌ای (در باربری و تحمل نیرو تأثیر ندارد) به صورت قائم در طول امتداد پیدا می‌کند و ضخامت کمی دارد. به طور کلی، ضخامت دیوارهای داخلی 10 سانتی‌متر است و همان‌طور که گفته شد، تیغه چینی به عنوان یک عنصر سازه‌ای شناخته نمی‌شود.

انواع تیغه چینی در ساختمان

آن چیزی که نوع تیغه‌چینی را مشخص می‌کند، مصالح ساختمانی مورد استفاده است. برای مثال، یک پروژه ممکن است آجر را برای دیوارچینی داخلی به کار ببرد، و یا پروژه دیگری از بلوک سفالی یا سیمانی برای این منظور استفاده کند. با این حال، بیایید ببنیم در تیغه چینی چه نوع مصالحی کاربرد دارند:

پیشنهاد ویژه: دیوارچینی ساختمان، از نحوه اجرای دیوارچینی تا قیمت مصالح دیوار

تیغه چینی با آجر

تیغه چینی با آجر

برای دیوارهای داخلی، دیوارچینی با آجر (آجرچینی) با ضخامت 10 سانتی‌متر انجام می‌شود. آجرها با استفاده از ملات ماسه سیمان (نسبت یک قسمت سیمان به شش قسمت ماسه) روی یکدیگر قرار گرفته تا زیر سقف امتداد پیدا می‌کند. دیواری که این چنین ساخته می‌شود باید کاملاً شاقول و تراز باشد. ریسمان کشی در طول و استفاده از شاقول و شمشه گیری از کارهای ضروری برای اجرای تیغه چینی اصولی است. همچنین هر کدام از آجرها باید زنجاب شوند، به این معنا که جهت چسبیدگی بهتر به ملات باید آجر را داخل آب کرد و سپس روی ملات قرار داد. آجر، انعطاف‌پذری بالایی برای کار دارد، به این معنا که می‌توان آجر را به صورت، نیمه، کلوک، سه قدی، قلم دانی، کلاغ پر و تکه‌های دیگر نیز استفاده کرد. ناگفته نماند، برای چسبیدن و اتصال قوی به ملات، به آرامی یک ضربه به آجر زده می‌شود.

جهت اجرای دیوارچینی با آجر درخواست خود را ثبت نمایید

تیغه چینی با بلوک سفالی

تیغه چینی با بلوک سفالی

بلوک‌های سفالی با ضخامت 10 سانتی‌متر و به صورت یک لایه (بدون فوم پلی استایرن) جهت تیغه چینی اجرا می‌شوند. همانند دیوار آجری، از ملات ماسه سیمان برای چسباندن بلوک‌های سفالی استفاده می‌شود. دلیل استفاده از بلوک سفالی به جای آجر (به خصوص در ساختمان‌های امروزی)، وزن پایین و اجرای سریع است. وزن کم به دلیل توخالی بودن بلوک سفالی است و اجرای سریع به دلیل ابعاد بیشتر بلوک سیمانی به نسبت آجر است. شاید بتوان مهم‌ترین ایراد بلوک‌های سفالی را شکنندگی آن‌ها دانست. برای مثال، در زمان سوراخ کردن دیوار یا ایجاد شیار برای تأسیسات برقی، احتمال شکستن بخشی از بلوک وجود دارد. بلوک سفالی همچنین به مانند آجر انعطاف‌پذیری کمی برای تبدیل به تکه‌های مختلف دارد؛ دلیل این مشکل را می‌توان به همان شکنندگی بلوک مرتبط دانست.

مطلب پیشنهادی: چک لیست دیوارچینی با ملات ماسه و سیمان

تیغه چینی با بلوک سیمانی

تیغه چینی با بلوک سیمانی

بلوک‌های سیمانی نیز همانند بلوک‌های سفالی اجرا می‌شوند. دلیل اصلی استفاده از بلوک سیمانی را می‌توان به مقاومت بالای آن نسبت به دیگر مصالح تیغه چینی اشاره کرد. ضخامت این بلوک نیز برای دیوارهای داخلی 10 سانتی‌متر و با استفاده ملات ماسیه سیمان بر روی هم چیده می‌شود. بلوک‌های سیمانی که وقتی برای نخستین بار وارد بازار شدند، وزن زیادی داشتند؛ از این روی باعث افزایش بار مرده ساختمان می‌شدند. اما امروزه، بلوک های سیمانی اغلب از لیکا که ماده‌ای سبک است ساخته می‌شوند. همچنین مانند بلوک سفالی از انعطاف‌پذیری کمتری برخوردار است.

اجرای تیغه چینی با بلوک سیمانی توسط متخصصین ماهر

تیغه‌چینی با بلوک‌های پیش‌ساخته گچی

تیغه‌چینی با بلوک‌های پیش‌ساخته گچی

بلوک پیش ساخته گچی همان‌طور که از نامش آشکار است، با استفاده از ملات گچ ساخته می‌شود. این بلوک‌ها سبک وزن بوده و به راحتی با اره قابل برش هستند. این بلوک‌ها در ابعاد گوناگونی تولید می‌شوند، ولی برای دیوارهای داخلی در ضخامت 10 سانتی‌متر در دسترس هستند. این بلوک‌ها را با استفاده از چسب مخصوص به یکدیگر اتصال می‌دهند تا تیغه چینی تکمیل شود. این نوع دیوارچینی به ایجاد سطحی صاف برای گچ‌کاری و رنگ‌آمیزی کمک می‌کند. همچنین اجرای بلوک‌های گچی با سرعت انجام می‌شود و کمترین تلفات مصالح را دارند.

مراحل اجرای تیغه چینی

مراحل اجرای تیغه چینی

مرحله اول: نخست محل دیوارچینی با استفاده از متر تعیین می‌شود. معمولاً برای پروژه‌های بزرگ و حساس، تعیین دقیق دیوارهای داخلی با استفاده از دوربین نقشه‌برداری انجام می‌گیرد.

مرحله دوم: مصالح مورد نیاز اغلب تیغه و ملات هستند. ابزارآلات ساختمانی مورد استفاده در این فرآیند شامل متر، شمشه، استانبولی، ماله، ریسمان، تراز لوبیایی، شاقول و تراز است.

مرحله سوم: نخست باید محل تیغه چینی را  با ماله آبپاشی کرد تا ملات به خوبی به کف بچسبد. سپس ملات روی زمین ریخته شده و با ماله سطح ملات را صاف کنید (اولین لایه ملات را بهتر است به اندازه دو سانتی‌متر بریزید، زیرا این لایه تمام نیروی وزنی دیوار را تحمل می‌کند).

مرحله چهارم: حالا باید در دو طرف دیوار، یک آجر به عنوان تراز قرار گیرد. این دو آجر با استفاده ریسمان به یکدیگر وصل می‌شوند تا بتواند تراز افقی یک رج آجر را تعیین کرد. سپس آجرها را زنجاب کرده و از یک طرف دیوار به سمت دیگر در کنار هم قرار می‌گیرند. زمانی که رج اول تمام شد، با استفاده از تراز لوبیایی سطح عمودی آجر تراز می‌شوند. همچنین باید به اندازه یک بَند انگشت نیز بین هر تیغه فاصله باشد.

تیغه‌چینی

مرحله پنجم: ملات را روی رج اول آجر ریخته و طبق مراحل قبلی، تیغه چینی اجرا کنید. فراموش نکنید که بعد از چیدن هر رج، از شاقول برای در امتداد قرار داشتن آجرها به صورت عمودی استفاده کنید. همچنین تمام لایه‌های ملات باید به اندازه یک سانتی‌متر در نظر گرفته شوند.

کلام آخر

تیغه چینی یا فضاسازی داخل ساختمان با استفاده از دیوارهای داخلی، به مانند هر بخش بنا از اهمیت بالایی برخوردار است. مهم است روش اجرا را به خوبی بشناسید و بدانید که چگونه باید دیواری بی‌عیب و نقص بسازید. به ویژه برای مهندسان و دانشجویان عمران و معماری، یادگیری شیوه‌های اجرای ساختمان، در کنار خواندن دروس تئوری می‌تواند دید بهتری از ساختار اصلی یک بنا به آن‌ها دهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا